Walt Disney - od myšáka k Disneylandu (2015) (TV film)

Standardní dokument s žádnou extra přidanou hodnotou. Ale život Walta Disneyho byl dostatečně zajímavý na to, aby i v obyčejném dokumentárním zpracování diváka upoutal na čtyři vyučovací hodiny.

Casino (1995)

Poměr délka/kvalita spíše podprůměrný. Takový Kmotr z přelomu osmdesátek a devadesátek, který ale nemá tak silný scénář, zápletku a postavy, aby člověk skoro tři hodiny ani nedutal. Vše zjednodušeno hlasem vypravěče, který je používán skoro tak často, jako by se nejednalo o film, ale o audioknihu. Vzhledem k celkovému hodnocení ale soudím, že mi něco uteklo a něco jsem nedocenil. Jen nevím, jestli budu mít chuť a sílu dát Casinu ještě jednu šanci. Přitom Scorseseho nekonečné filmy mám jinak docela rád (Gangy New Yorku, Letec), a když se časově trochu krotí, je to i na plný počet (Skrytá identita).

Bojovník (2015)

V prvních minutách vypadal Bojovník jako obyčejná tuctovka. Po incidentu na večírku se změnil na neobyčejnou tuctovku. Klasický motiv o cestě z trůnu na dno a možná zpět měl tentokrát ještě silnější náboj a okolnosti. Jenže těch klišé tam i tak zůstalo na můj vkus pořád docela dost. Nehrát v hlavní roli Gyllenhaal, je to ten nejprůměrnější průměr, jenže on každý film posune o stupínek výš.

E.A. Poe: Podivný experiment (2014)

Jsem fanoušek tvorby E. A. Poea. Jsem fanoušek Michaela Cainea. Jsem fanoušek Bena Kingsleyho... Takže základ pro kvalitní podívanou byl položen ještě před úvodními titulkami. Velká očekávání nezřídka přinášejí menší či větší zklamání, ale Podivný experiment nebyl tím případem. Bavil jsem se od první do poslední minuty - zápletkou, atmosférou i hereckými výkony. Film jel po celou dobu na čistokrevné čtyři hvězdičky. Ale za rozuzlení se zaslouží ještě tu jednu navíc. Tyhle závěry jsou přesně podle mého gusta a vypadá to, že i když nejsou v globálu zas až tak neobvyklé, asi se mi ještě dlouho neomrzí.

Coach Carter (2005)

Legenda mezi sportovními filmy. Chtělo by se říct, že s takovým námětem ze skutečného příběhu se to točí samo. Možná ano, ale i ten nejzajímavější příběh se dá ve filmu zkazit. V Coachi Carterovi se to ale nestalo. Naopak. Samuel L. Jackson, parádní soundtrack, kamera, střih, celý scénář,... to vše přináší basketbalový zážitek, který snad překoná jen finálová série NBA z roku 2016... a možná ještě Space Jam ;o)

Zlatý kompas (2007)

Vizuálně, atmosférou i charismatickými herci poutavé, ale přišlo mi, že spousta věcí tak nějak vyšuměla. Nicméně jako teaser posloužil tento film na výbornou. Nalákal mě, abych se o Zlatý kompas začal zajímat víc a abych se těšil na pokračování - které však neexistuje. Věřím, že kdyby tahle série došla až ke konci, stala by se pro mě Bournem v žánru fantasy. Z (původně) trilogie o agentovi Bourneovi jsem totiž také během prvních dvou dílů nebyl paf, ale nutily mě dívat se dál a v posledním díle jsem byl za svoji trpělivost náramně odměněn. Zlatý kompas tento potenciál také má. Dnes je už skoro jisté, že na tenhle film nikdo nenaváže. Škoda. Ale držím pěsti BBC aby vyšel projekt se seriálem, který by mohl jít pod dohledem autora předlohy pořádně do hloubky. A když ani BBC neklapne, možná se hecnu do knížek.

Insomnie (2002)

Jeden z prvních snímků, který před více jak deseti lety provázel začátek mé decentní filmové mánie (ostatně je to 4. film, který jsem tu ohodnotil a zařadil si do filmotéky). Nějaký Christopher Nolan mi tenkrát nic neříkal. Největším lákadlem byl Robin Williams v netradiční roli chladnokrevného padoucha - do té doby jsem ho znal jen jako komediálního herce. Tehdy mně to přišlo jako zajímavá detektivka těžící především z drsné atmosféry amerického severu a nejsilněji jsem si zapamtoval scénku s kládami. Když jsem po víc jak dekádě viděl film znovu, nevidím jediný důvod na hodnocení cokoliv měnit. Skvělé herecké obsazení, scénář, režie, střih,... jen to rozuzlení a závěr ještě nemá ty grády jako třeba později v Dokonalém triku.

Kniha džunglí (2016)

Hned od začátku dostane diváka do děje perfektní kamera. Ta dominuje i po zbytek filmu. U animací zvířat nedokážu stále říct, jestli se mi líbily nebo ne. Oproti kreslené klasice ze 60. let je tu více dramatických momentů a trochu méně humoru. Ale když vtipné scénky či dialogy přijdou, jsou vždy povedené. Ve výsledku jsem se asi zasmál víckrát než u kreslené klasiky. Shrnuto podtrženo Kniha džunglí 2016 je poctivý rodinný film, v němž si každá věková generace najde to svoje.

Dinosaurové (1991) (seriál)

Víc než kvalitní kulisa mého pokročilejšího dětství. Dinosaurové nikdy nepřešli do role seriálu, na který bych spěchal domů, který bych hltal a uzpůsoboval mu svůj program. Ale rozhodně nenudili. A znělka je kultovní. Hlášku "Zlato, jsem doma" používám dodnes, a to zajišťuje tomuhle seriálu z mého pohledu nesmrtelnost.

Kniha džunglí (1967)

Na Disneyho animaci jsem prostě vyrůstal, takže bez problémů přimhouřím oko nad tím, že v tomto zpracování Knihy džunglí chybí byť jen špetka napětí. Je to jen taková veselá procházka s více či méně sympatickými s více či méně potrhlými zvířecími kamarády. Určené spíše pro děti, pro dospělé publikum by to chtělo nějaké nenápadné přesahy, ale v 60. letech se rodinné filmy, v nichž si každý našel to svoje, asi ještě nedělali.