B4TM4N

Vojtěch Jeřábek

okres Praha
architekt v atelieru jezdci

• 21.8.2008  14:40
    Tisíc a jedna noc (TV film) (2000)

Američani opravdu nemají úctu před ničím. Výtvarně obstojné, ale jinak...

• 19.8.2008  07:57
    Království (TV seriál) (1994)

Těžce (chtělo by se říci trierovsky) depresivní série. Tón udává klasicky ruční kamera obohacená hnědým filtrem (ale výsledek není nechutná sépie) a hlavně skvělé herecké výkony; např. představa švédského neurochirurga je děsivá sama o sobě, ale Ernst-Hugo ji posouvá do úplně nové roviny divákovy nenávisti. Pan režisér (mimochodem hrající sympatického chlápka v titulcích se jménem Lars von Trier) samozřejmě k nevšednímu horroru/komedii přiřazuje svůj náhled na pokroky medicíny (a vědy jako takové) a jejich vztahu s duchovnem a tradicí.

• 19.8.2008  07:46

Postřehy z toho, kterak neuvěřitelné se stalo skutkem a netopýří bomba přistála přede mnou v kině: 1)Ještě lepší než Batman Begins 2)Batman není rozhodně Jokerem zastíněn, ale Heath Ledger pro mě naprosto nepochopitelně vyrovnal Mistra Nicholsona 3)Studio se mělo trochu prásknout přes kapsu a pořídit si znova Katie Holmes 4)Aaron Eckhart je mnohem lepší herec s celým obličejem (tu druhou půlku pak musel animovat nějakej nýmand) a je to první film co jsem s ním viděl kde nekouří 5)Je to pořádně temné a spletité, Batmanova postava uchopena zcela novým způsobem 6)Morgan Freeman a.k.a. Fox je vylepšený Mr.Q 7)Kouzlo s tužkou vede 8)CHCI RYCHLE DALŠÍ!!!

• 17.8.2008  00:17

Pěkné auto projíždí pěkné scenérie, i hlavní hrdina Kowalski je zřejmě pěkný (ale hlavně charakter). Cestou potkává celkem pěkné a celkem nahé hipísačky, pěkně filosofující hipísáky, pěkně nažhavené policajty před kterými ujíždí nejen na speedu (od pěkně filosofujících hipísáků), ale hlavně bílým Dodge Challengerem 1970. Z autorádia se mu line pekelně pěkná hudba od funky-fresh slepého DJe a na konci je pěkně překvapivý výbuch. Shrnuto: pěkné a svobodomyslné. PS: S Tarantinem to má společné jenom auto.

• 17.8.2008  00:05
    Wanted (2008)

Velmi rozporuplné dílko (to bude tím rudokabátníkem v Hollywoodu). James McAvoy mě teda v nejmenším neoslovil, měl by napříště svoje síly upřít do role trochu většího komediálního charakteru. Angelina po delší době v roli, kde nejen že dobře vypadá, ale může si i zahrát - samozřejmě v rámci možností tohoto výtvoru (což je jedna z největších slabin filmu, protože prostor dostává pouze ne zrovna sympatický hlavní nýmand). Dále má Timur a jeho parta úchylku na zrychlování/zpomalování/přetáčení záběru, což mě až na 2 sniperské scény nechalo naprosto chladným. A ovládané kulky se nehodí snad ani do komiksu. Na druhou stranu některé scény (zejména akční) trpí značnou originalitou až osobním kouzlem: Zajímavě zaklíněná Angelina na kapotě, Angelina skákající v Žigulíku do Pendolina, Angelina v lázni...tyto scény mají jedno společné pojítko (=pozlátko). Škoda, že Common má zase jenom malej štěk, tady mohl zazářit.

• 16.8.2008  23:40

"To, že máš mužná ramena, ještě neznamená, že jsi muž." Klasicky až nevkusně idealistický western ze staré školy, se kterým každý morální clověk nemůže než souhlasit. Není tedy divu, že se v současnosti tento žánr těší masové neoblibě (navíc ten slavný západ se poněkud změnil). Člověku se po tomhle filmu nepříjemně nabízí otázka, kolik že to má vlastně přátel?

• 5.8.2008  12:08

Překvapivě dobrá gangsterka, která stojí na třech opěrných pilířích: scénáři, Benicio Del Torovi (ten snad hraje božsky ve všem) a především VYNIKAJÍCÍ kameře (obvzláště kolorované pasáže a ruční kamera při akci). Navíc zde mámě pěkně vykreslenou síť od zfetovaných děcek (fuj) k hlavním představitelům kartelu.

