Ve při (2023) (seriál)

Ak má byť humor a v podstate celý dej príbehu založený na osudovej udalosti pred supermarketom, kde si dvaja rozčúlení a frustrovaní vodiči ukazujú prostredník, fajn. Lenže toto dielo je postavené na snahe obidvoch strán, čo najnápaditejšie sa druhej strane pomstiť. O nič iné sa príbeh nesnaží a nepredstiera. Ich spoločenské postavenie je rôzne, ale pohnútky rovnaké. Vedľajšie dejové línie sú nepodstatné. A posolstvo filmu "hoď po ňom kameňom "  ma rozčuľovalo a neprinieslo uspokojenie ani v závere.

Tajemná řeka (2003)

Sean: „V skutočnosti sme stále jedenásťroční chlapci zavretí v pivnici a predstavujeme si, aký by bol náš život, keby sme utiekli.“ Tento príbeh je tragický od prvej minúty a vy to od prvej minúty silno vnímate. Pred dvadsiatimi rokmi sú chlapci Jimmy, Sean a Dave kamaráti, ktorí hrajú na ulici hokej. Davea unesú dvaja muži, sexuálne ho zneužívajú, ale po štyroch dňoch utečie. V súčasnosti každý z nich má vlastný život. Film je založený na hereckých výkonoch a psychológii hlavných postáv a hlavní hrdinovia dostanú príležitosť vyniknúť. Dej je ponurý a smeruje ku zrejmej katastrofe v snahe vyriešiť vraždu Katie, Jimmyho dcéry. Mystic River je temný film s kontroverzným rozuzlením. Je majstrovsky zrežírovaný, zahraný, zostrihaný, nasvietený a skomponovaný. Ide o realistickú drámu, ktorá na divákov emocionálne zapôsobí rôznym spôsobom - možno si poplačete, možno sa nahneváte na niektorú postavu a asi vám bude pripadať depresívna. Eastwood tejto románovej adaptácii uštedril kombináciu drsnosti a ľudskosti a vytvoril priestor pre drámu, ktorú vynikajúco stvárnili hlavní predstavitelia, predovšetkým Penn, zápasiac s výčitkami, obvineniami, pomstou, zmierením a ďalšími pocitmi.

Kluk spolkne vesmír (2024) (seriál)

Píš sa rok 1985 a atmosféra doby je na filmovom plátne uveriteľná. Miniséria s veľkým potenciálom, ale zavádzajúcou informáciou. Ten červený telefón má minimálny vplyv na dejovú líniu. Vďaka nemu som čakala niečo v štýle Twin Peaks alebo Stranger Things. Aj napriek mätúcej informácii ma tento austrálsky výtvor oslovil, najmä tie časti, keď je Eli ešte malý chlapec. Poteší aj postava Eliho brata, Gusa. Príbeh je vystavaný dobre - narušené rodinné vzťahy, kriminálne pozadie príbehu je pútavé. Postava Hallidaya dala príbehu ďalší rozmer, ako vzor dospeláckeho kamaráta, ktorý dieťaťu ukazuje svet, zaujala. Nakoniec som prijala aj dospievajúceho Eliho. Oceňujem výborný hudobný podmaz.

Zlý americký sen (2024) (seriál)

V noci vtrhnú do vášho domu. Nikto vám neverí. Či ste okoliu, vyšetrovateľom, viac alebo menej sympatický, neriešite, len očakávate, že sa vás zastanú a polícia začne pátrať po páchateľovi. Lenže ani polícia vám neverí! Pokúšala som sa vžiť do situácie Denise a predstaviť si, čo zažila. Nedarilo sa mi to. Prebúdzal sa vo mne pocit, že nikdy, naozaj nikdy, sa nechcem ocitnúť v podobnej situácii. Čo všetko polícia zanedbala, aké predsudky a laxnosť ich postupu znamenali pre jeden pár - stav zúfalstva? Agent FBI, ktorý chodil s Andreou, sa podieľa na vyšetrovaní prípadu? Takéto „wau“ vám naservírujú počas vyšetrovania niekoľkokrát.

