• Pohádka

Dream Boy (2008)

Ze začátku nic moc - infantilní slaďárna s nepříliš přesvědčivými výkony. Nakonec se to solidně rozjede a dvakrát vnímám i prvky hororu. Mám rád tyhle pocitovky, kde se skoro nemluví. Ostatní si musíte z filmu a jeho atmosféry načerpat sami, je jen na vás, zda k tomu máte vlohy. Pěkná hudba.

Vzpoura ve věznici Carandiru (2003)

Uf... Netuším, jak tohle může mít 77%. Jestli mne něco na tomhle snímku celou tu dobu iritovalo, tak výraz doktora, který se neustále usmíval, což bylo trapně neadekvátní. Velká škoda. Povedlo se pár působivých scén (převrácení na víru v Boha, návštěvní den), ale zbytek je chaotické, neučesané, nepopsatelné cosi. A hlavně povrchní. Jako dokument o životě za mřížema to možná přínosné je, nic jiného to ale není. Všechna zajímavá témata jen naťukává, nejde do hloubky, přelétává, chce vše, ale nedává nic. Scéna s dopisem (fotbalista) je vyloženě kýčovitá (hraje na city skutečně křečovitě a v nevhodný moment). Jedna hvězda za pár přirozeně vypadajících scén, druhá za skutečný příběh - námět z knihy. Co asi udělaly ty přepočetné a překřehké transky, že sedí s vrahy? Z toho celého si odnáším jediné - díky za život v kulturní střední Evropě. Nejde o podmínky věznice, ty jsou nadstandardní, ale o podmínky "ulice - z příběhů". Latinská Emerika je opravdu hnusné a špinavé místo, kde spravedlnosti (a bezpečnosti) na ulicích opravdu moc není. Odpovídající komentář: Tsunami_X.

jOBS (2013)

Jeho spolupracovníci ho často nenáviděli proto, jaký byl, ale milovali proto, co tvořil. (pro to - má být s mezerou, snad si to opravíte). K filmu - zpracování originálního a historicky přelomového námětu nijak oslnivé, po emericku rádoby působivé - hraje na city, ale neurazí. Pěkná hudba.

Kdyby byly ryby (2014) (TV film)

Tohle je opravdu hodně kreativně udělané. Princezna má páru (možná by ji mohla demonstrovat více), rybář je fešný (skvěle obsazeno), kouzelný prut mohl být dvojího významu - ten vrbový, ale i ten rybářův, od tatínka (na něj jediný se mohly dát lovit ryby) a rybář mohl svou jedinečnou schopnost proutkem čarovat ryby předvádět i více teatrálněji a veřejněji, než jen ve vězení. Nejvtipnější moment - z nebe padají zlaťáky a Taťána div nepřepadne přes zábradlí :)). Společně s rybářovým snem (kuku) a úvodní scénkou - bytosti (vymazlené každé slovíčko) tři nejlepší scény. Marek Taclík v kočárku opravdu neměl chybu, to už jsem si připadal na chvíli jako v Četníkovi, snad jen krasojízda s kočárkem mohla být delší, svižnější a teatrálnější. Prostě - opravdu nápadité dílko, o kterém se nebavím jako o pohádce, skvělá třeba scénka - děti zlobí, střílejí šípy, Polednice vchází, autoritativně sjednává respekt. Na druhou stranu - co mi vadí - rybářova sestra (má se stát budoucí královnou) pronáší věty - jsou peníze, kdo by se staral o ryby - nejen nelogické, ale současná psychologie národa nemusela být demonstrována stále, neustále, a na všech (rozhodně ne na budoucí královně). Slimák - revolucionář mi taky až tak neseděl a Nikdáše mohlo být též o trochu méně (a více třeba historických cvičidel silné Princezny). Ostatně i odstřihnutí copaté kozí bradky a změna z Nikdáš na Někdáš je obojí velmi silně kulhavé. I díky mé osobní vazbě na Chatéau Třebešice dávám plný počet, jinak by to bylo čtyřkové. Ona samotná volba místa natáčení (netypický, "alternativní" zámek) už ale naznačuje, jaké to celé bude. A když na tu hru přistoupíte a nebudete to cpát dětem, bude to fajn. Tahle "pohádka", to je totiž taky Revoluce. Pěkné písničky a závěr opravdu pohádkový.

