Oppenheimer (2023)

Nolena považuji, jako mnozí další, za nejlepšího současného režiséra vůbec. Jeho filmy mají jasný rukopis, styl a hlavně ohromnou řemeslnou kvalitu. Když oznámili, že jeho další film bude Oppenheimer trochu mě zamrzelo, že se chystá na životopisnou látku, která přece jen svazuje. Nadšené reakce z filmu mé obavy sice rozptýlily, ale samotné shlédnutí filmu mě úplně do kolen nedostalo. Popravdě si nejsem jist, jestli bych film potřeboval vidět znovu, na rozdíl od geniálního Interstellaru nebo Počátku. První půle mě vyloženě iritovala. Scénkovitost vyprávění mi moc neseděla a přišlo mi to, jako dlouhé čekání na výbuch. Od něho se film ubíral zajímavějším směrem, ale stopáž je hrozně přepálená. Šlo to sestříhat svižněji. Takže film dobrý, ale na Nolena dle mého slabší.

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Začnu negativy, a to že je ta na mě někdy trochu moc rychlé/hektické a epileptické, ale jinak jde o stylový a správně moderní animák s nesmírně sympatickou komiksovou stylizací a dost dobrou hudbou. Nečekal jsem to, ale i mě si Paralelní světy získaly.

Piraňa 3DD (2012)

Je to filmový odpad, ale děsně zábavnej. Fakt.

Pošťák vždy zvoní dvakrát (1981)

Nicholson je extratřída a tady to opět dokazuje. Jenže i Lange hraje jednu ze svých nejlepších rolí a společně rozehrávají výtečný toxický koncert. Moc nechápu nízké hodnocení, protože po filmové stránce je to pecka a ten příběh...ten příběh má sílu.

Matematika zločinu - Epizoda 1 (2023) (epizoda)

Největší problém mám se Štěpánkovou, které jsem ještě neodpustil vyhazov Kozáka z mordparty, ale pořád se mi nedaří ji věřit. Ale jinak byl první díl docela solidní drama s krimi zápletkou. Herecky spíš unylé, ale dobrá režie drží seriál zatím na nohou. Druhý díl ukáže, co mají tvůrci v kapse.

Arachnofobie (1990)

Sice béčko, ale velice dobře a poctivě natočené. Celou dobu je to napínavé, nápadité a finále je fakt horor. Žádné hnusné CGI, ale poctivá filmařská práce. Kéž by se devadesátky ve filmu zase vrátily.

Jigsaw (2017)

Jakousi kvalitu si to pořád udržuje a celkové rozuzlení mě vlastně potěšilo. Tobin je tam sice asi na pět minut, ale výsledku to nevadí. Vraždy pořád nápadité a gore velice slušný. Povedený díl.

Barbie (2023)

Tak za mě ne. Nejdřív se mi na tenhle počin fakt nechtělo, ale všudypřítomný hype mě semlel a já se bál, že přijdu o něco zásadního. Jenže mě se to fakt vůbec nelíbilo, Filmařsky divně kostnaté - přesně tak, jak to nemám v posledních letech rád. Když se předává nějaká message, hrozně to skřípe a je to strašně na sílu. U filmů to má vyplynout a příjemně to naplést na příběh. Barbie vlastně představuje v koncentrované podobě vše, co mi na současné filmové produkci vadí. Zejména její nefilmovost. Škoda.

Pátý element (1997)

Pátý element jsem viděl jako dítě a teď po mnoha a mnoha letech teprve podruhé. Musím říct, že je to docela blbina s hodně přepáleným vizuálem, který by dneska asi neprošel (ačkoliv třetí Strážci galaxie...). Ale i díky Willisovi, Oldmanovi nebo Jovovich je to prostě zábavné a přes pitomoučký děj napínavé. Bavilo mě to.

Neviditelný (2020)

Děsivý horor, který diváka trápí všudypřítomným neznámem. Solidní filmařina a horšími hereckými výkony, ale se silným příběhem.