Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Vidieť, že rozpočet na nový film sa navýšil (akcie je tu viac a je ju dokonca aj vidieť priamo v záberoch) a Sir Connery je ešte väčší frajer ako minule, no na druhú stranu špionážna zápletka je menej zaujímavá ako v prvotine (celý dej filmu sa prezradí hneď v samotnom úvode). Mimochodom, prvých 15 minút ako keby z oka vypadli z Dr No. Výsledok je teda podobne priemerný, no príjemný film. 3 a pol * by bolo ideálne hodnotenie.

Dr. No (1962)

Takto začala jedna z najdlhších filmových frančíz.... Sean Connery má štýl pravého gentlemana, no vie byť aj chladnokrvný drsniak, je to jednoducho klasa. A film celkovo? Je na ňom cítiť rok výroby, špionážna zápletka je samozrejme pozerateľná, ale dosť jednoduchá, akčné sekvencie sú primerané dobe (čiže z dnešného pohľadu skôr úsmevné, hlavne "jamajský drak" bol už trápno-smiešny). Ale ako úvod do sveta 007 poslúžil Dr No dobre.

Lucifer (2016) (seriál)

Rok 2015 - kriminálok CSI, NCIS, Castlov či Mentalistov už bolo vytvorených do aleluja a aj tak to ľudia pozerajú po kýbloch, skúsme tento žáner vytažiť kým sa ešte dá, ako to inovovať, aby to divákov ešte stále bavilo? Pridáme tam skutočne unikátnu postavu - Lucifera! Ako kriminálka štandardná, až dosť priemerná, no Lucifer to svojou neuveriteľne vyzývavou bezočivosťou a podrezaným jazykom vie miestami strhnúť vyššie, do nadpriemerných hodnôt. No aj Luciferove uštipačné poznámky časom zovšednejú a hodnotenie ostane na priemere. Síce len tri hviezdičky, ale veľmi silné, tu ľutujem, že neviem dať pol body, 3,5* by bolo ideálne. Nič svetoborné, no i tak neľutujem, že som tento seriál pozeral. Prvé dve série boli len zahrievacie, najzaujímavejšia bola tretia séria, i keď posledné časti už boli pomerne rozhárané (ako keby tvorcovia nevedeli ako seriál ukončiť, tak to rozhodili do viacerých strán). No prišiel Netflix a nastal kvázi reštart štvrtou sériou, kde sme sa mierne odklonili od tuctovej kriminálky v štýle CSI. Seriál je pod Netflifxom trochu iný a chvíľu mu trvalo, kým si našiel svoje smerovanie (no nedá sa povedať, že mne toto smerovanie vyhovovalo viac, šiesta séria ma už fakt nudila, zbytočne sa to celé naťahovalo a seriál mohol pokojne skončiť už po 5.tej sérii). Preto ma prekvapivo viac bavil akčný a zábavný CSI-skový Lucifer z prvých sérii, ako duchovnejšie? založený Netflixový Lucifer.

Komando (1985)

80-te roky. Nič viac k tomu netreba dodávať. Asi nie je viac filmov, ktoré majú taký silný feeling po 80-tkach - akcia zbesilá, hlavná postava super hrdinská, logika silne krivkajúca, až chýbajúca (ako ultimátny bonus je tu Arnie, ktorý všetky tieto faktory násobí do extrému). Je to síce hlúposť, ale hlúposť ktorá baví, kde na jednotlivé scénky a hlášky si budete s nostalgiou spomínať ešte dlho. Bonus číslo dva - výborná vedľajšia postava letušky Cindy, ktorá Arniemu zdatne sekunduje a má vždy trefnú poznámku na jazyku. Film išiel jasne za 4 hviezdičkami, no záver ma trochu sklamal (typická over the top absurdná akcia, kde sa kosia nepriateľský vojaci po stovkách), no film nakoniec svoje 4* uhájil.

Team America: Světovej policajt (2004)

Nie všetky vtipy sa podaria a niektoré sa zbytočne často opakujú, no poriadne uštipačné uťahovanie si z Ameriky a hlavne jej politiky filmu ide náramne (a tiež aj robenie si srandy zo všetkých klišé akčných filmov, to išlo možno ešte lepšie ako kydanie na USA). Nasmial som sa kvalitne, síce útok na prvú signálnu, ale vydarený. PS: Matt Damon!

Meg 2: Příkop (2023)

Subnautica the movie, made in China. Viacmenej rovnaké ako prvý film, len o niečo menej napínavé (druhá polovica filmu je skôr ako z nejakej komédie) a je tu menej žralokov a to je od wannabe moderných Čeľustí nie práve dobré vysvedčenie. Dejové zvraty cítite na kilometre ďaleko, postavy sú vám ukradnuté a fyzikálne zákony sú ohýbané ako "ponorka pod tlakom"? Za 1*.

MEG: Monstrum z hlubin (2018)

Titan submersible movie - the sci-fi prequel, made in China. Tuctovka, ktorá ale nie je vyslovene zlá, aby ste si mohli robiť srandu z jej nekvality. Je len akurát tak priemerná, aby vás nezaujala. Je tu pár vydarených napínavých scén, no aj tie pomerne rýchlo vyšumia do prázdna, podobne ako zvyšok filmu.

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

Bolo treba aj tento film? Už o niečo starší Johny Depp sa sa síce snaží zo seba ďalej robiť dobrého šaška, no vyzerá to tak, že film sa ho v tomto snaží predbehnúť. Najslabší diel zo série - nezáživný dej, nezaujímavá akcia, hlúpe vtipy, nové postavy (a ich herci) totálne tuctové.... Niečo medzi 2* a 1*, ale nakoniec sa zľutujem a dám dve.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Asi pôjdem proti prúdu, ale tento diel sa mi zo všetkých doterajších páčil najviac... viac humoru a strelenosti a menšia minutáž oproti predošlým častiam, taká pohodová (no ničím významná) dobrodružná šaškáreň idúca v zavedených koľajách, minimálne od časov Šanghajských rytierov (ale určite si každý dosadí svoj starší vzor). PS: Skvelý Ian McShane ako vždy.

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Po tretí krát to isté, len opäť dlhšie (film rozťahaný takmer na tri hodiny!) a prekombinovanejšie, dokonca ubudlo humoru a veselých situácii. Mám pocit, že celá séria sa ťahala zbytočne dlho (a to máme ešte 4. a 5. diel), ale keď plné truhlice zlata z kinosál nepustia...