Batman (2022)

Batman 2022 - film, kde forma ďaleko predbehla obsah. Audiovizuálne majstrovstvo, čo scéna to potešenie pre oko... ale je to proste ďalší, úplne priemerný Batman. Štýlové zábery nezachránia to, že je to obsahovo dosť priemerný film a navyše takmer trojhodinový! Ok ok, aby som len nehanil, naháňačka v strede filmu bola asi najlepšia akčná scéna s Batmobilom vôbec (za tých cca 60 rokov čo je s nami Batman na plátne), mňamózne! Práca s kamerou, so svetlom s uhlami, aj so zvukom, štý-lo-vé! Čo zo skvelého vizuálu, keď zvyšok filmu, je taký "bežný"...  PS: Paul Dano mal konečne dosť priestoru aby zažiarili, všímam si ho už od There will be Blood....

Sebevražedný oddíl (2021)

Takto mohla vyzerať už prvá Suicide Squad, blaznivé, stupídne, zábavné, čierny humor je tu prítomný v solídnych množstvách, aj celkom krvavé (R-kový rating je pri tomto filme výhoda), no čo do pekla má znamenať tá podivná práca s kamerou pri akčných scénach? Neustále zoomy dopredu a dozadu a nadmerné využívanie rotácie až sa divákovi z toho toči hlava, prečo? Nie všetci diváci sú z TikTokovej generácie. Je tu tiež pár hluchých miest (hlavne v poslednej štvrtine, kde filmu už trochu dochádzala stáva), ale ináč celkom OK drsná akčná komédia.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Je to o niečo lepšie ako masívne osekaný paškvil bez logiky, ktorý sa pôvodne dostal do distirbucie, táto masívna 4 hodinová verzia už má konečne ucelený dej (poriadne sa pridalo na minutáži hlavne pri spoznávaní tímu) a ostalo aj dosť priestoru na Snyderove vizuálne vychytávky (ktorých bolo v pôvodnej verzii pomenej), no i tak, žiadne veľké filmové terno sa nekoná. Jednoducho lepší priemer, základ je že, film má konečne poriadny záver a nie tú smiešnu zlátaninu, kde sa z náhodných civilistov stáva z ničoho nič hlavný bod programu.

Westworld (2016) (seriál)

Prvá séria - už prvá časť naznačila to, čo mohlo byť na Westworlde zaujímavé - hĺbavejší, pomalší, "thought provoking" náhľad na Crichtonov "Jurský Park s ľudmi". O dosť lepšie chytenie látky ako filmy zo sedemdesiatych rokov. Veľký rozpočet, kopec skvelých hercov, výborná hudba Djawadiho, radosť sledovať. Rozjazd je síce pomalší, no o to lepší ťah na bránu v druhej polovici série (od tretej časti to už má grády, aké by som od ranku takého seriálu očakával) Prekvapí vás nie len etická hĺbka "čo je ešte robot a čo už je ľudská bytosť" ale príjemne prekvapila aj druhá rovina, každá postava manažmentu parku poťahuje za svoje nitky (a ako bonus, sú tu hry s časom, veď je to Nolanovka, je to tradícia v rodine :D ). Slušné, veľmi slušné, (siedma časť je úplne MEGA). Cela séria, za 5*, najvyššia možná kvalita. Zbožňujem seriály, ktore vás donútia premýšľať na plné obrátky. Druhá séria - pokračuje v cestičke, ktorá jej vyšľapala prvá séria, avšak už to nie je také výrazne ako predtým a veľmi sa to tlači do náboženských spojitosti. No stále je to kvalitná "podívaná", síce miestami až trošku neprehľadná, dejových liniek je možno už priveľa a sú rozťahané príliš na široko, ale kvalita tu jednoznačne je - za 4*. Tretia séria - Seriál sa vybral novým smerom, dalo by sa povedať, že píše svoju novú kapitolu, je to od povodeného námetu už trochu ďalej. Je to stále fajn, no seriál začína trochu strácať dych, prišlo mi to ako trochu slabšia verzia Blade Runnera mixnutá s "veľkým bratom", ktorá je síce po vizuálnej stránke prvotriedne spracovaná (exteriéry, interiéry, použitie kamier, či akčné scény hneď v prvej časti - mňamka), no i tak po obsahovej stránke pomerne stráca na predchádzajúce serie. Tretia séria za mňa veľmi pokrivkávajúce 4* (alebo skôr už tri a pol). Štvrtá séria: Nova séria a opäť nová kapitola.... Táto séria ma bavila najmenej, sklamalo ma to, že v prvej polovici príde síce jeden veľký zvrat, no na pomery Westworldu je veľmi lacný a cítiť ho na míle ďaleko, lebo je to kópia už videných vecí z predchádzajúcich sérii len s otočeným garde (aj kúzelníci vedia, že neopakujte svoje najlepšie triky pred tým istým publikom). Posledné časti sa usilovne snažili vyžehliť situáciu a pošramotenú povesť, no nepodarilo sa to úplne. Za mňa tak tri a pol *. Žiaľ, vyzerá to tak, že finálnej piatej série sa zrejme nikdy nedočkáme. Seriál skončil takmer ukončený, no predsa tu len ostáva pachuť otvorených dejových liniek, kde sa mohlo pokračovať. Výsledné hodnotenie - škoda, že nemáme kompletný zážitok, no i tak je to kvalita za 4 hviezdičky, kde seriál ťahali hlavne prvé dve série.

