• Pohádka

Chobotnička (1983)

Jak to, že předchozí díl nebyl posledním v sérii Rogera Moora? Vždyť zde je na něm vidět více než jasně, že není nejmladší. Hlavně v rysech jeho tváře. Co se týče samotného filmu, indické prostředí sice bylo fajn, působilo exoticky, ale také trochu jako z nějaké nekonečné telenovely. Chyběly pořádné akční scény. Jistě, honička v ulicích byla osvěžující. Ale jinak nic moc. Nadchla mě ale bitka na letadle, která vypadala skvěle a ani nebylo moc vidět, že při záběrech na Rogera má za sebou jen plátno. Co se mi ale moc nepáčilo bylo jednak zapojení žen jako akčních bojujících Xen v závěru. Dále také agent 007 jako klaun. Navíc to ani producenti neměli propracované. Moore vběhl do klaunského obydlí, za minutu vyběhl a nejenže byl oblečen jako klaun, on se i namaloval? To stihl velmi rychle. Jinak jeho skok z auta, jedoucího po kolejích, na vlak a bitka na vlaku, přesunování se pomocí střechy a oken jedoucích vagónů, vůbec nevypadaly špatně. Ale již při běhu v pralese jsem měl pocit, že se každou chvíli zhroutí, padne na kolena a bude zhluboka dýchat. Zkrátka, na tenhle snímek již měl být vybrán jiný James Bond, film až na pár výjimek ušel, podle mě ze všech natočených Bondů je nicméně podprůměrný. Dost nemile mě překvapilo, že následující dvě bondovky si opět rozdělili stárnoucí strejdové Sean Connery a Roger Moore, ač se v jednom případě jednalo o nefikl bondovku. Jako by snad v tehdejší době nebyli žádní mladí, svěží akční hrdinové.

Jen pro tvé oči (1981)

Už ve Špion, který mě miloval působil Moore dost unaveně, zvláštní, že v Moonraker, který byl natočen později vypadá víc akčně než v tomto snímku. Ale zde opět působí trochu starším a unavenějším dojmem. Ani ty ženské už nebalí tak jako dříve a to i když se mu nabízí. Na druhé straně horské prostředí působí svěže. Honičku na lyžích jsem ocenil již ve snímku Špion, který mě miloval a litoval jsem, že nebyla delší. Tady delší naštěstí je a navíc okořeněná několika zajímavými skoky a kaskadérskými kousky. K tomu honička na bobové dráze vypadá skvěle. Mírně ji kazí fakt, že při záběrech na Bonda je jasně vidět, jak se za ním prohání plátno, ale musíme si na rovinu říct, že se stále jednalo o rok 1981 a dnes by tyto scény vypadaly jinak, takže buďme spravedliví. Tato honička mě nadchla. K tomu zajímavé podmořské prostředí. Docela mě překvapil návrat k tomu, že se měl Bond ženit. To, že se objevil u hrobu své manželky bylo sice zajímavé, nicméně nechápu, proč si tvůrci hrají na to, že se jedná pořád o jednoho a toho samého Bonda. Vždyť i v reálu se agenti střídají a nikdo nevydrží věčně. A předtím se nikdy o jeho manželce nikdá nemluvilo. A tuším, že ani potom. Nakonec i M v tomhle filmu zmizel. Trochu mě mrzí, že se s ním producenti nerozloučili lépe a neudělali mu i filmový pohřeb, když bohužel zažil ten skutečný. Přece jen byl v bondovkách od začátku. Jinak se ale dá se říct, že to byla docela povedená Bondovka Rogera Moora, i když i on sám na mě chvílemi působil, jako by si sám přiznával, že už není nejmladší. A překvapilo mě, že tohle nebyl jeho poslední Bond.

