U Konce světa (2013)

|| Scenár: Edgar Wright, Simon Pegg | Hudba: Steven Price | Produkcia: Nira Park, Tim Bevan, Eric Fellner | Distribúcia: Universal, Focus Features | Štúdio: Relativity Media, Working Title Films, Big Talk Pro. | Rozpočet: 20 miliónov $ | Tržby: 46,089,287 $ || Nemastný, neslaný pokus o legendárny pivný maratón. Je to presne ten žáner, ktorý buď v ten daný večer zhliadnutia maximálne sadne, alebo naopak, prieči sa s momentálnou náladou a vkusom. Išlo to mimo mňa a je veľmi málo pravdepodobné, že tomu ešte niekedy dám šancu - k tvoriacej dvojici Pegg-Wright nemám žiadny vzťah a možno je to aj tým, prečo ma to nevedelo zaujať. 2 za to, že nostalgické comeback maratóny sa robiť musia, a že wtf nápaditosti je tam predsalen neuveriteľne veľa. 45% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Králova přízeň (2008)

|| Scenár: Peter Morgan / Predloha: Philippa Gregory (novela) | Hudba: Paul Cantelon | Produkcia: Alison Owen | Distribúcia: Columbia Pictures, Focus Features | Štúdio: BBC Films, Relativity Media | Rozpočet: 35 miliónov $ | Tržby: 77,713,866 $ || Je to trošku prifarbený film, ktorý sa nedrží úplne historických faktov, no zo scenáristického hľadiska je to pochopiteľné. I tak si myslím, že z príbehu života Henrika VIII. sa mohlo vyťažiť omnoho viac, nakoľko bol jedným z najkontroverznejších panovníkov dejín. Portmanka prináša, čo si rola žiada, Johanssonka sa tvári utrápene, jak vždy, a Bana poprvý krát z mnou videných filmov nenaplňuje to, čo by sa dalo. Možno špatný casting, možno slabý scenár. Preto mínus 2 hviezdy z inak nádejného, príjemne pozerateľného počinu. 70% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Konzultant (2013)

|| Scenár: Cormac McCarthy | Hudba: Daniel Pemberton | Produkcia: Ridley Scott, Nick Wechsler, Steve Schwartz, Paila Mae Schwartz | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: Scott Free Productions, Nick Wechsler Productions, Chockstone Pictures | Rozpočet: 25 miliónov $ | Tržby: 46,795,200 $ || Odsúdiť film len pre to, že ho človek napoprvý krát úplne nepochopí, je nerozumné, ale na druhú stranu pochopitelné. --- Pre mňa osobne skvost po hereckej i režijnej stránke. Sila scenára je v globálnej odlišnosti od žánroviek a v opusteniu tradičnej šablóny - čo ho ale nepopierateľne robí deravejším a miestami nepochopiteľným. Režijný zostrih ma bude zaujímať o to viac - odhalí, či tá občasná nevysvetlenosť mala komerčný dôvod kôli nutnosti zostríhať metráž, alebo je to jednoducho neprecíznosť scenáristu. Z mojej stránky: Čo som nepobral, to som si domyslel, a asi správne: (nielen) Na konci sa dostavila filmová katarzia skrze husiu kožu. Možno to bolo perfektne hrajúcimi, trafne vybraným hercami, alebo jednoducho faktom, že som tento deň bol aktívnym, premýšlajúcim divákom, s chuťou pre dokonalosť v nedokonalosti. Keci! Možno to bolo tým studeným vánkom v kinosálu, ktorý bol efektívnejší, než ventilátorový systém v kine s 4DX!!! :) 78% | Videno v Atlas Praha, 27.11.2013 |

Wolverine (2013)

|| Scenár: Mark Bomback, Scott Frank / Predloha: Wolverine - Chros Claremont, Frank Miller | Hudba: Marco Beltrami | Produkcia: Lauren Shuler Donner, Hugh Jackman, Hutch Parker, John Palermo | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: 20th Century Fox, Marvel Entertainment, The Donners Company, Seed Productions, Ingenious Media, Big Screen Productions | Rozpočet: 120 miliónov $ | Tržby: 414,765,193 $ || Ani zdánlivo nekonečný život Wolverina ako postavy negarantuje nekonečnú zábavu. Ďalšia sólovka Jackmana sa tentokrát odobrala na východ, čo bolo možno potrebným osviežením, no ani takto sa nevyhýba recyklovaniu schematickej štruktúry scenára. Prvá tretina je najsilnejšiou stránkou, tá posledná je akoby nepodarená paródia na téma Kill Bill Vol.1. zmiešaná s PC Mortal Kombat 4. Najslabšia Marvelovka od tretích X-menov, no ešte i tak priemerná zábava. 55% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

jOBS (2013)