• 5.8.2008  11:37

Klasická allenovka: židovská rodina a její zážitky, tentokrát související s poslechem rádia v roce 1944 kde romantické cajdáky a dobrodružné rozhlasové hry střídají hlášení z bojišť 2.světové války. Celé to plyne ve velmi poklidném tempu, vtípky také na pilu nijak netlačí (snad jen mafiánská babička a výchovný rozhovor s rabínem mají punc bránicového nitroglycerinu). Celkově poklidná dopolední podívaná.

• 3.8.2008  00:34

Tak jsem se zcela nečekaně dočkal jednoho z největších filmových zklamání. Po výborné úvodní zhruba půlhodině se film rozplizl do poněkud méně záživných přetahovaček na poušti, o armádní epizodě ani nemluvě. Závěr je opět výtečně vygradovaný, ale rozpačitý dojem z tentokrát značně přepálené stopáže nenapraví. A nelze vinit herce, Ennia ani režii - scénář je ta část, která tentokrát nedokázala upoutat pozornost na necelé tři hodiny. Once Upon a Time tedy jasně zůstává nejlepším westernem všech dob. Slabší 4* // Revize po letech: tG, tB & tU se od prvních dvou částí dolarové trilogie odlišuje výrazněji, než je divákovou prvotní očekávání. Mantinely jinak veskrze "dolarového" děje jsou reálně vymezeny probíhající občanskou válkou, což dodává filmu oproti předchůdcům další dimenzi (a obdobný postup pak použil Leone při železničních spekulacích v Once Upon). Po většinu filmu je pryč poncho, místo Volontého nastupuje Wallach - což je výměna bolestná, ale rozhodně ne degradující, jelikož Wallachova Krysa je jednoznačným tahounem celého filmu. Director's Cut pak ztělesňuje maximum, které je Leoneho poetika schopna utáhnout: v rámci děje je to snad i nejzahuštěnější kousek; a co se týče nejen mnou dříve neakceptované vsuvky s mostem, dnes ji považuji za jeden z nejsilnějších momentů filmu a bez ní by navíc mohl být dějový rámec opět klidně ahistorický, anžto by mu chyběl finální punkt/ komentář. I přes všechny tyto kvality a Ectasy of Gold však mým srdcovým esem i nadále zůstane část prostřední.

• 2.8.2008  18:25

Strašná slátanina. Místy se tváří jako seriózní kung-fu film, s címž ovšem poněkud nekorespondují pošahaný zvířecí postavy, o kterých si zřejmě euroameričtí animátoři myslí že jsou nejen pro kreslený film nepostradatelné, ale také vtipné - inu, doba se od časů Vilíka Šejkspíra změnila a někteří lidé by si představovali od komedie něco i více důmyslněji vtipného, než že se v ní na scéně objeví pes (zde tedy, abych nehanil, inovativní panda). Jinak přiběh je typická americká forrestgumpovina: Jsi looser, a stejně budeš (Burger)king! Jedna hvězdička za animaci první minuty v tradičně asijském stylu.

• 2.8.2008  15:15

Sledovat zoufalce Pierce jak hodinu a půl oplodňuje velmi sexy Carmen hraničí až s fyzickým utrpením, zvláště když se za tu dobu člověk ani nedočká nějaké odhalené pikantnosti. Scénář je blbý až hrůza, o hereckých výkonech se snad ani nedá mluvit (samozřejmě kromě spermií a Sperminátora). Zde veskrze vychvalovaný mimozemský komentátor má tak třikrát do hodiny světlou chvilku, jinak ale působí nesmírně repetitivně. Ruku na srdce/ňadro, kdyby v tom nehrála Carmen Electra, tak tu máme Odpad!

• 2.8.2008  10:16
    Hrdina (2002)

V podstatě historická romance s jednoduchou (po odhalení ^_^ ) zápletkou, ovšem vizuálně naprosto jedinečná filmová poezie. V celkovém součtu slabší než Tygr a drak, ale třeba souboj v zahradě...pohádka!

• 2.8.2008  10:09
    Hřmění divadla Sklep (divadelní záznam) (2000)

Tak tohle je klasika, škoda že Sklepáci nejsou plodnější. Kritický rozbor knihy knih by se dal označit přinejmenším za pythonovsky geniální.

• 2.8.2008  10:04

Určitě jedna z nejlepších bondovek a rozhodně ta s nejsympatičtějším Bondem. Zamrzí pouze absence pana Q a jeho hraček, ale jako největší zápor mi přišlo, že film od dynamického začátku už jen postupně ubírá na tempu a finále se již prakticky nekoná.

