Zaklínač - Vzácný druh (2019) (epizoda)

Putovanie po krajine niekoľkých skupiniek postáv pripomenie prvú polovicu Dvoch veží, čo myslím ako kompliment, i keď sa Zaklínač Pána prsteňov nesnaží kopírovať. Skrátka všade krásna príroda, pekné výhľady a panorámy, nervy drásajúci prechod po mostíku na strmej skale, až človek zabudne sledovať, o čo ide v deji. Záverečné stretnutie s drakom je po vizuálnej stránke skôr miernym sklamaním, v porovnaní s predchádzajúcim vizuálom.

Zaklínač - O hostinách, parchantech a pohřbech (2019) (epizoda)

Skákanie cez priestor je nesmierne zábavne, dokonca aj s dosť prekvapivou a krutou bodkou na záver. Podobne je to aj s ďalšími líniami. Problém vidím v tom, že to na mňa začína pôsobiť ako fan servis pre čitateľov a osobne sa v deji pomaly začínam strácať. Rozhodnú teda ďalšie epizódy, kedy mi to ako nečitateľovi buď dá zmysel, alebo usúdim, že seriál mal byť viac spracovaný ako samostatné dielo s vlastnými pravidlami. Prípadne že prvá séria vyžaduje dve pozretia.

Zaklínač - Zrádce měsíc (2019) (epizoda)

Toto je asi diel, kde sa tvorcovia skutočne našli a pochopili vlastnú látku. Neznamená to, že tu nie je zopár wtf momentov, osobne nepovažujem paralelnú montáž záverečných dvoch sekvencií za geniálnu, ale "iba" za vydarenú. Premena Jenefer poteší, povedzme si pravdu, takto budeme mať menšie problémy sa na ňu pozerať. Ide zatiaľ o najtemnejší a najviac fantasy diel.

Zaklínač - Čtyři marky (2019) (epizoda)

Druhá epizóda akoby vôbec nenadväzovala na pilot, ale košatému príbehu a svetu treba nechať trochu času na prepojenie všetkého so všetkým. Sledujeme tri dejové línie, kde je zatiaľ možno ten s Jenefer najvýživnejší a najzábavnejší. Dočkáme sa zopár wtf scén, nie som si istý niektorými maskami, ale v globále ma tento svet chytil. No a záverečný song je skvelý. Aj v angličtine, aj v češtine.

Kate (2021)

Kate pobehuje a vraží po nočnom Tokyu ako zbesilá, pretože viac času nemá a koncept, že sa všetko ráno skončí, dovoľuje tvorcom nakrúcať cool scény v nočnom neónovom veľkomeste. Vyzerá to dobre, je to patrične prehnané a na záver to podtrhuje myšlienku, respektíve filozofickú otázku o tom, čo je rodina. A odpoveď je prekvapivo pesimistická a krutá. Potom ani nevadí, že tvár a meno toho, kto za všetkým stojí, je veľmi jednoducho odhadnuteľná. Ale inak by to nemalo zmysel. Je to jednohubka typu Lucy, ale s civilnejším finále. 70%

Hodina nejistoty (2021)

Zaujímavý koncept, kedy z akcie v škole nevidíme (skoro) vôbec nič, respektíve iba zopár fragmentov prostredníctvom mobilu. V rámci filmov o streľbe na amerických stredných školách tak ide o novinku, trochu pripomínajúcu napríklad Searching (informácie iba cez technológie), alebo Locke (jedna postava celý film telefonuje) ale predsa len menej atraktívnu. Ono pobehovanie po lese a príjazd na miesto činu nedokáže nikdy naplno strhnúť, ale pri tak krátkej stopáži je výsledok uspokojujúci.

Westworld - Fidelity (2022) (epizoda)

Pokiaľ Westworld v štvrtej sérii pripomína Matrix, tak v šiestej časti začína pripomínať Moon. Pokiaľ máte radi Aarona Pula, tak si ho tu skutočne užijete. A užije si aj on sám seba. V podstate rutinná epizóda ale na konci pripraví prekvapenie, na aké sme vo Westworlde zvyknutí, zistíme, kto je koho otec a podobne, mne to aspoň doteraz nedošlo, možno to bolo zrejmé od začiatku, respektíve spomenuté skôr. Mimochodom ak sa tešíte na Dolores, tak tentokrát sa jej dejovej línii úplne vyhneme.

Zaklínač - Začátek konce (2019) (epizoda)

Začiatok konca vyzerá ako začiatok série a koniec série a akoby medzi tým nič nebolo. To nie je kritika, skrátka len tvorcovia chceli zaujať hneď pilotom vysoko očakávaného projektu a tým pádom ponúkli množstvo brutálneho násilia, veľkú bitku a nečakané úmrtia hneď na začiatok. Na mňa to fungovalo, len mi to stále atmosférou pripomínalo viac GoT ako niečo exkluzívne nové. Knihy som nečítal, ani nevidel celovečerné filmy.

V nemilosti (2021)

Narušiteľom systému je tentokrát Sandra Bullock a nemecká režisérka a hneď trojica scenáristov jej to vôbec neuľahčuje. Prekvapivo funguje spojenie sociálnej drámy a trileru, neprekvapivo aj dve časové roviny a niekoľko dejových línií, ktoré sa samozrejme prepoja v napínavom a emotívnom závere (ale bez lacného sentimentu) zároveň prepájajúcom prítomnosť s minulosťou. Nechápem, prečo získavajú pozornosť sotva priemerné akčnejšie kúsky Netflixu (všetci vieme o ktorých je reč) a V nemilosti ostáva v ich tieni, keď ich v skutočnosti svojou kvalitou zatieňuje ako obrovský mrak.

Časové pásmo bylo změněno