Můj nejlepší přítel (2006)

Příjemný film, v němž se momenty trapnosti, WTF, úsměvnosti, lidskosti, vtipu a hřejivosti hezky a rovnoměrně střídají. Začátek mi úplně neseděl, ale pak mě příběh několika svými obraty v druhé polovině docela vtáhl a za závěr jsem byl rád. Oddechovka pro karanténní večer. [70%; 2020-03-24 Home sweet home]

Útěk do divočiny (2007)

Tohle už je dneska ikonická záležitost. Procesí snílků, instagramerů a hledačů čehokoliv proudí k autobusu, který je stále na stejném místě. Eddieho songy jsou nejvíc – a Brookovy kytarové melodie sekundují zdatně. Film o cestě, snech, rozhodnutí, svobodě; and now I go into the wild… [100%; 2020-03-21 3rd time Home sweet home]

Cesta (2009)

Podruhé, tentokráte v době SARS-CoV-2 epidemie. Jak příhodné. Kámoška mi vrátila knižní podobu (první vydání!), když tu byla, knížka mi ležela na pianu, chodil jsem kolem ní a podvědomě o ní tak nějak pořád věděl. A říkal jsem si: dám znovu knížku, nebo film? Zvítězil film; už jsem si ho nepamatoval. Je to už dost let. Takže znovu… cesta, kluk, táta, John Hillcoat a hudba od Nicka a Warrena. Barvy jsou pošmourné a v příběhu je těžké hledat naději. Ještěže jsem věděl, že na konci – aspoň že tam – naděje je. Scény znovu mrazí, snad jen tentokráte bez prvotního šoku. Masakr film, masakr knížka, masakr my. O nás to totiž je. O lidech. Nedělám si iluze. Kdyby se stalo a svět se dostal do stavu po apokalypse, takhle bude vypadat. Těch správných, co nesou oheň, bude málo. A těch ostatních… tohle by bylo přemítání na dlouho. Poslední kulka je pro sebe. Amen. [90%; 2020-03-17 Home sweet home]

Je třeba zabít Sekala (1998)

Viděno znovu po letech a je to ještě lepší, než jsem si pamatoval. Jeden si říká: proč tohle netočíme? Proč všechny ty balasty od znalců vín v námořnických tričkách, nemluvě o zbytečných slátaninách, na které je i digitálního materiálu škoda? No ale zpět do horkého léta, kdy stíny jsou zbabělci, Jidášové; příběh se klene zvolna a je jasné, že to nemůže skončit dobře. Léto je horké a na kopci stojí kříž. Krásnej, poctivej biják; pro mě ve Vláčilově stylu. [90%; 2020-03-11 Home sweet home]

Dohonit vítr (2013)

Febiofest, povedená věc, přišlo mi tenkrát. Na druhé či třetí rande. Příjemná náladovka, severská pocitovka, léto na jihu Norska, návrat domů, jeden pohřeb a jeden (možná) návrat. Byl? Nebyl? Sám už nevím… [70%; 2015 Cinestar Anděl] Příjemné, civilní, nepřehrávané, ze severu, opravdové. O návratu domů, rozkrytí minulosti, najití smyslu a cesty dál. Ostrov někde u norského pobřeží, písečná pláž, co mi připomněla Lofoty stejně jako dřevěné domky s červeným nátěrem. Fouká, většinou je zataženo, ale tráva je v létě krásné zelená a vzduch dýchá svobodou. Krásnej film. [80%; 2020-03-02 Home sweet home]

Bleeder (1999)

Zajímavá věc. Zprvu jsem byl otrávenej – prostě takovej biják o lůzrech ze sousedství. Nekňuba, strejc, rozumnej násilník a pako s násilnickými sklony. To je parta, co? Takže člověk přemejšlí, že to je jak film Bohdana Slámy; civilnost se míchá s násilím, proher je mnoho, výher pomálu. Ale nějak mě to pak nakonec vtáhlo. Asi pro ten fajn soundtrack a asi taky proto, že jsem se občas usmál; a pak taky pro ten konec. Jdu si tu Lennonovu věc pustit. [70%; 2020-02-26 Home sweet home]

Informátorka (2010)

Zajímavá věc z jugoslávské války, kde místní mají bosenský akcent, když mluví anglicky, a Rachel Weisz umí hrát. Občas to bylo trochu přitažené za vlasy (pro člověka znajícího východní reálie), ale i tak zajímavé. Viděno kdysi doma myslim. [70%; 2015 Home sweet home]

Mariňák (2005)

Zajímavé. Jinačí, než jsem čekal. Míň akce, víc povídání. Skoro artové. Pouštní bouře; válka bez války. Dobrej vhled; ale člověk chtěl prostě tu akci, chtěl. Njn. Ale i fakt fajn. Prostě jiné. [70%; 2020-02-24 Home sweet home]

Monos (2019)

Nápad zajímavý, filmové zpracování tragické. Kdyby to bylo jen průměrné, béčkové; ale ono je to rádoby inovátorské, nepovedeně, tedy laťka klesá ještě o něco níže. Do filmu nemá kdo koho vtáhnout; hlavní polodětští pseudo-hrdinové snad? Unesená zapoceně zabláceně zestárlá Doctora jako deus-ex machina? Prej indženýrka… no nevim. Jediné pozitivum je dron záběr na soutok bahnité a čisté řeky na závěr… ale to je na 100 minut života málo. Fakit, přestávám dávat na doporučení jednotlivců (todlecto je z Reflexu – kuwa!) a jedu radši znovu pátrat v archivech! [40%; 2020-02-23 Home sweet home]

Krvavá nevěsta (2019)

Povedená jednohubka, co celkem odsejpá, míchá to v dobrém tempu (90min, sic!) a nebojí se kečupoidní krve v závěru. Duchařině i samotné motivaci postav těžko věřit, ale o tomhle tendlecten biják není; je to žánrovka s úsměvem pro teen i trochu pokročilejší, hlavní hrdinka má charisma, Andie MacDowell už dávno není milf a ani cougar (a jak jsem ji to měl rád), no ale celkově na takový to klidný únorový večer, kdy stejně nejni do čeho, to v poho stačí a člověk se i občasně zasměje tomu celkem dovedně sestříhanému a povedené bizáru… (objeveno díky Reflexu) [60%; 2020-02-18 Home sweet home]