Před vraždou - Epizoda 1 (2022) (epizoda)

Línia s Tuccim v base výborná. Tá v civile zatiaľ nie príliš presvedčivá, respektíve za mňa málo uveriteľná. Prečo by niekto chránil niekoho nie až tak blízkeho na úkor seba, či rodiny? Na konci sa ukazuje, akým spôsobom sa asi ľudia na oboch stranách prepoja, ale pilot ma nepresvedčil, že musí ísť nevyhnutne o významnú seriálovú udalosť.

Na nože: Glass Onion (2022)

O triedu nižšie ako prvý prípad. Čo je stále celkom slušné hodnotenie. Glass Onion poteší svojou štruktúrou, kedy zrazu začneme sledovať udalosti v retrospektíve, avšak samotné rozuzlenie neprekvapí snáď ničím. Dokonca ani tým, akým spôsobom bude vrah potrestaný, tam by som dokonca onú pomstu považoval za dosť veľký prečin voči úcte k umeniu. Problémom je aj to, že všetko sa rozbehne až v tretine stopáže, čo je pri takto dlhom filme dosť problematické. Herci sú všetci fajn, ale vyložene nikto neohúri.

Jeho temné esence - The Abyss (2022) (epizoda)

Je to čím ďalej, tým lepšie. Alebo čím bližšie k záveru, tým mystickejšie, nadpozemskejšie a éterickejšie. Pokiaľ vám tento mix sci-fi, fantasy a kresťanskej tématiky pripadá príliš veľký a nespojiteľný žánrový miš maš, asi sa k samotnému záveru ani neprepracujete, ale pripadá mi, že podobne nápadito vizuálne ladený seriál tu už nie je. A je mi jedno, či to pôsobí gýčovo, alebo umelecky, skrátka sa na to skvele pozerá.

Jeho temné esence - No Way Out (2022) (epizoda)

Z pôvodne nenápadnej epizódy sa nakoniec vykľula tá doposiaľ najlepšia v sérii. A jedna z najkrajším vizuálom vôbec v celom seriáli. Nechcem prezrádzať, kam sa pozrieme a čo uvidíme, ono je to skutočne zaujímavé totiž až v druhej polovici. Ale už z prechádzajúcej epizódy je zrejmé, že s Lyrou zavítame medzi mŕtvych za jazerom a trochu to tam vyzerá ako v Mordore.

Jeho temné esence - Lyra and Her Death (2022) (epizoda)

Lyra sa ocitá v zemi smrti, ktorá je zobrazená pomerne neortodoxne, čo možno viacerých sklame, ale pôsobí to tam, ani neviem prečo, ako nejaká ťažká byrokracia s nádychom Brazil. A zle sa vyjednáva s prevozníkmi, pretože zákony sú zákony. Ešte zaujímavejšia je konfrontácia jej matky s tým "najväčším zlom", ale jej intrigy sú tentokrát akosi priehľadné.

Jeho temné esence - The Intention Craft (2022) (epizoda)

Už sa zdalo, že pôjde o slabšiu epizódu, pretože medveď... a to doslova. Čím viac melie a zrovna nezabíja protivníkov, tým chcete, aby už zavrel tlamu. Našťastie to vrie medzi milujúcimi rodičmi, ktorí nie sú až zase tak rozdielni, ako sa na prvý pohľad zdá a obom ide hlavne o seba. Epizóda nakoniec skvele graduje a postavy sa dostávajú zase niekam úplne inam, takže aj to hodnotenie môže byť vyššie.

Jeho temné esence - The Break (2022) (epizoda)

Tentokrát mmnoho lepšie ako pilot tretej série. Epizóda má vysoké tempo, stále sa niečo deje, postavy sa dostávajú do konfrontácií a to aj naprieč svetmi. A samozrejme nechýba cliffhanger. Tentokrát si to najviac užíva Asriel, respektíve McAvoy, asi je radosť hrať pre tohto pána tohto pána. Ono mučiť anjela má svoje nadpozemské čaro. A ten medveď bol konečne skutočne užitočný.

Jeho temné esence - The Enchanted Sleeper (2022) (epizoda)

Tretia séria sa neprekvapivo rozbieha dosť pomaly, ale napriek tomu epizóda rýchlo ubehne. Skáčeme medzi viacerými dejovými líniami, kde sa vedú dialógy v interiéroch, alebo na nie príliš vizuálne zaujímavých miestach. Ale to sa určite rýchlo zmení, keďže druhá séria, ako pre predlohami nepoznamenaného diváka, ma veľmi príjemne prekvapila vývojom celého príbehu, ktorý som poznal iba z filmu.

Zkáza Mary Deare (1959)

Mne nápad s jediným pasažierom nájdeným na opustenej lodi a následné vysvetľovanie všetkých okolností pripadal veľmi originálny. Navyše je príbeh aj veľmi príťažlivo a napínavo nakrútený. Už len tie dve lode na mori v búrke, i keď tu máme občas čo dočinenia s miniatúrami, sú momenty, kedy sa ešte viac schúlite doma pri pozeraní pod perinu. No a potom nasleduje napínavá súdna dráma s prekvapivými zvratmi. A perličkou na konci je opätovná návšteva vraku. Jedinou vážnejšou chybou je tak urýchlený záver, kedy sa síce všetko vysvetlí, ale film by pre správne vyznenie potreboval ešte minimálne desať minút navyše.

Avatar: The Way of Water (2022)

Zatiaľ za 4, ale s nábehom na 5. Nemôže byť náhoda, že IMAX sa nachádza hneď vedľa plavárne v Goleme v Boroch, Cameron určite točil film o vode preto, aby sme si hneď kúpili permanentku do plavárne, pretože takú chuť si ísť na 5 hodín zaplávať som ešte v živote nemal. The Way of Water má trochu netradičnú dramaturgiu, čo môže byť dosť ťažký kameň úrazu pre nemalú časť publika. Po super expozícii totiž zažívame ďalšiu vo vode a v novom kmeni, pričom mi stále nejde do hlavy, prečo tam Jake išiel, keď vedel, čo tým spôsobí. Ale skutočne nejde o nič, kvôli čomu by som snáď celý film musel zavrhnúť. Mám dojem, že Cameron išiel viac po svojich fanúšikoch a snažil sa viac prejaviť vlastný rukopis, než tomu bolo naposledy. Skrátka tu cítiť Priepasť a vo finále, čo sa týka atmosféry, aj Votrelcov, čo ale môže byť len môj subjektívny dojem. Druhý diel je temnejší, riešia sa osobné záležitosti, ktoré sú podľa mňa dostatočne zvládnuté (protagonista aj antagonista sú otcami), avšak stále ide o to isté, čo v prvom diele, čiže celý príbeh sa posunul ďalej vlastne len v tom, že Jake a jeho rodinka bývajú inde.