• Pohádka

Od zítřka nečaruji (1979)

Mám rád pana Tau. Na seriál prostě nemá žádný z filmů. Ale nejsem proti. Řada komických situací, dobří herci. Pan Tau prostě nezklame. Nejvíc mě v tomto snímku baví Vlastimi Brodský. Nejprve poplantaný, pak nostalgický. A pan Kemr a jeho půl člověk? Možná trochu smutný díl, když se Tau tímto dílem vlastně loučí, ale celkově zábavný.

12 opic (1995)

Námět tohoto filmu není vůbec špatný. Za mě ale provedení pokulhává. Bruce Willis byl pro mě vždycky, a stále je, záruka kvality. Jenže tento film je pro mě jedna velká nuda. Půlku snímku Bruce proleží na lůžku a druhou se snaží přijít na to, kdo může za vymření většiny lidí a pokud možno tomu zabránit. Jenže trvá strašně dlouho, než se hlavní postava vůbec propracuje k útěku z vězení, natož aby něco smysluplného dělala. Mě to všechno přijde strašně těžkopádné. Jakoby snad ani tvůrci nevěděli, jak s vymyšleným tématem naložit a jak ho pojmout. Za mě ho nepojali moc dobře. Mám rád sci-fi filmy a znám hodně lepších filmů než je tenhle.

Sám doma (1990)

Sám doma je klasika, která, když mi chybí na Vánočním televizním štědrovečerním stole, tak jsem celý nesvůj. Výborná komedie. O hereckém talentu a výborném výkonu Macaulay Culkina, který ho bohužel prošutroval, není třeba mluvit. A líbí se mi i výkony dvou zlodějíčků, Kevinovy matky a kupříkladu jeho strýce. Vtipné situace, kterým zloději čelí jsou prostě nezapomenutelné. Já zde nemusím více dodávat. Tenhle film mě prostě baví a bavím se pořád a pořád i když jsem ho viděl už mockrát.

Na pytlácké stezce (1979)

Tomáš Holý. Neznám celou jeho filmografii, ale on prostě a jednoduše kde hrál, tam to rozzářil. Jeho filmy mají už jen díky němu své kouzlo. Zajímavé dialogy, jako by je skutečně psalo dítě, ovšem nesmírně nápadité, příjemná hudba a to krásné prostředí, ve kterém se natáčelo. K tomu všemu přitom stačí jen několik málo zajímavých postav a máme zajímavý film. Snímek jsem viděl už mnohokrát a nikdy jsem se nenudil. Ač vím, jak to dopadne s hledáním pytláka. A neméně zajímavé výkony podali třeba i Václav Sloup a skvělý pan Kemr. A pak P. Zedníček a K. Heřmánek. Jejich haťapaťa je také legendární. Na lva by to dnes nedosáhlo, ale je to takové milé pohlazení po duši. Takových filmů bych leckdy bral víc než nudných a nezajímavých aspirantů na Českého Lva.

Já to tedy beru, šéfe...! (1977)

Já si nemůžu pomoct. Miluju české komedie. A upřímně řečeno, nevím co kdo proti ní má. Jednak téměř dokumentární formou zachycuje, jaký byl skutečně nedostatek pracovních sil a jak se firmy o pracovníky předháněli a jednak je vtipný a zábavný. Já prostě nechápu, proč by měl mít tak malé hodnocení. Mohl bych tady vyjmenovat celou řadu vtipných hlášek a vtipných scén. herecká esa jako Iva Janžurová, Luděk Sobota či Petr Nárožný pak předvádějí to nejlepší ze svého herectví. Já proti této komedii nemám jediného slova a nevím, proč by někdo měl mít.

