Klaus (2019)

Jsme v České republice a na Santu tu se*e pes. I tak si mě ale tento animák získal hravou animací, zajímavým zrodem americké vánoční legendy a temným městečkem doslova na konci světa. Hlavní postava je původem z bohaté rodiny a proto se není čemu divit, že je to zkrátka totální lajdácký budižkničemu. Nicméně když ho jeho tatík pošle i přes synovu nevoli do světa postavit se na vlastní nohy, ani v nejdivočejších snech by nesnil o tom, že jeho rozmazlený synáček stvoří nejprofláklejší komerční tradici všech dob. Velmi pohodový a příjemný animák u kterého nebudu mít žádný problém pustit si ho někdy znovu. 85%

Roztříštění (2019)

Paranoiou prosáklý thriller, u kterého budete pečlivě spřádat všechny své možné teorie finálního rozuzlení. Od příjezdu do nemocnice mi něco nesedělo a postupem času jsem se dokázal dokonale sžít s hlavním "hrdinou", který sice byl pevně přesvědčený o své příčetnosti, ale důkazy mluvily proti. Od momentu, kdy pointu odhalíte, se na to nekouká zrovna příjemně. Ale napínavý a zábavný to je od začátku do konce a to je to hlavní. 80%

Chata v horách (2012)

První půlka trápení, druhá půlka vtipná vyvražďovačka. Jedná se určitě o originální (řekl bych až mírně parodický) horor, který dokáže překvapit svou zápletkou. S plejádou různých monster se tvůrci skvěle vyblbli a je jich tu strašná tuna, kdy většina odkazuje na jiná hororová díla. Bohužel partička amerických vysokoškoláků čítala jen pět osob a tak jsme tu moc originálních smrtí neměli. Naštěstí to film celkem v pohodě vynahradí druhou polovinou, kdy se to tam řeže hlava nehlava. Strom z Evil Dead útočí na zabijáckého robota, který se brání před Man-Batem a ke svému si přijde i věhlasný Ocean-Man. Zajímavý film, který by určitě neměl ujít milovníkům hororu, protože tohle je doslova výstava všemožných i nemožných potvor, monster, zabijáckých maniaků a jeden velký hororový easter egg. 65%

The Mandalorian - Season 1 (2019) (série)

Asi takhle. Nebýt to o slavných Mandalorianech ze světa SW a ohromného rozpočtu (a samozřejmě Baby Yody), byl by to prostě strašný průměr. Epizody na sebe prakticky ani nenavazují a ikdyž jsou dost krátký, ke konci už většinou nudí. Mandalorian je sice jako postava fajn, ale je na celý seriál dá se říct sám a když máte v celém seriálu jednoho hrdinu, který toho ani moc nenažvaní, nejedná se zrovna o zábavné sledování. Lokace jsou fajn, soundtrack taky a pár postaviček si člověk i zapamatuje, ale rozhodně to není taková pecka jakou to lidi nazývají. Hlavního děje je tu méně jak v hodinovém filmu a některé situace jsou až naivně dětinské. Což je poměrně průser vzhledem k tomu, že Mando má být seriál spíše pro dospělé. Škoda, že Disney tento seriál nevyužila na nějaké pořádné cameo nebo nějaký velký zvrat, který by zamával s celým univerzem... Takhle je to promarněný potenciál. I have spoken. 65%

Zaklínač - Série 1 (2019) (série)

Tak asi začnu pozitivně. Henry je skvělý Geralt. Ať už vizuálně, herecky, svou mluvou, svým chováním i mimo roli... Je z něj vidět to nadšení pro roli a jeho láska k původnímu materiálu. Je vidět, že se zde opravdu našel a užívá si to. Velmi dobrý byl i casting na Marigolda, který ho také vystihuje velmi dobře a už teď tu od něj máme jednu skvělou píseň. Bohužel tím dobrý casting končí, protože ikdyž bych přes své srdce přenesl 20ti letou Ciri (Ciri ne Siri dohajzlu), na cikánku Triss, mladičkou nevýraznou tmavou Yenn a viva la mexiko Vilgefortze si prostě nikdy nezvyknu. Celkově se cast hodně nepovedl kvuli politické korektnosti a zabila se tím nejednou atmosféra celého seriálu. Druhá věc, často seriál působil dost lacině a lokace sterilně. Scénaristicky by to taky mělo být někde jinde, většina změn oproti předloze totálně zprzněná. Má to osm dílů a povídky jsou strašně zkratkovitý, děj zbytečně rychle žene dopředu a pak v sedmé epizodě se úplně zastaví a ukazují se nám scény z minula... Pro nováčky se světem zaklínače tohle musí být peklo. Zbytečnost různých časových rovin ani nebudu řešit. Zbroje Nilfgaardu úplnej průser, Brokilon naprosto zbytečný a jeho obyvatelé? Další průser. Ať si o hře říká každý co chce (je to zku*venej masterpiece), ale tam je zcela nový příběh, zde tvůrci "opisují" povídky z knížek a je to o dvě třídy horší. Nemít to Henryho, hodně bych přemýšlel, zda v tomhle budu pokračovat. Alespoň, že lidská podoba Tři Kafky se jim docela povedla. Některé epizody nejsou vůbec špatný, to ne. Ale je tam na pár dobrých věcí naděláno takových průserů... 60%

