Truman Show (1998)

Výtečný herecký koncert Jima Carreyho se může opřít a nadprůměrně vzládnuté všechny vedlejší aspekty snímku a umocňuje ho jakoby skoro neznatelná režie a výtečná, opravdu unikátní atmosféra. Jim mi potvrzuje, že na některé rádoby komické sračky je ho škoda, veliká škoda! Truman show je výjimečným snímkem, jež rozhodně stojí za to vidět nejednou. Úchvatná výpověď s centrálním tématem o tom, kam se muže všechna mediální síla ubírat. Ale naštěstí bez jakékoliv křeče! 90%

Hraběnky (2007) (seriál)

Mám dojem, že na české scéně opravdu není žádný jiný seriál, který je natočen tak nekompromisně, civilně, bezprostředně a uvěřitelně. Jak zajímavý může příběh o jednom obyčejném statkáři být.. Jediné, co mi na něm vadí jest skutečnost, že na něj nemám čas.

Saw: Hra o přežití (2004)

Počínám komentovat druhý film, který jsem včera viděl a má s tím prvním - Zbouchnutá - opravdu jeden aspekt více než společný. Že ne? Moralizuje! Perfektně. Pečlivě budovaná atmosféra snímku připraví zbylým elementům živnou půdu a na nich se rozprostře hlavní motto, jež mně řeklo, že si spousta lidí neváží života a neuvědomuje si, že žije jenom jednou. A tuto myšlenku podává vskutku nevídaným způsobem. Ano, ostré scény se honosí velkým objemem krve a relativního hnusu, jenže to jen přidává celkovému dojmu na realističnosti. Nejvíce mě mrzí asi místy slabší herecké výkony a semtam odhalená béčkovost, jež se určitě nemusela projevit třebas vůbec! Co se týče konce? Pro mě se jedná již teď o neodmyslitelnou součást celkového dojmu, mě ten závěr prostě dostal a odpustím mu i možnou diskutabilnost! Je to prostě nářez.. Který scénárista dnes něco takového napíše? Silné 4*

Zbouchnutá (2007)

Včerejší den jsem si obohatil prvoprojekcí dvou zdánlivě rozdílných filmů. První byla zdejší Knocked Up a jako druhý počin přišla na řadu Saw: hra o přežití. Že nemají tyto snímky nic společného? Ale ano! Oba perfektně bez sebemenší dávky trapnosti moralizují. Zbouchnutá je opravdu viděníhodný film, jež umě balancuje mezi černěhumusáckou komedií, romantickým dramatem a drsnou (nekompromisní) sondou do mezilidských vztahů, ovlivněných dnešní společností. Detailněji vykresluje celkem věrohodně vztah dvou lidí (i se sondou do sexuálního života), za čož jsem mu vděčný (ne za ten sexuální život, za tu celkovou sondu však:). Protože jen tak někdo neumí natočit romantickou komedii, aniž by se aspoň jednou nedostal na hranici kýče, nebo nestavěl na tom, že ti dva si od první chvíle padli do oka, že jsou pro sebe stvořeni. Nacházejí až postupně k sobě cestu a postupně se sobě otvírají. A to celkem - opět ten smysl a slovo - věrohodně. Aspoň je to tomu tedy Apatow blíž než v 99% jiných případech jiných filmařů. A celou tuhle pohádku zabalí do pěkně odsejpající komedie (přes dvě hodiny!). Ale vlastně na druhou stranu jediná věc, kterou mohu vytknout je to bohužel občas mírně upadající tempo a občasná až dost do očí bijící tvrdost a slizkost. Přece jenom je to film, nemusíme slyšet a vidět vše.:) Avšak pokud se nejedná a vyloženě na efekt dělanou humusní mluvu, dodávají tyto aspekty filmu na autentičnosti. Závěrem bych rád vypíchl famózní a nekompromisní střih, všechny herecké výkony a hudbu! 80-90%!

Crash (2004)

Určitě není jednoduché strávit Crash bez jakéhokoliv vyvolaného předsudku, nebo bez upřímné vnitřní samomluvy, že tento problém tu je, a tudíž po zhlédnutí si každý připustí alespoň otázku typu: opravdu v něm nedýchá ani kousek nenávisti k 'jiné rase'? Je v podstatě jasné, že se nenajde jediný člověk, v němž tento aspekt ani trochu nedýchá. I to nám říká Crash. Excelentně upřímnou a bezprostředně civilní cestou sděluje: 'Můžeš to být i ty, komu se to příště stane.' Myslíte, že ne? V důsledku ale ano. Tento problém tu je a vždy bude, dokud nezdegenerujeme nebo za xxxxx let nebudeme všichni míšenci (což je jediná cesta asi že?). Tvůrci bez chyby naťukli a analyzovali problém soužití lidí, jež rozděluje barva pleti. Sympaticky sebekriticky vložili do příběhu svůj pohled a svoje zkušenosti. Tleskám. Jediná vada..?! Těchto událostí a neštěstí se stane denně nepřeberné množství, ale mohou být takto provázány v megalopoli LA?:) Třebas ano. A možná mi místy vadila občas (doufám i nechtěná) prvoplánovost - jen však stopově. Nechte vaší mysl zamyslet se. Filmem nejblíže mému srdci se Crash zřejmě nikdy nestane, avšak 5* si zaslouží bez debat!

