Kovbojové a vetřelci (2011)

Na Cowboys & Aliens jsem se hodně těšil. V hlavních rolích Daniel Craig (který když se nesnaží parodovat Jamese Bonda, umí i hrát) Harrison Ford (herecká legenda, kterou obdivuju už hodně let) a Olivia Wilde (pro její krásu šel bych světa kraj… nebo se odstěhoval do New Yorku, kde bydlí), režie se ujal Jon, od kterého se mi i (poměrně kritizovaná) dvojka železného muže líbila… jo, měl jsem své důvody, proč se těšit a proč si myslet, že mě to nemůže zklamat. Bohužel jsem se spletl. Z herců si svůj standard udržel jen Ford, Olivia mě sice nezklamala, ale její postava byla strašně odhadnutelná a jen díky herečce mi to jakž takž nevadilo. Asi po hodině filmu jsem na něco kápl - Craig mi tu vadil. Jemu jakoby nikdo neřekl, že má být tahoun nebo že hraje hlavní postavu. Že by měl mít nějaké charisma, že by měl za film vystřídat víc než dva ksichty… zkrátka a dobře, já ho jako herce fakt mám rád (krom bondovek) ale tady mi přišlo, jakoby ani on sám nechtěl tuhle roli hrát a podle toho to taky tak vypadalo. Plusové body za Olivii, Harrisona a prostředí starého západu. Minusové za Craiga, nudnou hudbu (vzpomněl jsem si, jak jsem před pár dny zhlédl Sherlocka a jak mě hudba vtáhla do děje a podkreslovala ho, tady mi místy přišlo, jako bych sledoval němý film) a za nudu jako takovou. Možná jsem se těšil až moc nebo to Jon až moc přepískl, nevím. Ale tohle je film jednou a stačilo. 50 %.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Zhlédnuto v kině. Nový Sherlock je vtipná, skvělá a rychlá jízda, to bez debat. Všichni herci do svých rolí parádně pasují (i ten Jared Harris se mi jako Moriarty líbil), potěšila mě kratičká účast Rachel a větší účast Noomi. Hudba Hanse Zimmera je jako vždy úchvatná a naprosto vás vnese do děje. Nicméně stejně jako u prvního dílu mi zde něco chybělo k naprosté blaženosti. Nebo alespoň spokojenosti. Spíše mi po celou dobu snímku vrtala v hlavě otázka pro uživatele tohoto serveru - proč, vám nevadí, že Ritchie z Sherlocka udělal Jamese Bonda, který vše přežije? Kde jsou ti, kteří speciálně u Tří Mušketýrů házeli odpady a nižší hodnocení s tím, že chudák Dumas by se obracel v hrobě? Jak to, že u Sherlocka nikomu nevadí, že si z toho Guy dělá legraci (Downeyho brýle, převleky za ženskou a podobně) ale když si z Mušketýrů udělal prdel Anderson, tak zde málem byla bitka o to, kdo to dřív nebo vtipněji shodí? Jo, to nebude námětem/knihou, ale zaujatostí vůči režisérům či tvůrcům, ale chápu, jsem moc naivní, když bych chtěl nějaké ty objektivní názory… Nic, film mě bavil, peněz nelituju a někdy si tuhle stínovou hru dám znovu. 80 %.

Mzda strachu (1953)

Filmová lahůdka trvající dvě a půl hodiny a světe div se, já bych nevystřihl ani minutu. Vše tu krásně zapadá (např. zde tolik kritizovaná první "nezáživná" hodina tam podle mě musela být, abychom pochopili další jednání všech zúčastněných a dá se říct abychom pochopili i samotný závěr) a navíc je tu nespočet scén, kdy jsem opravdu jen tiše seděl a čekal, co bude. Pokud máte tu možnost, tak si tento film sežeňte, najděte si dvě a půl hodny volného času a sami posuďte. Já nelituju a už se těším na další projekci. 100 %.

Drive (2011)

Drive je strašný film v tom smyslu, že se vám zaryje pod kůži už od prvních sekund a jen tak vás nepustí. První věc, která mě napadla po skončení, byla "paráda!", druhá věc "Ryan je frajer!!" a třetí, co mi přišlo na mysl, bylo, že trailer v sobě nemá dva spoilery, jak píše uživatel Mertax. Trailer vám prakticky ukáže 3/4 filmu a pak v různých scénách i konec, takže se na něj vůbec nedívejte, pokud tedy chcete mít něco (např. nějaký zážitek) z filmu. Z tohoto skvělého, podmanivého filmu, kde exceluje Ryan a Carey. Z filmu, kde muzika a (pomalá) kamera hrají prim. Až tak po hodině jsem si uvědomil, v čem je tenhle film jiný než ostatní - právě ta pomalost. Nejen dlouhé kamerové záběry, ale i prodlevy v rozhovorech mezi postavami - to se často nevidí. Například v rozhovorech mezi Carey a Ryanem, vždy jen pár krátkých, stručných vět a i mezi nimi je "pauza" (postavy nemluví jedna přes druhou a nesypou věty z rukávu). Jako by celý film hrál hlavně na tohle, na tu pomalost, na to, že mají čas. A vyplatilo se. Myslím, že z toho bude kult. 100 %.