Tatínkova sláva (1990)

Krásný návrat do dob, kdy lidé byli ještě lidmi. Kdy to nebyly jen pahýly z lidí zbylé, urputně mačkající své ubohé chytré telefény, nemajíc na nic a nikoho čas, nemajíc si co říci. Vtipně to vystihuje sám Tatínek "stroje nám ušetří práci, pracovní doba se zkrátí, bude více času na rodinu" - jo, Tatínku, tak to dávno není pravda, byla to naivní představa všech (konstruktérů). A sic jsem za lov endemických druhů, který prostě nemohu s mou náturou vydýchat, nechtěl dávat plný počet, nakonec ho dát musím. Celá pasáž s Lilim je totiž naprosto dokonalá - nádherná, klukovská, opravdová, čirá, ryzí, výborná, skvělá a nejlepší. Prima komentář: Enšpígl :)

Pod toskánským sluncem (2003)

Taková ta romanťárna na nedělní odpoledne, relaxáda při žehlení. Nic extra. Ten mladej polák je opravdu milej.

Tom na farmě (2013)

Neznám (zatím) jiné Dolanovy filmy. Na tenhle jsem měl koupený lístek na Mezipatrech 14, ale nakonec jsme šli s kamarádkou znovu na V jeho očích. Takže jsem se na "Toma" těšil podstatně víc, než na jiné. A jestli stálo to čekání za to? No... asi dvakrát na mne bylo tempo vyprávění až tak pomalé, že jsem měl chuť to vypnout. Přitom mi tyhle pocitovky, kde se moc nemluví, vyloženě sedí a chutnají. Asi dvakrát jsem se zasmál a zbytek? Nechci to shazovat, je to hodně dobré a opravdu solidně ujeté (mohlo být i víc - prostě přesně pro mě), trefné, citlivé i mrazivé, ale stejně... je to tak prázdně rozhárané, samo v sobě se peroucí. Každý holt prožíváme ty nejniternější úděly jinak. Mezi tři a čtyři.

Longhorns (2011)

Tohle je opravdu zvláštní (rozporuplný) snímek. Pěkní kluci mají pěkné dicky, které i ukazují, ale až na jednoho (Dylan Vox) neumějí hrát, takže by se hlubokomyslná témata nenabízela a možná ani nehodila. Občas sice zabrousíme trošku hlouběji (jak hluboko jen to po emericku jde), ale jinak jde spíš o erotickou, místy romantickou a asi třikrát vtipnou nenásilnost s prvky "Prcičky" humoru. Jednou jsem se vyhonil a jednou i zasmál opravdu hodně nahlas a celou dobu čekal, jestli se svlíknou opravdu všichni :). Je to mezi tři a čtyři, podle toho, jak moc nadržení to budete sledovat. Nicméně za shlédnutí stojí, ztráta času to není a jde o poměrně zajímavý, i když trochu papundeklový blešbek do osumdesátek. Edit: Napodruhé jsem se smál podstatně víc (ach ty pudy).

Vodník a Karolínka (2010) (TV film)

Velmi krásná a hřejivá pohádka. Parádní vizuál, skvělé obsazení, venkovská i lidská opravdovost, netrapnost. Chytré texty hezkých písniček, spousta pohádkových nápadů a funkční vesnický život plný postav - takový, jaký opravdu býval (ponocný, stárek, mládek). Skvěle. Moc dobrý a možná i jediný povedený nadstandard dnešní úsečné, civilní a nenápadité tvorby i mluvy. Filip Cíl krásně hraje, a když čaruje, je nesmírně sexy.