Jak vycvičit draka 2 (2014)

Myslel som, že ten film musel mať aspoň dve a pol hodiny, pretože prvá polovica sa mi zdala neskutočne zdĺhavá, patetická a klišoidná. V druhej sa to trochu rozbehne a niektoré zvraty sú celkom prekvapivé, nič také však, čo by ma nejak ohúrilo a ani nemám pocit, že by som to chcel vidieť zas.

Očista: Anarchie (2014)

Výborný survival akčák typu Útek z New Yorku, alebo hry Manhunt, z ktorej si dokonca požičali masky aj dozelena zafarbené kamerové záznamy. Mám síce pocit, že tú vzdialenosť od svojej obete hlavný hrdina vo svojej príprave trochu prepískol a tú malú čiernu dcéru by som zastrelil po prvých pár metroch, ohodnotím to však vysoko, pretože ma to po celý čas bavilo.

Čelisti (1975)

Jeden z najlepších filmov vôbec. Strach z neznámeho a ústredný hudobný motív šliapu proste bezchybne po celé dve hodiny. Nech mi nik nevraví, že si niekto nespomenie na tú chrbtovú plutvu, keď je na dovolenke :) Nezabudnuteľný kult!

Casablanca (1942)

No ja beriem historickú hodnotu, keďže protinacistické filmy v roku 1942 boli naozaj potrebné, aj ma zaujal pravdepodobne Slovák s maďarskými koreňmi Victor László, ale zas také nadčasové mi to neprišlo. Bogart je frajer na pohľadanie, aj Ingrid je dosť pekná, ale čosi mi chýbalo v tomto skoro divadelnom filme, ktorý sa skoro celý odohrá v jednej miestnosti.

Vetřelec (1979)

So svojou ponurou atmosférou Scott jasne definoval smer vesmírneho hororu. Tá tajomnosť a depresia sa už len tak niekomu zopakovať nepodarí.

Vetřelci (1986)

Klasika militárnej sci-fi. Celkovo pokrok oproti depresívnej jedničke, votrelci sa tu už neukazujú iba ako akýsi vraždiaci šmejd z vesmíru, ale ako naozaj inteligentné predátory, proti ktorým ľudia nemajú najmenšiu šancu.

Šéfové na zabití 2 (2014)

Bláznivejšia a absurdnejšia než jednotka a veľkú zásluhu na tom má ústredná trojica, z ktorých spravili totálnych idiotov. Ale zábava to bola, hlavne tie neustále sexuálne narážky.

Americký Shaolin (1991)

Neviem či som videl v hlavnej úlohe väčšieho blbca. Tie neustále klišé by sa ešte dali zvládnuť, ale predstava, že takto si američania predstavujú mníchov je pre mňa odpudzujúca. Akoby to bol len letný tábor pre školákov, čo sa chcú biť.

Bílá velryba (1956)

Na svoju dobu veľmi vyspelý film a technicky veľmi dobre zvládnutý. Tým rozprávaním o zle a neukázaním veľryby až do poslednej chvíle mi pripomenulo Čeľuste a myslím, že práve tento film stojí za Spielbergovou inšpiráciou. Film zdobí neskutočne charizmatický Gregory Peck, ktorý aj napriek okolitej temnote a neustálym hláškam o pomste vôbec neprehráva. Výborné spracovanie legendy a skrytý odkaz kam sa až môže ľudstvo zahnať, ak nerešpektuje Zem a jej oceány.

Velká šestka (2014)

Príjemný rodinný film s jedným veľmi sympatickým robotom. Len to "nečakané odhalenie" nie je vôbec nečakané, ale to je vlastne skoro v každej marvelovke a nikomu to nevadí.