Bellflower (2011)

Na tomhle filmu se mi nejvíc líbila atmosféra dvou naprosto rozdílných polovin. První půlka je taková pohodová romanťárna o tom, jak kluk (nevšedním způsobem) potkal holku, odjel s ní do Texasu a zamiloval se do ní. Ta druhá půlka je o tom, jak všechno jde do háje. Sem tam do toho máte snové sekvence (které působí rušivě a mě osobně spíše vadily), stavbu auta, které přežije apokalypsu a božskou Jessie Wiseman, která doufám prorazí do Hollywoodu. Nejen, že je pěkná, ale takovýhle výkon, klobouk dolů. Bellflower se může zdát jako film o ničem, ale je to vlastně pravý opak - je to film o všem. Což někdy může být stejně na škodu, jako film o ničem. Pokud tuhle větu chápete a rozumíte jí, tak se na film podívejte, měl by se vám líbit. Pokud ne… s tím už holt já nic nenadělám… 80 %.

Ženy sobě (2011)

Upřímně, ze začátku jsem tomuto filmu moc nevěřil. Např. ta "soutěž" o nejlepší proslov byla až trapně protahovaná a to sraní a zvracení si taky mohli tvůrci odpustit. Naštěstí všechno tohle se odbude v první půlce filmu a ta druhá už je mnohem, mnohem lepší. Fórky jsou lepší, potěší Chris O'Dowd z IT Crowd a Melissa McCarthy z Gilmore Girls (tedy, zpočátku ani moc nepotěší, ale pak se ukáže, že právě ona v tomto filmu má svou /klíčovou/ roli a je zřejmě tou nejnormálnější osobou v celém filmu). Jako celek je to pohodový, sem tam mírně přestřelený film o jednom kamarádství, jedné svatbě a vším, co je s tím spojené. 80 %. P. S. Rose Byrne je neskutečné zlatíčko.

V zajetí rychlosti (2005)

Až doteď jsem si myslel, že si Anthonyho budu navždy pamatovat jako šíleného Hannibala Lectera z The Silence of the Lambs, ale upřímně, od této chvíle budu v tomto geniálním herci vidět hlavně Burta. Pozitivně naladěného starého týpka, který seká trávu ohněm a sem tam pokoří nějaký ten světový rekord. The World's Fastest Indian je parádní a hlavně skvěle natočený film, který vás vtáhne na celé dvě hodiny a nepustí. A to je dobře. Anthony je skvělý herec, na kterém vše stojí a padá. Jenže tady nemá co padat, když nesleze z plátna po celou dobu filmu! Prostě a jednoduše, krásný a hlavně dojemný příběh o jednom staříkovi, který měl sen. A i když mu (skoro) nikdo nevěřil a pár problému mu stálo v cestě, šel za tím snem. A to se cení. 100 %.

Zlaté opojení (1925)

Bohužel mi tenhle snímek potvrdil, že němé filmy nejsou mým šálkem kakaa. Pro mě tak zůstává nejlepším Chaplinovým filmem The Great Dictator, který mě opravdu bavil. Navíc u tohoto snímku jsem prožil zřejmě tu nejdelší hodinu mého života (po skončení jsem si myslel, že to bylo minimálně dvakrát tak delší.) 50 %.

V dračím doupěti (2004) (pořad)

Den D mě nikdy moc nebavil. Dalo se na to dívat, neříkám, ale bylo to takové nemastné neslané. Nicméně tohle je jiná káva. Když je vám totiž představeno pět lidí, kteří z ničeho vybudovali miliardové společnosti, je to přeci jen o něčem úplně jiném, že… Po jediném dílu si mě "dragoni" získali a já jsem jim zcela propadl. Pokud se vám líbí česká mutace, tak se mrkněte na tohle, rozdíl je tam poznat (např. se tady nebojí někomu otevřeně říct, že to je ten nejblbější nápad, co kdy viděli a vůbec si tito pánové a jedna dáma dokážou podat každého, kdo si to opravdu zaslouží a neberou si žádné servítky). Speciálně se mi líbil ten díl, kdy tam byla Češka, která utekla před komunisty a měla nápad na takovou "deku" do vany, díky které teplá voda ve vaně vydržela kolem hodiny a půl. Sice jí nakonec peníze neposkytl žádný "dragon", ale jednoho z nich její příběh upřímně dojal, protože mu připomněla jeho vlastní matku.

Krvavý stát (2011)

Neskutečné, já opravdu dávám filmu od Kevina Smitha plný počet! Red State je skvělý film, který v 90 % své stopáže vám ukáže fanatiky, kteří dělají špatné věci, (ale mají na to výmluvu - Bibli a Boha) aby vám v posledních 10 % své stopáže ukázal agenty, kteří… dělají taky špatné věci (ale mají na to výmluvu - zákon). Možná nejkomplexnější film Kevina Smithe, kterému, troufám si tvrdit, se ještě dlouho nedostane takového uznání, jaké by si zasloužil. Kevin konečně dospěl, rozhlédl se a napsal scénář o dnešním světě plné strachu. A je jedno, jestli to je strach z fanatiků či agentů… Je mi jasné, že přední fanoušci tohoto režiséra zde budou brečet "to není vůbec Smith", ale to mi je jedno. 100 %. P. S. Už chápu, proč Tarantino prohlásil: "I fucking LOVE this movie!"