Addamsova rodina (1991)

Velmi milá klasika. Na mě to trochu působí jako hororoví Simpsonovi. Rodina, která je bláznivá, ale také zábavná. Mě baví jak děti, které jsou sice příznivci trýznění a mučení, ale na druhé straně máte chuť se s nimi potkat a zamučit si taky. Morticia a Gomez jsou milující rodiče s kterými ale rozhodně není nuda. A Fester? Ten mě rozesmívá jen ho vidím a nemusí nic dělat. Dialogy sice nejsou bůhvíjak vtipné, ale nahrazují to komické situace. Mě se líbí hudba a herecké výkony. Zvláště představitel Gomeze a Christina Ricci, která jeho malou dcerku hraje prostě skvěle. Absolutně bez mimiky s vážnou tváří. Opravdu tady zahrála moc dobře. Černý humor mám rád a tady je zobrazen i černý humor dost černě. Pro milovníky černých komedií to pravé ořechové. Na tento snímek se vždycky rád podívám.

Kozí příběh - Pověsti staré Prahy (2008)

Koukal jsem se na komentáře mých předchůdců, pečlivě je pročítal a tentokrát si dovolím nesouhlasit. Na úvod je potřeba říct, že se nejedná o film bezmezných kvalit. Já jsem rád, že jsme se dočkali prvního 3D filmu, ale trvalo to. Grafika skvělá. Líbí se , jak tvůrci věrně a tajemně vykreslili Prahu. Já ji takhle vidím ještě dneska, takže tohle je fajn. Také vyobrazení postav se jim povedlo. Je to příběh komediální a postavy jsou zobrazeny komicky a s nadhledem. Také dabing je zvolen velmi vhodně. Co se mi naopak nelíbí je zvuk. Některé dialogy nejsou vůbec slyšet, jak jsou mluveny potichu a některým postavám není ani rozumět. Filmu podle mě taky dost ubírá na kvalitě dialogů. Ta je hodně nízko. Mohli být vtipnější a zajímavější. Jediné rádoby vtipné řeči vede koza, ale to je dost málo. A v neposlední řadě, ač začátek slibuje zajímavou zápletku, příběh dost podstatně stagnuje a již v půlce je to nuda, nuda a velká, nevýslovná nuda. Zkrátka a dobře tvůrci nejspíš předpokládají, že když půjde o starou Prahu, její zajímavě zobrazené pověsti a dabing es českého herectví, že to stačí. Tak nestačí. Podle mě to není tak hrozné, ale já osobně dávám dvě hvězdy pouze a jenom pro kvalitní animační provedení a opravdu vhodně zvolený dabing. A i to vše dotáhlo snímek ke dvoum hvězdám jen velmi těžkopádně. Určitě stojí za to to vidět, ale jednou vám to bohužel bude stačit až moc.

Tři mušketýři (2014) (seriál)

Přiznám se, že staré francouzské filmy, dnes by se řeklo pro pamětníky, o mušketýrech, mám rád. A tak jsem byl zvědavý na tento nový francouzský seriál, nota bene natáčený celý v Česku. První série není špatná. Kardinál Richelieu spřádá své intriky, Milady de Winter mu v tom pomáhá. Má to napětí a švih. Ale zatímco v první sérii všechno jde tak nějak pomaleji, druhá je rychlejší, má větší spád. Rochefort spřádá své, mnohem nebezpečnější intriky. I když jsem si myslel, že bez Richelieu to nepůjde, jelikož mušketýři bez kardinála, těžká představa, docela to jde a je to napínavé. I když je konec seriálu předem odhadnutelný. Mě se líbila jak hudba, kostýmy, tak herecké výkony. Trochu nechápu, proč v Česku předstírala produkce BBC Francii, ale divák to ani nepozná. Francouzský venkov i doba jsou vykresleny věrně. Už to, že seriál vytvořila BBC by mělo samo o sobě značit kvalitu, ale přiznám se, že i když mě seriál bavil, ale je to hlavně proto, že mám prostě rád Dumasovy Tři mušketýry, není to seriál, který bych řadil nijak vysoko. Děj je chvílemi zamotaný až moc a stejně tak propojení jednotlivých postav či tajemství, které každá postava má. A ani dialogy mi nepřipadají propracované nijak zvlášť. Jako letní oddychovka fajn, ale mě stačilo jednou. A jsem rád, že má seriál svůj originální a opravdový konec. Nerad bych se zde dočkal šestých a dvanáctých sérií. Byl to takový velmi milý a přiměřeně dlouhý návrat k francouzské tradici.