• 28.7.2008  19:39

Po tomhle filmu jsem ochoten nad Jimem Carreym zlomenou hůl dočasně slepit hokejpáskou, pokud slíbí, že už nikdy nebude hrát v žádné komedii kde předvádí trojanovsko-liškovské dementní grimasy. A dokonce tady hraje celkem sympatického chlápka. Pokud překousnu to, že se ZASE jedná o film s mazáním paměti a rozkopanou časovou linkou, nutno uznat , že scénář není zrovna špatný. Než jsem to ovšem zjistil, byl jsem již delší dobu nucen pozorovat po obrazovce producírující se Kate Winslet s NAPROSTO příšernou úpravou "vlasů" (dá-li se takto tento barevný mop s vyměnitelným nástavcem nazvat), a co víc, performující jednu z nejdementnějších ženských stříbrného plátna, která by si zasloužila být rozšlapána podpatky rozvášněného davu ze Sexu ve městě. Čili ano, souhlasím svým způsobem s tím že Kaufmann je blázen.

• 28.7.2008  19:25
    Výplata (2003)

Poslední dobou začíná být nějak módní hrát si s časem, mazat paměť a cpát flashbacky, kde to jen jde. Sem to zrovna celkem zapadlo, což nám ovšem vynahradil John Woo nepochopitelným obsazením pěkně vypadajícího kusu papundeklu jménem Ben Affleck. Celý film tak stojí na (jako vždy) velmi okouzlující Umě, což vzhledem k potenciálu zápletky zamrzí. Jó Killer, to bylo jiný kafe...

• 14.7.2008  18:10

Že to šamponi nemají v hlavě v pořádku a poslouchají divnou hudbu, to vím už dávno.

• 13.7.2008  11:29

Exploze barevného násilí jako satirická studie hyenismu americké společnosti a médií. Oliver Stone tímhle snímkem ťal poměrně výrazně do živého a je s podivem, že něco takhle společensky kontroverzního vůbec v USA vzniklo. Dvojice masových zabijáků slouží pro lidi jako vzor seberealizace a romantické lásky, to vše ve zběsilém videoklipovém střihu, kdy se střídají záběry se všech možných i nemožných úhlů, amatérských a průmyslových kamer a také více či méně stylizovaná barevná spektra. Celkovou stylistickou "perverzitu" obrazu doplňují všudypřitomné projekce plamenů na zeď a animované několikavteřinové vsuvky. Herecky film stojí na čtveřici mužských hlavních postav Harrelson/Downey jr./Sizemore/Lee Jones, které jsou (každá svým specifickým způsobem) šílené. To, že si někteří pozdější skuteční masoví vrazi vzali tento film za vzor svědčí o celkovém nepochopení tohoto filmu, který, ač se to tak na první pohled nezdá, rozhodně není oslavou násilí.

• 12.7.2008  15:50

Super boje, pěkná komiksová stylizace...a jak někdo otevře hubu, je z toho průser.

• 12.7.2008  11:21

Prvotina, jenž nese v asi třech momentech (scéna s koksem v radiu, výběr Elvise jako ideálního partnera pro chlapi-sobě soulož a pseudo kung-fu souboj) nádech budoucí Mistrovy geniality. Zbytek je spíše zmatená nuda.

• 8.7.2008  20:27

Turecký dar světové kinematografii, za který by se nemusel stydět ani Ed Wood. Princip výstavby filmu ála Pejsek s Kočičkou vaří dort zde funguje velmi dobře: vykradené záběry bitev stíhaček ze Star Wars na začátku vystřídá skalní město s asi třemi opakujícími se exteriéry, kde střídavě dochází k bitvě mezi chlupatými stvůrami jako vystřiženými z vystoupení dramatického kroužku ZUŠ a hlavními hrdiny, kteří se prezentují hlavně údery obouruč (ve stylu přitahování barmanovy pozornosti plácáním do stolu) a skoky na trampolíně (kterou se šikovnému kameramanovi podařilo nezahrnout do záběru, takže hranáči působí velmi atleticky). Svižné souboje podpoří během filmu asi 10x známý motiv z Indiany Jonese, a nechybí ani J. S. Bach. Kosmicky všeobsažnou formu podtrhují nadčasově napsané dialogy, ve kterých si málokteré 3 po sobě jdoucí věty navzájem neodporují. Naprosto brilantní jsou pak humorné glosy hlavních herojů, které slouží jako výborná ukázka suchého tureckého humoru. Věta: "Nepřátelé? Ti bývají tak nevrlí! Dal bych přednost dámám v minisukních!", pronesená uprostřed ukradených záběru z bitvy o Hvězdu smrti v prostřihu na fešného cařihradského skoroherkula, za nějž je na plátno promítán jíný výstřižek z Hvězdných válek mě po pár pivech úplně odrovnala. A takovýchto košilatých vtipů mají hlavní protagonisté celou zásobu, a věřte, že kdyby Fox Force Five měla TYHLE vtipy v zásobě, rozhodně by neskončila pouze u pilotu.

• 8.7.2008  19:28
    Memento (2000)

Absolutní vítězství formy nad obsahem, aneb jak udělat z průměrné zápletky zběsilým střihem a porušenou časovou linkou kvazisuper thriller.