Zpověď hochštaplera Felixe Krulla (2021)

Knižnú predlohu nepoznám, oslovil ma trailer. A tak som sa pustila do romantického, dobového filmu, ktorý ma nenadchol.  Felix sa mi zdal lacný podvodník a neocenila som úsilie o navodenie sociálnej atmosféry. Mierne šteklivé, mierne úlisné, postava usilujúca sa o vlastný prospech a potešenie. Poučenie pre mňa – vyhýbať sa tomuto žánru filmov. Mohla som sa poučiť, že jednoducho nie sú pre mňa.

Vůně ženy (1992)

Lt. Col. Frank Slade: „No, džentlmeni, keď sa niečo poserie, niektorí utečú a niektorí zostanú.“ Film majstrovsky sústreďuje pozornosť diváka na dve hlavné postavy - Al Pacino predviedol až divadelnú interpretáciu slepého plukovníka vo výslužbe. Slovník plukovníka, reč tela, kombinácia humorných a vážnych momentov, výborne zvolené scény, týmto Al Pacino postúpil z davu dobrých hercov medzi najlepších. Bo Goldman napísal dialógy na túto výzvu pripravené a monológy, ktoré dali Al Pacinovi vyniknúť. Chris O'Donnell v úlohe naivného študentíka vyzerá ako úbohý sekundant, ale v konečnom dôsledku svoju postavu stvárnil výborne. Nebyť patetického konca - zdá sa mi trochu banálny a plný klišé, hodnotila by som tento kúsok najvyšším počtom bodov.

Shalako (1968)

Shalako: „Viete, že nie som ženatý.“ Irina: „Ako to môžem vedieť?“ Shalako: „Väčšina žien má na takéto veci inštinkt, rovnako ako väčšina mužov.“ Takže - obsadíte Škóta, pár Angličanov, Íra, Poliaka a Francúzku vo filme... Kto by tušil, že to bude western? Western s príliš čitateľným príbehom, postavený na tvárach dvoch hlavných predstaviteľov. Mladí herci - Sean Connery a Brigitte Bardot. Rušilo ma množstvo make-upu na Bardotovej tvári, rušilo ma európske stvárnenie hlavného hrdinu, hlavný záporák bol nevýrazný. Pokus o odsúdenie správania arogantných bielych mužov? Posolstvo sa neujalo.

Tajemství Mariána Labudy (2015) (TV film)

Marián Labuda patril medzi nezabudnuteľných slovenských hercov. Svojim vzhľadom, hlasom a tónom reči, láskavým humorom. Jeho prejav bol iný v staršom veku, ako si ho pamätáme z mladosti. Pri pozeraní tohto dokumentu som si uvedomila, že viacerým hercom – mužom, vek urobil milosrdnú službu. V mladosti nepatrili medzi manekýnov. Vrásky a šediny urobili svoje. Ich tvár poznačila múdrosť a  v očiach žiari až svätosť. K podobným postavám pre mňa patria aj Jozef Bednárik, Milan Lasica, či Ondřej Vetchý a Zdeněk Svěrák.

Galaxy Quest (1999)

Predstavenie Alexandra na kongrese. Moderátor: „Podajte mu ruku, je to Brit.“ Film obsahuje niekoľko podobných vtipných výrokov z úst Alexandra Dane (Alan Rickman). Robiť si srandu zo všetkých Star Trekov a iných vesmírnych odyseí pobavilo. Sigourney Weaver vo vesmírnej kombinéze vyzerá výborne (nepozeraj mi na prsia!) a to, že úlohu prijal Tony Shalhoub, diváka môže potešiť. Nič náročné, dostatočne zábavné.

Zmrzlá planeta - Mrazivé světy (2022) (epizoda)

Pozerať dokumenty o prírode človeka baví vo chvíli, keď si potrebuje mozog oddýchnuť a momentálne nemá chuť na psychologický film. Krásne zábery z miest, kde sa možno nikdy nedostanete a vďaka trpezlivým filmárom z takej blízkosti, až si kladiete (opäť) otázku, ako to urobili, že sa zvieratá správajú prirodzene. Chúďatá, ľadové medvede, topí sa im „svet“.