Hledá se Dory (2016)

I člověk s krátkoblbou pamětí si nejspíš pamatuje, jak před 13 lety urputně fandil divně pruhované oranžové rybce v hledání svého zatoulaného synátora. I takový člověk si pamatuje hodně podivnou modrou rybku, která tu oranžovku doprovázela na každém kroku a většinou z ní vypadla nějaká přinejmenším ptákovina (nebo rybovina?). Následně si hlavouni z Pixaru mnuli ruce nad úspěchem jak filmu, tak hlavně i nad oblíbeností naší milé Dory. A ta oblíbenost ji vynesla zbrusu nové pokračování, které už je výhradně o ní. Pixar se do sequelů příliš nepouští a tak jsem byl zvědav, jak se s tím popere. Naštěstí to neskončilo již dlouho před premiérou avizovanou tragédií a dobře jsem se bavil a pár scén dokázalo i nostalgicky zapůsobit na mé smyslové vjemy. Bohužel příběhově je to jedno a to samé s prvním dílem a tudíž nějaká větší inovace se nekoná, ale já byl s tímto bohudík obeznámen dopředu a tak mě tento fakt ničím neomezoval. Potěšil návrat starých postav, které nic neztratily na svém šarmu a zvlášť mimi-Dory je naprosto k zulíbání. Film měl ale bohužel občas dost ucourané tempo, kdy se ta nuda kapánek dostavila a občas byl nahraný patos, ale i tak za mě dost solidní pokračování, které jedničku určitě nepřekoná, ale ostudu ji neudělá už vůbec. Jo a český dabing je dokonalý stejně jako v jedničce. 75%

Ptáčátko (2016)

Nádherná animace, která doprovázela celý tento kraťásek se skloubila s roztomilým příběhem o Ptáčátku, který překonává svůj strach z vln a objevování neznámého prostředí. Ikdyž člověk v kině znervózní, zda sedí ve správném sále a zda nezasedl sedadlo nějakému upocenému břichounovi, Ptáčátko stojí za to a v některých ohledech dokonce i překonává hlavní film, který uvádělo (Hledá se Dory).

Liga spravedlivých vs Mladí Titáni (2016)

Člověk by si tento JL animák měl pouštět s vědomím, že to tentokrát bude víc "teen-friendly" než obvykle (ostatně samotný název už napovídá). JL je zde upozaděna skupinou novodobých hrdinů, kteří práci bdělých strážců převezmou po našich starých známých až pověsí svou kápi na hřebík. Bohužel právě díky nim je tento film o něco dětinštější a ubralo se násilí, které k těmto filmům vždy patřila. Robin je tu drzý, nesnesitelný tlučhuba (učil se od Batsyho no), který vše nejradši řeší tím svým klackem (no jo no). Naopak ostatní členové TT jsou celkem snesitelní a vypadají jako slušná parta, ale prostě nemůžou vynahradit ten čas, který mohl být věnován těm dospělým hrdinům. Opět mi tu chybí GL a Aquáč (Shazam by se sem hodil nejvíc, ale ten mi moc nechybí), ale chápu, že pak už by tu nejspíš bylo přehrdinováno. Taky mi není úplně jasné, proč je ve městech vždy tak vylidněno. Robin tam prý uklidňuje davy a pak se ukáže, že to byli nějací tři cápci. Animace už by také mohlo o něco postoupit, proč třeba cover, který je zde prezentován, vypadá tak o 300% lépe než finální výsledek? Bohužel odpověď znám... Furt je to ale celkem nenáročná zábava, která na ty slabé 4* vystačí. Nebo jsem měl jen dobrou náladu, kdo ví. 70%

Liga spravedlivých: Bohové & monstra (2015)

Další JL příběh se špetkou té alternativní reality. Byl jsem rád, že si film vybral jen ústřední trojici a tu přetransformoval, protože takhle každá postava dostala svůj osobní prostor a svůj "origin story". Snaha o vykreslení více postav JL by podle mého skromného názoru vedlo ke ztrátě pozornosti a člověk už tak má v hlavě tolika příběhů, že za každou postavu navíc má až chutě scénaristy poslat do věčných lovišť a nakopat jim jejich řitě. Batman, jakožto skutečný upír jménem Kirk, byl z celé trojice nejzajímavější (jak už to u Batmana bývá) a dostal i nejvíce prostoru. Na druhé straně nová WW mi přišla dost nezajímavá figurka s romantickou pletkou s nějakým neznámým vykloktaným eunuchem. Hodně se mi líbil také hlas Batmana (Michael C. Hall předpokládám), a Supík ala syn legendárního generála Zoda byl dobrý nápad, který potřeboval jen trochu lépe dotáhnout. Třeba jako byl dotažen Lex Luthor. No každopádně je to jen taková fan-boy jednohubka, která nejspíš neurazí, ale vracet se k ní hned tak určitě nebudete. 60%

