38 (2014)

Slovensko a nejenom to, bylo 7 září 2011 v šoku. Při pádu letadla, na jehož palubě se nacházel hokejový tým Lokomotivu Jaroslavl, který byl na cestě do běloruského Minsku, kde měl druhý den odstartovat novou sezonu KHL, byla i Slovenská hokejová legenda, kapitán národního týmu Slovenska Pavol Demitra. Tento dokument, je naprosto úžasnou poctou a poklonou, za jeho hvězdnou kariérou. Ani já jsem se na konci téměř neubránil slzám, tak dokonale je snímek povedený. Myslím, že podobný talent, se rodí jednou za hodně dlouhou dobu, talent byl patrný každému trenérovi u nás i v Americe. Palo, který kvůli hokeji nedostudoval ani průmyslovku, svým talentem dobyl i Ameriku. Jako číslo 227 byl draftován do týmu Ottawa Senators v roce 2008 podepsal s týmem Vancouver Canucks dvouletou smlouvu na 8 miliónů dolarů, Po skončení smlouvy ukončil zámořskou kariéru a přestoupil do ruského týmu Lokomotiv Jaroslavl, kde právě 7 září, společně s celým hokejovým týmem, zemřel při letecké katastrofě. Jeho číslo 38, bylo navždy vyřazeno z čísel hráčů Slovenské reprezentace. Podobně precizně natočený dokument, jsem opravdu hodně dlouho neviděl. Velká poklona! Viděno jako 12 film v pořadí v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií

Drsňák (2001)

Velmi prapodivný snímek a to né proto, že by mne nezaujmul, to spíše naopak, ale pro svoji dějovou rozporuplnost. Asi je to tou Asijskou mentalitou, ale osobně si myslím, že unést někoho, totálně mu změnit život, nutit ho k prostituci, tak mu rozhodně nepadnu kolem krku samou láskou. A naše malá studentka, dotyčného šla vyřvat i z cely smrti. Hang-gi, řekne v celém filmu 3 věty a jak člověk uslyší jeho hlásek, rychle pochopí proč. On se totiž k velkému gangsterovi vůbec nehodí, naopak snižoval by jeho autoritu. Nakonec tedy sledujeme téměř komorní drama o skryté touze a velké lásce a když přivřeme oči nad pár detaily, kdy je Hang-gi téměř nesmrtelný ( ten úder cihlou,ani dvakrát probodnuté břicho, by nepřežil ani batman) tak je tenhle příběh velice zajímavý. Zajímavý a pro středoevropany nepochopitelný. Viděno jako 11 film v pořadí v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií

Mary Kom (2014)

Mary Kom byla obyčejná Indická dívka s chudé rodiny, žijící na samé hranici chudoby....takhle by mohla začínat i pohádka a ono to ve skutečnosti i na takovou pohádku vypadá, jelikož to co ona sama dokázala, je až neuvěřitelné. A za všechno může jedna obyčejná boxerská rukavice, kterou Mary, jako malé děvče najde pohozenou na ulici. Přes všechny nástrahy osudu, kdy se musela rozhodovat mezi boxem, nebo otcem, až po boj s boxerským svazem, který ji šikanoval, pro její etnickou příslušnost, se dokázala stát čtyřnásobnou mistryní světa v boxu. A to titul poslední obhájila, po dvouleté odmlce a porodem dvojičat. Pokud někdo má rád podobná témata, tak ať neváhá ani vteřinu, protože i přes Indickou příslušnost, se jedná o velice povedený sportovní snímek. Viděno jako 10 film v pořadí v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií

Présumé coupable (2011)

To k vám takhle nad ránem naběhne hromada lidí, ohání se lejstry a v ten okamžik, aniž by jste si to stačili uvědomit, skončil váš do té doby spořádaný a relativně spokojený život. Je až neuvěřitelné, že se něco podobného mohlo v moderních dějinách justice odehrát, ale od toho je vlastně spravedlnost slepá, že... Jistá malá útěcha pro mne vyvstala v otázce totální anarchie v justičním systému, protože zdaleka asi nejsme jedinou zemí, kde si právo vykládá každý po svém, ale jak je vidno, tak i jinde by se mohli řádně chytit za nos. Z pozice moci, tímto způsobem zlikvidovat člověka, naprosto zdecimovat jeho důstojnost a podstatu žití, to pro mne bylo tak šokující poznání, že jsem si ani nechtěl přiznat, že je film položen na reálném základu. Google má ovšem vždy pravdu a proto už teď vím, že ani Francouz nemůže mít jistotu v tom, že večer neulehne do postele jako svobodný člověk a nad ránem z něj neudělá systém zrůdu obdobných kvalit, jako Belgický soused Marc Dutroux. Bylo až neuvěřitelné sledovat s jakou laxností bylo vedeno vyšetřování a jak nikdo nebral v úvahu fakta a prokazatelné lži. Stejně tak nikdo nesklonil hlavu v okamžiku kdy si pravda svoji cestu na světlo našla a ač při té cestě k ní, umírali lidé v lepším případě se o to úmrtí někteří několikrát marně pokusili, tak bylo hlavní zachovat si tvář a i tak výkon moci aplikovat i za cenu totální blamáže. Je to jeden z nejsilnějších filmů ze soudního prostředí a budu ještě dlouho dumat nad tím, co bych udělal já v kůži Alaina Marecauxe. Viděno jako 9 film v pořadí v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií

Ve stínu (2012)

