K zemi hleď! (2021)

Hodně satirický a pesimistický pohled na naší dobu a rozhodně to není neoprávněné. Samozřejmě co se zde děje je extrém, ovšem je dost možné, že to opravdu nemusí být tak daleko od reality a to na tom bylo celkem děsivé. Jedná se o skvělou černou komedii/parodii na dnešní posedlost sociálních sítí a statusů, kdy lidi zpochybňují i to co je jim naservírováno až pod frňák, vlády a jejich nenažranosti a politických machinací, kdy se z každé situace snaží něco vytěžit a kdy názor nebo život poddaných je pro ně méněcennější než méněcenný. Herecké obsazení perfektní, u DiCapria je to standart, že do toho opět dává vše, obzvlášť jeho poslední scéna v talk show, kdy člověk cítil jeho opravdovou frustraci. Lawrence, kterou normálně nemůžu ani vystát (ale to asi spíš kvůli tomu jaká to je nafrněná nána v reálu, než že by neuměla hrát :D), tak jí musím přiznat, že zde byla skvělá. SPOILER Pokaždé jsem se musela smát, jak se po celý film neustále vrací k tomu, proč je generál Pentagonu okradl o peníze za občerstvení. KONEC SPOILERU  A pak samozřejmě třešničky na dortu v podobě morálně zkorumpovaných Streep, Hill a Blanchett. Opravdu jsem se bavila po celou dobu a ten konec nemohl být lepší, obzvlášť s potitulkovou scénou.

Země nomádů (2020)

Strašně příjemné pokoukání. Žádné drama, žádné zvraty, žádná velká bolest, pouze svoboda a krása. Na oscara bych to asi úplně neviděla, to by asi muselo nabídnout trochu víc, ovšem bylo to asi podmíněné hlavně covidovou dobou, kdy nebyl extra výběr. Ale neva, mám ráda tyhle pomalu plynoucí filmy, které jsou víceméně o ničem, ale je to tak hezká změna, kdy člověk jen užívá v tomto případě nádhernou americkou přírodu a pozoruje žití, které sice přináší téměř naprostou svobodu, jenže s tím také přináší úskalí nejistot co bude. Ovšem to je asi i to, co k tomu patří a co někdo v životě vyhledává a potřebuje. Je to spíš takový dokument, i s tím, že víceméně téměř všichni zúčastnění nejsou herci a tím pádem hrají sami sebe a to tomu dodává na určité uvěřitelnosti. Nevím zda bych tak chtěla žít, občas jsem záviděla tu krásnou komunitu, svobodu kdy člověk může cestovat a cestovat, nechat vše za sebou a prostě jen objevovat, bez nějakých velkých závazků a povinností. Obzvlášť v dnešní době, kdy se z člověka opravdu stává jen takový robot do práce z práce. Na druhou stranu nemít pořádný domov a mít právě tu nejistotu co se může na cestách stát, zda bude mít na jídlo, na benzín apod. je něco, co bych asi nezvládala. Ale i tak mi to přišlo krásné, krásně natočené, krásně odehrané s krásným soundtrackem.

Není čas zemřít (2021)

Důstojné rozloučení s Craigovým Bondem. Sice mi bude fakt chybět, protože za mě to je nejlepší Bond, který kdy byl, ale samozřejmě ho nemohl hrát na věky věků. Takže tohle byl opravdu solidní odchod do důchodu, krásně se na to koukalo, akční scény jako vždy nádhera. Překvapila Ana de Armas, která byla skvělá, také Lashana Lynch, kterou naštěstí nechali při zemi a moc to s ní nepřeháněli. Co se Maleka týče, tak bohužel se jedná o nejslabšího záporáka v celé Bond sérii. Jeho záměry a jednání nebylo nikdy pořádně vysvětleno a proto se člověk ani nemohl nijak vcítit nebo pochopit, o co mu vlastně ve finále jde. Takže v tomto ohledu dost nedotažené bohužel. Jinak opravdu super, lepší než jsem čekala.

Dámský gambit (2020) (seriál)

Kdo by byl řekl, že svět šach může být tak napínavý a fascinující. Ovšem to není to jediné, co má tahle mini série nabídnout. Je to skvělé psychologické drama, kdy se vše točí kolem velkého talentu a potenciálu, který jde ruku v ruce s arogancí, egem, návykovými látkami, odmítání učit se ze svých chyb a zároveň snažení se o vyproštění jak ze zmíněného, tak také z opuštění a pochopit, že člověk může příjmout pomocnou ruku, nemusí být na všechno sám a sám nést své břemeno. A to se myslím dokázalo skvěle vyobrazit a vejít do 7. dílů s pomocí skvělých výkonů, samozřejmě hlavně Anya Taylor-Joy, která je fantastická snad ve všem v čem jsem jí viděla. Dlouho jsem váhala se na to podívat, jelikož mi šachy nic neříkají, ale tohle je mnohem víc než to.

The Mandalorian - Season 3 (2023) (série)

Rozhodně znatelný pokles oproti předchozím řadám, ale i tak to naštěstí není tak katastrofální, jak se z toho lidi hroutili. Mando už není hlavní postava, je dost odsouvaný a dává prostor více postavám, což na jednu stranu funguje, na druhou to člověku chybí, že už to není pouze provázení Din Djarina a Grogu, kteří objevují, zachraňují apod. Vím, že hodně lidí bylo i naštvaných jak se postavili k postavě Bo-katan, mě osobně to nevadilo a dávalo to smysl. Celkově mi tahle řada přišla jakoby úplně nevěděli co vlastně dál. Je tam velká recyklace už viděného a ano sice se to v něčem posunulo, hlavně co se Mandalorianů týče, ale za 8 dílů by člověk čekal víc. Tak uvidíme co přinesou pokračování.