Terminator Salvation (2009)

Terminátor je pro mě prostě a jednoduše Arnold Schwarzenegger. První díl skvělý, navíc na tu dobu to musel být skutečný trhák. Pokračování taky nebylo špatné. A mě se hodně líbil i třetí díl. Po jeho konci jsem se těšil, že po více jak dvaceti letech snad natočí další díl, kde bude konečně válka s roboty ukázána v plném rozsahu. Konec trojky to sliboval. A teď, když je to tady a já to vidím...tak to prostě není ono. Celý film je tak nějak moc přetechnizovaný, jak jinak, když se jedná o roboty, že? Jenže mě se to zdá až moc. Zkrátka a dobře, není to ono. Honičky ve městech v současnosti, střílečky, bitky, to bylo to, co mě bavilo. K tomu výborný Arnie. A trojka byla místy i vtipná. Tohle je celé takové přeumělkované. Sice se tu Arnold na chvilku přece jen objeví, ale jeho zapojení je přinejmenším úsměvné. Někdy jsou filmy, které tvůrci odfláknou s tím, že samotné téma vše zachrání. Zde mám pocit, že si chtěli dát záležet až moc. Ale spíše na vytvoření prostředí a kvalitní techniky. Trpí tím příběh, který šel mírně stranou. Je to nemastné neslané. Přiznám se, že jsem neviděl pětku, na kterou jsem teda zvědav. A to se má ještě natáčet šestka. Tak nevím, kam tvůrci chtějí dojít, ale zdá se mi, že nit se jim už ztratila nebo přetrhla.

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Není to snímek, který vás usadí do křesla a vy ho budete hltat od začátku až do konce. Ale ani to není film, který by byl vyloženě nudný. Cameron Diaz a Tom Cruise, už to je záruka kvality. Jejich výkony jsou zde opět kvalitní, jako ve všech jejich filmech. Líbí se mi hudba, která se ke každé situaci vyloženě hodí a je zvolena vyloženě vhodně. Mě film přišel docela vtipný. Pohled na Cameron Diaz na začátku, kdy nic nechápala, byla prostě k sežrání. K tomu docela vtipné dialogy. Jo, pravda je, že se prostě nebudete popadat za břicho každých pět minut, ale já se pobavil. A právě dialogy, to je většinou doména filmů Cameron Diaz. Ta vtipné konverzace v rychlém sledu bravurně ovládá, i když nám to tak nepřijde, jelikož má také skvělý dabing, přesto, jak umí rychle mlít pusou, je famózní. Ale je pravdou, že mě zase nebavil podle mě moc náročný děj. Chvíli je zlý tenhle, pak Cruise. Pak zase někdo jiný a pak zase Cruise. Nejen Cameron měla problém se v tom vyznat. Říkala, že neví, čemu má věřit. Tak to jí věřím. Já chvílemi taky nevěděl, kdy už scénáristé konečně osvětlili, kdo na jaké straně stojí a kdy to ještě víc naschvál zamotali. No a nakonec si nemůžu odpustit, že mě moc a moc bavila honička ve Španělsku. A nutno podotknout, že perfektně natočená. Úžasné pohledy kamery dodávají honičce zase jiný rozměr. Takový kvalitnější. To bylo, z akčních věcí, na filmu to nejzajímavější. Zkrátka a dobře, není to film, který budete chtít vidět znova a znova a znova, ale na pobavení se o sobotním večeru to stačí. Ale taky je fakt, že mi taky stačilo vidět ho jednou.