Manželská historie (2019)

Je to skvěle zahraná a skvěle natočená dvouhodinová... nuda. Jo jasný, je to sice fajn kouknout na film o rozvodu páru s otravným prckem a sledovat kdo ho nakonec vyfasuje do péče a kde bude bydlet a chodit do školy... Ale tímhle si dnes a denně prochází milion lidí. Celkově mi asi úplně ušlo, co mi tento film vlastně měl říct nebo jaký je jeho účel. Je sice sranda jak odcizelý pár na sebe hází špínu, ale kvůli tomu nemusím koukat na film s právnickými přestřelky. Jediný, co mě zde bavilo je duo Adam Driver a Scarlett (ikdyž je zde pěkná svině). Jinak nuda, nuda a zas nuda. 40%

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Bohužel si myslím, že to o moc lépe dopadnout ani nemohlo... Nicméně toto tvrzení z devátého dílu ságy Star Wars nedělá nějaký skvělý film. To jen značí to, jak špatně si rozdali tvůrci karty předchozími dvěma snímky. Jestli mámě někoho vinit tak to musí být sedmá epizoda, která nastavila směr příběhu tak debilně, že ani po dvou dalších epizodách se člověk nedokáže zbavit pachuti z toho, kam až dnešní technologie mohla tuto trilogii dostat, kdyby se tvůrci nerozhodli promarnit veškerý potenciál Jediů a hlavně jejich soubojů se světelnými meči. Protože upřímně, kdo chce koukat na jednoho "skoro Jediho" a jednoho "skoro Sitha", když mohl dostat celou plejádu nových zajímavých postav. Bohužel, sedmá epizoda nastavila směr takhle a tudíž já jsem se samotnou devátou epizodou poměrně spokojen. S novou trilogií ale vůbec. Palpatina vrátí hned v titulkách, Disney nemá vůbec koule na to udělat něco nečekaného, zabít nějakou známou postavu nebo cokoliv... Ani to vymazání paměti C3PO nevydrží déle jak pár minut. Ale i tak jsou to SW, který mě prostě strašně baví a jestli za to může ta moje zpropadená nostalgie nebo moje láska k sci-fi pohádkovým příběhům se nejspíš nikdy nedozvíme. 75%

Jumanji: Další level (2019)

Celkem v pohodě, ikdyž dost zbytečné pokračování. Jede se prakticky přes kopírák, vtipy se nedočkaly žádného "upgradeu" (spíš downgrade), nových postav pomálu a lokací jakbysmet. Zábavné to sice je, ale nepřináší to absolutně nic nového, nemá to žádný reálný přesah (ikdyž se o to trochu snaží) a děj je tak generický, že ho člověk během týdne zapomene. Když už do kina, tak alespoň na 4DX, tam to s vámi alespoň trochu zaháže, jinak ale celkem vyhozený peníze. 60%

Krvavá nevěsta (2019)

Není nad to ctít rodinnou tradici. Co na tom, že tradice spočívá v tom, že nového člena rodiny naháníte po svém obřím rodinném sídle v rámci schovky na život a na smrt. Krvavá nevěsta začne poměrně nenápadně, ale už po chvíli člověk pozná, že s rodinou zbohatlíků není něco v pořádku (podobně jako třeba v Uteč). Grace je to ale jedno, její vidina na svázaní svého života s milovaným manželem či možná provdání se do bohaté rodiny ji natolik oslepilo, že neváhá přidat se do této Satanem nasáklé rodiny. Film dobře odsýpá a na Samaru se krásně dívá (kdo by čekal, že někdo řekne takovouhle větu...). Trošku mi nesedl humor do takového filmu, nejsem přímo zastáncem mícháním žánrů a horor s komedií mi prostě tolik nefunguje, ale zde to až takový problém nebyl. Za mě poměrně spokojenost a je to fajn oddechovka na večer. Jen ten manžel mě prostě brutálně zklamal a na*ral! 70%

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Krásné příjemné překvapení konce roku. Po shlédnutí traileru na Doktora Spánka jsem nebyl nikterak oslněn a do kina jsem se pouze mírně těšil (přecejenom tam furt hraje Ewan že?). Nicméně po mírně delším úvodu mě film zahákoval a až do startu finálních titulků nepustil. Málokdy se dnes (bohužel) vidí horor, který má propracovaný příběh, nesází na lekačky, nýbrž na postupné napětí a atmosféru, a i se stopáží dost přes dvě hodiny nenudí. Doktor Spánek je přesně tento typ hororu. Opravdu zřídkakdy se někomu povede schopně navázat na film starý už několik dekád, ale Flanaganovi se to povedlo na jedničku, nevykrádá původní film, ale spíše jen krásně plynule pokračuje v příběhu o "Osvícení", o kterém jsme toho věděli tak málo. Samozřejmě se ani tento film nevyhnul všem vadám na kráse, tou největší je určitě přeobsazení Jacka Nicholsona. Toho prcka s účesem ala hrnec a tu jeho mamku s koňským předkusem si klidně přeobsaďte, ale nikdy nepřeobsazujte Jacka Nicholsona! NIKDY!!! Za mě osobně horor roku. 90%