Mafiáni (1990)

Scorseseho beru jako super filmaře, ale zřejmě jsem jeho klasický majstrštyk, který by mě totálně usadil do židle, ještě nenašel (vyjma Prokletého ostrova, který se však jeho klasické filmografii vymyká). I Goodfellas jsou výborným filmem, nicméně je rozhodně nedokážu oslavovat, jako většina filmových nadšenců, kritiků a fanoušků. Hercům jednoznačně vládne Liotta, De Niro a Pesci v podstatě hrají jen na něho. Pochopil jsem o co jde, avšak není to jednoduše můj vysněný šálek kávy.

Muži v černém 3 (2012)

Solidní zakončení (?) trilogie. Sice trochu skřípe v návaznostech, ale šlape to a občas se MIB3 vtipností vrací ke kořenům jedinčky a strefují do černého, občas ne, bohužel. Nicméně sympatie jsou veliké a tak dávám 70%.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Všeho moc škodí. Je mi to líto, přitom jsem Expendablům 2 fandil. Ale snaha naprat co nejvíc cameos, slavnejch legend, postřílenejch panáků a cool 'hlášek' do co nejmenšího časovýho úseku na mě nefunguje. Snížil bych body count na polovinu a přidal bych čtvrt hodiny stopáže. Pak by se mi líbilo, kdyby nějakej head to head combat byl dotaženej a došlo na nějakou vynalézavou honičku například (tři velký akce, třikrát to samý). A těch odkazů je až zbytečně moc. Skoro by se chtělo napsat, že veškerá legrace pramení jen z odkazů na již dávno vyřčené a natočené. Logické boty a vážně napsané dialogy + monology raději nekomentuji. Tímhle způsobem už do toho důchodu hoši skutečně patříte, přitom stále věřím, že po trochu jiné cestě byste ke dvěřím penzionu pro seniory dojít ještě nemuseli. Dvě hvězdičky za sympatie k většině herců (Bruce rulezzz!!!!) a famózního Chucka. PS: Velkofilmu, jako je tenhle, by v dnešní digitální době slušely o dost lepší triky a pohlídání si do očí bijících detailů (skůtry na vodě do letadla a z letadla, namalovanej Van Damme..)._Názor nikomu neberu, já bych prostě od téhle party čekal trochu víc, možná i něco jiného (Jet Li asi tak dvě minuty, Lundgren za totálního dementa až moc - proč je vlastně tedy ve Slyově týmu?).

Serenity (2005)

Nabušená pecka. Ač zatím netknut seriálem, celou stopáž jsem si značně užíval. Skvělý herci, vyprofilované postavy, které často parodují samy sebe a utahují si ze zaběhnutých schémat, až to kolikrát působí neuvěřitelně nevelkofilmově a přesto Serenity 'velkofilmem' je. A za neskutečně málo peněz. Jdu stahovat Firefly.

Chata v horách (2012)

Na plnou palbu je tam zbytečně moc otazníků a věcí postrádajících smysl a to nejsem ochoten bez povšimnutí přejít. Jenže Kabina se řadí ke skutečně enormně zábavným dílkům, navíc velice hravě boří hranice žánrů i zajeté postupy, o které se pak ale šikovně dokáže opřít a posunout děj dál. MOŽNÝ SPOILER: Finální jatka jsou tak nehorázný masakr a guilty pleasure záležitost, jaký jsem již dlouho neviděl. KONEC MOŽNÉHO SPOILERU Dravé tempo, nekompromisní režie a určitá 'originálnost', Kabina má naběhnuto na kultovku.

Jump street 21 (2012)

Aneb jak drze parodovat všechno, co se dá na klasických buddy a action movies. Rozjezd je naprosto perfektní čili za čistých pět, během stopáže však zákonitě dojde na hlušší místa a skrytý moralizující závěr (ironie, nebo myšleno vážně?) sráží moje hodnocení na 75%. Perfektní honička s 'výbuchy' a dostatek 'hlasitý smích' vtipů_Když se napodruhé nenudíte ani vteřinu, není co řešit. Perfektní sebeuvědomění, skvělá komedie. Pár chybiček se sice najde, čili čistá pětka se nekoná, přesto je to jen vskutku nemnoho vad na filmové kráse a radosti, spatřené fandou tradičnější komediální školy. Ať žije představivost a tvůrčí odvaha.

Bourneův odkaz (2012)

Takhle inteligentní oddechovky se bohužel moc často již netočí. Příběh není žádná sláva, ale šikovný scénář z něj vytříská maximum a v souhře s nadprůměrnou hudbou to pěkně šlape. Já jsem se bavil a dočkal jsem se i hutných scén. Musím se přiznat, že oldschoolové pojetí první Identity a právě posledního Odkazu je mi trochu bližší než do extrému hnaná roztřesená kamera a rychlý střih například v Ultimátu. Doporučuji na nového Bourna nechodit s přehnaným očekáváním, poté se návštěva kina vyloženě vyplatí. 75%

Půlnoc v Paříži (2011)

Po dlouhé době krásné a sametové pohlazení po duši. Owen Wilson hraje skvěle! A scénář si sošku podle mě jednoznačně zasloužil. 85%

Kronika (2012)

Neurazí a ani nenadchne. Myslím, že by se z toho dalo vytřískat i víc, ale samozřejmě pouze při vyšším rozpočtu. Nicméně i tak mám menší výhrady k logice některých postav a vystavění několika scén. Lehce nadprůměr, hlavně díky nápadu.

Temný rytíř povstal (2012)

Monstrózní film, který ani nemůže být lepší než první Temný rytíř (Hardy je jednoduše slabší než Ledger a ono i s tou maskou se hůře hraje). Je jiný, více komiksový a na druhou stranu lépe skládá poklonu své předloze. Hlavním hrdinou se stává již naplno Batman a obul si konečně pořádné kramfleky (narozdíl od Begins). Trochu mě překvapil pomalejší rozjezd, ale po první hodině mě čekal neskutečně interesantní zážitek. Následně po úvodním zvratu jsem hltal každičkou minutu a to finále.. Naprostá paráda s perfektním koncem a velice citlivým odkazem. Skvělý herci, skvělý scénář, už standardně výborný Zimmer za notami a dokonalá režie. Ten člověk snad ani neumí natočit špatný film. 90%_Podruhé viděno a napodruhé vnímáno ještě intenzivněji. Osudový příběh se velkolepě završil a do středu všeho se konečně dostal ten, o kom to celé vlastně je. Dark Knight. A Christian Bale svou úlohu zvládl s britskou noblesou jemu vlastní. Výborný film s neuvěřitelně vygradovanou druhou půlkou. (Maribor, English, Slovenian subtitles)_Nolan by měl natočit alespoň jedny Star Wars. Ta osudovost je zdrcující.