• Fantasy

Avengers: Age of Ultron (2015)

Avengers jsou hlavně hrdinové mého srdce. Na film sem se těšil opravdu dlouho a troufám si říct, že nic lepšího už letos nebude. Jednoduše to byla mrda. Jako měl sem za sebou 21 hodinový marathon MARVEL filmů, tak si to možná nepamatuju dost dobře, ale byla to mrda. Opět nás film snaží nakopávat už od první vteřiny, což se mu skutečně daří. Postupně se dostáváme do děje, zjišťujeme, co by jak mohlo být a další scény nám naše představi dokonale ničí a opět nás nakopávají. Všechno to nádherně doplňují komické kousky našich superhrdinů, kterých je ve filmu dost a vůbec to nepůsobí jako lámání přes koleno. Zároveň si film stále udržuje vážnost a od akce neutíká. Všechno spěje do epického finále, kde už to trošku balancuje na hraně kýče ale to jen na chvilku, hned se nám to elegantně vrací do roviny epična a mrdy, jako tomu bylo ve zbytku filmu. (1500%)

Hele vole, kde mám káru? (2000)

Skutečně není na světě lepší zábava, než sledování těchto debil ích komedií. Už od první chvíle sem věděl, že následujících 80 minut se budu bavit. A tak se i stalo. Další rozměr tomu podle mě dává i český dabing.

Svatba Jiřího Káry (2000) (amatérský film)

Když jsem kdysi zaslechl hlášku 'Děléj, už ste tady měli bejt štyry minuty, ty magore!', neskutečně mě pobavila. Nikdy mě ale nenapadlo, že tato hláška je pouze vrcholek ledovce, který byl téměř celý skryt v oceánu zvaném internet. Ale den se se dnem sešel (narozdíl od Stránského s Károu) a já narazil na toto unikum. Tento artefakt české kinematografie. Ihned mi bylo jasné, že to neskončí jedním shlédnutím. Nebylo, a dosud mi není jasné, co mě na tom vlastně tak strašně fascinuje. Určitě to z částí je Károva bezprostřednost a celkové nevšední vystupování všech svatebčanů, o nichž, myslím, bylo už řečeno dost. Například někde sem četl, že je to nejkultovnější video na celém českém YouTube. Pro mě tedy rozhodně ano. Je to zábava tak neotřelá a přízemní, že mě nejspíš nepřejde pouštět si to dokola a dokola pořád znovu. Nespočetné shlédnutí tohoto veledíla, kde je hlavním hrdinou (pro některé z nás skutečným hrdinou je!) alkoholik bez domova a špetky společenských konvencí Jirka Kára, mě vedla k dalšímu nespočtu zamyšlení se. A to ať už nad samotným děním na plátně, za ním, před ním, a nebo i třeba nad děním v mém bezprostředním okolí. Kolik chybí nám od prahu ulice? Co nás dělí od tak nevyhnutelné a všudipřítomné smrti? Někoho pár panáku rumu a tři sklenice rumu, tak jako to čekalo pana Ouřadu. Kdo ví? Nikdo. Nikdo neví, co nás čeká, za minuty, za dvě, za rok, za 15 let... Ani Jiří, ani Blanka, ani ten Stránskej vyprcanej. Na povrch vyvstávají ale i jiné otázky. Třeba: 'Kde je ten Stránskej vyprcanej?' A skutečně. Kde je? Nehledá každý z nás toho svého Stránského? V průběhu celého filmu zjišťujeme, že jednotlivý svatebčané neustále něco hledají nebo postrádají. Je to snad smysl života? Nebo skutečně jen ta kytka, co je na stole? Neměli bychom ale trávit čas právě hledáním té kytky? Právě v tom to bude. Hledíme neustále do sebe a hledáme odpovědi příliš hluboku. A pak zjistíme, že nemáme klíče a musíme lézt do bytu světlíkem. Možná to bude naše poslední věc. co v životě uděláme. Proč tedy neděláme to, co skutečně chceme? Jirka a jeho parta to tak dělají. Chtěj pivo zasraný, tak si ho daj. Chtěj si zahajlovat, tak si zahajlujou a ještě si zařvou 'SS!!'. Nestydí se jeden před druhým. Ani před ostatními lidmi. Mají to totiž dle svých slov 'v píči, vole,' nebo 'to mrdaj, vole.' Nemyslíte si, že právě oni jsou ti šťastní. Neřeší všemožné dresscody a etiketu a co si kdo myslí nebo nemyslí. Prostě žijou naplno. Opijou se, a jestli se ráno probudí, nebo ne, je jim skutečně jedno. Bylo toho už řečeno skutečně hodně. Určitě doporučuju minimálně shlédnout první část. Zamyslet se nad světem také nebude k zahození. Jo a nezapomeňte: DURANGA, VOLE!!!