DCU: Liga spravedlivých: Trůn Atlantidy (2015)

Rozhodně to není takový průser jako V pasti času. Vlastně podle mě to vůbec špatné nebylo. Aquaman je sice hrdina, který v DC většinu času hraje spíše druhé housle, pravda, ale proč by neměl jeho origin příběh dostat plnohodnotné komiksové zpracování? Pro někoho se holt jedná o naprostou tupou a prkennou postavu, ale při dobrém zpracování může být z Aquamana celkem dost dobrý drtič koulí. Co se mi zde ale moc nepozdávalo byl hlavní záporák, který si s (sice s magickou) vidličkou dával dost bez problémů celou slavnou JL. Je pouze hrstka padouchů, kteří dokáží zatopit JL v celé její sestavě a Orm k nim podle mě rozhodně nepatří (ale zas uznávám, že Darkseid se už objevil a Lex nemůže být v každém filmu). Ještě jedna rychlá poznámka - vůbec mi nevadí, že zde Supík začíná "dělat" do WW. Hlavně potom, co jsem viděl tu otravnou verzi Lois z hraných filmů. Hodnotím slabými 4*. 70%

Liga spravedlivých: V pasti času (2014)

Rozhodně nejslabší DC animák, co jsem měl možnost zatím vidět. Ono jakmile se do filmu má nasoukat "chytrá" zápletka o cestování časem, kde hrají prim časové paradoxy a má to být alespoň z části seriózní, tak už to začíná smrdět jak vybředlá, týden mrtvá velryba na slunci, když se do ní pustí skupina hladovějících bezdomovců. O to víc, když časové paradoxy nedávají smysl (sejmeme v minulosti Supíka a tím zabráníme existenci i Batmana a WW?). K tomu nás tímto "filmem" provázejí dva hrdinové-puberťáci, kteří tomu dodávají ještě větší dětinský ráz, který prostě této látce moc nesedí. Tohle všechno bych možná ještě dokázal skousnout, kdyby alespoň členové JL, o kterých to má být především, dostali adekvátní prostor. Bohužel se tak nestalo (GL se neukázal vůbec!) a nám tak nezbývá nic jiného než se porozhlédnout po našich oblíbených hrdinech jinde. 35%

Hra o trůny - Série 6 (2016) (série)

Rozhodně už mě to nezvrhne ze židle tak, jako minulé sezóny, kdy jsem doslova hltal každou intriku, zápletku, useknutou ruku či klobásku nebo rozdrcení hlavy ala melounodrtič. V porovnání s ostatními seriály je to stále bezkonkurenční podívaná, ale v porovnání s předešlými majestátními epizodami v rámci tohoto seriálu už šestá série působí jako fyzicky postižený, pokulhávající bratránek. Samozřejmě i zde jsou výjimky v podobě úžasných epizod (Bitva bastardů a Hodorova vysvětlivka), ale je to prostě zoufalo málo oproti tomu, na co jsme byli zvyklí. Tempo je občas opravdu k uzoufání pomalé, některé z postav jsou jak svým zjevem, tak svým chováním prostě a jednoduše napřesdržku a tvůrci už nám neservírují takové překvapivé zvraty jako dříve. Holt je znát, že seriál míří do finiše a tvůrci většinu linek zakončují bohužel tím "nejlepším" možným způsobem. V rámci GoT musím hodnotit 6. sérii jako tu nejslabší. 75%

Liga spravedlivých: Válka (2014)

Já se bavil. Je to sice opětovná pouhopouhá "team-up" mlátička, kde se počet spadlých mrakodrapů rovná počtu okamžiků, kdy Batman slušně setře Green Lanterna, ale tempo je dost rychlé a film uběhne jak voda. A s tím já nemůžu být nespokojen. Nehledejte zde nějaký vyspělý příběh jako třeba v předešlým výborným Flaspointu, zde je to prostě jen epic fight s dalším vesmírným prazmr*em, který má zálusk na naší rodnou modrou hroudu. Rozhodně bylo dobře, že z Darkseida neudělali podřadného ňoumu, ale naprosto badass padoucha, který nemá problém si s většinou členů (ještě nevzniklé) JL vytřít svůj mimozemský čoko-věneček. Kresba a animace se zase o trochu posunuly vpřed a WW se konečně navlékla do něčeho snesitelnějšího oproti tomu jejímu děvko-ohozu (i tak má ale ještě kus cesty před sebou, co se týče normálního vkusného oblečku). Ostatní postavy jsou zde v limitovaném čase slušně vykresleny a ikdyž dost lidí nepřekousne Shazamovo blbnutí a dětinskost, mě osobně film nijak nekazil. Přeci jen Shazam JE jen děcko, takže takové chování je na místě. Rozhodně se JL War nemůže rovnat některým kvalitnějším starším dílům, ale i tak je to dost slušná komiksovka. 75%

