Den díkůvzdání (2023)

Neverím, ale Eli Roth po prvýkrát za svoju kariéru natočil niečo priemerné. Nebudem tomu dávať zbytočne veľa bodov dole, pretože je to tradičný slasher so všetkým, čo k tomu patrí a bez toho, čo by z neho urobilo niečo viac. Ústredný vrah je taký silný, že vlastnými rukami dokáže pootočiť hlavu svojej obete o 180 stupňov, ale v závere sa ukáže, že je to len regulérny človek, ktorý má veľmi rád sociálne siete pri kántrení svojej koristi (mimo jeho vlastného modusu operandi). Na druhú stranu sú samotné killy pekne brutálne a samotné pečenie v trúbe je drsné a následná večera je dosť nechutná a ten dojem slasher hororu to aspoň trocha zlepší. Postavy sú ako vždy v tomto podžánri nanič, ale to sa dá očakávať. Niektoré prepálené pozitívne hodnotenia mi ešte dlho budú vŕtať hlavou, ale každý máme iné priority. Za mňa 55%.

Nech svět světem (2023)

Dobrá a logická pointa (až na jelene), hravá kamera s výbornou hudbou a prekvapivo skvelými hercami, z ktorých asi najviac exceluje Julia Roberts so svojou pesimistickou Amandou. Perfektne budovaná atmosféra a napätie by sa dali len krájať a celkový štýl, aký film prezentuje, pomocou rôznych konverzačiek, existenciálnych presahov a následne dejového posunu vpred, je dobrý. Občas film pôsobí až moc rozťahane, ale pri tom všetkom dobrom sa mu to dá odpustiť. Za mňa 80%.

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Doposiaľ najväčší hnoj, aký Snyder dokázal do sveta vypustiť. Za posledné roky sa mu ako filmárovi vôbec nedarilo a jeho jediným (skôr kvalitatívnym ako diváckym) úspechom bola Zack Snyder´s Justice League, ktorá bola v podstate upgrade filmu starého 7 rokov... Rebel Moon je lacný mix vykrádačiek z lepších filmov, na ktorých parazituje referenciami a celý čas sa tvári seriózne, pričom je to na smiech. Herci nevedia hrať a ich postavy sú bez charakterov, resp. nedokážu prelomiť ten charakterový stereotyp a vydať zo seba viac, ako je možné. Sofia Boutella je vo všeobecnosti dobrá herečka, ale nemyslím si, že touto svojou kreáciou dokáže utiahnúť filmy podobného formátu. Typické snyderovské spomaľovačky boli kedysi, keď Peržanov kosili Sparťania, inovatívne a cool. Dnes tento svoj trademark pchá už vážne do každej druhej scény a tieto úbohé akčné scény tomu nijako nepomôžu a dojem len kazia. Príbeh je jedno veľké klišé, vizuál má kadejaké priemerné sci-fi krajšie a dobrý hudobný soundtrack tu budete hľadať márne. Čakal som od toho vyložene viac, prinajhoršom aspoň priemer, ale toto bola riadna podpásovka a úprimne, radšej si pozriem ešte raz jeho tupých lasvegaských zombíkov, než tento hnoj. Som zvedavý, kto ešte bude mať tú silu predrať sa skrz jeho pokračovanie a predĺžené verzie. Za mňa 40%.

Slepičí úlet: Zrození nuget (2023)

Na originál to síce nemá, ale tieto sliepky majú aj dodnes stále čo ponúknuť. Dej je plný klišé šablón, ale aardmanovská animácia a humor tomu všednému príbehu dodáva určité čaro, ktoré by iné štúdia len ťažko zvládli. Chýba tomu legendárny soundtrack a infantility je tu možno predsa len viac, nakoľko v jednotke sa našiel aj nejeden seriózny moment, ale má to srdce a hravosť plus v závere aj slušný drive. Za mňa 75%.

Šingeki no kjodžin - Season 2 (2017) (série)

Mierny pokrok oproti prvej sérii, aspoň v prípade odstránenia prehnaných reakcii postáv a ich afektu. Ich správanie je dospelejšie, taktika v bojoch je opäť prešpekulovaná a príbeh ako taký je trošku bordel, v ktorom som sa neraz stratil, ale chyba tvorcov to nemusí byť. Opičí titán sa akosi rýchlo vytratil z deja, ale ktovie, možno ho v ďalších sériach vrátia naspäť. Akcia je opäť skvostná. a na tej seriál stavia svoje kvality. Mojou obľúbenou sa stala defenzíva polorozpadnutej veže, kde sa napätie dalo krájať. Aj ten wrestling titánov bol dobrý, ale nemôžem nejako prekusnúť ten rozporuplný koniec. Za mňa spokojnosť, občas to niekde síce škrípe, občas zasa exceluje.

