Poznámky z Eremocénu (2023)

Nezvyknem sledovať experimentálne dokumentárne filmy (tento je môj prvý, hehe) a preto bola celkom výzva hodnotiť takýto film. Musím povedať, že úvodnú polhodinu som pri sledovaní viacmenej trpel. Zvolená forma, kde asi 4 minútové abstraktné fázy striedajú pár minútové rozhovory (ktoré ako tak tvoria dej) sledovať nebola práve selanka. Najprv som si myslel, že celý dokument bude taký "randomizer" guláš, ale čuduj sa svete, film mal ucelenú myšlienku, ktorú podal aj celkom podnetným spôsobom. No stále si myslím, že každá abstraktná časť by mohla byť pokojne o minútku (či viac) kratšia a filmu by to neublížilo (možno naopak, aspoň mne by to nevadilo) a namiesto 78 minút mohol mať film pokojne 70, či dokonca 65 minút. Ale toto je dosť subjektívne, navyše keď aj tie rušivé časti majú svoj význam pre film a osekať ich na minimum by bol asi už extrém. PS: Musím sa priznať, že nebyť mojho kamoša Krasko666, tak by som takýto filmový experiment nevidel.

Jessica Jones (2015) (seriál)

Prvá séria - Celkom fajn, no určite z toho nepadám na zadok, lepší priemer. Celé to ťahá tak trochu blaznivý love/hate relationship (usilovne som sa sa snažil nájsť na túto frázu slovenský ekvivalent, ale nič dostatočne výstižne ma nenapadá) medzi tajomným záporákom Kilgraveom (ktorý možno vlastne nie je až taký záporák) a hlavnou postavou Jessicy (ktorá možno nie je až tak kladná postava), ktorá ale hlavne nie je až tak zaujímavá, nebyť jej cynického pohľadu na svet a uštipačných poznámok na všetko okolo. Lebo vedľajšie postavy su fakt skôr len do počtu (respektíve do netflixáckych tabuliek). Druhá séria - Nezáživná. Hlavná dejová linka nemá drajv (šprtanie sa v IGH a naháňanie sa za neurčitým nepriateľom je slabé, obzvlášť ked sa v polke z toho vyvinie niečo trochu iné, a nie práve originálne - mierny spojler - vlastne je to to isté ako prvá séria, Jesisca je opäť využívaná niekým iným, len teraz inou blízkou osobou) a vedľajšie dejové roviny su na tom ešte horšie (keď sa z deja stáva iba politická propaganda, je to úbohé, celé "woman strong", "toxic masculinity" a podobné ťahy, keby to aspon vedeli do seriálu lepšie zakamuflovať...trápne). Z troch hviezdičiek sa blížime rychlo len ku dvom. Tretia séria - tá je už doslova oničom, postavy riešia somariny, dejové zvraty sú slabučké, vedľajšie dejové linky spolu držia lepidlom desať rokov po záruke a všetko sa snaží zachraňovať ako tak zaujímavý záporák (taký Marvelovský Moriarty), ale ani on nezvláda veľa, opäť 2 hviezdičky. Celkové hodnotenie - keby mal seriál len jednu sériu, bol by to pekné tri hviezdičky, ale zvyšné série ho bohužiaľ ťahajú dole a to dosť výrazne, preto len 2.

Daredevil (2015) (seriál)

Prvá séria - Keď Marvel ide na štýl DC, je to solídny počin, v prvých častiach som si vravel, že keby sa to inak nevolalo, tak je to vlastne niečo ako seriálový Batman v začiatkoch, keď k tomu priložíte komplexné postavy a solídnu interakciu medzi nimi, ktorá ma hlavu a pätu je z toho kvalitný materiál. Len veľmi neverím, že každá jedna Daredevilova bitka je na päste, skoro nikto nikdy nevytiahne žiadnu zbraň a hrdina vždy každého prebije, je jedno proti akej presile stojí....aj keby mal neviem ako super vyvinuté zmysly, neverím, ze si na neho nikdy nepočíha nejaký ostreľovač čo ho odbachne cez pol ulice, ale nie on sa vždy bije v malých temných uličkách iba v noci, aká to náhoda. Slušné štyri *. Druhá séria - je celkom tvrdý oriešok na hodnotenie, úvod ma sklamal, bolo to také priamočiare a pravdu povediac nezaujímavé (hlavne nové vedľajšie postavy nemajú čo ponúknuť), v každej časti bola povinná 4 minútová kung-fu pasáž (samozrejme, nikto zásadne nepoužíva strelné zbrane, až na jednu dôležitú výnimku) a jediné čo zaujalo boli rozhovory medzi Punisherom a Daredevilom. Až okolo siedmej, ôsmej časti to začne byť opäť zaujímavé. Zatiaľ najlepšie spracovanie Punishera, ale súboj to nebol práve vyrovnaný, keďže ostatné adaptácie boli slabučké. Pre druhú sériu som dlho rozmýšľal o troch hviezdičkách, ale nakoniec sa to preklopilo do vetchých 4-och (ale bolo to veľmi vyrovnané, dejová linka s kultickou Rukou mi veľmi nevoňala, našťastie všetko zachraňoval Punisher). Tretia séria - spočiatku som o nej veľkú mienku nemal, veľmi hrala na moralistickú stránku, ten večný boj čo je to dobro a zlo, kto je dobro a podobne plus samozrejme kresťanské paralely, proste typické super hrdinské žvásty a o dvojtvárnosti každého hrdinu, ktorý pochybuje o svojom "dobre", to ma veľmi nebavilo, to sme už videli mnohokrát. Všetko zmenila neskutočne vymakaná štvrtá časť (12 minútová akčná sekvencia na jeden záber!! a nielen to) a odvtedy to bola prvotriedna paľba (4*). Celkové hodnotenie - veľmi kvalitný seriál, ktorému ale nemôžem dať najvyššie hodnotenie, kvôli nevyváženosti častí, niektore z nich, a zďaleka ich nebolo iba pár, sú jednoducho iba priemerné a 5* seriál by také nemal mať (a tiež ked tak hlbšie uvažujete, hlavne v tretej sérii, je niekoľko celkom výrazných dejových barličiek- čiže FBI si nepreveruje pozadie svojich zamestnancov a nevedia, že jeden ich agent ma dlhodobé psychické problémy od mladosti, alebo občas sa vyskytne "teleportácia", keď dôležitá postava sa presunie z jedného dôležitého miesta na druhé prakticky okamžite, v rámci dvoch za sebou idúcich scén odohrávajúcich sa v rôznych miestach....)..... čiže 4*, ale veľmi poctivé štyri. PS: Mimochodom, moje hodnotenie s poradovým číslom 1100! Ide sa ďalej.

