Moje druhá láska (1994)

Jak jsem celkem s překvapením zjistil, před nějakými 10 lety jsem viděl jedničku, ze které si už nepamatuju ani zbla. Podle hodnocení jsem v nic moc nedoufal, ale nakonec to tak hrozné nebylo, jedno shlédnutí se jistě dalo bez úhony vydržet.

Cesta do tmy (2023) (TV film)

No tak tohle byla docela velká bída. Vlastně mi to svojí blbostí a absurditou celkem připomínalo před časem viděný norský Nokas, to bylo podobně absurdní divadlo:).

Dědeček automobil (1956)

Je to pár dní, co jsem dočetl knižní předlohu. A ... ježišmajrá, takhle dojebat takovou krásnou knížku... Ať mi nikdo netvrdí, že tohle se A. Branaldovi líbilo. Mně to přišlo spíš jako taková ne moc povedená němá groteska. Protože když je hrubým odhadem tak čtvrtina filmu ve francouzštině a otitulkovaných je z toho asi 6, maximálně 8 vět, tak to vyjde skoro tak, jako by to bylo němé. O nějakém zaláskování Frantíka Projsy není v knize ani zmínka a tady to bylo prakticky nosným tématem, no dobrého pomálu.

Nebezpečná země (2002) (TV film) odpad!

No tak tohle je fakt prča. Opravdu zaboha si nedokážu vzpomenout, proč jsem tohle stáhnul. Fakt ne. Ještě že to nebylo tak dlouhý.

Nabarvené ptáče (2019)

Uuuuffff, tak to mám za sebou. Já to vlastně chtěl vidět asi jenom proto, že se to zčásti natáčelo v kostele v Boleticích a jeho okolí. A ty dvě hvězdičky jsou za tu pasáž z Boletic, a taky za zbytek exteriérů, je pravda, že ty krajinky v černobílé mají svoje kouzlo. Takže splněno, odškrtnuto a obratem z disku smazáno. Asi jsem věděl, proč jsem se tomu zhruba dva roky vyhýbal. Protože krom výše zmíněného je to teda docela přehlídka hnusu všeho možného ražení, když jsem byl někde za polovinou, tak jsem si říkal, co sakra ještě přijde, takže mě následná kopulace s kozlem (či co to vlastně mělo být) o něco později snad už ani nepřekvapila. A když odhlédnu od všech těch možných i nemožných úchyláren, tak tři věci to zabily úplně. Stopáž, ta byla teda úmorná a v kombinaci s absencí prakticky jakékoliv hudby a toho, že ze 170 minut se mluví asi 9 minut (jak je zde uvedeno v Zajímavostech) se dá říct, že je to téměř němé, tak se to jeví fakt nekonečné. To, že předloha  Jerzy Kosińskeho zase až tak autobiografická není, je snad i jedno. Stejně jako to, že mi dějově přišlo místy dost nelogické, chlapček se vždycky někde vynořil, aniž by bylo známo, jak se tam dostal, co tam dělá, dost podstatná část filmu mi přišla jako poněkud chaoticky poslepovaný řetězec ne zrovna logických událostí, které jsou na sebe naroubované jen proto, aby vyústily v další prasárnu. Děkuji srdečně, toto jednou bohatě stačilo a víc nad tím uvažovat nehodlám nebo i z těch dvou hvězd půjdu ještě níž. Novodobé filmy v černobílém vizuálu dokáží být docela zajímavé, jako třeba nedávné Piagry či Krajina ve stínu, ale tohle teda víckrát absolvovat rozhodně nechci.

Ples příšer (2001)

A to je zase přesně jeden z těch filmů, kdy si říkám, kde to nabralo takový procenta hodnocení, resp. jak je možný, že si je to dodneška udrželo. Přece jenom od natočení už nějaký ten pátek uběhl. Halle Berry sice předvedla slušný výkon, ale že by byl až na Oscara? No nevím... Že by se chovala jako truchlící vdova a navíc jako matka, která přišla o syna (i když to byla černá bedna kytu), to bych teda neřek. Celkově to bylo nudné a hlavně dlouhé. A nakonec vlastně nikdo není rasista, bílej bachař píchá černou vdovu, stejnej bílej bachař si nechá spravit auto od černocha, na jehož děti nejdřív používá řekněme "varovné výstřely", no celé je to takové všelijaké a nějak mě to neoslovilo.

Resurrection (2022)

Tak původně jsem dal dvě * za Rebeccu, která tyhle psychotické role umí opravdu dobře, to když jsem byl někde za polovinou, ale poté, co jsem došel na konec, snižuji na jednu * za Rebeccu, protože buď jsem něco jakože dost nepochopil (že to byli jeden větší magor než druhej, to jsem jako prosím pěkně pochopil) nebo to byla teda kardinální hovadina.

Piargy (2022)

Ale jsou to svérázní chalupníci, tam na tej slovenskej dědině.... :). Poměrně dlouho jsem tento film odkládal, ale udělal jsem dobře, že jsem se k němu konečně odhodlal. Asi by se tomu dalo něco vytknout, na můj vkus asi až moc pánbíčkářství a Antikristů, ale co už, vesničani byli tehdy pobožní asi všude, konec je takový poněkud chaotický, jsou mrtví, jsou živí, jsou mrtví... toho skákání v čase mohlo být o něco méně, jak to bylo se "záhadným" zmizením celé vsi mě napadlo hned na začátku při pohledu na to zasněžené údolí, ale jinak zajímavá podívaná. Černobílý vizuál, krásná krajina, kostýmy, to vše tomu dává něco, co to dělá velmi koukatelným. No a pak asi dvě hlavní věci. Kamera. Jedním slovem - nádherná. A Judit. Mě hrozně baví ji sledovat prakticky už od jejích raných rolí (Dům, Fair Play), a i když pro mě osobně má ve své filmografii taky pár přešlapů, tak mě baví pořád. Mám rád její slovenštinu, a ona nemusí ani mluvit, ona umí pouhým pohledem a mimikou říct mnohem víc než jiní spoustou (leckdy zbytečných) slov.

Zlí hoši (1983)

V polovině somdesátek možná skandální, násilné, brutální a já nevím jaké ještě, dneska už mi to přišlo jen jako docela velká nuda, zpestřená partou gaunerů ze zařízení, kde se gentlemani nevyskytují. A krom toho S. Penna jsem nikdy moc nemusel.