Cloak & Dagger (2018) (seriál)

Cloak and Dagger je z rovnakého cesta zúfalosti ako im príbuzný seriál Runaways, tento kúsok je však o niečo lepší. Je to podobne nevýrazné a rozťahané, ale fantasy prvky (a to, ako hlavné postavy zisťujú, čo dokážu) sú o niečo lepšie zapracované, čiže aspoň trochu pozerať sa na to dá (s01 e07 to dobre ukázala, prekvapujúco kvalitná časť v inak ťažkom bahne masívnej podpriemernosti). Prvá séria - i keď je siedma časť pokojne aj za 4 a pol hviezdičiek, zvyšné epizódy sú ďaleko za ňou a ťahajú to prudko dole len k jednej hviezdičke. Druhá séria: aj keď má svoje muchy (a nie su teda malé, ale poriadne mäsiarky), je to celkovo prekvapivo pozerateľné, druhej sérii by som dal dve hviezdičky. Celkové hodnotenie - 2*

The Punisher (2017) (seriál)

Kvalitné mäsíčko - brutálne drsné, vidíme priamo do hlavy hlavnej postavy, na nič špeciálne sa tu to nehrá a neriešia sa blbosti a ide všetko pekne priamočiaro a ťah na bránku je každou cestou silnejší. Punisher ako má byť a ako si ho pamätáme už z Daredevila. (o predchádzajúcich filmových pokusoch som takticky zamlčal, na tie "sa nepamätáme" :D). Prvá séria - je už z úvodu kvalitná, no zo 4 hviezdičiek sa už po pár častiach vypeckovala na plné hodnotenie, kvalita. Druhá séria - je miernym sklamaním - záporné postavy (je ich hneď niekoľko), nie sú taký prvoplánový zaporáci, čo je zaujímavé, akcia skvelá, ale dej a jeho exekúcia je celkovo slabšia, no i tak by som tejto sérii dal slušné 4 hviezdičky. Celkové hodnotenie - Za 5, jedna z najlepších vecí čo som zatiaľ videl z produkcie Netflixu.

Studio 666 (2022)

Vlastne dosť nenápaditý horor, ktorého jedinou výhodou je to, že tu sa tentokrát navzájom nevraždia no-name postavy, ale členovia dobre známej kapely hrajúcich sami seba. Ľakačky v drvivej väčšine veľmi nefungujú (lebo ich vytušíte asi tak od kilometra), ani gore nie je špeciálne (je ho síce celkom dosť, no poriadne efektná smrť je vlastne len jedna - tá posteľná). Film sa to snaží hrať aj na vtipnú notu, no na tieto akordy hrá taktiež dosť falošne. Ale nebudem taky mrzutý, párkrát som sa predsa len zasmial, no brucho ma bolieť od smiechu určite nebude. Taký mačkopes - film by chcel byt aj vtipný, aj krvavý, aj uletený, no kvalitne to nešlo v žiadnej oblasti. Podľa mňa filmu uškodil aj záver - asi 6 minútová akčná sekvencia, bez nej by bol mozno zážitok paradoxne lepší, v mojich očiach to pokojne mohlo byť seknuté skôr a mali by sme lepší koniec. Poznámka bokom, dosť bolo vidieť, že chlapi nie su herci, i keď sa snažili, miestami to pridávalo ďalší možno trochu (ne)chcený vtipný rozmer. Videné na AFF 2023. PS: Ale hudba bola výborná.

Po horách, po dolách (1929)

Ťažko opisovať tieto vyslovene muzeálne kúsky, nedá sa na nich pozerať optikou dnešného diváka, to by sa ani nedalo hodnotiť. Z etnografického hľadiska úžasné okno do minulosti, no tá forma je ťažko stráviteľná pre súčasného diváka. Našťastie filmu pomohlo špeciálne premietanie so živou hudbou (ktorá asi 3/4 stopáže zážitku pomáhala, no občas sa aj trochu ustrelila). Každopádne vec, ktorú sa oplatí vidieť (možno raz, ale aj to je dôležité). Videné na AFF 2023.

Zbojník Jurko (1976)

Nádherný spev Dariny Laščiakovej a podmanivý vizual plný veselých nápadov, to je magická kombinácia v spojení s príbehom, ktorý každý na Slovensku pozná. No nato, že je film primárne pre deti je pomerne rozťahaný, a nielen deti (ako som videl v sále) sa miestami nudili. Videné na AFF 2023.

Vinland (2022) (studentský film)

Páčilo sa mi, že autor do ani nie 35 minút vtlačil plnohodnotný príbeh, ktorý mal všetko potrebné - zápletku, hlavu aj pätu a aj pointu, no obsahovo to nebolo nič prekvapivé alebo prevratné. Veľa ľudí nad týmto problémom chce zatvárať oči a tento film situaciu zrejme nezmení, bohužiaľ. Videné na AFF 2023.

Práce pro všechny! (2021)

Krátky, no o to údernejší pohlaď do sveta "muklovania za pásom". Štipľavý humor a rafinovaný cynizmus kvalitne podfarbil tento drsný majsterstuck o krutej realite nášho hospodárskeho zriadenia... už len fakt treba dúfať, že nás postupne vo všetkom nahradia roboty. Videné na AFF 2023.

Fairplay (2022)

O nákazlivosti úspechu a súťaživosti, ktorá ukradomky prekročí zdravú mieru, to všetko ukázané na troch nápaditých príbehoch zo života. Aj sa človek zasmeje a potom sa aj zamyslí. Videné na AFF 2023.

Dějiny světa podle Getty Images (2022)

Priznám sa, že som čakal niečo iné, no i tak bol dokument vo výsledku veľmi zaujímavý, celkom do hĺbky riešil detialy okolo vlastníckych práv, ale našťastie zaujímavou a ľahko pochopiteľnou formou. A ako bonus sa pozrieme na niekoľko zaujímavých alebo zásadných udalostí 20. storočia a pritom naša peňaženka nezaplače. Videné na AFF 2023.