Nick Fury, zvláštní agent (1998) (TV film)

Hrozné béčko, ale má svoje čaro - Hasselhoff ako masívne prehrávajúci ultradrsňák sa tu celkom hodil, čo scéna, to hláška ako delo :D Celkom zmena od novšej Marvelovskej produkcie, poriadne iný pohľad na Shield. Ale stále je to hrozné Běčko, kde je okrem Hoffa všetko zle.

Tajná invaze (2023) (seriál)

Mohol to byť tak skvelý napínavý špionážny thriller (Skrullovia na seba vedia zobrať podobu iného človeka, to sa do tohto žánru skvele hodí, ale takmer vôbec sa s tým nepracovalo!) a tak sme dostali úplne priemernú story o nahnevaných medzihviezdnych utečencoch a ich snahe rozdúchať konflikt medzi západom a Ruskom ako zo špionážnych filmov z 90-tych rokov (napadá ma Peacemaker, či knihy od Toma Clancyho). Hviezdne obsadenie je fajn, ale čo časť, to neustále oscilovanie medzi dvomi a tromi hviezdičkami. A motá sa tu aj zostarnutý Nick Fury (až tu si človek uvedomí, že Samuel L. Jacksom už má takmer 75). Skákalo to medzi 2-mi a 3-mi hviezdičkami, no padlo to na tu horšiu stranu. PS: V druhej časti tu "hrá" aj Slovensko :D .

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Nápad, ako si ozvláštniť sledovanie tohto filmu - dajte si súťaž v pití, vždy keď zaznie vo filme slovo "quantum", dajte si poldeci... budete v bezvedomí po prvej polhodine (čo bude možno lepšie, ako keby ste ho pozerali). Tento film je živým príkladom všetkých memečiek o fantazijnom svete komiksov, vždy keď ideme vysvetliť nejakú vymyslenú techniku alebo sci-fi vedu, pridáme od nej magické slovíčko, tu to je "kvantová"... ak by bol problém iba v tom, dopadlo by to ešte solídne, tu sú totiž ešte väčšie problémy, film je proste nezáživný, prvé dva Ant-manovské filmy boli aspoň neškodná zábava "pre celú rodinu", tu sa nevyskytuje už ani to. Film mi pripadal ako snaha vytvoriť Marvelácku odpoveď na Avatara (veľa svetielok, veľa bláznivých organizmov, veľa podivností, ale toto všetko film nezachráni, keď všetko ostatné absentuje). Zápletka, ktorej nekvalita by neobstála ani v slovenskom dennom seriály (tvorcovia si veľmi nelámali hlavu ako dostať postavy do kvantového sveta) kvalitne podkopáva nohy draho vyzerajúcej vizuálnej výprave po rozmanitých krajoch kvantového vesmíru. Tento film je slabý a obsahovo prakticky prázdny. Ponúka len slabo pozliepané náčrty deja - rozdelená rodina, boje medzi frakciami, ktoré divákovi nič nepovedia a ich osudy sú mu ukradnuté, "medzikvantových utečencov"? (alebo to boli povstalci? Ani neviem.) Veľmi lenivé. Ako bonus je zvyšných 80% zápletky umelo vybudovaných na tom, že babička Janet každému zamlčala svoje zážitky z kvantového sveta, čiže všetci okrem nej tápu v prázdnote, úplne zbytočne a nezmyselne....  Á propos, áno, efekty som vychválil, asi 99% efektov je neskutočne vyšperkovaných, ale jedno percento je zase prekvapivo odfláknuté, určite budete vedieť o čom rozpravám keď budete film pozerať, celkom trapas na 200 miliónovej produkcii. Vidí sa mi, že tento hrdina už svoj filmový potenciál vyčerpal minule, no v Disney sa rozhodli, že stoj čo stoj film natočia, len aby pripravili odrazový mostík pre Kanga. Vznikol z toho veľmi chabý mostík.

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Áno, klasicky otravný, uvrešťaný, prilblbý guardani, nemal som ich rád v prvom filme, ani druhom a nemal som ich rád ani v tomto, veľa sa nezmenilo.... čo z toho, že to dobre vyzerá, ked je to taká hlúposť - podivný mix Fast and Furious (lebo family), Mad Max Beyond the Thunderdome a nejakých tých Marlevovskych/Disney tahov (musí sa predsa ubližovať roztomilým zvieratkám)... a to nechcite, aby som na tomto mieste rozprával o vianočnom špeciáli.