Šingeki no kjodžin - Season 1 (2013) (série)

Anime nikdy nebola moja šálka kávy a viac k tomu cítim averziu, než nadšenie. Výhodou seriálu, že je zo sveta anime, je samotná animácia, ktorá sa najviac prezentuje vo vzhľade ohyzdných titánov plus to, že sfilmovať tento príbeh je prakticky nemožné a úplne zbytočné. Nevýhodou sú tie zaužívané maniere, ktorým trpí asi každý kúsok z tohto žánru. Preafektovanosť a silená spŕška emócii, ktoré sú častokrát úplne nepotrebné a príbeh len spomaľujú a tupia. Preto som si za celý ten čas neobľúbil žiadnu postavu, pretože všetky si prechádzali nervovými zrúteniami pri hociktorej udalosti / rozhovore / výmene názorov. Predovšetkým titulný hrdina Eren Jäger je pre mňa osobne asi najnenávidenejšou postavou a paradoxom je, že sa v podstate základ príbehu točí práve okolo neho. Na druhú stranu je tu veľa akcie, určitá dávka brutality a napätia. Hromada prekvapivých momentov, napínavých i šokujúcich a príbeh sa snaží niekam napredovať. Za mňa ide o veľké prekvapenie, nie však nič geniálne, pretože má to svoje mínusy a predpokladám, že sa seriál tých anime manierov do konca nezbaví, ale moju pozornosť si Attack on Titan získal. Za mňa 80%.

Vánoční skřítek (2003)

Dá sa na tom zasmiať a má to srdce, ktoré dnešným komédiam chýba a môžu o ňom iba snívať. Ferrell sa do tejto role strateného elfského Forresta Gumpa hodí a James Caan mu hrá výborne do karát. Čo na tom, že to už tak zostarlo a dnešné generácie to až tak nerozosmeje. Za mňa 60%.

Šikmá plocha (2016)

Predčasný koniec a to minimum, ktorý Curve  ponúkne, sú pre mňa veľkým sklamaním aj na to, že ide o krátky film. Mnohé dokážu rozpovedať za tak málo minút omnoho viac a nespoliehajú sa iba na to, že sa divák nepríjemne vcíti do kože hlavnej hrdinky a jej situácie a tým to hasne.

Stvořitel (2023)

Edwards tu stvoril originálny post-apo svet, kde tradične neprevládajú dobré vzťahy medzi ľuďmi a robotmi a dochádza k odbojom a genocíde. Som rád, že po veľmi dlhej dobe tu máme konečne nejaký príspevok do sci-fi žánru, ktorý nie je len ďalším suchým pokračovaním komiksového alebo hviezdno-vojnového sveta, kde prevládajú neustále bitky s rozpočtami a dominanciou pohlaví a sexuálnych orientácii (mrk mrk Disney :). Creator sa môže pýšiť krásnymi scenériami, kde spolunažíva ázijská príroda s robotickými ,,domorodcami", nádhernou Zimmerovskou hudbou a určite aj najlepšou detskou herečkou za posledné roky a jej charizmou a citovým prepojením s jej ochrancom Joshuom. Samotný John David Washington tu moc herecky neexceluje a jeho vzťah a trúchlenie za bývalou ženou nie je vôbec presvedčivý. Technická stránka je bombastická a nájde sa tu množstvo nápadov a dobrých scén, ktoré potešia nejedného diváka. A celkovo aj ten koncept, kde ani jedna strana nie je stopercentne dobrá a každá hrabe pre seba, je dobrý. Vytknúť môžem občasné nudné pasáže a zdĺhavosť, ale za mňa je Creator tohtoročným filmovým prekvapením. Za mňa 80%.

Fantomas kontra Scotland Yard (1967)

Tretia časť fantomasovskej série nemá taký dobrý dej, ako predchádzajúce časti. Samotný Fantomas tu už nechce zničiť celý svet, ale iba obrať o peniaze niekoľko bohatých mecenášov a nenájde sa tu ani toľko akčných scén. Avšak... Slnečné Francúzsko vystriedalo hmlisté, pochmúrne Škótsko a do toho strašidelné škótske panstvo a film nabral aj hororové prvky (vyvolávanie ducha, tá nepríjemná chodba s dverami na konci od izby, v ktorej sa zjavujú obesenci - ktorých som sa ako malý chlapec strašne bál) a neskutočne mu to prospelo. Ako som spomenul, dej samotný je až moc jednoduchý, ale ako komediálny triler s prvkami hororu to funguje na jednotku.