Občan Havel (2007)

Jedná se o časosběrný dokument, točený přes celých dlouhých třináct let. Filmového materiálu kterého projelo drapákovými mechanismy pětatřicetimilimetrových kamer, jsou dozajista tisíce kilometrů. Půl roku před premiérou jsme spolu se spolužáky filmovky v Písku měli možnost shlédnout hrubý sestřih o stopáži 160min. Ona verze nebyla o nic nudnější než je ta výsledná distribuovaná. Václav Havel je pro mě největší osobnost v dějinách České republiky a nahlédnutím prostřednictvím tohoto dokumentu do jeho soukromějšího života mě v tom jen a jen utvrdilo. Je to člověk plný pozivitní energie a schopen rozdávat světu lásku. Film mě dokázal dojmout a rozesmát takovým způsobem, že na to jen tak nezapomenu. Po technické stránce je to dílko hodné spíš nějakého famáka. Kamera je syrová, všechno brané z ruky, jakoby šlo o malou jednočipovou digitální handku. Citlivost materiálu je větší než by se dalo očekávat, ale šum tomtuto typu dokumentu rozhodně neubližuje. Občan Havel přichází do kin zrovna ve chvíli, kdy se shodou náhod volí prezident. Stanuli proti sobě Václav Klaus a Jan Švejnar. Ve snímku je i nemálo z chování a vystupování právě Václava Klause, ano trochu mi to otevřelo oči. P. S.: Všichni vymatlaní politici, musíte to vidět, povinně! A odpaďáci, proberte se!

Monstrum (2008)

Nejautentičtěji natočený film, jaký jsem dosud měl tu čest vidět, aneb first person movie jako kráva. Žádná hudba, kamera syrová, žádné přetvářky a snahy o herecké výkony, dorp na pásce, střih jak zrovna přišel palec na REC, timecode v obraze a spoustu dalších "maličkostí" vás donutí tomu prostě a jednoduše, věřit. Překvapení sleduje překvapení, efekty neznají hranic a subwoofery vám v jednom kuse vylévají kolu z kelímků a rozcuchávají ofinky. Po všech stránkách kladné překvapení.

Alvin a Chipmunkové (2007)

Ajajaj. Další sračička, co se může líbít maximálně tak dětem je na světě. Ano, můj osmiletý bratříček je z toho na větvi. No budiž, nejsem cíleným divákem. Sem vtipná, tam nudná, sem dojemná, tam trapná, sem tam scéna co je absolutně nicneříkající a občas i nějaká trochu promyšlená. Obávám se, že Tim Hill si žije ve svém paralelním světě, kde se nikdo nezajímá o "hodnocení". Ano, bylo by to krásné mít svět bez hodnocení. Co všechno by člověk udělal aniž by se omezoval kvůli ostatním. 3 * kvůli rozzářenému obličeji mého andílka.

Collateral (2004)

Divák se nechá velmi jednoduše a snadno ukolébat úvodní klidnou sekvencí, že film bude o pohodlném snění jakéhosi taxikáře. Co se děje poté je vykolejující a vyvracující všechny doměnky, které jsme si až doposud stihli o filmu vytvořit. Příběh obyčejného člověka se vyvíjel naprosto všedně. Měl plány do budoucna, spoření, firmička s limuzínami a v klidu žít. Velice zajímavě si Michael Mann zahrál s obrazem, kdy si chce Vincent vzít taxíka, na řadě je Max (Jamie Foxx), je trochu vytržený z právničky co vezl předtím a jen tak tak stihne zavolat na Vincenta (Tom Cruise), aby jel s ním, že má volno. To je zlomový okamžik filmu, ke kterému se jiste nejen já vracím s údivem. Obě hlavní postavy sehrály své role skvěle. Z Toma Cruise se nám zde vyklubal prvotřídní, chladnokrevný a životem otlučený zabiják. Jamie Foxx je s ním v naprostém kontrastu za obyčejného člověka, co má obyčejné pudy sebezáchovy a na onu jednu divokou noc, za kterou se odehraje celý film, bude jistě dlouho vzpomínat. Nejvíc ocěnuji schopnost překvapit a uchvátit.

