Simpsonovi - Baskeťák Bart (2017) (epizoda)

Experimentálnejšie prerozprávaný diel, čo asi mnohých zmiatlo a skončil tak v modrých číslach. Retrospektívne a dokumentárne prerozprávaný dej trochu pripomína Občana Kanea, ale ono je tu toho proste na 20 minút veľa. Vzostup nahor je až príliš rýchly a Bartov tréner mal byť niekto iný ako Homer. Celé je to podané akosi chladne, ale snaha o niečo iné sa vždy cení. Najviac zabodoval nie Bart na ihrisku, ale Milhouse ako anonymný kamarát.

Simpsonovi - Vzhůru z prázdnin (2017) (epizoda)

Rozhodne nejde o diel, ktorý by sa celý odohrával v Krustyho tábore, ako sa dialo v tom legendárnom hlboko v deväťdesiatkách. Skôr sa postupne dozvedáme tajomstvo, prečo Bart a Líza majú z tejto návštevy psychické problémy. Viac ale pobaví "nový" Homer, po rokoch si totiž rozbalil príručku bezpečnostného technika z igelitového obalu a div sa svete, nie zrovna úzka knižka ho začala baviť. Mňa zase bavili vizualizácie fungovania jeho mozgu po tomto osvietení. Čo na to ale Marge?

Simpsonovi - Klobouk plný viny (2017) (epizoda)

Treba byť trochu zhovievavý a odpustiť scenáristom, že zrazu máme v Springfielde pláž a Homer kedysi hrával s otcom šachy. Keď je opätovné prepisovanie pravidiel a "faktov" seriálu doprevádzané vtipnými gagmi, tak to nie je tak ťažké. Lenny v kufri, Homer a posledná partia s otcom, skypovanie s majstrom sveta v šachu, ale predovšetkým dedo ako kužeľky v bowlingu a Bartove zhmotnené výčitky svedomia a Homerove zhmotnené lenivosť, opilectvo, a tak ďalej, a tak podobne...

Návrat Sherlocka Holmese - Opatské sídlo (1986) (epizoda)

Zdanlivo jasný prípad vraždy majiteľa veľkého sídla pri lúpeži troma známymi firmami z okolia. Lenže je tu otázka usadeniny z vína v jednom z pohárov, námorníckym uzlom zviazaná žena a modriny na jej tele. A ešte zopár drobností. Holmes vie, že mu nežná deva nehovorí tak úplne pravdu, možno dokonca vôbec. Zaujímavo premyslený prípad, ACD si dal na jednotlivostiach skutočne záležať a na konci si dovolil aj riadne pomoralizovať. Buďme ale radi aj za takéto prípady, sú príjemným spestrením výborného seriálu.

Loki - Velké poslání (2021) (epizoda)

Zaujímavé uchopenie ďalšieho zo seriálov z MCU. Ono to TVA pripomína "tak trochu" agentúru pôsobiacu v bezčasí z Asimovovho románu Koniec večnosti. Úvod v TVA zase svojou byrokraciou Brazil, až vám bude Lokiho ľúto. Ozvláštnením sú výlety do minulosti a do iných kútov sveta a celé to stojí na konfrontácii a napätiu medzi Hiddlestonom a Wilsonom.

Smolný pich aneb Pitomý porno (2021)

V podstate štyri filmy v jednom. Chronologicky mi tie dva prvé k sebe pasujú ako skvelá juxtapozícia a osobne by som takto aj (svoj) film ukončil a mal by som pocit, že všetko dôležité bolo povedané. Lenže potom nasledujú ešte dva, a aby toho nebolo málo tak aj tri závery, a aby bolo každému jasné, o čom je tu reč, tak je nám to vtĺkané do hlavy pomaly stokrát po sebe. Pričom v polovici to je jasné asi vážne každému. Občas je to vtipné (Hannah Montana, toto nezaznamenali ani titulky), občas úmorne didaktické a občas iba wtf. Radu Jude (geniálny Aferim) a doslovnosť, tejto kombinácii nechápem.

Cruella (2021)

Nečakal by som, že ma film s týmto názvom a v tomto veku (ale bližšie k žiakyni než učiteľke v tomto diele) dokáže skoro až nadchnúť. Nebyť zopár nepresností a nedotiahnutostí, nemal by som problém priznať farbu a dal by som päť čiernych čmúh na bielu srsť. Vážny tón ladí s komediálnymi vsuvkami, ale dokopy to už menej ladí s rozprávkovosťou fungovania fikčného sveta, kedy je polícia úplne neschopná a predsa len sa stačí pozornejšie pozrieť a hlavne počúvať, aby bolo každému vo firme jasné, kto je Cruella. A v pohode by sme sa zmestili do dvoch hodín. Ale kašľať na to, pre mňa najlepší live action Disney a námet na premýšľanie, či chovanie a talent dieťaťa viac ovplyvňuje výchova, alebo gény.

Návrat Sherlocka Holmese - Prázdný dům (1986) (epizoda)

Sherlock Holmes sa vracia na scénu, pretože sa tak ACD nakoniec rozhodol, a tak sa musí vysvetľovať samotný pád, kde to až príliš prosté. Nový prípad, s ktorým začína samotný Watson, tak je až do finále odsunutý na druhú koľaj. Ide tak o otázku vkusu, či sa tešíte na ďalší zapeklitý prípad (ostanete trochu sklamaní), alebo si chcete užiť návrat Holmesa a nadšenie okolia (budete vrnieť blahom). Ja som niekde medzi.

Z archivu Sherlocka Holmese - Série 2 (1985) (série)

Druhá séria príbehov s pánmi Holmesom a Watsonom, respektíve hercami Brettom a Burkeom tú prvú kvalitatívne prekonala. Ak je v niečom slabšia, tak podľa mňa v tom, že prvý a posledný prípad sú o niečo slabšie ako v podstate absolútne bezchybné epizódy medzi nimi. Tvorcovia pracujú už lepšie s atmosférou, napätím, tajomnom a viac sú so svojimi postavami zžití aj herci. Skvele bol vybratý aj predstaviteľ Moriartyho, o tom ale nikto pri doterajšom dokonalom castingu vopred snáď ani na okamžik nezapochyboval.