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Impérium vrací úder mi dlouho leželo v žaludku...ano, může být nějaký film tak výjimečný? I když je to v podstatě pouhopouhá alegorie?...Leželo.. dokud jsem neviděl Pomstu Sithů. Po diskuzích, zda by Gorge radši neměl na epizodu tři pustit někoho jiného na režisérské křeslo (každý snad viděl výsledek prvních dvou epizod), to maestro Lucas roszekl a ukázal, kde je jeho síla. Připravil si ornou půdu a dokázal sklidit vše do posledního semínka. Vyždímal z potenciálu Star Wars snad duši. Pomsta Sithů aspiruje na nejlepší starwars snímek, s Impériem je to nerozhodně říkám diplomaticky. Každý díl má něco. Pomsta Sithů je bezesporu nevšední a dokonalé dílo. Triky, výprava, hudba, režie, herci, ATMOSFÉRA, návaznost.. Nač tady hodiny a hodiny chrlit superlativa, když se na to mohu podívat znovu? 100%!_Viděno po několika letech znovu v rámci oživení před EVII a výpomoci spolubydlovi s objevování SW univerza. Klony už jsou dobrým rozjezdem, ale tenhle film je takovej nářez, že to snad ani nejde lépe - snad jen kdyby bylo víc papundeklových kulis a reálných masek. Samozřejmě v rámci sci-fi pohádek a space oper.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Počátek, i když vlastně prostředek, jedné nesmrtelné ságy. Jedno je jasné, tento snímek to všechno odstartoval. Dokonalý zážitek kazí jen neohrabaný finální souboj Obi-Wan - Vader, který Gorge Lucas bohužel nedokázal při vylepšování efektů převyrenderovat, jelikož by to ani bohužel nešlo. Když teď už víte, co za tím vším je, tento fakt zamrzí.:) Ale pouze jako jediný! 95% Dokonalá hudba._Edit 30.12.2016 Magický snímek, kvůli kterému jsem se stal fanouškem kinematografie. Geniální filmová hudba maestra Williamse je mezigalaktickým mistrovským dílem.100%

Pekelná ženská (2001)

Rozhodně to není nechutné, místy to je celkem i zábavné, avšak jen opravdu sporadicky. A když se už ke slovu dostane náznak mojí osobě blízkého humoru (kterým však tento žánr není), všechny klady zprasí pekelně odpadový český dabing, jaký mi naservírovala TV nova. JE skuečně pravděpodobné, že při originálním znění bych možná dokázal pozvednout procentometr, ale takhle to nejde. V současné situaci ne. A že bych se na to díval znovu? To nehrozí. Ta protrpená půlka stačila. Hájení dvou hvězd spočívá v Jacku Blackovi a pohleduhodné Amandě Peet. 40%

Akta X - Film (1998)

Bez jakékoliv spekulace musím zařadit The X-Files movie do špičky svého oboru. Nejsem nějakým zarytým fanouškem seriálu (avšak fanouškem žánru již jsem), samozřejmě, že jsem něco viděl, něco zase neviděl, ale tady musím konstatovat jednu věc: jak budu mít čas, určitě se pár dílům budu věnovat navděk tomuto zážitku...Všechno klape jak má, velikost rozopčtu vykristalizuje na povrch při rozsáhlých scenériích a rozhodně míra analýzy vztahu ústřední dvojice je nastavená přesně, aby nespadla do kýče, zároveň však dostatečně bavila. Příběh mě osobně velice zaujal. A jak jsme konstatovali s Injem, díky všem svatým (musím poděkovat) se nejedná jen o typické seriálové mlžení, jež bylo tak charakteristické pro televizní řady. A my se tudíž dočkáme i odhalení, které je skvěle servírováno postupně a hlavně servírováno opravdu bezprostředně a syrově, že by to tak opravdu bylo?:) Nemám nic ani co vytknout. Jediná věc schází, nebyl jsem zažrán přímo do všeho dění, jak bych si představoval, nýbrž jsem občas zůstával mírně nesoustředěn. Proto nevolím za plných pět ale za silných 80-90%. Špička mezi svými.

Doblba! (2005)

Dosti podivuhodná záležitost, která je schopná místy provádět drsnou sondu do mezilidských vztahů a na druhé straně zase zabřednout do velké banální zhovadilosti. Na celém flimu je znát, že je to Vachlerova prvotina, že sice něco odkoukal za ta léta, jenže ještě nemá svou pevnou režijní tvář. Často můžeme ocenit Duškovo a Čtvrtníčkovo herecké 'umění' (mému vkusu blízké, když se povede), stejně tak ho můžeme i občas zatratit. Takže bohužel. Ve snímku se nachází pár zajímavých scén, které se však hned utopí v celkové nevýraznosti a sklonu k debilitě (což je rozdíl jestli to je hnus nebo černá komedie). Neuvěřitelně nevyrovnaný počin. Viděl jsem ho v kině, čt ho teď dalo v tv, ale já na to neměl odvahu a ani jsem neměl chuť vidět Doblba! znovu. Na obhajobu filmu: Myslím, že se u nás točí i horší věci... cca 50%