Vlkodlak: Noční lovec (2022) (TV film)

Žeby konečne reálny horor od Marvelu? Nie celkom, určite to nie je horor v klasickom zmysle slova (drsná sekačka plná krvi), skôr mix thrilleru, čiernej komédie (nebol by to Marvel, keby tam nevsunul zopár vtipných momentov) a old school monster movie s jednou krvavou scénou, des a hrôza sa nejako nevyskytla. A ani neviem, ako tento snímok poriadne ohodnotiť, bol taký .... priemerný, ani zlý, no ani veľmi zaujímavý, ale bol jednoznačne pozerateľný. Retro čiernobiela štylizácia bola trefa do čierneho a pomohla k lepšiemu hodnoteniu (a tiež posledných 10 minút je aspoň na čo pozerať), celkom štýlová jednohubka.

Já jsem Groot (2022) (seriál)

Celkom milá blbinka, pre deti ako stvorená a starších neurazí. Prvá séria bola roztomilá, ale druhá... ako keby som pozeral kreslené Sám Doma (čo nie je kompliment).

Strážci Galaxie: Sváteční speciál (2022) (TV film) odpad!

Viete, čo je horšie ako Guardians of Galaxy? Keď z nich niekto pre dojenie peňazí (iny racionálny dôvod ma nenapadá) spraví gýčový presladený Vianočný špeciál. Hnus. (Áno, ja skutočne nemusím Guardianov, ale toto bolo veľa aj na mňa).

Moon Knight (2022) (seriál)

Sólo pre Oscara Isaaca a celkom netradičná Marvelovka s takmer hororovou atmosférou a konečne s poriadne wtf príbehom? Hneď je to zaujímavejšie, keď je hlavná postava v stave, ako keby ušla z psychiatrickej liečebne. Bohužiaľ, tá najzaujímavejšia časť (tápanie diváka, že o čo tu vlastne ide) vôbec netrvá dlho (de facto len jednu jedinú časť, veľká to škoda) a hneď to na niekoľko častí upadá od takého bežného štandardu. Avšak ku záveru prichádza ďalšia zmena, celkom vítaná (i keď tak trochu očakávaná). Vo výsledku je to len mierne nadpriemerná marvelácka výprava egyptskou mytológiou.

She-Hulk: Neuvěřitelná právnička (2022) (seriál)

Možno bola výhoda, že som vôbec netušil do čoho idem, nemal som žiadne očakávania (trochu som sa predsa len obával, nedali sa nepočuť negatívne ohlasy na tento seriál) ale mňa to na počudovanie celkom bavilo! Jasné, tento seriálik si s nastaveným "lore-om Marvelu" a všetkými doterajšími zákonitosťami vytiera zadnicu, ale mne to žily netrhá, lebo sa ku žiadnym hardcore Marvelistom nehlásim, pre mňa to bola iba celkom vtipná komédia. Keď k tomu seriálu pristúpite ako k uletenej komédii, už nemáte čo stratiť. Je síce pravda, že hlavnú postavu mohli napísať aj lepšie, nemusela to byť tak samoľúba marha (síce niektoré vtipy vyplývajú priamo z týchto vlastností). A ako právnický seriál to tiež za veľa nestojí, čiže sa iba zabávajte na príležitostných vtipoch (nie je ich neskutočne veľa, ale tieto "kameňáky" takmer vždy padli na úrodnú pôdu). Ja som sa bavil viac ako pri Taikiho Thorovi alebo Guardians of Galaxy. Čo je ďalšia chyba, je že ako postupovali časti, tak sa crazy feeling vytrácal a do popredia sa vkrádal klasický superhrdinský "vážny" dej (alebo sa o to snažil). Čo bola podľa mňa chyba. Ale posledné dve časti boli celkom štýlové! Keby boli všetky časti ako prvé dve a posledné dve, tak by som šiel aj do troch hviezdičiek, prostriedok bol slabší.

Ms. Marvel (2022) (seriál) odpad!

Tento "produkt" (umeleckým dielom by som to nenazval ani v zlom sme) mi pripomína Hawkeye, len pridajte ešte viac trápneho akože teenedžerského humoru, naládujte k tomu zo dve tony stereotypov a lá Netflix (všetko od strednej školy, cez menšiny a migrantov) a nezabudnite na vašu cieľovku z Prednej Indie. Toto je divný guláš, fakt divný guláš....neviem prečo by Pakistanci mali zaujem sledovať kvázi vtipné hlody o Indoch, či Pakistancoch zabalené do komiksárny??? (asi už vôbec nerozumiem, čo chce vidieť trh....) Chcel som pôvodne dat aspoň jednu hviezdičku za veselý vizuál, s tým sa grafici celkom vyhrali a za hlavnú predstaviteľku, bola celkom prirodzená v pozicie dospievajúcej outsiderky, no toľko tlačenky propagandy dolu hrdlom diváka nenájdete ani na predvolebných mítingoch politických strán......jo, a dej je úplný vtip, zlý vtip.