Thor: Ragnarok (2017)

Další pecka ze světa severských bohů. Komiksáci a dlouhodobí fandové série jistě ocení propojení světa Asgarďanů a zbytku galaxie. Jediné co bych vytkl je možná až příliž vtípků a odlehčení (prostě to tak nefunguje jako třeba v Guardians of The Galaxy). Ale na druhou stranu je to zase slušný progres postavy. Zdali je to dobře nebo ne je otázka názoru.

Valerian a město tisíce planet (2017)

Fanoušci komiksů na tento snímek čekali 20 let. Kdo alespoň trochu tuší, že se jedná o film na motivy komiksové série Valérian et Laureline a kdo je Luc Besson zač, tuší, že film se zaměří především na vizuál. A tak tomu i je. Příběhove film od nadupaného začátku spíše klesá, ale dokonalý obraz si zachovává. Je možná škoda do tak obsáhlého světa takhle spadnout, ale postupné rozvíjení světa, jako tomu je u jiných ság, vzhledem k předloze není. Luc se s úkolem vypořádal obstojně. Komiksáci zaplesají a ostatní si užijou všemožný potvory různých barev.

Válka o planetu opic (2017)

Tohle je prostě bomba! Nádherný důkaz toho, že kvalita filmu nemusí být v dialozích. Přestože se mluví velmi málo, člověk přesně ví co se děje a co si kdo myslí. Na rozdíl od prvního a druhého dílu je film více o opicích než o lidech, ono už taky moc lidí na Zemi nezbylo žejo... Dějová linie světa opic se opět o něco komplikuje, ale vlastně je to jedno. Je to prostě dobrej silnej film a to je hlavní.

Spider-Man: Homecoming (2017)

Je to nový je to jiný a neni to špatný. Takže vlastně všechno co od rebootu chceš. Do konceptu filmového světa Marvelu (MCU) to zapadá svojí dětinskostí dobře. Sice už nejsem teenager, ale myslím, že se podařilo portrét Petra Parkera, nejistého druháka, vzhledem k dnešním poměrům vyobrazit dobře. Ačkoliv Tobey zůstane v našich srdcích a na Andrewa taky nezapomeneme, Tom přebírá žezlo důstojně.

Svět podle Daliborka (2017)

Tři hvězdy za provedení a jedna za nápad. Dokumentace Daliborova života je skvělý nápad. Asi i chápu systém reprodukce událostí při natáčení (stát Daliborovi nonstop za zadkem by asi nešlo), ale je tu jeden zásadní problém, který celý zážitek z filmu kazí. Je to strašně matoucí. Většina lidí (co jsem tak pozoroval) vlastně moc nepochopila "vo co jako de"? Já jsem před shlédnutím (projekce s komentářem režiséra v Dlabačově) shlédl plno rozhovorů, které přesně toto řeší, takže jsem věděl aspoň trochu. Podle mě by stačilo, aby byly komentáře, kterými režisér Klusák hodně objasní byly obsaženy ve filmu a ne v diskuzi po něm. Nebo by mohl udělat Film o filmu. Jo a chci druhej díl Svět podle Vladimíra!!!

Transformers: Poslední rytíř (2017)

Dokud se to prodává budeme točit dál. Tak nějak vidím plány Hasbro do budoucnosti. To, že se série dějově vyčerpala po prvním díle a vlastně je lepší koukat na animáče víme všichni. Ale mega CGI demolice planety a vlastně všeho je boží vypadá hezky a proto to máme rádi. Takže v kině dobrý, neurazí a vlastně docela potěší.

Dunkerk (2017)

Trio Nolan, Hoytema a Zimmer funguje jako jeden muž. Film se v duchu předcházejícího kusu Interstellar drží hesla: "napětí, napětí a napětí". A funguje to. Většiny válečných filmů, kde se prostě pořád střílí a ničí, na mě až tak emocionálně nepůsobí. Člověk se prostře soustředí na ničení a je mu dobře. U Dunkerku jsem se většinu filmu klepal jako ratlík. Všem doporučuju týden nestříhat nehty, ať máte co kousat. Tradiční IMAX 70mm, v němž je točena většina scén je pochopitelně super.

Doktor Strange (2016)

Marvel svojí filmovou sérií válcuje kinosály už poměrně dlouho a nezdá se, že by se hodlal přestat. Doctor Strange představuje v univerzu zatím neznámou magii a mystiku. Přemíra barev ovšem působí chvílemi pohádkově, chvílemi drsně. Jako celek to působí příjemně, přestože se jedná o akční film. Jo a komu to neevokuje Inception je bačkora.

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

Po lehkém pádu na hubu čtvrtého dílu jsem už ani nečekal, že bude díl další. Salazarova pomsta ovšem celou ságu oživuje a vrací ke způsobu prvních dílů. Zlatý věk pirátu je pravděpodobně pryč, ale stříbra a bronzu je k dispozici jistě dost.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Po zklamáním jakým pro mě byla sedmá epizoda jsem nedočkavě očekával, co přinese další film ze světa Star Wars. Rogue One není epizodou a ani si na ni nehraje. Čeho se dočkáme, je plno nových planet postav a pohledů na Předalekou Galaxii, což každého die hard fandu jistě potěší. Hlavní důvod filmu, a to vysvětlení, jak je proboha možné, že v super moderní high level stanici je díra do reaktoru, působí uvěřitelně. Narozdíl od epizody sedm.... Podtrženo, shrnuto skvělý a jen tak dál.