Road Train (2010)

Komorní mystický horor o podivném kamionu v australské pustině se naštěstí obejde bez klasické záplatky s maniakálním řidičem, takže v první polovině potěší nepředvídatatelností hrozícího nebezpečí. Australská pustina je bohužel stejně bezútěšná jako jakákoliv jiná pustina kdekoli jinde, takže nějaké australské reálie ve hře nejsou. Musím ovšem ocenit barvy a kameru, jako podkladu pro tajemnou atmosféru funguje krajina také dobře. Ve druhé polovině se už něco z hrozícího nebezpečí, ke škodě filmu, objasní a děj ztrácí na spádu a atmosféře, zato nabírá na zmatenosti. Mužské oko ocení mladé a pohledné hrdinky, pro dámy jsou tam dva urostlí mládenci a to je v podstatě celé obsazení filmu. Nikdo z herců není vyložené dřevo, ale role ani neumožňují předvést, jestli jsou herci schopní nějakého kvalitního výkonu. Malý komorní horor s mystickou zápletkou mohl být mnohem lepší, kdyby zmíněná zápletka měla hlavu a patu.

Little Erin Merryweather (2003)

Příjemné béčko pro nenáročné. Celý film vyznívá jako reklama na psychologické profilování a organizace pro pomoc zneužívaným. Základním záporem je scénář, který prozradí vraha i jeho motivy v první čtvrthodince a zbytek už je jen o tom, kolik lidí stihne zabít, než ho lapí amatérská tvůrkyně profilů (jinak učitelka psychologie) a její student. Kdyby si scénáristé dali trochu práce s nějakými zvraty, mohlo to dopadnout daleko lépe, protože atmosféra tu byla. Vlastně jsem celou dobu doufal, že nějaký zvrat nastane, ale bohužel. Vigdis Anholt jako představitelka Erin Merryweather je zajímavá, Peter Bloom v hlavní roli naopak. Zábavné je pozorování, jak "krvavá karkulka" mizí v přehledném zasněženém (bílém) lese, byť má vysoké podpatky a rudý plášť, stejně jako se záhadně objevuje v tiché noční budově obětem přímo za zády (stále v botách na podpatku) - to je jediné mystérium filmu. Vyzdvihnout ještě musím příjemnou hudbu. Ještě připomenu - v žádném případě to není horor (a už vůbec ne krvavý), spíš psychologické krimi.

Penny se bojí (2006)

Prakticky one man (woman) show potřebuje vynikajícího herce v hlavní roli a výbornou režii. Bohužel filmu schází obojí. Rachel Miner nehraje špatně, ale není to na hlavní roli a už vůbec ne na táhnutí celého filmu. Korunu všemu dává tmavá noc a zmatená kamera, která z filmu dělá změť záběrů, ve kterých se dá jen těžko orientovat. Na nějakou charakteristiku postav a důvody jednání rovnou zapomeňte. Jako film špatně natočené a jako horor neinvenční a bez atmosféry.

Šepot (2007)

Partička drobných kriminálníků s nevysokým IQ se nechá najmout na únos boháčova synka. Zpackají co mohou a ještě jim zatápí klučina, ze kterého se vyklube vtělení Satana. Jako námět na komedii to zní dobře, ale autoři natočili horor - tedy snažili se. Bohužel nějaké srovnání s Omen dopadá pro tento film velice negativně - atmosféra mizerná, klučina se snaží, ale vypadá jako na dětském představení Hamleta, parta lumpů se chová jako zlodějíčci ze Sám doma. Scénář je plný klišé a mordování únosců mohlo být invenčnější. Ne, tohle je opravdu po všech stránkách podprůměrný film.

Logan: Wolverine (2017)

Překvapivě vážné, překvapivě výborně natočené. Naprostý kontrast s ubohými předchozími díly Wolverina - tentokrát funguje všechni výtečně. Kvalitní scénář, výborné herecké výkony, perfektní režie. Nemám co dodat, po všech stránkách skvělý film.