Moonraker (1979)

Upřímně řečeno ani nevím čím začít. Zda tím opakovaným povídáním, že Roger Moore se prostě jako Bond nehodí a nepřesvědčil mě ani touto bondovkou. Na druhé straně, z bondovek, kterých se účastnil do roku ´79, se mi tahle líbila nejvíc. Konečně více akce, napětí a zajímavých míst na boj. Škoda například, že boj na lanovkách nebyl delší. Tam se mi to líbilo opravdu moc. I vodní honička v Brazílii působila zajímavě. Takže proč vlastně nedám vyšší hodnocení? Třeba proto, že jiná honička, v Benátkách sice vypadala skvěle a obecně to byla jedna z nejzajímavějších honiček na lodičkách do roku 1979 ve filmech o Bondovi, ale ta omáčka okolo... Ano, zasmál jsem se a tvůrci tak ukázali, ostatně ne poprvé, že mají smysl pro humor. Místy ale celá scéna působila hodně komediálně. Pokud by snad někdo viděl jen tuto scénu jako reklamu na film, myslel by, že jde skutečně o zábavnou komedii. A to je na akční film zase až přes čáru. Naopak chválím bitku hned ze začátku, kdy Bond bojuje s nepřítelem o padák ve vzduchu. Vypadá to, na tehdejší dobu, skvěle a efektně. Další důvody, proč nedávám o hvězdu výš, jsou nasnadě. Hudba ze Sedmi statečných? Opravdu. Tak to už je trochu moc i na mě. A to nemluvím o melodii z Blízkých setkání třetího druhu. Samostatnou kapitolou je pak podobenství se Star Wars. Někdo tady již poznamenal, že chyběly jen světelné meče a měl pravdu. Pistole, co střílí lasery jsme již viděli, bitvu vojáků ve skafandrech ve vesmírném prostoru také. Tohle je na mě už moc. Ne, nevadila mi hvězdná základna ani bitka dobrých a zlých ve vesmíru, ostatně proč by se také nemohl jednou Bond ocitnout ve vesmíru. Beru to jako další originální prostředí. Ale aby po sobě stříleli laserama, to už je podobné Hvězdným válkám až moc. O rivalitě Bonda s právě touto sérií jsem se dočetl až zde, ale faktem zůstává, že je ve snímku patrná hodně. Také mě zaskočilo, že záporák Zub se zamiloval a na konci Bondovi pomáhá. Také zajímavá alternativa, ale proč ne. Jak víme, láska dokáže změnit každého, ale tak rychle? A na poslední chvíli? A agentka CIA, která Jamesi Bondovi pomáhá navíc nepůsobí dojmem zkušené agentky. Dlouho ji musí Bond zachraňovat a ona jako by se snad bála i udeřit pěstí. Až ve vesmíru ukáže, co umí. Tak nevím, mám z tohoto dílu smíšené pocity. Ano, s Rogerem Moorem se mi zatím líbil nejvíc, ale těch protikladů a, za mě bych to pojmenoval chyb, bylo až moc. Bondovky už v této době byly hodně slavné, alespoň si to myslím a podle mě tak nebylo nutné, aby se snažily kopírovat jiné filmy nebo se jim snažili aspoň podobat. Nápad ani většina bitek a prostředí nebyly špatné. Celkovému dojmu to prostě uškodilo.

Špion, který mě miloval (1977)

Úvodem musím ocenit počáteční honičku na lyžích. Vypadala skvěle a jen lituji, že nebyla o něco delší. Záporák Čelisti byl zajímavým oživením. Působil trochu jako příšera z nějakého sci-fi a konečně proti sobě neměl Bond jen vyrovnané soupeře, ale i někoho, koho v přímém souboji vlastně neporazil a kdo vypadal trochu fantaskně. Na druhé straně, hlavní záporák Stromberg nepůsobil zase tak moc záporácky. Zkrátka nevytvářel dojem bezcharakterního parchanta. I jeho plány na zničení dvou měst a ovládnutí světa za pomocí říše Atlantis, mě zkrátka přišly předpotopní. Je třeba říci, že i Strombergovo plavidlo, zda se to tak dá nazvat, vypadalo jako ze sci-fi a působilo monumentálně. Trochu mě zklamalo, že se v Egyptě odehrával děj jen krátce. Honička mezi staroegyptskými památkami byla velmi osvěžující. I v podmořském světě se mi to hodně líbilo. Závěrečná bitka mezi ponorkami na mě spíše působila jako z nějakého válečného snímku. Jinak ale bohužel na mě Roger Moore působil unaveněji víc než v jiných filmech. Kromě úvodního songu se mi docela líbila hudba. Zkrátka, jak to tak po sobě čtu, musím přiznat, že z této bondovky mám dost smíšené pocity. Něco bylo výborné, něco průměrné.

