Krvavý sport (1988)

Tak tohle legendární Jean-Claudeovo entrée béčko jsem viděl poprvé až letos; nějak mě předtím minulo, asi proto, že nikdy nešlo u nás v kinech a na VHS jsem na to nenatrefil. Těch necelých třicet let je už na filmu pořádně znát a zejména dialogy a emočně přepjaté scény působí celkem komicky. Velmi vtipný komediant je i Forest Whitaker v epizodní roli – velmi zajímavý začátek kariéry. Nebýt bojových scén, dal bych tomu 40% za pár povedených záběrů Hong Kongu – mrakodrapy nad zálivem s džunkami měli už v minulém století dost parádní. Sidekick hero je wannabe vtip, ale ty zápasy jsou udělané dobře, velmi dobře – reálně, nezrychleně, krvavě tak nějak akorát. V těch scénách to člověka dost chytne a opravdu si nepřeje, aby to Bolo Yeung celé vyhrál, jakkoli moc ikonicky mrská svým prsním svalstvem. Jenže na konci je proti němu mladý JCVD (dabovaný v angličtině?), který otočky hází velmi spolehlivě a přesně, a to včetně svých ikonických vrtulníků. Roznožka v západu slunce na vyhlídce nad Hong Kongem zůstane jedním z nejvíc ikonických filmových momentů jedné éry a jednoho žánru. [60%; 2016-07-31 Home sweet home]

Jason Bourne (2016)

Čtvrtý Jasonův Bouřkový příběh jsem zhltnul jako malinu o pátečním solitérním večeru, kdy nebylo moc co jiného na práci. Z předchozích dílů mi v hlavě nezůstalo nic, snad jen s výjimkou hořkého hereckého konce běžecké Loly Franky, takže jsem se musel ze začátku trošku (z)orientovat. Bylo to dobré, nikoliv výborné; čtvrté díly bývají o mnoho horší, viz pastě Smrtonosné. Špionážně trochu poplácané dohromady, trochu mobilních technologií, sociálních sítí, old-school bouchaček a pěstí, politiky a intrik, dobře promíchat, dochutit flashbacky, přidat francouzského kudrnáče a je to. Poctivých 66,7%! [60%; 2016-07-29 CinemaCity Anděl]

Morke (2005)

No velmi hutné a husté a dobře udělané. Jakože na nedělní večer docela jízda, chvilkama jsem dal radši pauzu a odskočil (si). Schematické v některých ohledech, ale stejně velmi překvapující a neotřelé. Dánsko na podzim tomu dává šmrnc, takový skoro islandský. Povedená hudba, ale zejména hra s napětím je prvotřídní. Překvapivý lehce detektivní a lehce thrillerový majstrštyk. Good one! [90%; 2016-07-24 Home sweet home]

Adamova jablka (2005)

Velmi weird, velmi bizzare. No. Teď mi A. řekla, že to je od stejného režiséra, jako O kuřatech a lidech. To vysvětluje mnohé a z neuvěřitelného příběhu je najednou vlastně taková žánrovka. Tragikomická záležitost zcela jiné kategorie, než pruhotrikovancovy krasosmutné pitomosti. Jízda, nechápete, nerozumíte, politicky nekorektně se smějete a říkáte si, proč se na to vlastně koukáte. Velmi milé osvěžení pro (ne)romantický večer páru, který je spolu již delší dobu a bláznivé zamyšlení tohoto typu ho vytrhne z letargie unavené neděle. Nezařaditelné. [70%; 2016-07-17 Home sweet home]

Paterson (2016)

Takový opakovaný lehce přidlouhlý jeden obyčejný den, tedy 7 dnů a jedno ráno navíc k tomuto jako bonus, tedy týden. Jim Jarmusch kdyby nepřekvapil, nebude sám sebou, tedy překvapí – tím, že ve filmu nás vlastně nic moc nedostane. Ústřední pár je velmi milý a Paterson má se svou pekařkou a hudebnicí celkem hodně velké porozumění; asi ji má fakt rád. Už jsou spolu jistě nějaký čas, neb žádná divoká postelovina se jim do týdenního snapshotu nevešla. Odrovnání motoru je drama stejně jako pes přežraný básnickou sbírkou a Paterson se nakonec dozví, jak moc zásadní je to naše známé: zálohovat, zálohovat, zálohovat. Dalo se to trošku víc sestříhat, mohl bych si pak dát o pivko po filmu navíc. Na potlesk na otevřené scéně to není, ale celkově to myslím spíš potěší. Poctivých 70%, vejš nejdu. [70%; 2016-07-13 Kino Světozor – Šary Vary]

