Thelma a Louise (1991)

Nejen vynikající výkony obou hlavních představitelek, parádní konec, ale i krásné záběry krajiny mě přiměly k plnému počtu při hodnocení téhle road movie. Tak jak se film odvíjí, je čím dál víc jasné, jak to dopadne, od určitého momentu už není cesty zpátky. Rád si zase někdy pustím znovu. EDIT 10.3.2015 Další shlédnutí. Na některé filmy je tu málo hvězdiček, tohle je jeden z nich.

Erin Brockovich (2000)

Ale jo. Julii Roberts můžu, role jí sedla, zahrála to pěkně. Jen se pořád nemůžu zbavit dojmu, že na to, že za tu roli dostala Oscara, by to chtělo ještě něco navíc. Třeba to tam je, jen jsem si toho nevšimnul a zjistím to na další podívání:). EDIT 9.4.2015 Ale asi jo,asi jsem to našel:), ta role Julii opravdu sedla. Až to uvidím ještě jednou, třeba přidám na plný počet:).

Walk the Line (2005)

Jeden z mých hodně oblíbených filmů, který se snažím pustit si vždycky někdy kolem 26. února. Když tady tak pročítám ty komentáře, koukám, že všechno důležité bylo řečeno. Skalní fandy možná zamrzí, že se film až tolik nevěnuje Johnnyho kariéře jako celku, ale spíš jejímu začátku do doby, než si vzal June, ale zase je tu pěkně zpracován jak "boj" o June, tak boj s amfetaminy... Přijde mi jen trochu nefér, že pokud za roli June inkasovala Reese Witherspoon Oscara, asi ji měl dostat i Joaquin Phoenix, jejich herecké výkony mi přijdou rovnocenné.

První dáma country music (1980)

Mám tyhle filmy rád, a tohle je skvělý film o jedné z prvních dam country, i když tohle přízvisko by si zasloužilo hned několik zpěvaček. Ale o to nejde, tady jde o vynikající výkon jak Sissy Spacek, tak T.L. Jonese, o dle mého názoru výborně vystiženou atmosféru doby, v níž Loretta vyrůstala a začala zpívat. U mě za *****. Nepřestává mě fascinovat, jak Sissy Spacek dokázala v 31 letech zahrát tu čtrnáctiletou holku.

Velké vítězství (1992)

Tenhle film se mi hodně líbil. Výborné výkony hlavních představitelů, ať už G. Davis, Madonny, ale především trenér v podání T. Hankse nemá chybu:), větší než malé množství výborných hlášek prostupujících celý film. Jen škoda toho dabingu, kvalita zvukové stopy staženého souboru je natolik špatná, že na první podívání se leckterá z těch hlášek přeslechne.

Paměť stromů (2003) (seriál)

Jednou z mých zálib je vyhledávání památných stromů v krajině, takže tady mám jasno. Pro mě spousta zajímavých informací, skvělý, i když možná někdy opravdu až příliš patetický komentář p. Munzara (ale na to jsem si zvykl), nádherné letecké záběry.

V měsíčním svitu (1991)

Jak už tady zaznělo, tady jde příběh stranou. Vpodstatě je to taková romantická slaďárna s koncem jak z některý z balad z Erbenovy Kytice:), ale tady je těch mých 5 hvězdiček hlavně za Reese. V jejím věku naprosto famózní výkon, který zcela zastínil ostatní herce.

Kašmír: Je-li kde na světě ráj (1961)

Kašmír: Je-li kde na světě ráj ... Možná že ten nej- film H+Z je právě tento, protože to, co vytvořili de facto na koleně tuším že ve třech nebo čtyřech lidech, je naprosto úžasné. Krátké filmy jen dotvářejí celkový dojem a jsem moc rád, že se konečně tyhle zhruba desetiminutovky začaly někde objevovat.

Z Argentiny do Mexika (1953)

Druhý z dokumentů H+Z, opět hodnotím plným počtem. Záběry z pobytu mezi lovci lebek berou dech i po těch desetiletích. Opět možnost přepnout na nový komentář p. Zikmunda a opět s bonusovým povídáním, které mnohé vysvětluje.

Afrika I. – Z Maroka na Kilimandžáro (1952)

Jsem fandou pánů H+Z, tak budu těžko hledat jejich nejlepší dokument. Je to tenhle, protože byl první? Je to ten druhý z Jižní Ameriky? Anebo snad Kašmír? Těžko říct, každopádně první celovečerní film H+Z má svoje neopakovatelné kouzlo mimo jiné i v tom, jak je během filmu vidět, jak se postupně učili filmovat, ostatně p. Zikmund to v bonusovém rozhovoru i popisuje, jak jim Jaroslav Novotný na dálku radil. A samozřejmě i mnohé jiné, včetně pozadí jejich havárie v Sirte. S pronásledováním britskými a později v J. Americe americkými tajnými službami se potýkali vlastně celou cestu, i když během cesty jim to zpočátku vlastně nedocházelo. Samozřejmě nezbývá než zopakovat to, co i tady v komentářích už zaznělo. Film ukazuje státy, které buď už dávno neexistují, anebo spíš by bylo lepší napsat ukazuje státy, které ještě neexistovaly. V roce 1947, kdy na cestu vyrazili, byla většina Afriky ještě koloniemi několika evropských mocností. To, co tam tehdy natočili, je historie sama o sobě. Něco podobného už nikdo nikdy neuvidí. A komu se nelíbí dobový komentář poplatný době vzniku, ať si v nastavení DVD prostě přepne na nový komentář p. Zikmunda, který má jen tu jednu zásadní chybu, že je ochuzen o geniální hudební pozadí z hlavy Zdeňka Lišky. Pro mě jasný plný počet pěti hvězdiček.