2 zbraně (2013)

Pôvodne som chcel napísať niečo o tom, že je to taky bežný, priemerný akčný film.... ale on nie je. Táto vykombinovaná naháňačka za peniazmi je síce dejovo celkom šikovná, ale celkové spracovanie má svoje muchy. No to mi nevadí, lebo je to proste zábava. Postava sedláka s nevymáchanou hubou sa k Wahlbergovi hodí, čo dokázal nie po prvý krát, tie hlášky čo tam dáva vo veľkom (a to je vraj väčšina improvizácia), tie to tlačia vyššie. Možno síce trochu neoprávene, ale pri tejto akčnej krimi polokomédii som sa nasmial celkom dobre a o tomto je, tento film bavil, aj keď nebol zďaleka bez chyby, čiže dnes je to za 4*.

The Prodigy: World's on Fire (2011) (koncert)

Koncert samotný je masaker, ale to vizuálne spracovanie pre TV sa mi vôbec nepáčilo - bolo to preefektované, priveľa strihov, umelého trasenia kamery a podobných zbytočných efektov. Jasné, to k takejto hudbe patrí, ale tu toho bolo jednoducho priveľa, človek často ani nevedel na čo sa pozerá. Našťastie takáto kovbojka trvala asi len do polovice koncertu, potom sa to trochu znormalizovalo, ale stačilo to na to, aby to človeku skazilo zážitok. Tento koncert je lepšie počúvať ako pozerať.

Prince: Sign "O" the times (1987) (koncert)

Prince síce nie je úplne môj obľúbený štýl hudby, ale z tohto koncertného záznamu energia a chémia kapely sršala ohromným prúdom, ktorý strhne aj nie funky pozitívneho človeka a v tomto smere sa kvalita nedá nijako poprieť. Len tie "príbehové filmečky" vložené do inštrumentálnych pasáži a medzi pesničkami podľa mňa ani nemuseli byť.

Šílený Mel a pan Gibson (2022) (TV film)

Zdieľam podobný názor ako kolega SeanLSD, tento dokument je jednoducho krátky a množstvo tém a detailov predhodí len veľmi povrchovo, často len jednou vetou, pričom zložitý životný príbeh Mela Gibsona si určite zaslúži byť podrobnejšie spracovaný.

Crumb (1994)

Tento dokument mi odporučil známy (Krasko666 na ČSFD) a čo k tomu povedať? Nie každý deň sledujete dokument o undergroundovom tvorcovi komiksov, v ktorom sa rozpráva o všetkom možnom, s veľkým dôrazom na slovo všetko (a dokonca dve hodiny)! Niektoré pasáže síce už odbiehali od Roberta Crumba, ale dokument je urobený solídne, každá osoba tu má dostatočný priestor na vyjadrenie, tvorca filmu sa snaží byť maximálne nestranný, nedáva nikomu za pravdu a necháva diváka urobiť si názor sám. PS: O tejto rodine by psychológovia mohli písať dizertačky.

Polar (2019)

Ked ide severský John Wick do starobného dôchodku a je to robené zrejme podľa veľmi farebného komiksu, kde sa viac dbalo na štýl ako na dej*, tak je to jasný podpriemer. Mlčanlivý Mikelsen, v úvode, sediaci v zasneženej drevenici sa snaží o navodenie atmosféry ako zo severskej kriminálky, čo sa mi do celého kvázi odľahčeného, či až infantilného konceptu filmu vôbec nehodí (ešte aj tá akcia je prehnaná a hlúpa, dúfam, že úmyselne). Toto nie je film pre mňa. A ani záverečný zvrat-nezvrat to nevylepši. *(alebo to bude tým, že režisér má za sebou množstvo klipov pre popové speváčky ako Beyonce, Madonna a podobne?)

Můj svět (2003)

Už na prvý pohlaď zaujímavý experimentálny počin - mix dokumentu a hraného filmu s grafickými vychytávkami. No k American Splendor som si musel nájsť cestu, lebo pravdu povediac v úvode ma veľmi neoslovil, ale ako čas plynul, film ma zaujal, čim ďalej tým viac. Človek z ľudu, Harvey Pekar má v sebe jedinečnú obyčajnosť, ktorému sa podarilo zaujímavo preplávať životom. Harvey síce v živote nemal veľa šťastia, no i tak sa mu podarilo z toho mála nejako vyboxovať maximum, a to všetko vlastne náhodou. Jednoducho život. "Sure, I'll lose the war eventually, but the goal is to win a few skirmishes along the way, right?" Dal by som skor tri a pol, ale tentokrát sa prikloním ku štyrom