Prci, prci, prcičky: Školní sraz (2012)

Sám se divím, že dávám takovéto hodnocení a ne nižší. Tenhle film je horší než první díl Prciček a už ten byl dost tristní. Tady navíc najdeme méně humoru a přesto tvůrci nedokázali vymyslet nic nového. Hrdinové se opět dostávají do trapných situací notně podobných tomu, co již jednou zažili. Nic zajímavého, jedno odhalené poprsí a notně zvadlá, maskéři si dali záležet, Alyson Hannigan. Trapasy jsou na stejné vlně, Stifler opět řádí. Zkrátka, všechno je téměř identické, jen hlavní hrdinové jsou starší, v tom je jediný rozdíl. A opět chybí hlavně humor. Tedy, puberťáci se asi zasmějou, ale jináč nejde o nic moc. A happy end ve stylu amerických romantických ničemu moc nepomáhá.

Zmizelá (2014)

Bem Affleck je sám o sobě zárukou kvality, snímek Zmizelá ale člověka usadí do křesla a ten je napjatý až do konce. Nejprve když se ztratí jeho žena a my čekáme, zda se najde a co se s ní stalo. Když to vše začíná spadat do stereotypu, objeví se milenka a s tím hned podezření, že manžel svou manželku, ač jsme to neviděli, opravdu mohl zabít. Když se následně děj opět přestane hýbat, zjistíme, že nejenže žije, ale ještě to vše nafingovala a tak máme nový zájem, čekáme, zda bude její čin odhalen. A když i to se zdá, že je jasné, zase jsme v napětí, zda bude odhalena psychopatická vražedkyně. Film vás tak stále udržuje v napětí. Skvělé herecké výkony obou hrdinů to vše ještě podtrhují. Ostatně R. Pike je sexy a jejich společné postelové, nebo spíše nepostelové, protože se milují všude možně jen ne v posteli, jsou kořením. A to i ve chvíli, kdy se na ni vylije kýbl krve když zrovna podřízla svého milence. Opravdu musím říct, že ač je snímek dlouhý, není ani chvíli nudný. Jen ten konec je takový...no prostě podivný. A proto nedávám maximální hodnocení. Na druhé straně, dobro prostě nemůže zvítězit vždy a tohle není pohádka. Tak mě na konci hodnocení akorát napadá, zda tohle není návod, pro téměř dokonalou vraždu...nebo vlastně spíše zmizení.

Záhada Lucy Keyes (2005)

Mám rád příběhy dle skutečných událostí. Opravdu ano, protože člověk ví, že to co sleduje není obyčejný nesmyslný výmysl scénáristů, ale že se to opravdu takhle odehrálo. Jenže to je vlastně nesmysl. Protože autoři filmů si stejně příběh trochu přizpůsobí dle svého a ještě více ho zdramatizují tak, aby to diváka bavilo. Takže co je a není bývalá skutečnost, co je a není pravda je těžké odhalit. A tento příběh není výjimkou. Opravdu by mě zajímalo, co je skutečností a co už bylo nad rámec fantazie. Každopádně tak jako tak je samotný příběh trochu mdlý. Historie je sice zajímavá, ale pak se děj pomalu a jistě zastavuje a mnoho se toho neděje. Zkrátka tvůrci mají evidentně plné ruce práce, aby do devadesáti tří minut snímek natáhli. Až konec je opět dramatický. Vzhledem k tomu, že ve filmu nehrají žádní velikáni filmu, nedají se ani herecké výkony očekávat na hranici sebeobětování. Byl jsem napjat jak to celé skončí a protože mě takovéto staré, nejen americké, historické legendy zajímají a protože, jak jsem již řekl v úvodu, mám rád něco, co přece jen má nějaký reálný základ, není hodnocení nižší.

