Dobrou, mámo (2014)

Finále ma skutočne prekvapilo a až potom mi došlo, že som celý čas nedával dobrý pozor a o to je môj dojem z tohto psychologického (ne)hororu výrazne lepší. Prostredie izolovanej horskej samoty s dvoma hravými chlapcami a prísne rozpoltenou mamou do atmosféry pridáva ten správny kumšt a časom sa dá do kože chalanov, pociťujúcich určitý druh šikany od ich rodiča, vcítiť. Ten mierny masochizmus s finálnym rozuzlením nakoniec rozhodol o mojej štvrtej hviezde. Ich seh, ich seh je rakúsky inovatívny pseudohoror, ktorý žánre o trochu obohacuje a dokazuje, že Európania, na rozdiel od šablónovitých Amíkov vedia byť aj v súčasnosti originálny.

The Boy (2016)

Tradičný, menej odvážny ale nenudiaci horor so sympatickou Lauren Cohan a nečakaným finálnym rozuzlením. Do očí nebilo prakticky nič až na pár rozhodnutí a nezmyselné chovanie postáv v závere. Nemyslím si, že pokračovanie má zmysel, pretože keby sa to uzavrelo nejakým chytrým spôsobom a nečrtalo zbytočné pokračovanie, mohlo ísť aspoň o pokus o niečo viac ako je neurážlivý priemer. Za mňa 60%.

Saw X (2023)

Po desiaty krát sa to konečne podarilo. A pritom stačilo len zmeniť perspektívu - urobiť z hlavného záporáka antihrdinu, ktorý natrafí na horších zmrdov, ako je on sám a dá im to poriadne vyžrať. Saw X konečne viacej prehlbuje Kramerovho vraha a robí z neho ľudskú bytosť. Vždy budem sérii vyčítať, že ho odpravila veľmi skoro a potom sa aj tak k nemu vracala pomocou flashbackov a zamotávajúcej sa minulosti, až to nakoniec všetko prestalo dávať logiku a zmysel. A až teraz sa z jeho prítomnosti konečne niečo vyťažilo. Táto zmena rolí medzi postavami a celkovo smer, ktorým sa príbeh desiatej časti vybral, filmu len prospel. Pasce ako vždy brutálna lahôdka. Tá operácia mozgu je nereálna a s tou najhoršou postavou sa mohol Kramer vyhrať viacej. Ale páčilo sa mi to. až je škoda, že po toľkých prehrách sa to konečne vyplatilo.

Nikdo tě nezachrání (2023)

Sympatická herečka, miestami dusná atmosféra a dobrý nápad s mimozemskými vlámačmi, bohužiaľ ale nie moc utiahnutý do konca s nie moc atraktívnym vyvrcholením. Dizajn mimoňov obyčajný, ale ich pohyby a zvuky pôsobia dosť creepy aj cez skákavú kvalitu trikov. Bavilo ma to, ale na druhé pozretie to nie je a žiadna scéna moc neostane v pamäti. Na tento film sa veľmi rýchlo zabudne. Za mňa 55%.

Candyman (1992)

Candyman je malým hororovým zázrakom 90-tych rokov. Atmosférickým, brutalitou a psychickou agóniou obsiahlym dielom, s démonickou chorálnou hudbou a peknou hitchcockovskou postavou Helen. Okrem toho celá urban legenda ohľadom bájneho Candymana, pripomínajúceho takého sídliskového satana s hákom namiesto ruky je pôsobivá a film je skutočným čistokrvným hororom bez náznaku paródie, ktorou séria Nočná mora z Elm Street občas bola (stále mám však pre ňu slabosť). Výborné od začiatku až do konca, piatu hviezdu ešte zvážim. Za mňa 85%.

Nepřemožitelné zlo (2005)

Prostredie odľahlej detskej nemocnice s tajomným zlom prebývajúcim v jej vnútre je účinné a miestami bola atmosféra fakt strašidelná. Nečakané rozuzlenie s vážne odpornou kreatúrou a hrozivým backstory ma dlhší čas nútili uvažovať nad vyšším hodnotením, ale predsa len určitá hravosť tu schádza a presvedčivejšiu hlavnú hrdinku by film rozhodne potreboval. Ale je to dobré a aj skrz takú okatú lacnosť je to efektívnejšie, ako mnoho vysokorozpočtových hororov súčasnej doby.

Mluv se mnou (2023)

Chytré a nepredvídateľné, čo u viacerých dnešných hororoch nebýva až takou samozrejmosťou. Herecky slušné, dráma funguje a mladého chlapca mi bolo ľúto. Hlavná hrdinka spočiatku robí samé hlúpe rozhodnutia, ale vďaka koncu sa jej to dá odpustiť. Chýbalo mi tam ale niečo, kvôli čomu by som celý ten hype ohľadom nového kúsku hororovej produkcie štúdia A24 chápal. Jasné, body za originalitu sa nájdu, ale väčšia dĺžka a fakt, že sa z toho všetkého dalo vystrúhať omnoho viac, nepustia a preto nemám dôvod dať viac ako 3*. Za pozornosť to stojí, ale po záverečných titulkách vám to v hlave neutkvie. Za mňa 65%.

Noční let (2005)

Okrem cool námetu s dobrou hereckou dvojicou je podľa mňa tento lietadlový triler priemerný. Načrtáva veľké veci, ale zbytočne zasahuje do bondovského štýlu a vo výsledku pôsobí nemastno neslano. Cillian Murphy je dobrý záporák, ale Rachel McAdams ho niekoľkokrát (!) sama vlastnoručne prebije a nielen fyzicky, ale i inteligenčne. Craven má za sebou lepšie časy a toto mu do jeho comebacku nijak neprispelo. Skrz všetku kritiku je to stále iba dobrý, neškodný priemer, ktorý mohol byť niečím viac.

Team America: Světovej policajt (2004)

Bábkové Interview s pekným čiernym humorom, kde občas dačo sadne a občas skôr naopak, ale aj tak je to parádna jazda, miestami až moc skratkovitá a priamočiara, ale zabaví. Až mi je divné, že to nikdy nedostalo pokračovanie.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Tykwerova osobná metafora na najtemnejšie stránky ľudskej túžby, vyjadrená vôňou, pachmi a konaním Grenuillovho vraha. V jadre ale nádherný film, ktorý je zakrytý temným plášťom. S dokonalou hudbou, zobrazením Francúzska v 18. storočí, či už z pohľadu špinavých parížskych stok alebo bohatej buržoázie. Záverečné orgie a prelet kamerou nad súložiacimi ľuďmi s bezchybnou Griebeho hudbou je doslovný highlight a jeden z vrcholov európskej kinematografie. Za mňa 95%.