Agents of S.H.I.E.L.D.: Slingshot (2016) (seriál)

OK jedno hubka, úplne v štýle seriálu, len vlastne nerozumiem prečo vôbec existuje, nestačilo túto mini zápletku napchať do prvej časti 4. série?

Agenti S.H.I.E.L.D. (2013) (seriál)

Marvelovka ako "týždenný" seriál? Trochu zbytočné, nie? Alebo? Prvá séria - Sklamanie, je z toho viac komediálnejšie ladené CSI s trochu vyšším rozpočtom a klasickými problémami "týždenných" seriálov, niektoré časti sú lepšie, niektoré slabšie (a taktiež aj dobré časti majú svoje slabšie chvíľky, jednoducho celková nevyrovnanosť), menšou výhodou je to, že tu dej naväzuje a priebežne sa hýbe. Nie zlé, no nie ani veľmi dobré. Hodnotenie prvej série - len tak tak za 2,5* Druhá séria - sa vedie v podobnom rytme, nie je to to síce už tak vtipné, lebo sa seriál viac od CSI tlačí smerom ku špionážnym filmom, no výsledok je podobný, navyše prvá polovica série ma tu bavila viac, druhá mi prišla menej zaujímavá. Hodnotenie - opäť niekde medzi 2 a 3mi *. Tretia séria - vyzerá to tak, že seriál si našiel po úvodnom tápaní svoju cestu, už definitívne opustil cestu CSI a vybral sa na plno špionážnym štýlom - je fajn, má svoje muchy (je to vlastne takmer rovnaké ako druhá séria - zase Hydra, boj medzi agentúrami a niektore "nesmrteľné" postavy, kedy bude po po Wardovi???), ale pomalšie tempo a ešte menej vtipných vsuviek (sú tu ešte nejaké?) skor pomohlo. Okrem množstva priemerných častí sa tu nájde aj pár skutočne kvalitných (napríklad 15.ta a 17.ta) Rozhodne lepší nadpriemer a hodnotenie 3,5* Štvrtá séria - opäť ide v nastavenom trende, len tu tentokrát idú do popredia klasické superhrdinské témy o tom, kto má právo rozhodovať o osudoch iných a podobné veci + nejaké ďalšie dejové odbočky a nové postavy. Znovu celkom solídna séria (opäť je časť 15. asi najlepšia), mala niekoľko slušných dejových zvratov, ale naopak aj niekoľko očividných a hlúpych (čiže lepší priemer) - 3,5*. Piata séria - konečne niečo úplne iné a z úvodu diváka celkom slušne odrovná (prvá časť mala niečo do seba). A celkovo mi príde piata séria ako najlepšia - jej prvá polovica je skvelá a aj druhá polovica je solídna. 4* Šiesta séria - Going full Star Trek, are we? Ak pre vás bola piata séria málo vesmírna, tak šiesta bude pre vás - dej je ako vystrihnutý z TNG, ale bez "šéfa" to už nie je ono a prišlo mi to ako trochu zbytočná (a v prvých troch štvrtinách zbytočne poblaznená) nadstavba k de facto ukončenému seriálu. Po veľmi kvalitnej a vážnej piatej sérii, mi táto prišla takmer ako paródia na doterajší seriál. Šiesta séria u mňa len za 2*. A siedma séria - ak šiesta séria pripomínala TNG, tak posledná séria rovno pripomína pôvodný Star Trek, cestovanie v čase do minulosti, roboti, alieny, ktorý chcú (opäť raz) zničiť Zem a tak ďalej.... opäť tak trochu pobláznené (seriózne časti sa striedajú s úplne uletenými), ale bavilo ma to viac ako predošlá séria. Úplne úžasná bola deviata časť, ktorá sice začala veselo, až absurdne (spomenul som si pri nej na obdobnú časť zo Xeny), ale mala všetko, od zamotaného deja, cez prekvapivé zvraty, akčné sekvencie, vtipné odbočky, romancu, ale aj nesmierne silný monológ v závere, za ktorý by sa nehanbili ani v Bladerunnerovi.  Celkovo séria za... úvod ma veľmi nebavil, ale záver (vlastne druhý a pravdu povediac lepší záver - je to dôstojný koniec, ktorý si seriál zaslúžil) celého seriálu to vytiahol na 4*. A siedma séria je v mojich očiach druhá najlepšia, po piatej. Výsledné hodnotenie - máme tu dve dosť (pod)priemerné série, ďalšie tri, ktoré su celkom OK a dve veľmi dobré, výsledné hodnotenie je teda celkom jasné (ak by bol pomer veľmi dobrých sérií trochu lepší, už by som rozmýšľal nad vyšším hodnotením, ale takto to tesne nevychádza). Deviatej časti poslednej série a pár ďalším (tým, ktoré som v tomto príspevku spomenul) by som nemal problém dať bez mihnutia plné hodnotenie, ale je tu problém tých ostatných častí....

Sisu (2022)

Sisu sisu, čo s tebou? Na prvý pohlaď film vyzerá ako užasne štýlový a drsný revenge movie, avšak na ten druhý pohľad zistíte, že to je síce štýlová, no vlastne tak trochu blbosť, lebo keby sa zabíjacke naci komando skutočne snažilo nášho hlavného hrdinu efektívne zabiť, film by trval asi päť minút. Lebo tunajší nemčúri si v každej jednej scéne vyberú snáď najhorší možný variant postupu a nehovoriac o šialenom "plot armor" pre hlavného hrdinu, na ktorého boli vystrieľané celé zásobníky samopalov doslova z pár metrov a kde nič tu nič. Ako oddychovka fajn, ale pri tomto filme radšej nerozmýšľajte (a keď vás takéto detialy nerozhádžu, pokojne si k hodnoteniu prirátajte dve 2 hviezdičky).