Rychle a zběsile 7 (2015)

Bylo to strašně našlapaný. Místy přehnaný, že sem se neudržel a smál se na celé kolo. Jindy mě to zase dojímaly scény k slzám. Bylo to jako na horské dráze. A přibližně stejně rychle mi ten film utekl. Kvalitní podívaná. Bohužel nemůžu soudit, jestli to bylo lepší nebo horší než předchozích šest dílů. Snad někdy později... Jo a ještě na závěr pro Spiker01: Řadový divák nemá co vypínat.

Návrat do budoucnosti II (1989)

Skvělej film. Herecký výkony správně osmdesátkový a prostě všechno. Jenom tak na okraj ještě, že to tu vypadá dnes trošku jinak, no.

Americký sniper (2014)

Sakra to bylo silný! Fakt sem ke konci málem brečel. A to nejsem Američan, nedovedu si představit, jak to vypadá po projekcích tam. Nejspíš rovnou u východu vybírají ty bojeschopné a odváží je na výcvik (ti zbylí jdou ke zdravotníkům). K filmu samotnýmu: Je to celý takový nádherně uvěřitelný a bezprostřední, že moc nevnímáte, jak dlouho že už tam dřepíte a najednou je vám smutno. Bradley je fakt správný "redneck". Kšilt dozadu a střílí jednoho muslima za druhým. Bez výčitek. Jediné výčitky má z toho, že jich mohl zabít víc. Já bych je měl, kdybych tomu nedal minimálně 5 hvězd. Akční scény sou super. Tak akorát krve... Všechno do sebe zapadá a odkazy na skutečný události to celé podtrhují.

Mortdecai: Grandiózní případ (2015)

Po shlédnutí traileru jsem očekával zcela odlišnou podívanou, která však nakonec nebyla ani lepší ani horší, ale prostě jiná. Rozhodně jsem nečekal tak složitou zápletku. Nebo zápletku obecně. Johnnyho mám rád a musím konstatovat, že se mi v téhle roli nelíbil. Nebylo to úplně ono. Je skvělej herec, takže to bylo fajn, ač v některých situacích působil mírně křečovitě a chybělo tomu to něco navíc, to, proč tomu nemohu dát 5 hvězd. Je to vkusná podívaná z trošku jiného prostředí, než jsem zvyklí a s perfektně zvládnutým motivem sluhy, který je stejně věrný jako odolný, a stejně nadržený jako ošklivý. Pa!

Kingsman: Tajná služba (2014)

Ajajaj. Dlouho sem neviděl takhle dobrou komedii. Už od začátku naprosto strhující podívaná. Ten film měl nakonec všechno, co mám rád! Obleky, gentlemany, rozpůlenýho gentlemana, pistole, akci, Velkou Británii, koule, rvačky, mopse, píčoviny, vtip, zvratky, Samuela, dokonce i vybuchující mozky, o kterých sem vlastně dodnes nevěděl, že je mám rád a nakonec se dočkáte i zadku skotský princezny. No co vy na to? Já snad jen: Díky, Matthew Vaughne! Z toho filmu sem se jednoduše posral stejně, jako se měl posrat pan profesor ze svojí whiskey. Těch rvaček a akce tu nebylo zrovna málo. To správné kouzlo jim dodává ona veselá hudba, která všechny tyhle scény doprovází a podkresluje podobně, jako u Guardians. V mnoha chvílích je to menší parodie na akční trháky, což je neskutečně super. Mám z toho všeho do teď otlak na močáku a nejspíš jsem si vytvořil aichmocrusofobii. Ale stálo to za to! 129 minut zábavy, které stojí za to vidět od začátku až do úplného konce a to nejenom kvůli tomu zadku skotské princezny.

Na hraně zítřka (2014)

Asi jedno z nejlepších sci-fi, co sem viděl. Možná i vůbec nejlepší, teď si nevzpomenu na žádný jiný sci-fi. Každopádně je to skvělej nápad - opakovat znovu a znovu, dokud se to nepovede. Zajímavě je zpracovaná i sama mimozemská rasa. No a na konec finále, které je pro mě velmi osvěžující záležitostí; je opravdu milé jednou vidět v plamenech jiné město, než New York se svým Manhattnem. Prostě je to opravdu velmi povedený film s hromadou akce!