• Krátkometrážní

Dracula - Temný kompas (2020) (epizoda)

Začátek třetí epizody je dost nevyrovnaný, navíc tu narážíme na několik do očí bijících nesmyslů. Dracula je rovněž posazen trochu do jiné roviny, než na jakou jsme u něj zvyklí. Nakonec to ale nebylo tak zlé, jak by se ze zdejšího hodnocení mohlo zdát. Claes Bang a Dolly Wellsová snímek herecky táhnou, usazení Drákuly do 21, století bylo vcelku zábavné, objevilo se pár hlášek a vysvětlující konec se mi líbil. Je to prostě něco jiného. Slabší čtyři hvězdy a 75%.

Dracula - Pravidla bestie (2020) (epizoda)

Výtečné nastartování minisérie, která dává najevo, že je předlohou inspirována opravdu dosti volně. Nicméně má skvělou atmosféru, trochu černého humoru a především výborný casting, který se povedl na jedničku. Jsem zvědavá na další dva díly. Za mě jednoznačných pět hvězd a 90%.

Dracula - Krvavá plavba (2020) (epizoda)

Prvních pár minut jsem byla trochu skeptická, ale nakonec mě druhá epizoda vtáhla. Snímek si ponechává slušnou kvalitu, hororové prvky rozhodně nemizí a daří se vybudovat solidně stísněnou atmosféru. Tento díl možná ubral na tempu, ale nijak mu to v důsledku neškodí. Zásadní je excelující Claes Bang, jehož Dracula má neskutečnou jiskru. Za běžných okolností bych dala čtyři hvězdy, ale jednu navíc přidávám za to, že se tvůrci minisérie zaměřili i na onu plavbu. 85 %.

Rozčarování - Pád Tiabeanie (2019) (epizoda)

Příjemné překvapení, poslední dva díly opět zvedly spadlou laťku a za celou první sérii jsem konečně zvědavá, jaký bude mít příběh pokračování.

Pán času - Spyfall, Part 2 (2020) (epizoda)

Přes některé stále přetrvávající nedostatky měly první dva díly alespoň šťávu a především velmi dobrou zápornou postavu. A pokud se bude seriál držet směru, který nám tu naznačuje, potom nová série tu předchozí převálcuje nejméně o třídu. Doufám, že se tak stane.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Ke kladům snímku rozhodně patří nápaditá zvířata, osobitá práce s dobovou atmosférou a také výtečný JN Howard. Je zde několik hodně vtipných míst, efekty vypadají pěkně a zaujme opravdu zdárně obsazený Dan Fogler. Naproti tomu stojí prkenný scénář, některé šablonovité postavy a občasná nelogičnost. Především ale hodně špatně napsaná postava Tiny. A několik dobrých nápadů nemůže přebít celkový pocit schematičnosti. 60% a tři hvězdy.

Žvahlav (1977)

Skutečnost, že tato gilliamovsky svérázná fantasy sahá produktům skupiny Monty Python nanejvýš tak do pasu, ještě neznamená, že je špatná. Humoru tu pravda není tolik a často se divák prostě jenom usmívá (otcova smrtelná postel, kdo nejvíce těží z přítomnosti obludy, obvinění z kanibalismu), spíše než by se smál na celé kolo (pár pěkně absurdních momentů se tu přeci jenom najde). V Jabberwockym hraje první housle satirický pohled na žánr fantasy, využívá až nadužívá "špínu středověku" a působí zvláštně. Shrnuto a podtrženo, není to vtipem nadupaný film. Snímek však v několika místech opravdu pobaví a vytváří si svou osobitou atmosféru. Necelých 60% a tři hvězdy.

Non commettere atti impuri (1971)

Film má být satirickým pohledem na dva rozdílné světy - jednak bohémský život "revolucionářkého" otce hlavního hrdiny a proti tomu stojící upnutost náboženského konzervatismu rodiny Marie Teresy (i z toho důvodu se Barbara Bouchet a Simonetta Stefanelli ve snímku často zbavují svého oděvu). Nakonec se projeví, že pokrytecké jsou obě dvě strany. Hodnocení snižuji za skutečnost, že se během první poloviny příběh dost loudal. Naopak nezklamal Riz Ortolani, autor hudby. Celkem dvě a půl hvězdy a 50%.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Toto je kalkulující mizerně poslepené leporelo motivů a postaviček, které se ve funkci završení předchozích dvou dílů valí do hlubin zapomění jako obyčejný komerční kámen. Během sešupu z něj vypadla duše a protože jiné směřování, ani cíl nemá, nezaslouží si jakoukoli chválu. A pokud má plnit funkci retušéra osmého dílu a se sklopenýma ušima se za něj kajícně omlouvat (komu?), pak si nezaslouží ani jakoukoli úctu. 10% za efekty.

Mandalorian (2019) (seriál)

Seriál přináší možná jednoduchý děj, ale na rozdíl od hlavních filmů ví přesně, kam směřuje. Je prostý, ale přitom dokáže být poutavý, přinesl něco nového a to nové je zajímavé a dává smysl. Zároveň si navlékl vizuální kabát, který novodobým hvězdným válkám náramně sekne. A teď jsem i já zvědavá, jak se Deborah Chow popasuje s Kenobim. :-) Za mě mezi 85-90%.