Výchovný tábor (2007)

Na jedné straně si člověk řekne, že takoví to zbohatlíci, kteří už neví co by roupama, kradou, píchají si jehly do těla, si pořádný dril zaslouží. Film to ale postavil na skutečnosti, že dívka, která se dostala do tohoto tábora, zase není tak vinná. Udělala pár zamyšlení hodných věcí, ale nebyla takovým grázlem, jako nejspíš většina ostatních. Skutečnost, že podobné tábory skutečně existovaly ale filmu moc nepomáhá. Není totiž jasné, jak moc se ten filmový skutečným podobal a zda byly ve skutečnosti krutější nebo to byla spíše lehčí odnož. Ve filmu se na to, abych byl snad šokovaný existencemi těchto táborů, zase tak moc neodehrálo. Ano, jedno znásilnění, ale to se děje i na ulicích, dále pak bití v kruhu všech ostatních. Jinak jsme ale sledovali jen to, jak "děti" pracují a nedostávají požadovaný příděl masa. I záminka a způsob, jakým se kluk hlavní hrdinky do tábora dostal, byli trochu...řekněme trapné nebo spíše nepřesvědčivé, to je správnější slovo. Herecké výkony mě moc nepřesvědčily. Většina filmu se odehrávala ve tmě a moc toho tak nebylo vidět. Zkrátka, dost průměrný a chvílemi i podprůměrný film. Pokud měl dát na vědomí existenci těchto táborů, udělal to nepříliš přesvědčivě.

Dynastie Nováků (1982) (seriál)

Přiznám se, že nemám se seriálem vcelku žádný vážný problém. Na druhé straně, není to nic, co stojí za to vidět dvakrát. Zkrátka, není to špatné, ale znám i lepší. Tak prvně bych začal tím, jak seriál začíná. Po úvodních titulcích nám vykládá vypravěč co důležitého se událo v minulém díle. Jenže...to je první kámen úrazu. Tento uspávač hadů vypráví děj tak, že by v klidu uspal školku. Chvílemi to až vypadá, jakoby snad mluvil spatra a ne že komentáře čte. Herecké výkony nejsou špatné, ostatně herecké obsazení je docela hvězdné. Na druhé straně je zkrátka a dobře vidět, že se nepředřou. Opravdu, jako by nedávali tomuto seriálu vše. Možná je to i unylejším scénářem, kdo ví. Děj se sice hýbe, ale že by vyloženě sprintoval dopředu se říct nedá. Kráčí velmi zvolna a tak se v některých dílech věnujeme jedné a té samé epizodě, která by běžně stačila být odvysílaná během dvaceti minut, ale scénáristi zkrátka děj natahují, jak to jen jde. Úvodní hudba mě taky přijde jako hudba z cirkusu a ne pro televizní seriál. I když je pravda, že některé hudební pasáže v seriálu jsou hodně kvalitní. A tak se vracím na začátek. Seriál si podle mě nezaslouží tak nízké hodnocení, na druhé straně více než trojku, s odřenýma ušima, si tento seriál nezaslouží a jednou mě to bohatě stačilo.

Zmizení (2013)

To co očekávám od napínavého thrilleru je napětí až do konce, zajímavý děj, skvělé vyjádření postav apod. Zde se mi dostává všeho. Začnu tím, že herci předvádějí mimořádné výkony. Jak jsem četl v Zajímavostech, dobře se na své role připravovali a je to znát. Kvalita je zvýrazněná i skvělým scénářem. K tomu přidávám vynikající kameru a střih. To vše z tohoto snímku dělá nadprůměrný thriller. Mrazivý a napínavý do poslední sekundy. Navíc s překvapivou pointou. Děj filmu je takový, že vás nepustí odhlédnout ani na minutu. Nemám víc co bych dodal. Byl jsem spokojen absolutně se vším a přesně takhle si představují skvělý, dramatický thriller. Tahle práce se povedla. Nejvyšší hodnocení ale nedávám jen proto, že konec přece jen nebyl docela dotažen. Chyběla mu jediná malinkatá věc. Nedovídáme se, zda byl nebo nebyl nalezen otec Hugh Jackman. Film nás nechá se pouze domýšlet, že to nakonec detektiva trklo do očí. Nicméně to je jen malá a navíc úplně závěrečná výtka. Jinak jsem byl spokojen nadmíru.