Vrahouni (2010)

Film z ranku akčních komedií, kde jeden (případně oba) partner je agent-zabiják a druhý to o něm neví. Nedosahuje kvalit filmů jako Grosse Pointe Blank nebo True Lies, ale pořád se drží na přijatelné úrovni. Z velké části je to díky Katherine Heigl, která strhává film pro sebe a Ashton Kutcher ji nestíhá. Tom Selleck, Catherine O'Hara v roli rodičů stojí také za shlédnutí. Děj je za vlasy přitažený a zasloužil by si trochu rozletu, ale není vyloženě špatný. Na komedii bych očekával víc humoru.

The Invitation (2015)

Komorní psychohoror se odehrává v jednom domě mezi skupinou lidí pozvaných na večeři. Počáteční klišé s přejetým kojotem mi moc optimismu k následujícímu ději nedodalo a další klišé s traumatem ze smrti dítěte posunulo očekávání na bod mrazu. Děj byl asi od třetiny filmu předpovídatelný a žádné překvapení se nekonalo - snad mimo poslední scény, která příběh posumula do jiného světla. Naštěstí jsou tu klady v podobě kvalitně budované atmosféry s působivým (byť předpovídatelným) finále a kvalitní herecké výkony, což obstarává především výborný Michiel Huisman, ale i zbytek obsazení podává solidní výkony. Zážitek z hereckých výkonů mi kazilo to, že většina děje se odehrává v šeru nebo skorotmě, což je pro psychologický horor zcela zbytečné. Neurazí, ale nenadchne.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Úžasné scenérie, krásná zasněžená příroda a to je tak všechno. Dva a půl hodiny artových záběrů z podivných úhlů, záběrů na tekoucí vodu a lidi, kteří všichni někoho ztratili, ale "pomsta je v rukou božích". DiCaprio ve filmu místy hraje (a dobře), ale většinu času se plahočí zamrzlou krajinou zabalený do kůží a hadrů, že výraz tváře není ani vidět. Tom Hardy toho na menším prostoru zahraje víc, ale to už je dané scénářem. Už dlouho jsem neviděl film, který by byl tak viditelně dělaný se záměrem "za tohle bude Oscar"! Syrový a krvavý příběh o zradě, pomstě a přežití v divočině je potlačený vším tím uměním a filozofováním kamsi do pozadí. Věčná škoda, že nechtěli natočit "jen" kvalitní film, ale hned oscarovou nominaci.

Dark Was the Night (2014)

Kevin Durand je asi to jediné, proč tahle mizérie neputuje do odpadu. Snaha o budování atmosféry se počítá, ale nefunguje. Vztah mezi šerifem a jeho ex je sám o sobě klišé, i kdyby fungoval, což nefunguje. Nesmyslné použití kamerových filtrů ničí zbytky zážitku. A na závěr - digitální monstrum je tak špatně udělané, až to bere dech. To měl být vendigo, ne vetřelec!

Exorcista (2016) (seriál)

Série 1.: Seriál má několik nečekaných překvapení: V první řadě jsou to kvalitní herci, kteří dokáží zahrát i obtížné pasáže postupného přechodu od zamítnutí k přijetí existence démonů. Ve druhé řadě je to kvalitní charakterizace a vývoj postav, z nichž žádná není černobílá a všechny mají své dobré i špatné stránky. Za třetí *spoiler* je to přímá návaznost na proslulý film The Exorcist (1973) *konec spoileru*. Za čtvrté je to děj, který rozvíjí zajímavé nečekané motivy a vytváří zvraty, i když ty až tak nečekané zase nejsou. Bohužel se scénáristé nechali strhnout k hollywoodskému konci, který vypadá uměle naroubovaný na úplně jiný příběh. Množství témat zůstává otevřených, takže cesta další série je vcelku jasná.