Východní přísliby (2007)

Východní přísliby jsou pro mě opravdovým zklamáním. Předlouho jsem zvažoval že dám pouhé 3 *. Po Americkém gangsterovi další naprosto nevinně ale účinně vygumovávající film. Herci jsou vybráni nanejvýš vhodně. Chladné a vodkou propité zjizvené zváře, ztetovaná těla a křišťálové výrazy v obličeji jsou toho jasným důkazem. Scény jsou ztvárněny co nejautentičtěji, takže taková nemalá potyčka v sauně je realita sama. Bohužel jíž více nemám co psát, protože z jistého pohledu na věc to o tom i bylo, o ničem.

Já, legenda (2007)

Není nad příjemný zážitek z kina. Film mě nadchl, vyděsil, rozměkčil i pobavil. Skutečně jsem zvažoval i nejvyšší hodnocení, ale je dobře, že jsem s tím den počkal. 4 * je tak akorát za bravůrně natočené hrozné klišé aneb boj o přežití lidstva začíná (vlastně už po Xté pokračuje). Zajímalo by mě, kdy už se všechny možné nebezpečí pro planetu Zemi a i pro lidstvo takové zcela vyčerpají. S tímto tempem čekat dlouho rozhodně nebudeme. Abych pokračoval s na mě hezky působícím ztvárněním, Francis lawrence umí vyprávět beze slov, a to na filmech miluju. Ne nadarmo nás už ve druhém semestru na FAMO čeká "hraná etuda", nemůžu se dočkat. Will Smith (to jméno zákonitě muselo padnout) je s rolí popral znamenitě. Těším se na něj v dalším povedeném snímku.

Říše hraček (2007)

No jó, další rodinná fantasy komedie na světě. Abych se přiznal, tak jsem na film šel snad jen ze tří důvodů (ikdyž i to je někdy až dost). Jel jsem domů a neměl jsem co dělat, byl jsem zvědavej copak to vůbec je, a Natalie Portman. Hlavní hrdinka to zachraňuje na plné čáře, nevím, jestli už jsem to někdy vyřknul, ale ta holka je fakt úžasná. Věřil jsem jí každé slovo a každý sebemenší pohyb. Další poznatek (jistě ne nijak světoborný) je, že v kině má člověk z filmu o stupěň lepší zážitek, než doma, ať už na DVD nebo na jakékli jiné domácí reprodukci. Přecijenom pro mě není žádný problém si na film skočit do kina, a proto na člověka ty či ony vizuální efekty zapůsobí mnohonásobně víc. Příběh ovšem plitký a nezajímavý. Jednoduše vyplní nudný večer.

Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu (2007)

Výborné zachycení umělcova života, který vůbec nebyl jednoduchý. Dokument je to mírně nadprůměrný. Velice se mi zamlouvala práce s filmovou kamerou, hloubkou ostrosti a v neposlední řadě také kompozičně. Autoři pojali dokument o umělci umělecky, což je jejich veliké plus. Na druhou stranu se Adolf Zika ptá na můj vkus příliš neosobitě. "Co bylo nejtěžší?" Jan Saudek ale vždy odpoví srozumitelně a jasně. Jde o energického a ulítlého muže v letech, který se s životem umí poprat. Exoti, kteří se tomuto světoznámému umělci těžko někdy vyrovnaní a hodnotí dokument odpadem, tak bysi měli uvědomit, že hodnotí audiovizuální dílo a nikoli subjektivní pohled na Jana Saudka.

Pan Včelka (2007)

Snad ne, nevěřím vlastním očím a vlastní duši. Film si mě získal! Naprotsto mě odzbrojil dětský smích, který se ozýval ze sedaček všude okolo. Po 5 minutách jsem byl v ději až po uši a nemohl jsem se z něj vyhrabat. Včelí hlody nebraly konců příběh stále gradoval, malebné přostředí z animátorských představ a do toho náš hrdina Barry B. Benson. Ničeho se nebojí a bojuje za spravedlnost. Fešák, kabrňák a hlavní postavička jak má být.

Americký gangster (2007)

85% - 90%_Bohužel to není až tak silné jak jsem čekal. Jak zde již padlo, srovnání se snímek nevyhne v tomto žánru ani náhodou. Pro mne je zatím stále jasný favorit, Mafiáni (Goodfellaz od Scorseseho). Je vidět jak se Ridley Scott snažil seč to jde, ale výsledek je zklamáním. Snímek mě dokázal dokonale vygumovat a naprosto odzbrojit. Nic víc, nic míň.