Kamera na cestách (2009) (seriál)

Dnešní díl se věnoval jižním Kykladům v Egejském moři. Santorini, Mykonos, Naxos, Syros, Paros a mnoho dalších, kde jsem ještě nebyl, ale kam jednou zavítám. Za 55 minut se těžko může zvládnout více, ale základní informace a nejdůležitější místa souostroví nechyběly. Trošku tu moc ulítali na masopustu, který je vzhledem k pořádání především mimo turistickou sezónu především zábavou místní mládeže.

Ples upírů (1967)

Konečně mám možnost srovnání s českou soukupovskou Svatbou upírou a až dnes jsem pochopil, odkud se tenhle na české poměry netypický snímek vzal. Polanski měl rozhodně dobrý vkus, co se žen týče, ale i jako tvůrce dobrodružné komedie z transylvánských kopců plných sušeného česneku a čerstvě ohoblovaných rakví nepropadl. Některé scény sice kvůli špatně zpracovanému pozadí (látka, případně animace?) nevypadají nejlíp, chválím ale střih a až na zbytečně nedůsledné koupací scény (viděl jsem cut verzi) :-) i kameru. Vizuální podobnost s nejpopulárnějším sovětským filmem v tuzemsku je zřejmá.

Frajer Luke (1967)

Zpočátku jsem byl překvapen. Očekával jsem drsný film z vězeňského prostředí, a zatím to byl docela poetický příběh o tom, že žádná kaše se nejí tak horká, ale i tak neradno šlapat mimo cestu. Ovšem v polovině se přitvrdilo, a mráz vydržel až do konce. Velký podíl na atmosféře filmu má i výborný dabing ČST Praha, r. 1976, tvůrci se nebáli dokonce ani přezpívání některých písní a je zbytečné podotýkat, že tehdy na to měli! O to víc je s podivem, že ČT si sama tenhle film předabovala (1999), jistě se při tom vymluvili na technicky nezpůsobilou kopii... Nejenom Luke, ale Paul Newman byl frajer a tohle je další role jemu přímo na tělo. Skvělý výkon podal i George Kennedy.

Accidental Death (1963)

Poněkud netypická wallaceovka. Pořád čekáte vraždu, a marně. Moc se toho neděje, za bohatým chlapem přijde jeho starý známý a trochu ho zkřípne. Chvíli před koncem je ale parádní gradace, samotný konec už je jen standardní tipovačkou, ve které zkušený divák jen pozoruje, kdo koho naprosto "nečekaně" a herecky toporně shodí do vody.

Znovu objeven (1990)

Co do množství erotiky si tahle (mysteriózní, asi jako Flubber) komedie s ničím nezadá se současnými teenage projekty. Jen je dost naivní a některé postavy jsou zbytečně extrémistické až prasečkářské. Přehlídka boobs je docela dobrá, a hlavní hrdina, jehož ztvárnil herec Todd Eric Andrews, překvapivě není šablonovitým typem loosera, jak bychom z podobně stavěných příběhů neomylně čekali. Film ale nemá moc co nabídnout a pití zázračného lektvaru, k jehož vzniku se tvůrci neobtěžovali nic bližšího vysvětlit, působí jako berlička, kterými si četně pomáhal scénárista, když nevěděl, kudy tudy.

Léčba šokem (1973)

Neměl jsem problém s tempem, námětem, dabingem, hereckými výkony ani erotikou, ale uznávám, že gradace a pointa mohly být silnější. Hudba opravdu místy zarážející, nahotou ani u hereckých es se nešetřilo, možná škoda, že kromě Delona a Girardot není ve filmu žádná další důležitější postava. Moc dobrý obsah kolegyně Jezinky!

Všichni domů (1960)

Hodně smutná nekomedie o tom, jak se osvobozovala Itálie. Vtipy se střídají s tragickými momenty, a ačkoliv je film dlouhý a postupně se odchodem některých postav hodně rozdrobí, kolegy zmíněný skvělý dabing ho drží vysoko. Vlastimil Brodský byl i jako dabér nepřekonatelný, ale já bych zmínil i člověka (údaje i na dabingfóru chybí), který namluvil amerického kapitána, na dobu vzniku dabingu měl perfektní americký přízvuk. Divácky poměrně těžký kousek, nejenom kvůli prolínání vtipných a smutných momentů. Serge Reggiani chvílemi vypadá jak Mr. Bean.

Před půlnocí (2013)

Taková natěšenost na Řecko, ale celé se to klidně mohlo odehrávat někde na Floridě nebo u Nice, a bylo by to putna, protože kromě záběru na letištní halu v Kalamata a pár nesmělých pohledů na moře přes koruny olivovníků kamera celou dobu bere jen ústřední dvojici. Někdo asi měl pocit, že divák nesmí být ochuzen o naprosto tuctový příběh několika sobců. V tom filmu je hodně pravd, nejvíc ta, že miliony lidí se rozvádějí. Což všichni víme, a taky víme, proč to tak je. Jenomže ve filmu se v tom nebývale rochní, plkají moribní kraviny, až se u toho za ně stydíte, a divákům se třepou kolena, proboha, jak je tohle dokonale ze života!

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Největší akční nářez všech dob, proti kterému je mnohými zvelebovaná honička na dálnici v Matrixu jen debilní a hodně nepřehledná videohra. Jednička Terminátora změnila filmové dějiny, dvojka historii znovu přepsala. Na prvním místě to byl především geniální tah scénáristů, kteří z ryze záporné postavy udělali největší modlu všech aspoň trochu akčněji smýšlejících teenagerů. Arnold je zpátky v krutém tempu filmu, který vůbec neztrácí na přehlednosti, a to ani v těch nejnáročnějších scénách. Vždycky vás bude mrazit představa země pokryté křupajícími lebkami, a to i bez ohledu na to, že datum stanovené fantazií tvůrců už jsme dávno přežili. Včera jsem to zase nevydržel a "na usnutí" se asi posedmé koukal, výsledkem čehož jsem další dvě hodiny nemohl usnout.

Fletch žije (1989)

Dvojka je ještě o něco lepší než jednička. Především je žánrově užší, omezil bych se na krimikomedii, ve které tentokrát Fletch řeší jen jeden případ, k mojí velké libosti na americkém jihu. Opět suverénní dabing brněnského studia. Filmu chybí jen pověstná třešnička, kterou by bylo lze najít v menší porcičce erotiky, přinejmenším scéna u sprchy si o ní koledovala.