Most (2011) (seriál)

Hodnocení 1. série: 80 %. Taková ta klasická severská (ne zas tak) depresivní kriminální depka s výrazným sociálním podtextem, která je ke konci tak přetwistovaná až se stane celkem předvídatelnou. Hodnocení 2. série: 85 % - Po vzoru většiny dvojek je to větší, rozmáchlejší a svým způsobem i přetwistovanější, oproti první sérii to ale není tak průhledné. Vztahy mezi postavami jsou neuvěřitelně vyhrocené a úplný závěr rány spíš rozjitří než že by je zklidňoval. Třetí série plánovaná na září 2015 zřejmě bude mít co říct.

Ain't Them Bodies Saints (2013)

Jemně a nenásilně plynoucí film, který si pohrává s jižanskými i westernovými archetypy. Lowery zpočátku vypráví hlavně v náznacích a velmi pozvolna, někde za půlkou pak film podobným tempem pomalu ale jistě začne mířit ke svému nevyhnutelnému vyústění. Žádné rozmáchlé herectví ani vyprávění neočekávejte, ale možná i v tom je přednost jinak zdánlivě nenápadného, ale vnitřně soudržného a silného filmu.

Bukowski: Born into This (2003)

Bukowski. Aneb dokument ve kterém řada známých lidí, o kterých se většinou mluví s velkým obdivem, s ještě větším obdivem vypráví o svém seznámení s jedním z největších a rozhodně nejopilejších amerických spisovatelů. Tom Waits super, historka o kalbě Bona a Seana Penna a následném telefonátu Hankovi ještě lepší. Jasně, je to poměrně neutříděné, volně plynoucí a opakující se, ale pořád je to zatraceně charismatické. Veškerá glorifikace i špína je na místě.

Seven Signs: Music, Myth & the American South (2008)

Homevideo výlet po mýtickém americkém Jihu plném zbožných a divných hudebních figurek, kterému kraluje záhada denverské scény alternativního country osobně - samotný Jay Munly. Zajímavý dokument, který nabízí tak bizarní panoptikum postav a názorů, že to těch 54 minut sotva unese.

Hatfieldovi a McCoyovi (2012) (seriál)

Westernová soap opera, která resuscitovala kariéru Kevina Costnera. Naprosto zaslouženě. Jinak je to určitě hodně přibarvené a "přifilmované", ale jinak dramaturgicky pevně uchopené a režijné zvládnuté. A i díky tomu, že od nejtvrdšího sporu rodin uběhlo hodně krve, i zajímavě nečernobílé a komplexní. Alespoň většinou. První díl je rozvláčnější zejména kvůli tomu, že musí na scénu postupně uvést velké množství postav ve větším časovém měřítku než zbylé dva, z nichž se navíc většina nedožije konce série. Druhé dva díly už jsou v podstatě "jen" kvalitní westernovou survival vyvražďovačkou v shakespearovském stylu. Kvalitní minisérie.

V nitru Llewyna Davise (2013)

Film, který se táhne odnikud nikam, kterému navíc v pasáži s Goodmanem spadne řetěz takovým způsobem, že už zpátky nenaskočí ani s návratem do New Yorku. Coeni nejsou Jarmusch ani Sofia Coppola, Delbonnel není Deakins. V podstatě takový televizní film se skvělou hudbou.

Klub poslední naděje (2013)

Překvapivě svěží a zábavná Oscarovka se skvělými hereckými výkony, která překvapivě není skoro vůbec ubrečená ani patetická. Je jasné, že plačtivější verze by možná na Oscarech měla šanci, což ale nikoho mrzet nemusí protože Oscary již několik let nejsou žádným měřítkem kvality. S velkým citem natočený i odvyprávěný film, které mu se dá vyčíst snad jen velmi pozvolné tempo (film subjektivně působí delší než skutečně je) a taky fakt, že od určitého momentu příběhově ustrne a už se nikam neposouvá a nabízí jen recyklaci předtím viděného.

Ona (2013)

Spike Jonze není Charlie Kaufman. Na jednu stranu je nefér mu to vyčítat, na druhou stranu je to pravda. Zajímavá a velmi reálná myšlenka je tak ve výsledku utopená v takové té milé červené knihovně s takovou tou milou depresí, kterou normálně strašně žeru, ale v tomhle případě jsem se k tomu i přes (nebo právě pro) velká očekávání nedostal. Joacquin je stále super herec, Scarlett má stále sexy nakřáplý hlas a Van Hoytema potvrzuje, že je kameramanské eso, ale přes Jonzeho velkou snahu (nebo právě kvůli ní?) jsem se prostě do filmu stoprocentně nedostal. S tímhle OS zkrátka můj hadware nebyl kompatibilní.

Vlk z Wall Street (2013)

Slušná a řemeslně výborně zvládnutá zábava. A jinak stejná věc jako u Rivalů apod., pokud dochází k bezmezné adoraci příběhově a myšlenkově banálních jednohubek aka Vlk, Rivalové apod, buď je něco špatně s mainstreamovým filmem jako takovým nebo s jeho publikem. Pravda je někde tam venku v kinosálech. Nebo na torrentech?