Le Mans '66 (2019)

Ikdyž mi jsou auta naprosto volný, dokážu je od sebe odlišit jen podle barvy nebo SPZky a automobilové závody jsou pro mě jakožto sport na sledování absolutní utrpení, nemohu říct, že bych se u tohoto filmu nudil a to má slušných 2,5 hodiny. Řekl bych, že to je přesně ta vizitka dobře natočeného filmu. Že dokáže vzít téma, které mě nijak nezajímá, ale zvládne to podat tak dobrým způsobem, že i tak mi to přijde fascinující. Samozřejmě tomu zde dopomohli i vynikající herci a jejich skvělé ztvárnění této legendární bitvy dvou slavných automobilek. Bale si stále drží místo pro jednoho z nejobětavějších herců a ikdyž už s neustálými změnami své váhy skončil (díkybohu za to), tohle mu už nikdo nevezme. Spolu s Damonem mají skvělou chemii a na jejich poněkud zvláštním přátelství celý tento film stojí. Proč tedy ne za 5*? Jednoduše proto, že snímek Rivalové mě strhli několik let zpátky přece jen o něco víc. Něco málo tomu chybělo, ale i tak se jedná o skvěle natočený film. 85%

Ghost Stories (2017)

Velmi zajímavý a skvěle natočený film, kterému bohužel finální rozuzlení zlomil vaz. Ghost Stories nás provedou třemi různými nadpřirozeně mrazivými příběhy, které si zdejší pan Goodman dal za úkol vyslechnout a dokázat jejich nepravost. Poměrně zajímavá zápletka s tím, že každý jeden příběh má něco do sebe a ikdyž to není bůhvíjaká hororová originalita, příběhy rozhodně nenudily. A když už jsme u té originality, film je co se týče jeho konce v tomto směru naprosto lajdácky odfláknutý. Nebudu tu psát žádné spoilery, ale čekal jsem rozhodně něco víc. Možná nějakou nadpřirozenou bytost, která si s panem Goodmanem a jeho myslí celou dobu hrála nebo něco. Takhle je ten film takovej poloviční. První půlka s příběhy fajn, druhá půlka je docela slabota. 60%

Joker (2019)

Nechal jsem se trošku strhnout tím Joker hypem a měl jsem možná od filmu až nadlidské očekávání. Bohužel musím říct, že se nejedná o nějaké dokonalé mistrovské dílo, nebo něco, co jsme dosud nikdy neviděli. Ano, má to skvělého hlavního hereckého představitele, božský doprovodný soundtrack a je to, co do řemesla, mistrovsky natočeno. Ale opravdu je tak moc nutné ukázat jak vlastně taková postava jako je Joker vznikl? Netkví jeho podstata právě v tom tajemnu za oponou? Nicméně to je jen má myšlenka a s hodnocením filmu nemá nic společného. Ve filmu se setkáváme s Arthurem Fleckem. Je to obyčejný týpek, který pracuje za minimální mzdu jako Klaun a snaží se prosadit jako stand-up komik. Nic neobvyklého. Nicméně Arthur také trpí dost nepříjemnou variaci Tourettova syndromu, kdy je člověk proti své vůli nucen se smát i přesto, že nemá vůbec žádný důvod (touto nemocí bohužel trpí i mnoho diváků nových českých komedií). Co ale tato verze Jokera dělá opravdu dobře (narozdíl od toho mafiánského Jokera Leta) je šílenost. Zde prostě nikdy nevíte, jestli na vás ten pomatenec vytáhne zbraň, nebo se vám začne smát a nebo před vámi začne utíkat. A i přesto mají jeho myšlenku hlavu i patu a to co říká (v té závěrečné show kupříkladu) je čistá pravda, z které člověka až mrazí. Možná i film v konečným důsledku utrpěl tím, že je samotný Joker tak moc podařený, protože ostatní postavy jsou prostě jen do počtu a oproti právě Jokerovi nemají žádnou hloubku. V konečném hodnocení chápu, proč je to pro tolik lidí už teď naprosto kultovní film, pro mě ale bohužel ne. Je to skvělý film, je zde skvělý Joker, ale nemůžu se zbavit pocitu, že kdyby vzali příběh The Killing Joke a trochu ho "vytunili" a přidali alespoň minimum Batmana do pozadí, byla by to (alespoň pro mě) ještě o něco lepší podívaná. 85%