• 8.7.2008  19:12

Box mám rád a ženský je samozřejmě v jistých ohledech atraktivnější ^_- (i když tady asi pouze v osobě Hilary Swank, většina soupeřek vypadá jak vzpěračky z NDR). Přes decentní záchvěvy romantiky se Dollar Baby vyhýbá oblíbenému americkému mucinky-muck-víc-než-jen-kamarádi proudu a v Clintovi (který mě ve stáří, narozdíl od většiny ostatních nějak vyjímečně herecky neuchvacuje) je skutečně poznat drsný trenér boxu, stejně tak Hilary (spolu s Morganem Freemanem jsou jako vždy výborní) není zasněná made-in-USA Sněhurka, ale odhodlaná bojovnice s bezmeznou vírou ve svého trenéra. Bojové scény jsou výborně natočené, žádné plácání slámy na molitanu ve studiu. Konec má dokonce ambice vzbuzovat emoce, což u oscarového filmu (a navíc režírovaného starým tvďákem Eastwoodem) mile překvapí.

• 8.7.2008  18:51

Britský nářez, kombinovaný na ostrovní poměry nezvykle s brutální a akcí a spoustou krve (za což samozřejmě palec nahoru). Úroveň vtipů je někdy kolísavá a celkově film obsahuje možná příliš mnoho "vážných" pasáží, ovšem závěrečný důchodcovský showdown vás chladnými určitě nenechá.

• 8.7.2008  18:45
    Teorie velkého třesku (TV seriál) (2007)

Konečně hrdinové, se kterými se může člověk ztotožnit...Sheldon je můj fyzikální bůh ^_^ . Něco tzak vtipného (vyjma South Parku) se již téměř 40 let v žánru seriálů neurodilo.

• 23.6.2008  20:38
    Sonatine (1993)

V tomhle kousku nám Kitano představuje především idealizovaný život členů yakuzy mezi jednotlivými akcemi. Jindy drsní chlápci si užívají nejroztodivnějších radovánek jako tradiční japonské tance, souboje papírových bojovníků a nošení pestrobarevných košil. Mezi tím občas proběhne rutinní přestřelka nebo Takeshiho vysype svou spršku černého humoru, dojde i na lásku (s moc pěknou Japonkou) a správný japonský konec.

• 23.6.2008  20:18
    Kung Fu: Legenda pokračuje (TV seriál) (1993)

Tak neuvěřitelně slátané, až je to kouzelné. Šaolinský mistr, jeho syn americký polda, klášter v americe, spousta spojených vzpomínek zjevujících se v takřka legendárním dvojstřihu, cestování časem...scénáristovi se nedá upřít nadšení vpravdě americké. Zcela neodolatelný je David Carradine jako chodící zásobárna čínské moudrosti a hlášek Boba Dylana představující se: "Jmenuji se Caine, rád vám pomohu."

• 17.6.2008  19:43
    Štamgast (1987)

Bukowski je (i když poněkud jednosměrně, ale to u něj nevadí) vynikající autor ožraleckých povídek s ne zcela zpochybnitelným pohledem na život. A když se od povídek přesunul ke scénáři, jeho kouzlo tím vůbec neutrpělo. Chinaskiho jsem si sice zrovna jako Rourka nepředstavoval, ale ve filmu se ukazuje, že své zkušenosti s tematikou prodat umí; jeho ženské protějšky vůbec nezaostávají, a ač ne sexbomby, své kouzlo mají. Whisky a pivo tečou stejně jako Henryho krev proudem a vy brzo zjistíte, že tenhle film je v základech silný jako Buk.

• 16.6.2008  20:38
    Ratatouille (2007)

Sympatická tematika vaření, bohužel z takovejhle filmů mám vždycky prázdnej žaludek, což koncentruje mou pozornost a tak jsem zjistil, že sleduji mezi animovanými lahůdkami tisíckrát provařené (s různým kořením) dětské pixarovské fóry. A já se tak těšil...A von zase animák evropského typu (čili:pěkná a stále stejná animace a slabší obsah).

• 7.6.2008  15:51

Převelmi zamilovaný Sailor (Nicholas Cage, který zde předvedl asi své nejlepší herecké prkno) a překrásná Lula (pro mě celkem odpudivá Laura Dern) utíkají mezi častými kopulacemi před vrahem, kterého na ně poslala Lulina matka. Jejich strastiplná cesta lemována jest různorodými zvrhlíky a všelicofily, v neposlední řadě také čarodějnicí na koštěti. Tenhle eintopf ovšem Lynch na své poměry moc nezvládl vyždímat do nějaké zajímavější formy, a tak film ze sraček tahá kromě Cage už jen megaslizkej zubáč Bobo a originální závěr jako vystřižený z Shimotsuma Monogatari.