Warcraft: První střet (2016)

I přesto, že se neřadím mezi vyhlášené fandy této videoherní kultovní série a z tohoto světa jsem znal jen slovo Azeroth a to roztomilé žaboskřetí stvoření Murlock (který bohužel nedostal žádný prostor), dokázal jsem si film užít a v kinosále na mě čekalo milé překvapení. Warcraft je něco jako taková nonstop fantasy teen-jízda, ve které se to mlátí hlava nehlava, kouzlí vous nevous a rodí břich nebřich. Je vidět, že se Blizzard svého dítka nechtěl vzdát a pečlivě ho opatrovával, aby z něj vyrostla záslužná podívaná, na kterou se nebudete muset stydět vzít i své slečny (kdybychom my nerdi nějaké měli). Bohužel i přesto, že předlohu neznám, tak tu je pár mušek. Výběr několika herců mi krutě nesedl a ikdyž mám Coopera celkem rád, na roli krále nemá dostatečné charisma (v tomhle filmu s jeho psími loknami teprve ne), Medivh v podobě Fostera zas ukrutně postrádá zkušenost a respekt a ten čarodějův učeň Podrick je jen taková vtipná postavička navíc. Také mi dost ušlo, proč Orci postavili obří bránu pro své největší bojovníky, aby tam sebou pak vzali nastřelenou a tu sexy zubatou poloorčí vězeňkyni. Nesmím zapomenout na vypuštění mých ultra fantasy favoritů trpaslíků, kteří si až na počátek filmu pod vousy nestihli ani pořádně zamumlat a zanadávat. Trochu mi přišlo, že tvůrci trochu nevěděli, jak moc dospěle to zpracovat a tak tu a tam šoupli naprosto pohádkovou blbůstku pro děti a hned po 5 minutách nemilosrdnou zabíjačku, aby se zavděčili co možná největšímu publiku. Je to takové klouzání po povrchu svého potenciálu, protože jakmile se tyto dva protichůdně aspekty setkají ve stejný čas, dopadne to stejně jako finální rozhovor krále se sexy zelenkou. Kolem se to mydlí v epickým slow-motionu a oni si tam vypráví jak v nějaké nezničitelné Bartově bublině. Jasně, je to film a ještě k tomu všemu podle hry a na realističnost si to v žádném případě nehraje a to já beru (proto tu taky nerejpu na ta 50ti kilová brnění, které každý voják nosí, ikdyž je Orci jednou ranou vymáčknou jak kočičí žrádlo z plechovky po zmáčknutí dobře vyvinutého a trénovaného svěrače). Co se mi dost líbilo bylo rychlé tempo, bromance mezi orky, Lothar, dost dobré triky, celkově zvládnutý audiovizuál a samozřejmě nový sex symbol pro každého warcraftího fanboye nebo nadšence do KOZplayů. Takže za mě holt i přes chyby dost velká spokojenost a konečně důstojné videoherní zpracování na stříbrném plátně. Kdyby ten (Pr*el^2)in dopadl alespoň z poloviny takto... 80%

Liga spravedlivých: Záchrana světa (2013)

Flaspoint paradox patří v příbězích s Justice League k jedním z nejoblíbenějším a nejzajímavějším. Taky aby ne, když zde dostáváme takovou alternativní realitu, kde se schyluje k apokalypse v režii ukřivděného Aquamana a žárlivky Wonder ženy. K tomu si připočtěte fakt, že Batmanem je Bruceův taťka Thomas, jeho úhlavním rivalem Jokerem jeho šílená exmanželka/mamka našeho Batsyho a ze Supermana je tu vychrtlý primitiv. Flash to holt zase jednou zpískal svou touhou po živé mamce (holt mu nemá kdo dělat obídky do práce) a musí se nechat znovu solidně trefovat blesky, aby tenhle bordel zase uklidil. DC se ve filmové komiksové tvorbě rozhodně nebojí násilí, nebo velké temnotě příběhu, což je jen a jen dobře a celkově to filmu prospívá jak na dospělosti, tak i na celkovém vyznění filmu. Rozhodně jen málokoho nepotěší zvučná jména v dabingu postav jako třeba Ron Perlman, Fillion nebo Conroy, který zážitek pouze umocňují. Malou chybkou pro někoho určitě bude dost rychlé tempo, kdy ne všechno v tak krátkém čase člověk dokáže pobrat a myslím, že by takové látce prospěly i dva samostatné filmy, které by vedly k lepší gradaci (rád bych se dozvěděl více o tom, jak hádka A s WW vůbec vznikla a kde je vina). Ale kdo ví, třeba se dočkáme někdy v budoucnu na poli hraných filmů. 85%