|| Scenár: Matt Whiteley | Hudba: John Debney | Produkcia: Mark Hulme | Distribúcia: Open Road Films (US), Entertainment One (CA) | Štúdio: Endgame Entertainment, Five Star Feature Films | Rozpočet: 12 miliónov $ | Tržby: 35,931,410 $ || Malý film o veľkom vizionárovi. Schválne som použil iné slovo, než človek, pretože ľuďskosť nebola práve najsilnejšiou stránkou Stevea. Takýto komorný počin sme tu už vlastne mali z 99., v Pirates of Silicon Valley. Teraz, po Steveovej smrti a vo vrcholnej dobe Applu je materiál pojatý z iného uhlu pohľadu, a zase veľmi príjemne. Zatialčo piráti sa sústredili na súboj Jobs/Gates, jOBS sa sústredí viac na Stevea samotného. Určite väčšina divákov čakala zakomponovanie najúspešnejšieho obdobia 2001-2011, ako som čakal aj ja sám, ale to by už príbeh skĺznul do samochváli firmy, a zanechala koncept ľudskej biografie a dramatu. Preto štvrtá naviac, že sa tak nestalo. 75% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Osamělý jezdec (2013)

|| Scenár: Justin Haythe, Ted Elliot, Terry Rossio / Predloha: Lone Ranger - Fran Striker, George W. Trendle | Hudba: Hans Zimmer | Produkcia: Jerry Bruckheimer, Gore Verbinski | Distribúcia: Walt Disney | Štúdio: Walt Disney, Jerry Bruckheimer Films, Infinitum Nihil, Blind Wink | Rozpočet: 225 miliónov $ | Tržby: 260,502,115 $ || Prepadák celosvetovo, z rôznych dôvodov. Je to predovšetkým kôli obchodnej politike Disney vytvoriť diela na silu, bez presvedčenia. Nemotivovaný tvoriaci tím tým pádom stráca motiváciu, a spadá do megalomanských výprav bez štipku naozajstnej duše. Keď som sa na ten film pozeral, videl som len dokonalé obrazy podkreslené overenými hudobnými motívami, no bez skutočných emócií. Vyumelkovanosť zúčastneným nesvedčí, jak na remeselnej, tak na hereckej stránke. Funkčnosti nepomohola ani literárna predloha. Hovorím: Ten film nie je zlý, akurát som mu nevedel veriť a prepadnúť jeho potencionálnemu kúzlu. A to je už potom pri takejto elitnej garde tvorcov veru niečo zle. 60% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Hitchcock (2012)

|| Scenár: John J. McLaughlin | Hudba: Danny Elfman | Produkcia: Ivan Reitman, Tom Pollock, Joe Medjuck, Alan Barnette, Tom Thayer | Distribúcia: Fox Searchlight Pictures | Štúdio: The Montecito Picture Company, Cold Spring Pictures | Tržby: 23,570,541 $ || Skromný film, ktorý nám dáva nahliadnuť do súkromného života a oborového zákulisia určitej etapy života Hitchcocka. Paradoxne sa dozvedáme len minimum o jeho pracovných postupoch a tiež palete celoživotného diela. Je to skôr rámovaný film vo svojom vlastnom svete na minimálne jedno videnie. Scéna s nožom v jeho ruke ťažko vládne, a ukazuje, že režisér by mal byť vždy najlepším hercom na place. 70% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Perníkový táta (2008) (seriál)

|| Scenár: Vince Gilligan | Hudba: Dave Porter || ---  Seriál, ktorý sa nikam neponáhľa. Žiaden pocit ustríhanej epizódy z dôvodu predpísanej metráže. Rýdzo naturalistický koncept, s civilným, superprecíznym herectvom. Bryan Cranston a Aaron Paul navždy zmenili význam toho, čo znamená charakterová premena postavy. Najlepší seriál všetkých čias? Možno. Najlepšie herecké výkony v histórií televíznej tvorby vôbec? Bezpochybne áno.

Vřískot (1996)

|| Scenár: Kevin Williamson | Hudba: Marco Beltrami | Produkcia: Cathy Konrad, Cary Woods | Distribúcia: Dimension Films | Štúdio: Woods Entertainment | Rozpočet: 15 miliónov $ | Tržby: 173,046,663 $ || Grupa Wes Craven / Kevin Williamson svojím dielom dali prácu a živobytie stovkám ľudí na ďaľších 20 rokov týmto bláznivým, no celkom obyčajným počinom skrze parodickej série Scary Movie. A práve to je najväčším prínosom diela, ajkeď film nepopierateľne obsahuje faktor napätia a prekvapenia, jeho význam na dlhú trať tkví omnoho viac skôr v tom, že od tej doby sa teen strašiačky vyrábajú akoby na bežiacom páse. Vždy je to o nápadu. Tento bol z masového hľadiska, sa zdá, viac, než nadpriemerný. Stačí maska, ktorá v sebe skrývá faktor kultu. 65% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

BrainStorm (2008) (TV film)

Nenápadný český film, ktorému vo svojom žánrovom zaradení v opise chýba prívlastok Mysteriózny. Presne ten faktor dodáva filmu to nasladlé kúzlo nádeje toho, že je možné všetko. A aj keď nie, tak predstavu toho, aké by to bolo krásne. Jasná kategória: Musí sa vidieť! 80% | SD, THX, CZ DD |