Svět budoucnosti (1976)

Vlastne ten istý film ako Westworld, len horší :D Netreba k tomu dodávať viac. Nová "výletová" tematika a takmer dvojnásobne vyšší rozpočet nepomohli, je to také prvoplánovo komerčné, bez hĺbky, s neskutočne "cheesy" dejovou zápletkou. PS. A páči sa mi ako film postupne úplne zabudol na dejovú odbočku s víťazom televíznej súťaže z úplne prvej scény. :D

Westworld (1973)

Spirituálny predchodca Jurského Parku (opäť Crichton), kde sa na ničom nešetrilo a predsa to bol prúser ako svet. Na dobu vzniku veľmi solídne spracovanie po technickej stránke, no myslím si, že z konceptu sa dalo vyťažiť aj viac. Prišlo mi, že film sa trochu pridlho venoval parodizácií typických prvkov filmov divokého západu a menej sa venoval nosnej sci-fi téme. A navyše celý film je pomerne dosť predvídateľný. Ale aj tak fajn pozretie.

Taboo (2017) (seriál)

Tom Hardy si ide vo svojich koľajach a hrá presne to, na čo sme u neho zvyknutý a svojou drsnou charizmou mlčanlivého pološialenca vie na seba strhnúť pozornosť, no seriál ako celok....niečo tomu chýba. Hardy to celé sám neutiahne. Hlavná postava hrá náročnú hru, plnú najvyšších stávok, no diváka to i tak až tak nevtiahne do deja. Prvé tri časti sú slabšie, našťastie potom sa to celkom rozbehne, no i tak napätie, úklady a mysteriózne prvky ako keby išli na polovičný výkon. Je to celé také studené, presne ako Londýn začiatkom 19. storočia. Medzi tromi a štyrmi hviezdičkami, no prikláňam sa k nižšiemu hodnoteniu.

Exkurze do vesmíru (2022)

Veľký frfloš by možno povedal, že to bol len taký trochu kvalitnejšie vizuálne spracovaný dokument z Viasat Explore, kde sa len nahádzalo niekoľko zaujímavých extrémov z ďalekého vesmíru, aby to malo správny "wau efekt" pre priemerného diváka, ktorý o vesmíre pramálo vie. Táto myšlienka v mojej hlave stále vŕta, ale je to magické... vesmír ma asi nikdy neprestane fascinovať. PS: Viac ako film samotný, na mňa zapôsobila nasledujúca prezentácia zamestnanca SAVky na tému hľadania exoplanét vo vesmíre. Náročná, no úžasná práca. Videné na festivale Future Gate.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Vizuálna dokonalosť, podporená skvelým PRÍBEHOM (to, že je napísaný veľkým písmom má svoje opodstatnenie, kto film videl, zrejme pochopí), ktorej jedinou chybičkou je, že dejovo je to vlastne len remix prvého Moralesa ("multiverse je nejako deravý a ideme to opäť riešiť"), no je nutné povedať, že daná myšlienka je v pokračovaní rozvitá na úplne, ale že úplne novú úroveň. O prvom Milesovi som povedal, že je to zatiaľ najlepší Spidermanovský film, tu pôjdem ešte ďalej a nielenže je to opäť najlepší Spidemanovský film, ale jeden z najlepších komixových filmov vôbec (super-HRDINSKÝ námet tu bol zapracovaný excelentne). A do pekla, možno to je jeden z TOP filmov, aké som videl v posledných minimálne troch/štyroch rokoch... keby som si taký rebríček viedol a to už asi trochu preháňam a nechal som sa uniesť, ale film si zaslúži pochvalu a zakráda do naj rebríčka sa k mojím obľúbeným "serióznym filmom". Je fakt, že po tej nekonečnej záplave priemerných Marveloviek, ktoré sú plné len digitálneho bordelu, kde sa postupne bije každý s každým a väčšinou len drsne tmavých, no prázdnych DC-čiek je toto skutočne dobrý "hrdinský" film so všetkým, čo k tomu potrebuje - skvelé obsadenie, príbeh, ktorý chytí za srdce, nabušená akcia, krehká lovestory, veselé vtipy, ktoré obmäkčia napäté situácie a v neposlednom rade vizuál, ktorý vás prenesie do nirvány. A konečne nejaký film, pri ktorom netušíte ako končí už 40 minút pred jeho koncom...

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Asi najlepší Spiderman film aký som doteraz videl, a to, že to je (opäť raz) nová origin story (asi štvrtá za cca 15 rokov) a prichádza po asi 7-mich predchádzajúcich filmoch, je celkom kuriózna situácia. Veselé, farebné, niečo, čo sa berie s nadhľadom no zároveň má aj hĺbku a konečne niečo iné, svieže - prekvapivo dobrý film. Nebyť nezáživnej prvej polhodiny, ktovie kde by sa hodnotenie zastavilo. Bola by to vskutku geniálna vizuálna jazda, keby sa tvorcovia nerozhodli ísť zvláštnou cestou tej divnej, neplynulej animácie, mne do oka nepadla. Farbičky sú inak úžasné. PS: Odporúčam pozerať titulky do konca, aj tie samotné su audio-vizuálny zážitok :D (celkovo je tu soundtrack na vysokej úrovni a to hip-hop ani r&b veľmi nemusím)