Dívčí škola Al Rawabi (2021) (seriál)

Mohli sice trochu šlápnout na plyn, ale chápu, že v těhle zemích a kulturách by to asi moc neprošlo, takže se snaží to moc nešponovat a jen tak lehce naznačovat, že co je pro holku v jiných kulturách normální, tak u nich je to problém. Je evidentní, že to je spíš určené pro teens, ale i tak se na to celkem pěkně koukalo. Rozhodně se raději podívám na tohle, jakožto sonda do života školáků, než na úchylnou soft porn Euforii, ze které celý svět šílí. Šikana je vždy zajímavým tématem, jelikož téměř každý z nás si něčím podobným prošel, ať v menší míře nebo větší a tak to k člověku víc promlouvá. A umím si představit, že není horšího místa, než škola obsazená pouze jedním pohlavím. :)

Arcane (2021) (seriál)

Něco tak vizuálně nádherného jsem už dlouho neviděla. Naprosto dokonalá animace, kdy každý díl v sobě má minimálně dvě tak fantasticky vizuálně zpracované scény, ze kterých jsem šla do kolen. Akční scény a choreografie bojových nebo jinak akčních scén strhující. Celková atmosféra a propracovanost prostředí a postav mě prostě okamžitě vtáhlo a nepustilo. Co se příběhu týče tak sice v základu nic nového, ale i tak to baví a umí to dobře přehazovat tón bez toho, aby to působilo kýčovitě, občas humor, občas drama, občas doják (závěrečná scéna posledního dílu byla jak kudla do srdíčka). K tomu fantastická doprovodná hudba, která vše jen perfektně doplňuje. I přes vysoké hodnocení jsem si od toho tolik neslibovala, ale jsem moc ráda, že jsem tomu nakonec dala šanci, zaslouží si to takto vysoké hodnocení. A rozhodně není vůbec třeba vědět cokoliv o herní předloze, já také nevím o Lolku vůbec nic a i tak jsem v pohodě chápala co se děje. Takže druhá řada, šup šup.

The Dark and the Wicked (2020)

Tak po dlouhé době horor, který opravdu straší. Příběh sice není nijak originální, ovšem ta atmosféra od začátku do konce by se nožem dala krájet, Je to velice přímočaré, hned je jasné co se děje, postavy také celkem rychle vědí co se děje a tak jsme ušetřeni debilních přesvědčovacích dialogů, že něco není v pořádku. Lekačky opravdu fungují tak, že jsem několikrát nadskočila s husinou a sice si trochu pomáhají zvukem, ale budiž jim odpuštěno. Naštěstí to moc nepřehání a není to až moc velké fantasy v tom co se tam odehrává a jakým způsobem straší. A musím i pochválit zakončení, to už také není celkem běžné. Za mě tedy nepříjemné pokoukání, které si rozhodně nezaslouží tak nízké hodnocení.

3 from Hell (2019)

K něčemu by se prostě nemělo vracet. Když jsem se poprvé dozvěděla, že mé oblíbené guilty pleasure The Devil's rejects dostane pokračování, tak jsem byla od začátku skeptická. Odkládala jsem zkouknutí jak nejdéle to šlo a bohužel to dopadlo přesně tak jak jsem čekala. Prakticky to nemá žádný děj, odehrává se tam to, co už člověk viděl v předchozím filmu a z toho mála co mají se snaží ždímat co to jen jde, až na to, že tohle nemělo materiál ani na 20 minutový kraťas, natož na celý film. Hrozně se to snaží najít a replikovat to stejné kouzlo, ale bez úspěchu a tak to působí hrozně nuceně (přece jen Sheri Moon Zombie vypadala před 14. lety trochu jinak a tak jí člověk tu její otravnou dětskou magorku věřil krapet víc). Rejects bylo perfektně zakončeno a tak to mělo i zůstat.

The Last of Us - Season 1 (2023) (série)

Za mě naprosto fantastické zpracování. A možná, že to je zaujatost kvůli tomu, že jsem hrála oba dva díly herní předlohy, ale opravdu jsem si to užívala a těšila jsem se na každý další bod, který se odehrál i ve hře. Obsazení za mě také super, sice Bella Ramsey a ani Pedro Pascal nevypadají jako Joel a Ellie, ale jejich charakter vystihli oba naprosto skvěle. Člověk jim jejich pomalu rostoucí pouto věřil. Celková atmosféra, tempo, soundtrack, kulisy, příroda a města, nakažení, depresivní šeď umírajícího světa, všechno bylo vystihnuto do poslední tečky. Občas sice pozměnili nějaké události anebo se něco připsalo, ale je to pochopitelné, ne vše z hry se dá přenést do reálu, aby to dávalo smysl, ale je to uděláno stále s velkým respektem k původnímu materiálu a ničemu to nevadí. Za mě super a opravdu jsem byla mile překvapená, za mě se jedná o jednu z nejlepších herních adaptací. Ale asi dokážu pochopit, že kdo to nezná, tak toho seriál nemusí bavit.  P.S. Fakt mě potěšilo, že si tam také na chvilku zahráli herní Joel - Troy Baker a Ellie - Ashley Johnson, i když třeba jen v menších rolích. :)