Tohle pustit 30 let zpet do televize i když reálně by to bylo asi nemožné, tak skončí celej štáb, až do posledního pomocníka pomocného osvětlovače u zdi. To co se u nás dělo v 50 letech, od vykonstruovaných procesů až po situace, kdy člověk jednoduše zmizel, to jsou okamžiky na které se nesmí nikdy zapomenout, zároveň se ale nesmí nikdy opakovat. To co v tomhle filmu předvedl Ivan Troja v roli kapitána Hakla bylo jistě ojedinělé, jelikož rvát hlavu dobrovolně do oprátky, byla buď velká osobní odvaha a smysl pro spravedlnost, nebo totální bláznovství. Dobře promazaný totalitní aparát, kterému volnou cestu klestili uvědomělí bouchači s vykasanými rukávy, kteří s rebelů vymlátili holýma rukama duši, ten nedopustil narušení vlastních intrik a scénářů. Proto bylo už od počátku jasné, jak Hakl skončí. Malé osobní vítězství, které bylo okamžitě uvedeno zpět do verze vyhovující ideologii doby, vsadil proti ztrátě vlastního života a nutno říct, že i jemu samotnému , muselo být jasné, že je tenhle boj už od počátku prohraný. Temný thriller z doby nedávno minulé, skvělá kriminálka zároveň s ucházejícím příběhem a dokonalými hereckými výkony! Viděno jako 8 film v pořadí v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií

Knězovy děti (2013)

"Díky tomu vím, že Juro má největší nohu od stola, na celém ostrově" :o) Chorvati tohle umí a vlastně nejenom Chorvati, ale celá Balkánská kinematografie, je v komediálním žánru, oproti zbytku Evropy celkem specifická. Je to místy suchý humor, ale pokud jste naladěni na stejnou notu, bavit se budete určitě. Fabián v dobré víře koná dobro, to se ale mu i jeho napomáhačům, začne brzy vracet jako bumerang. Spojenectví začne pokulhávat "Do dvou let je ostrov plný Číňanů a černochů" :o) a dítě, novorozeně, končí před Fabiánovým kostelem... Ano, konec má do jisté míry tragický podtext, ale film je jako celek, spíše vydařenou odychovkou. Bavil jsem se, tenhle místy černý humor mi prostě sedí (scéna s rakví, převáženou na kolečku s prázdnou gumou, byla dost ulítlá :o) Rozhodně mohu doporučit, jako svěží, odlehčenou zábavu. Viděno jako 7 film v pořadí v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií

Divoké historky (2014)

Damián si dal opravdu záležet a dal světu opravdu dokonalý scénář a ještě lépe se posléze chopil režie. Několik příběhů, jdoucích za sebou, ve stejném tempu a originalitě, jsou ač každý úplně jiný, tak všechny nápaditě precizní a zábavné. Viděno jako 6 film v pořadí v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií

Montevideo, vidimo se! (2014)

Fotbalovější pokračování, možná o trošku lepšího prvního dílu. Tentokrát se setkáváme na prvním oficiálním mistrovství světa, až v dalekém Montevideu. Dějová linie je předvídatelná a historicky podložená. Už v přístavu, po úmorné několikatýdenní cestě, je hrdým Jugoslávcům jasné, že vše není takové, jak si vysnili. Čeká na ně děda s papírovou cedulí, do hotelu jdou pěšky a samotný hotel, je spíš díra, než ubytovací zařízení. Přesto se to celé nakonec rozjede a i když nemá pomalu nikdo tucha, kde Jugoslávie, natož Srbsko, vůbec leží, tak svým umem a proháněním míče, svůj respekt Srbové najdou. A nebude se prohánět jenom balón, Tirke se "nečekané" zamiluje, ale k jeho smůle je zdejší temperament o trošku ostřejší, než ten na Balkáně :o) Každopádně jde ale o fotbal a toho je tady dost a dost a až na drobné faktické historické nesmyslnosti, se film drží faktů a jejich výklad, je věrný a poutavý. Jednoduše budete celé partě okolo Moši a Tierkeho fandit z celého srdce a ač působí alespoň zpočátku jako balíci z balíkova, tak si u vás své sympatie určitě najdou. Alespoň u mne to tak bylo. Možná bych trošku očesal stopáž, ta filmu ale v celkovém obraze zase tak neuškodila. Je to prostě balada, pro každé fotbalové srdce :o) Viděno jako 5 film v pořadí v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií

Rychle a zběsile 7 (2015)

Byl to průměr. Průměr proto, protože ta akce, byla prostě až moc přehnaná. Samozřejmě jsem něco podobného čekal, ale né až tak moc. Byl to prostě úlet, ať už přelézání přes okénko při hodinách dvou aut, až po neuvěřitelné skoky do prázdna, které by člověk nepřežil ani v tanku. Přesto bylo dost okamžiků nato, abych to dal do trojhvězdičkového průměru, jelikož to si myslím film zaslouží. Stathamova záporňácká role, pro mne byla změna. Jasona znám jako klaďase a tak mi to asi taky trochu vadilo. Prostě jak jsem řekl průměrná, přesto solidní tečka, za touto zběsilou sérií.

Vybíjená (2015)

Pro mne veliké zklamání, protože jsem po rozjetých Českých komedií, co jsem zatím letos viděl (mimo Babovřesk) očekával zase fajn zábavu a příjemně prožitou hodinku a půl. Bohužel jsem se dočkal čehosi, co vlastně ani komedií nazvat nejde. Mimo pár otřepaných fórů, které ani nebyli směšné, jsem dostal směsku absurdních skoků do minulosti, prolínajících se ze současným životem exstudentíků a jejich vyhodnocováním dosavadních, většinou zpackaných a nezajímavých životů. Jak už jsem v některých komentářích četl, může mi někdo říct o čem tohle vlastně bylo? Viděno jako 4 film v pořadí v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií