Rivalové (2013)

|| Scenár: Peter Morgan / Predloha: Život | Hudba: Zimmer | Produkcia: Howard, Grazer, Eaton, Fellner, Oliver, East, Sinclair, Armburst, Bevan, Thompson, Hallowell | Distribúcia: Exclusive Media, Universal Pictures (USA), StudioCanal (UK), Pathé Productions (France) | Štúdio: Exclusive Media, Revolution Films, Working Title Films, Imagine Entertainment, Relativity Media, Cross Creek Pictures | Rozpočet: 38 miliónov $ | Tržby: 90,247,624 $ || Ron Howard v mojich očiach zrežíroval najstrhujúcejší film so športovou tematikou v dejinách kinematografie. Som nesmierne šťastný, že sa tomu stalo u námetu zo života Formuly 1. Toľko emócií vo mne vyvolal naposledy a JEDINE Green Mile. A to je už viac, než 10 rokov. Čas sa pozrieť do svojej Top10ky filmov, a zhodnotiť, ako vysoko doňho môže siahnuť Rush. Nutné ďaľšie a ďaľšie zhliadnutie. Ps: Tu som si uvedomil, že už nikdy nechcem ísť do kina na 3D. Už to viac nepotrebujem. 100% | 1. CinemaCity, Slovanský Dům - sál 3 (2D, EN DTS), Praha, 4.10.2013 |

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

|| Scenár: Travis Beacham, Guillermo del Toro | Hudba: Ramin Djawadi | Produkcia: Tull, Jashni, del Toro, Parent | Distribúcia: Warner Bros. | Štúdio: Legendary Pic. | Rozpočet: 190 miliónov $ | Tržby: 407,454,805 $ || Pastva pre oči, ktorá sa raz musí vidieť. Pre mňa, ako fanušíka Godzilla filmov to bol nepopierateľne plnohodnotný zážitok, čo sa týka technickej stránky. Problém tkvel jedine v tej umeleckej. Del Torova mánia do slizu si ma tu jednoznačne nezískala a scenáristická jednočiarosť v poslednej tretine bez schopnosti prekvapiť ubrala i tú štvrtú peticípu. Pokračovaniu by som sa ale ani napriek tomu nebránil, ale jedine s inými ľudmi za písacím stolom. 72% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Sunset Boulevard (1950)

|| Scenár: Billy Wilder, Charles Brackett, D. M. Marshman Jr. | Hudba: Franz Waxman | Produkcia: Charles Brackett | Distribúcia: Paramount | Štúdio: Paramount | Rozpočet: 1,75 miliónov $ | Tržby: 5 miliónov $ || Remeslo na najvyššej úrovni, s vynikajúcim scenárom. Holden je naviac poker face ako sa patrý. Swansonová zas vyvoláva tak temné emócie, že nemôžem hodnotiť naplno - moje pocity ku koncu filmu sa už totiž vôbec nedali nazvať príjemnými. No i to je súčasť demonštrácie sily vplyvu filmu na človeka. Ps: Zháňam divadelný záznam rovnomenného muzikálu od Andrew Lloyd Webbra - odmena istá :) 85% | HD, THX, EN DTS |

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

|| Scenár: Christopher McQuarrie / Predloha: Lee Child - One Shot (kniha) | Hudba: Joe Kraemer | Produkcia: Cruise, Wagner, Levinsohn, Goldberg | Distribúcia: Paramount | Štúdio: TC, Skydance | Rozpočet: 60 miliónov $ | Tržby: 217,370,736 $ || Zo začiatku osviežujúco iné, funkčne oldschoolové. Ku koncu prepálene neseriózne a nepútavé. Škoda jak sviňa, Tom totiž herecky v tejto sezóne prekvapil po Oblivione už druhý krát. 72% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Agenti S.H.I.E.L.D. (2013) (seriál)

|| Scenár: Joss a Jed Whendon, Maurissa Tancharoen | Hudba: Bear McCeary | Produkcia: Garry A. Brown | Distribúcia: Disney-ABC Domestic Television | Štúdio: ABC Studios, Marvel Television, Mutant Enemy || e01: Pre začiatok dosť sterilné, ale bolo by nespravodlivé čakať od seriálovej produkcie šmrnc filmových Marveloviek, takže nezahadzujem. Uvidíme. e02: Trošku na silu, trošku predvídateľne. Ale vzhľadom k výprave a obsadeniu i tak nadpriemer. 70% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Pařba na třetí (2013)

