Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Sherlockové Guye Ritchieho mě totálně míjí. Asi jo, formálně jsou to profesionálně odvedené snímky. Ale pro mě téžká zívačka. A to mám všechny hlavní aktéry (Ritchie, Zimmer, Downey, Law, McAdams, Rapace, Fry, Harris..) tolik rád, takže by z takové fůze mělo logicky vzejít něco hoodně neobvyklého. Přesto to na mě nefunguje. Guyi, máš navíc, vrať se zpět ke kořenům (tvůj Snatch jedno z mých nej!).

Zkrat (2011)

Pokus o artovskej a zároveň cool akčňák úplně nevyšel. Soderbergh spadnul malinko dolů, zejména po skvělé Nákaze. Vymodlené tři hvězdy pro mě zachraňuje spousta známých tváří, zajímavě pojaté souboje a již tradičně u Soderbergha skvělá hudba a zvuková stopa.

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

S Thunderballem pro mě nejoblíbenější Conneryovka. Tady se nachází skutečně jen to nejlepší z guláše Bonda a hodně spíše těch tradičních špionážních dílů ze Srdečných pozdravů sosá inspiraci (Casino Royale, Jeden svět nestačí, Muž se zlatou zbraní)._Conneryovka s nejlepším scénářem a nejvíc 'špiónský' Bond vůbec.

Skyfall (2012)

Wau. Plánuji druhou projekci Skyfall, pak napíšu podrobný komentář. Zatím mám z filmu velice těžko formulovatelné pocity.. Je to něco neobvyklého._ Po první projekci těžká nejistota, přemýšlení, byl jsem na vážkách. Co si o tom myslet? Druhá projekce naprosto delikátní. Užíval jsem si každičké slovo, každičký záběr. Bond se vrátil v tradičním stylu. Mendes ukázal, jak moc toužil natočit Bonda a podal ho opravdu tak, jak zřejmě dokáže pouze on. Vynikající režisér umíchal nový kus originálně a zároveň tradičně, s poctou těm nejstarším a nejklasičtějším kusům. Diskutovat o faktu, zda je Daniel Craig mužem na svém místě, už je zcela mimo mísu. Skyfall je perfektně napsaný, zahraný a zrežírovaný. Dialogy, zejména jejich herecké ztvárnění a gradace, povyšují film ještě do vyšších sfér. Nový Bond nemá jedinou slabou chvilku. Naopak. Do puntíku každý dialog našel své místo a závěrečných 40 minut, které jsou nasyceny po okraj odkazy a vrcholí komorní finální sekvencí bude brzo směle patřit do zlatého fondu bondovek, stejně jako návrat ke Conneryovským glosám, jež se z úst hlavního představitele šinou s nevídanou přirozeností. 90% (mimochodem zvuková stopa je totální masakr) PS: Jen se obávám, že film zůstane drahně mnoho nepochopen diváky, kteří filmu nedají druhou šanci (či dostatečně neotevřou svou mysl nebo nezapátrají v paměti do historie)._Před Spectre (chystám se během pár dní), jsem se rozhodl pro cca pátou projekci (dvakrát kino, poté doma) a musím konstatovat, že jsem se mýlil. Skyfall není tak plný, nosný a mocný, jak jsem se domníval. Mendesova režie je navíc občas nevyhraněná a tápající mezi několika pojetími, což mi pokaždé nevyhovuje. Přes to je Craig Macho grande, M uvěřitelná a Bardem fatální. Do toho jsou podpoření nadstandardním bondovským scénářem, horou kvalitních vedlejších postav a odkazů na předešlé filmy, v oldschoolovosti vede druhá půlka Skyfallu. Na nejlepší Bondy to bohužel u mě nemá. O chlup lepší než Quantum. Casino Royale nepřekonáno.

Star Trek: Hluboký vesmír devět - Vyslanec (1993) (epizoda)

Už celkem klasický startekovský pilot. Na rozhraní třech a čtyřech hvězd. Člověk si vždy k ekipě v novém ST seriálu musí najít cestu skrze více epizod. Zde však chybí příběh s větším spádem a váhou (například NG nebo hlavně VOYAGER!! - to byl pilot, panečku). Proto za tři hvězdy. Herci však vybraní a pasující skvěle (eng version).

Partička (2011) (pořad)

Partička je oproti plnokrevnému britskému originálu a nadmíru zdařilé americké kopii jak slabý capuccino rozpustný drink z Lidlu oproti pravé brazilské kávě. Tohle kvarteto sice může patřit v ČR k lepším, ale na mě to nefunguje.

Hitch: Lék pro moderního muže (2005)

Tři a půl. První půlka vynikající, Smith je borec a Kevin James nezůstává daleko za ním. Nicméně v druhé půlce už to všichni znáte. Na druhou stranu, proč ne?

Věc: Počátek (2011)

Tři hvězdičky zachraňuje hodně povedená hutná sekvence někdy kolem hodiny stopáže filmu a závěrečná prolínačka během závěrečných titulků, která dosešívá potřebné nitky s Carpenterovou verzí. Jinak těžkej nestrašidelnej průměr se snažícími se herci, kteří bohužel místy tápou po nevyužitém potenciálu. Ale worth seeing, to jou.