La cara oculta (2011)

Tento film jsem si pustil a nevěděl jsem o něm absolutně nic. O to víc mě pak překvapilo, že po menším hororovém náběhu film sklouznul do hodně originálního a chytrého dramatu o jednom dost nevydařeném pranku. Ještě příjemnější překvápko bylo to, že je film opravdu dobře a poutavě natočen a u postupného rozmotávání hlavního twistu jsem se ani chvilku nenudil. Možná tomu dopomohli i poměrně pohledné herečky, které se zde vyskytovali často jen spoře oděni (ikdyž bohužel bez potřebného vybavení do jednoho nejmenovaného hereckého subžánru), ale to je ve výsledku úplně jedno. Je to dnes čirá radost najít nějaké originální dílo a La cara oculta je bezpochyby jedním z nich. 83%

Elita - Série 2 (2019) (série)

Za mě dokonce ještě o fous lepší jak první sérka. Postavy už neměli tak časté výpadky logického chování a dokázali se převažující část svého zdejšího výskytu chovat racionálně. Nové postavy přesně zapadly do této party zvláštních individuí a rozehrály (skoro) kompletně nový příběh, který mě hodně nutil, nedávat si během epizod žádné nebo pouze minimální pauzy. Atmosférou to má hodně blízko 13RW, hlavně kvůli školnímu prostředí, ale i celkovou hlubší myšlenkou a poselstvím o nelehkém dospívání a přetvářce. Na první pohled to tu totiž je sice samá párty, ale každou další epizodu vyplouvají na povrch další a další kostlivci zdejších "elitních" mladíků a mladic. Rozhodně doporučuju všem, pro koho není španělský jazyk (titule jsou, nebojte se) překážkou, protože touhle skvělou sérií se seriál Elite vyšvihl mezi ty, které budu bedlivě sledovat a vyhlížet pokračování. 90%

Toy Story 4: Příběh hraček (2019)

Po delší době opět skvělý animák, který stojí za to vidět. Ikdyž už je to čtvrtý díl (což je u animáku poměrně hodně), nezdá se, že by už došly dobré nápady. Příběh je solidní, animace nádherná a rozhodně to dokáže zahrát i na city. Je vidět, že stařičké Toy Story ještě nepatří do starého železa. Pokud je toto poslední díl, připravili nám tvůrci krásnou rozlučku. Pokud se rozhodnou třeba ještě pro jedno pokračování, po tomto vydařeném díle nemohu říct nic jiného než "No tak sem s ním!". 85%

To Kapitola 2 (2019)

A já se nepřidám ke zdejším zlým jazykům a budu naopak převážně chválit. Zaprvé cast se povedl naprosto dokonale a většina dospělých představitelů jakoby původní partě Nul z oka vypadla. Za druhé Pennywise mě prostě asi nikdy nudit nebude a jeho různé formy a kreace jsou prostě zábavné i děsivé zároveň. Film má bezmála 3 hodiny, ale mě to uteklo mnohem rychleji (možná na tom měla podíl má polohovatelná sedačka ve VIP kině, kdoví). Přiznám se, že IT 2 měl poměrně pomalejší začátek, ale mě upřímně to ani tolik nevadilo a rád jsem se znovu seznamoval s už známými postavami a nechal se unášet postupně budující atmosférou. Na horor to nebylo ani nějak moc strašidelné, prim zde hrají spíše lekačky a creepy situace (vyběhnutí staré bábrle, to musí být ve 3D fakt delikatesa). Bavili mě i flasbacky a jsem rád, že jsme mladé verze zdejší party znovu viděli. Potěšila/překvapila samotná účast Kinga, který si (po vzoru Stana Lee) také střihnul menší roličku. Ve výsledku 2 kapitola rozhodně není lepším filmem než kapitola 1, ale je to pořád výborný film, který nesmí uniknout žádnému fanouškovi hororových příběhů nebo Kingových knížek. 85%