|| Scenár: Todd Philips, Craig Mazin / Charaktery: Jon Lucas, Scott Moore | Hudba: Christopher Beck | Produkcia: Todd Philips, Daniel Goldberg | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Legendary Pictures, Green Hat Films | Rozpočet: 103 miliónov $ | Tržby: 351,000,072 $ || Prevarená polievka nechutí. Vďaka kultovým charakterom postáv to ešte stále má čo ponúknuť, ale keď sa na rýdzej komédií zasmejem len 3x, asi to už nie je ono. Najlepšia časť určite strecha kasína. To ostatné pociťuje absenciu naozajstného "Hangover" konceptu. Ten film by sa vlastne mal volať úplne inak. 45% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Záhada Blair Witch (1999)

|| Scenár: Daniel Myrick, Eduardo Sánchez | Hudba: - | Produkcia: Robin Cowiem Gregg Hale | Distribúcia: Artisan Entertainment | Štúdio: Haxan Films | Rozpočet: 22,500 $ | Tržby: 248,639,099 $ || Dôvodom môjho nízkého hodnotenia je fakt, že som sa k tomuto projektu dostal až v roku 2013, v dobe, keď som už videl vylepšené verzie dokumentárneho štýlu ztvárnenia. Klenoty žánru ako Paranormal Activity a hlavne Rec boli pre mňa natoľko silnými zážitkami, že mi Blair Witch Project prišiel ako neslaný, nemastný počin bez akéhokoľvek viditeľného alebo čo len skutočne počuteľného zla. Jediný dôvod, prečo som vďačný za tento film je fakt, že stvoril nový subžáner, bez ktorého si dnes horor neviem predstaviť. Pechom pre mňa bolo zlé načasovanie. Pred desiatimi rokmy by som z toho bol určite odvarený, jak niektorý štyr-päť hviezdičkový naokolo. 18% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Croodsovi (2013)

|| Scenár: Kirk DeMicco, Chris Sanders | Hudba: Alan Silvestri | Produkcia: Kristine Benson, Jane Hartwell | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: DreamWorks Animation | Rozpočet: 135 miliónov $ | Tržby: 585,181,807 $ || Akokoľvek sa na to človek pozerá z obchodnej stránky veci, rozprávky/animáky sú najlepším biznisom posledných 20 rokov. Preto si môžu dovoliť také neskutočné rozpočty - vedia, že na 95% budú ziskový vďaka ockom a mamičkám, ktorí odnesú svoje kričiace deti skôr do kina, než na túru do slovenského raja. Nič to ale nemení na tom, že je to nadpriemerný počin, ktorý naozaj zaujme svojím vizuálom a rytmickým dobrodružstvom. Veľká cica najlepšia :D 75% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Placebo - Too Many Friends (2013) (hudební videoklip)

Ďalší pokus o obsahovo nadčasové umenie, ktoré však bolo pre mňa zaujímavé len z vizuálnej stránky. Milión nápadov obrazových hier, málo rozvedená a pochopiteľná dejová linka bez akéhokoľvek rozuzlenia. 65% | HD, THX, EN DTS |

Pád Bílého domu (2013)

|| Scenár: Creighton Rothenberger, Katrin Benedikt | Hudba: Trevor Morris | Produkcia: Gerard Butler, Alan Siegel, Mark Gill | Distribúcia: FilmDistrict | Štúdio: Millenium Films | Rozpočet: 70 miliónov $ | Tržby: 161,025,640 $ || Všetko, čo robilo Man of Steel nedokonalým filmom, je v Olympus Has Fallen najsilnejšiou stránkou: reálne pôsobiaca totálna deštrukcia. Zatialčo v novom Supermanovi bola posledná ničivá tretina "najnudnejšiou" pasážou inak skvelého filmu, je v prvej pólke Olympusu dychvyrážajúcou akčnou jazdou, ktorá tu možno ešte nikdy nebola. Irónia je, že film začne byť slabším v momente, keď nástupca (Butler) zachránca zeme (Willis) začne kúzelne vraždiť. Aj následné pasáže s odpočítávaním sú už skôr zvyknutou rutinou, než geniálnyou smršťou, akou je začiatok. 80% | Blu-Ray, THX, EN DTS |