Pentola (2022)

Absolútne netuším, čo tým chcel autor povedať, ale aspoň animácia vyzerala pekne. Videné na AFF 2023.

Obyčejné dějiny ničení (2022)

Najprv ma ohromil fakt, že použité archívne zábery vôbec nevyzerali "staro", ako keby ich nakrútil dokumentarista moderným okom, žiadne reportážne podanie bežné z historických týždenníkov sa nekoná. No a po asi 30 minútach nastal menší "problém", prílišná artovosť, každá scéna rozprávajúca príbeh bola nekonečne dlhá. Príklad, sledujeme asi 4 minúty ako spojenci nakladajú bomby na lietadlá a tie potom odlietajú a následne sledujeme to isté v asi rovnakej dĺžke u nemeckej Luftwaffe. A tak prechádza jeden obraz za druhým, po hodine som sa uz začínal ošívať.....Keby bolo na mne, pokojne by som flmu ubral tretinu z dĺžky, ale bol by výsledný efekt pre diváka rovnako silný? To je otázka.... Videne na AFF 2023.

Musíme přežít: Fukušima! (2022)

No neviem, prišlo mi to, ako ako kedy autor chcel opäť vynájsť koleso... Tento dokument je presne taký istý ako množstvo podobných prác o Černobyľskej zakázanej zóne. Neviem, či autor nestihol/nechcel ísť na Ukrajinu (kvôli trvajúcemu konfliktu), alebo chcel byť "iný" a vybral sa na opačný koniec sveta do Fukušimy, ale nič svetoborné z nej neodniesol. Neoslovila ma ani diskusia po premietaní, kde autor opísal v širších súvislostiach svoju skusenosti z Japonska. To ma nezaujalo, ale paradoxne viac sa teším na jeho ďalšie projekty z tohto cyklu, tie zneli jednoznačne zaujímavejšie. Videné na AFF2023.

Inhumans (2017) (seriál)

Jasne, nie všetko, čo má v názve Marvel musí vykazovať známky kvality (opak je skôr pravdou), ale aj to má svoje medze, ktoré Inhumans úspešne zborili. Táto zle napísaná (úplne prvá scéna je celkom slušný kaliber prúseru a hlavnú zápornú postavu spoznáte behom dvoch minút - áno, je to ten herec z GoT), kostýmová rozprávočka so zápletkou kvalitnou ako slohová práca 16-ročného siedmaka ZŠ, s trikmi na úrovni regionálnej televízie, je jasným príkladom, že len známe meno nestačí. Jediná výhoda Inhumas je to, že je to krátke a snažilo sa to divákovi spropagovať Havaj, ale ani to mu nešlo veľmi dobre. PS: A pritom seriál mohol ísť úplne iným smerom, takmer vôbec nepreskúmal možnosť ísť vážnejšou notou a rozpitvať nespravodlivý kastovnícky systém Attilanu a rasizmus inhumanov voči ludom....

The Defenders (2017) (seriál)

Konečne som sa dozvedel, čo sa dialo medzi druhou a treťou sériou Daredevila! Ale poďme pekne po poriadku, ako dopadla lowcostová Marvelovská tímovka z New Yorku? Úvod taký rozpačitejší, ale od druhej časti sa to celkom dobre dávalo dokopy, no nedá sa to hodnotiť bez optiky predchádzajúcich seriálov a jednoducho to nie je lepšie ako samostatný Daredevil alebo Jessica Jones (Luke Cage a Iron Fist sú tu viacmenej do počtu a svojimi výstupmi seriál skôr tlačia dole ako naopak). Vo výsledku je to i tak slušný doplnok k ostatným seriálom a presne tak ho vidím, ako doplnok (a to je asi aj najväčší problém celého seriálu, je tak trochu zbytočný).

Iron Fist (2017) (seriál)

Taká Netfixová klasika čo sa týka Marveloviek, nie práve premyslené do detailov (povedal by som, že miestami je to až naivne jednoduché) ale ako tak sa na to pozerať ešte dá. Boli tu aj lepšie, ale aj aj horšie seriály z mikro New Yorského multiverza. Stačí to pokojne pozerať pri varení na pol oka (či ucha) a aj tak si viete spojiť dve a dve dokopy. Ku koncu prvej série sa to trochu zlepší, ale na 3 hviezdičky to i tak nie je. V podobnom duchu funguje aj druhá séria, len sa trochu preskupili postavy, aby sme mali nových záporákov, ale veľmi to nefungovalo. Rovnako nevýrazné ako prvá séria. PS: Viac ako osudy hlavnej postavy Danyho ma prekvapivo viac zaujala dejová linka s náladovým a nevyspytateľným Wardom Meachumom.