Papírový dům (Netflix verze) - Série 3 (2019) (série)

Třetí série to měla strašně těžké. Vzhledem k tomu jaké jsou první dvě série geniální, tvůrci museli vymyslet nový příběh, který se alespoň trochu kvalitou přiblíží tomu předchozímu. Povedlo se jim to tak na půl. Trochu mě zklamalo, že se najelo hned na už zajetou šablonu - vykrádačka, rukojmí, zdržování a kecání s policií, co čupí venku. Čekal jsem možná trochu originality a ne znovu to samé... Návrat "hrdiny" Arturita to vše jen potvrdil. Nicméně nemůžu říct, že i tak byla radost se na loupež "zase trochu jinak" podívat a ke konci to bylo opravdu sakramentsky napínavé. Nové postavy příliš neoslnily. Palermo si až moc hrál na Berlína a ostatní nedostali moc prostoru. Ale stará parta opět válela a Tokio ikdyž se chová jak hloupá pipka, aspoň ukázala svoje tělo v plavkách. Takže za mě spokojenost a jsem zvědavý, co předvede 4. série. 80%

Proč? 13x proto - Série 3 (2019) (série)

Třetí série je už podruhé zbytečné natahování a nemá s původním příběhem už mnoho společného. K tomu všemu je hlavní vypravěčka celého nového příběhu nesympatická všeználecká přisýrka. To ale nic nemění na tom, že mě třetí série bavila od začátku do konce a rád jsem sledoval osudy svých oblíbených postav. Nesouhlasím se snahou vykreslit Bryce najednou jako největšího světce, co pomáhá druhým. To působí dost lacině a je snadné prohlédnout tento trik od tvůrců, zvlášť když ho vykreslují jako naprosto jiného člověka, který by neublížil ani mouše, jen proto aby zas totálně otočil a kvůli žárlivosti zmasakroval svého starého kámoše. Detektivní složka a s tím spjatá paranoia všech postav je super, a vy máte každou další epizodu jiné teorie o tom, kdo nakonec vraždu provedl a proč. Na první sérii se to nechytá, ale po nevýraznější druhé (i tak velmi zábavné) řadě mě tato bavila o dost víc. 85%

Banda (2019) (seriál)

Hodně zajímavý a hlavně (konečně!) trochu odlišný pohled na tématiku "superhrdinů". Ano, dnes vyprodávají kina převážně komiksárny, ale čím dál tím víc komiksáren už je i na streamovacích službách a The Boys je jejich nejnovější přírůstek. Ale pokud hledáte další nadpřirozence, kteří mávnutím ruky zachraňují svět, tak zde jste teda pěkně vedle. I přesto, že by to takový Homelander i dokázal, jednoduše to nemá v popisu práce. V popisu práce, kterou mu udává multimilionová společnost, které jde jen o to jedno. A to jsou (překvapivě) peňauze. Občasná oběť civilistů je zde více než přípustná a morálka hraje až tak páté, šesté housle. V The Boys je hodně zajímavě vykreslený svět (super parodie na JL), slušně rozjetý příběh a výborné duo Karl Urban + Anthony Starr. Malá škoda, že ke konci už tomu malinko dochází dech a i na těch 8 epizodách se najdou hlušší místa, ale ve výsledku je to výborný seroš s originálním námětem. Člověk si až klade otázky, kdo je hrdina? A kdo padouch? Došel jsem nakonec k závěru, že zde hrdinové nejsou a všichni jsou padouši. A to tomuto světu náramně sluší. 85%