Poslední skaut (1991)

Neoficiálny diel Dia Hard? Bruce hláškuje ako v najlepšej forme a opäť hrá zatrpknutého (tentokrát ex)policajta. Niektorí Posledného Skauta radi označujú za najlepší akčný film, ja mám iného osobného favorita, no i tak je tento film výborný - ústredná dvojica je k sebe pasuje ako deň a noc a má výborne vytvorené pozadie a akcia je kvalitná i bláznivá. Jediné, čo by som tak trochu vytkol je, že film má veľmi pozvoľný rozjazd. Kým sa dostaneme ku skutočne dôležitým veciam ubehne koľko 30, 40 minút? Našťastie potom je to už exkluzívna jazda, ako keby ste pozerali iný film.

Na sever Severozápadní linkou (1959)

Prvotriedny zamotaný thriller, len škoda, že odhalenie toho o čo tu vlastne ide, príde už pomerne skoro, trochu to uberá na atraktivite. Ale hlavná postava v podaní Caryho Granta s poriadne podrezaným jazykom bola tip top. PS: Zaujala ma aj vizuálne príťažlivá architektúra, samé zaujimavé budovy vo filme...

...a spravedlnost pro všechny (1979)

Práve som zistil, že dávno pred Saulom Goodmanom tu bol Arthur Kirkland, právnik tak trochu bláznivý, dosť bezočivý, ale vždy so srdcom na správnom mieste v zaujímavom príbehu zo súdnych lavíc - trochu humoru, trochu romantiky a väčšia porcia legislatívnej drámy. Z úvodu vás film možno až tak nezaujme, no každou minútou je lepší a ku koncu je to už celkom solídna dráma, no i tak to vyššie ako na 3 a pol hviezdičiek v mojich očiach nepôjde. Nepáčilo sa mi oscilovanie medzi serióznou drámou a komédiou, výsledný pocit z filmu bol kvôli tomu vlažný. Boli tu aj lepšie právnické drámy. I tak je zaujímavé si pozrieť Al Pacina na druhej strane zákona, na tej slušnej, trochu zmena po tých všetkých mafiánoch.

Oppenheimer (2023)

Klasický Nolan, so všetkými pozitívami aj negatívami - veľkolepý, viacvrstvový, elegantný pri odoslaní posolstva pre diváka, no zároveň občas aj zbytočne doslovný, i tam, kde to byť nemuselo. Prvotriedne spracované dva nosné prvky, samotné zostavovanie bomby a aj to, čo sa udialo v rokoch dlho po vojne (samozrejme aj množstvo iných vecí). Pripravte sa na zrejme už Nolanov trademark, sledovanie viacero dejových línii naraz, a tu je to už celkom extrémne, lebo liniek nie je málo, striedajú sa celkom svižne a to po celých 180 plnotučných minút. Tento film teda nie je vhodný pre nenáročne pochrumkávanie popcornu v kine, človek musí byť reálne sústredený na dej (toto môže byť negatívum alebo aj pozitívum, podľa toho čo vám viac vo filmoch vyhovuje). Čo je ale jednoznačná kritika, je nevyváženosť postáv, je ich mnoho a pochopiteľne nie na všetkých sa dostane rovnakým dielom (to by musel byť film ešte o dosť dlhší), no niektoré sú až úsmevne jedno rozmerové, hlavne Emily Blunt bola vo filme len na to, aby sa opíjala a v pravidelných intervaloch, keď išlo do tuhého, nahučala na svojho manžela, že teraz musí "za nás" bojovať. I tak veľmi kvalitný film (scéna s výbuchom bola famózna, celé kino nevydalo ani hlások, tak boli všetci prišpendlení k plátnu), ktorý má čo povedať, obzvlášť v dnešnej dobe. Rozhodne neľutujem tie "preležaniny" :D  PS: A to množstvo hercov čo tu hralo, to by bežne vydalo aj na tri, štyri filmy!

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Prvých 5 minút ako spomienka na zosnulého Chadwicka Bosemana - jasné, dalo sa to čakať a je to úplne pochopiteľné... ale inak je ten film úplná sračka pre "we wuz kangs" obecenstvo.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Nevýrazné, také tlachanie do vetra, dej oničom, akcie je tu veľa (ale aj tá je taká nezáživná, proste predražená laserová šou), nič tu nie je čo by diváka mohlo zaujať (no dobre, prechody do "mnohovesmíru" bola jediná zaujímavá vec), inak nič. Nezáživná kombinatorika (ešte kto s kým nebol v jednom filme?). Len v Disney/Marvely si môžu odškrtnúť ďalšiu položku a pripísať pár miliónov k tržbám v účtovníckom Exceli.

Thor: Láska jako hrom (2022) odpad!

Opäť Thor od Taikyho ... ak sa vám páčil jeho predchádzajúci film zo série, možno sa vám bude páčiť aj tento. No ak patríte do menšiny (ako ja), ktorej sa tento štýl nepáči, opäť budete trpieť a možno ešte viac ako minule. Gro filmu tvorí trápny a nevkusný humor, pri ktorom neviete, či si film zo seba a všetkých naokolo len tak šialene úmyselne uťahuje, alebo sa tvári skutočne vážne, a je tu aj nejaký dej, ale ten je úplne druhoradý (ak nie treťoradý).