Zabijáci (2014)

Major Kalaš z Dánska a jako arabský brácha mluvící francouzsky podruhé a stejně tak dobře jako poprvé. Ano, mohlo to být trošku kratší a příběh takový je přeci jen lehce televizní, ale má to tah na bránu, stále se něco děje, flashbacky se (ne)milosrdně střídají s ukusováním současného příběhu a borci, co to měli kdysi na háku, začínají mít docela starosti. Když vidím takovýto příběh, s lehkým úsměvem si vždycky vzpomenu na Honzu Hřebejka. Honzo, zkus další stejný nudný nezajímavý upachtěný lehce úsměvně český zapomenutelný film do stoupy nudnosti! [80%; 2016-07-12 Home sweet home]

Žena v kleci (2013)

Napínavé, vtahující, pěkně zamotané. Krásná žánrovka mé oblíbené severské kinematografie, která sice jede v poctivých stereotypech, ale na nic se nehraje a dokáže s člověkem v některých scénách fakt pohnout. Pro mě takový major Kalaš přenesený o 50 let a pár set kilometrů daleko, tedy jasný nadprůměr a poděkování za neprotáhnutý příběh s mrazením.

Ikarie XB 1 (1963)

Takový český old-school bizár s hlasem Petra Štěpánka, jehož monolog Jan P. Muchow kdysi velmi povedeně vysamploval do stejnojmenného songu na velmi povedené desce In Dust 3 s výstavním singlem Neon. Film je to jistě povedený a jeden z těch, které si asi zaslouží obnovenou premiéru, jež pár diváků přitáhne. Na druhou stranu, otevřeně, zestárlo to dost, a na rozdíl od Vláčila nebo Leoneho samotné téma filmu bohužel není natolik nosné, aby příběh utáhlo i po padesáti letech v očích diváků zhýčkaných jinačími scifárnami. Takže suma sumárum, rád jsem to viděl, při poslechu Muchowa si na tenhle film vždycky vzpomenu, jsem rád za restaurovanou verzi, poděkuji, ale asi už znovu třeba nebude, jednou stačí ;-). [60%; 2016-06-28 Kino Evald]

Slídil (2014)

Netradiční, zajímavé, jiné, vtahující. Morálně velmi problematické. Sociopat jako vyšitý – jak se z něj mohlo tohle stát? Zvláštní film; na to, že jde o americkou ne-artovou záležitost, nutí člověka přemýšlet. Opravdu takhle news business funguje? Vlastně ano – podívejme se okolo na všechny paparazzi, tohle je pouze jejich (velmi) upgradnutá verze. [70%; 2016-06-19 Home sweet home]

Kolonie (2015)

No takhle. Na to, že jde o Chile a taky trochu německé emigranty, tak tam všichni mluví až moc dobře anglicky. Španělsky řeknou pár slov a německy gar nichts. To mě trošku rušilo, protože tyhle hollywoodské pomůcky (a je jich tam pár dalších) filmu nakonec škodí. Asi po stodvacátéosmé je na scéně německý občan se spasitelským komplexem – je to už trochu únavné, ale Daniel aspoň tolik nevadí. Emma nám od čáryfukovských let trochu vyrostla – velmi příjemně se na ni dívá. A v samotné kolonii je to švihlé na hlavu, ale je zřejmé, že film úplně tak daleko od pravdy nebude; stačí trochu zagooglit. Napínavé to je velmi, v závěrečných scénách se nám vrací hollywood závěr (opět zbytečně). Kromě filmu pozitivně hodnotím objev Bad Flash baru naproti kinu Pilotů ☺. [80%; 2016-06-18 Kino Pilotů]