±90 (2022)

Ďalší dokument, na ktorý ma dotiahol Krasko666. Je to presne to čo ste čakali už z opisu, ide o sériu rozhovorov s niekoľkými generáciami slovenských dokumentaristov - nič viac, nič menej, preberá sa história a niekoľko väčších tém, v niečom sa hovoriace hlavy zhodnú a v niečom ma každá svoj vlastný názor (to sú zrejme najzaujímavejšie momenty), ale inak tu nie je veľmi čo hodnotiť či komentovať, jednoducho 90 minútová konverzácia odborníkov, ktorá zaujme najviac asi iba ich kolegov z branže a iných insiderov. Mainstreamovému divákovi veľmi veľa nedá.

Runaways (2017) (seriál) odpad!

Uff, to je sračka aj na pomery Netlixu. Ako tak seriózne som to vydržal sledovať prvých 15 minút prvej časti, potom už len speedrun.... Čo tu nie je úplná blbosť? Kde začať... už to, že čierny nerd, atletický manekýn, presudogotická aziatka, militantná feministická židovka (a ako bonus má adoptovanú latino sestru) a naivná baby face blondínka z náboženskej sekty ako vystrihnutej z nejakého dystopického sci-fi filmu boli niekedy partia najlepších kamarátov (a pritom všetci ich rodičia sú stručne povedané ľudský odpad a navzájom sa neznášajú, nie len medzi rodinami, ale aj v rámci vlastných vzťahov)... ako hovorí sa, že Hollywood je fabrika na sny, ale všetko má svoje limity :D A samozrejme, dej sa odohráva v prostredí strednej školy preplnenej všetkým skupinkovaním sa a množstvom iných stereotypných sračiek, ktoré u mňa automaticky vyvolávajú dáviaci reflex (takúto šablónovitosť viem vydržať jedine pri komédiách a paródiách, ktoré si z toho robia srandu). Toto je tak zlé, že ani nadprirodzena linka, to tu vôbec nezachraňuje. Áno, uhádli ste, ide o kult, mimochodom s vizuálom ako vystrihnutým z klipu Lady Gaga. Nič tu nedáva zmysel. A je tu aj jeden živý dinosaurus poslúchajúci na povely. Je to tak zlé, že istým zvrhlým spôsobom to pozerám s radosťou, aby som videl každý nový prúser v každej časti. V tom jedinom seriál nesklame, čo časť to ďalší a ďalší prepadák. Základná premisa je blbá, všetky následné zápletky a dejové odbočky sú blbé, všetky motivácie postáv sú blbé, druhá a tretia séria su na tom rovnako zle (zápletka s mobilmi Corvus bola fakt crém de la crém hlúposti).... PS: Takmer som zabudol, aby bolo bingo debilného seriálu z americkej strednej školy kompletné, nesmú chýbať bezmála 30 (tentokrat mame šťastie, majú len okolo 25) roční herci hrajúci 17 ročných teenagerov. BINGO!

Marvel's Luke Cage (2016) (seriál)

Ďalší Netflixový seriál o superhrdinovi, ktorý nemá záujem o svoje sily a nechce ich veľmi využívať, no okolnosti ho k tomu donútia, to je už po Jessice Jones, Daredevilovi a mnohých ďalších už celkom otrepaná záležitosť. Tak hej, tu je tentokrát ako originálny prvok to, že sa dej odohráva v Harleme, čiže je tu veľa černošských gangsterov v tesných oblekoch a so slovníkom ako z gansta rapu videoklipu. A to je tak asi všetko, čo by som k tomu povedal. Proste nevýrazné, dej je rozťahaný, bez nejakých dôležitých momentov, ktoré by vás zaujali a nútili sledovať seriál časť za časťou. Prvá séria je len tak tak za dve. A druhá séria je ešte slabšia, zbytočné mlátenie prázdnej slamy (navyše z úvodu preplnená všade prítomným product placementom). A dej je fakt nevydarený, jednoducho ma to vôbec nebavilo sledovať. Druhej série by som dal už len jednu hviezdičku. Celkové hodnotenie - prvá séria bola v rámci možností ešte fajn, no celkový pocit totálne zabila séria druhá, čiže u mňa dnes len za jednu.

Agent Carter (2015) (seriál)

Taký milý, nenáročný doplnok do Marvelovskej skladačky. Ja Hayley Atwell veľmi môžem a vďaka nej odpustím tomuto seriálu celkom veľa vecí. Celkom prijemné sledovanie, občas jemný humor, občas nejaký ten menší zvrat a trochu napätia, pohodička. A odpustím aj to, že druhá séria bola slabšia, viac komiksovej fantasy a na konci už seriál strácal s dychom. Celkové hodnotenie: prvá séria za tri, druhá len za dve, ale vo výsledku sa prikloním ku trom.