Spláchnutej (2006)

Prípad, keď forma zvíťazila nad obsahom. Buď je to fakt tým anglickým štýlom, alebo len chceli byť Americký a nepodarilo sa. Niečo tomu chýbalo. Spievajúce slimáky však boli tak profesionálne, že zahalujú 80% môjho hodnotenia... Ich subbass hĺbky a štvorhlasé choráli boli proste dokonalé!

Láska nebeská (2003)

|| Scenár: Richard Curtis | Hudba: Craig Armstrong | Produkcia: Duncan Kenworthy, Tim Bevan, Eric Fellner, Debra Hayward, Liza Chasin | Distribúcia: Universal Pictures | Štúdio: StudioCanal, Working Title Films, DNA Films | Rozpočet: 45 miliónov $ | Tržby: 246,942,017 $ || Nebeské. Jeden z najkrajších filmov, ktoré som kedy videl. Už len to, čo sa stačí udiať počas úvodnej pesníčky Christmas is all around je najlepší klip na svete :) Každučká dejová línia si ma podmanila, nebolo tam nič zbytočné - naopak, chcel som aby dĺžka filmu pribúdala. Prvý krát som skoro plakal od prejavu politika :) Prvý krát som mal pocit, že mi kradnú myšlienky samotné postavy. Láska vás odhodlá aj na naučenie cudzích jazykov pre vašu vysnenú. Videl som ho slovensky, česky, anglicky a maďarsky. A to v každom 3x :) 93% | FullHD, THX, EN DTS | Takto po rokoch je to ešte stále pekný film, ale s nadhľadom sa môže povedať, že je to presladenejšie, než kola :D

Monstrum (2008)

|| Scenár: Drew Goddard | Hudba: Michael Giacchio | Produkcia: J. J. Abrams, Bryan Burk | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: Bad Robot Production | Rozpočet: 25 miliónov $ | Tržba: 170,764,026 $ || Stráviteľné len vtedy, keď sa pokúsite vžiť do situácie. (Skúšal som to, len to celkom nevyšlo) Ináč je to háveď plná chýb, ktorá ťažý aj z Diary of the Dead (kamerové riešenia no aj chyby :D). A já zombíkom dávam viac, než monštrám :)

Batman začíná (2005)

Ako z veľkého kódexu. Čaro celej prvej polovice je fakt úžasné – pretože je založené na zmysloch, na psychyke. Zaoberá sa so samotným človekom, ktorého duchovný svet bol zatial pre ľudí neznámy. Akonáhle sa všetko začne stávať komixovejším, stráca to svoju váhu. Avšak to naštartovanie, to rozprúdenie novej éri Batmana je tak silné, že niet lepšieho režiséra, ktorému by sa podarilo laťku nasadiť vyššie. Zasadiť počiatky zmyslupných príbehov s komixovými prvkami, ktoré každí znás už určite potreboval. A plátno tiež. | 2008 | Na veľké moje šťastie som videl prvý diel v roku, keď už bol na prahu premiéry ten druhý, a tak som čakal len zopár mesiacov, a mohol si tak vychutnať Temného rytiera v kine. Naopak, mrzí ma, že som o Batman Begins v roku 2005 ešte nevedel, a tak čaro plátna je dodnes jediným mínusom v dojme oproti pokračovaniam. Všeobecné porovnávanie prvého dielu s pokračovaniami nie je úplne objektívne, nakoľko pri vytvorení nového sveta sa režisérské company musí zaoberať s toľkými základnými otázkami a detailami, že samotné prevedenie je potom o niečo unavenejšie, a len v uvodzovkách nedotiahnutejšie. Už len keď pomyslíme na veci, akými sú vymyslenie a realizácia rekvizít (batsuit, batmobil...), či samotný casting postáv, na ktorý Nolan otestoval ešte aj samotného Christiana Bale-a, ktorý napokon porazil v konkurzu o dvojrolu aj Cilliana Murphyho (ten sa ale tiež stal súčasťou projektu ako Scarecrow), tak je jasné, že i v obrovských produkciách, akým bol Batman začína, bol začiatok veľmi ťažký. Naviac, v druhej, komixovejšej pólke filmu cítiť nižší rozpočet oproti pokračovaniam, hlavne kôli komixovým elementom a kulisám. I tak je však Batman Begins do roku 2005 najlepším komixovým filmom, ktorý prerazil bariéry do nového vnímania celého žánru. A ja som za to nesmierne rád. Inak by sme nemali klenoty, akými sú The Dark Knight a Rises, alebo možno ani nekomixový Inception, na ktorý by Nolan bez netopierych filmov nikdy nedostal potrebný kredit pre realizovanie svôjho detského viacvrstvového sna. Realistickejšia, technicky a emočne nadupaná éra komixových filmov začína filmom Batman Begins. 95% | 28.9.2014, Blu-Ray, 42"LED, THX, EN DTS | Nolanová trilógia o Batmanovi je ako dobré víno: zraje k dokonalosti rok po roku. Batman Begins je charakterom komiksovejší, než pokračovania, ale pre celok je tak isto dôležitý, ako jeho "väčší" bratia. Ešte viac, než realistické, elegantné spracovanie ma okúzluje posolstvo príbehu, ktoré je nestárnúce, a tak si viem tieto filmy pustit znovu a znovu. Radosť sama. | Blu-Ray, THX, 10.6.2018 |

My Fair Lady (1964)

Muzikáli milujem, ale napriek tomu, že My fair lady patrý medzi legendy žánru, nepôsobil na mňa tak, ako by som to čakal. Možno na viacero shliadnutí sa môj názor zmení...

Donnie Darko (2001)

Niť života je tenučká. Vízia straty osoby, o ktorú je táto niť najviac okrútená, môže znamenať pre mnohých koniec sveta. Tento film bol pre mňa práve o tejto nadčasovej téme, zabalená do nežne hororovo-psychotickej netradičnej formy. Okúzlujúco jedinečné, trochu samoúčelne prepletené.

Poslední samuraj (2003)

|| Scenár: John Logan, Edward Zwick, Marshall Herskovitz | Hudba: Hans Zimmer | Produkcia: Edward Zwick, Marshall Herskovitz, Tatiana Le-bour, Paula Wagner, Scott Kroopf, Tom Engelman | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Radar Pictures, Bedford Falls Company, Cruise/Wagner | Rozpočet: 140 miliónov $ | Tržby: 456,758,981 $ || Obraz o tom, kde a ako má človek svoje hodnoty hladať. Na mieste, kde vládne tá najčarovnejšia harmónia, ktorá je nenávidená svetom kôli ich umeniu žiť... Závisť sveta, ktorá vládne takou silou, že ju nezastaví ani dobro. 110% | DVD, THX, EN DTS |

Tenkrát v Mexiku (2003)

Ťúúúú, zaspal som v polovici. Pred koncom som sa ,,našťastie,, prebral. Nuž, to, na čo si pamätám ušlo, ale určite by som si to nepustil znova. Škoda Bandiho a Depka. Hayaj...

Drž hubu! (2003)

Perfektná komédia, ktorá rozosmeje celú rodinu, od 6 ročného brata až po otca, ktorý televíziu vidí dvakrát ročne – zapnutú. Fakt neviem spočítať koľkokrát som to už videl na Dvd-čku, ale sú časti, ktoré proste žiadajú záchvat smiechu znova a znova.