Rychle a zběsile (2001)

Dneska již klasika. Čím je tenhle film starší, tím víc ho cením. Uvěřitelný příběh, dobrá akce, super postavy a hlavně - pořádný káry a tuning. A to miluju. 100%

Seznamte se, Joe Black (1998)

Moc hezký film. Nemám rád Brada Pitta, ale tady se mi líbil. Mám rád Anthonyho Hopkinse a nezklamal. Zajímavý námět a málo klišé, to se mi líbí. Ve zkrze lidské a uvěřitelné. Jen závěr u mě zas tak nezabodoval. Emoce, které v něm byly, se v jednom okamžiku ztratily a už jsem se nedokázal zase naladit. A pak ta hrozivá délka. Ale i tak, (u mě na romantický film) velmi slušných 75%.

Krvavá sklizeň (2007)

Bod navíc za zajímavý závěr, jinak celkem průměrná hororová podívaná. Ale i tak slušné, dokáže zabavit, trochu vyděsit a překvapit. 45%

Invaze terordaktylů (2016)

Upřímně, ani jsem nečekal, že se tak pobavím. Béčkové/céčkové filmy s tématikou příšer nebo mimozemšťanů jsou moje guilty pleasure a u tohodle jsem se fakt bavil. Docela v pohodě děj, herci a jejich postavy uvěřitelné, efekty nejsou na výsměch, jako u jiných podobných skvostů. Pteroušové dávají našim hrdinům slušně na prdel, ale oni vše s notnou dávkou štěstí zvládnou. Člověk se zabaví a zasměje. Škoda relativně nízkého hodnocení, za mě naopak jedno z nejlepších béček. Slušných 55%.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Je to neskutečnej zážitek. Nemohl jsem se od filmu až do závěru odtrhnout. Věčný souboj Forrest Gump vs Shawshank nechám otevřený. Za mě ovšem Shawshank měl trochu míň klišé a víc mě dokázal připoutat k ději. Nemůžu jinak než 100%.

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Tenhle film je skutečně blbej, až to bolí. Je to jak rána do koulí. První polovinu filmu jsem se nudil a jen obracel oči v sloup, z důvodu neuvěřitelné pitomosti příběhu, stylu vyprávění a hereckých výkonů. Druhá polovina aspoň trochu zbytek zachraňuje. Co se týče až přehnaného feminismu - je to opět z kategorie “my v DC vám to ukážeme, jak se to nemá dělat”. Rádoby silné a drsňácké ženské charaktery, které spíš vypadají jako zneuznalé lesby, nebo staré panny. Ptám se, kde je éra skutečně silných ženských hrdinek typu Princezna Leia, nebo Catwoman z Batman Returns. Todle byla parodie, plná estrogenových výtrysků emocí, kopaček do koulí zlotřilých chlapů a rádoby femi-power dialogů. Já takovýhle filmový svět nechci. Nechci hrdinky, které jsou vlastně macho-chlap, akorát z druhé strany mince. Chci uvěřitelné filmové hrdinky. Proč u Wonder Woman to šlo a tady ne? Pomalu se začínám bát WW84. A opět se mi potvrzuje, že DC Universe by potřeboval změnu. Nebo restart. Nebo restart a změnu, nebo já nevím. Každopádně je to průser. Bídných 30%. P.S. Vůbec nechápu, jak tahle slátanina může mít podobné hodnocení jako BvS nebo JL, to byly nesrovnatelně lepší filmy, ať vizuálně, nebo příběhově.

Le Mans '66 (2019)

Již pro mě neplatí, že Rivalové jsou nejlepší "závodnický" film. Le Mans mě skutečně dostalo. Neskutečná jízda (doslova). Úžasný vizuál, poutavý příběh, skvělé scény závodů a dojemný závěr. 100%

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Dlouho jsem otálel s hodnocením i samotným komentářem k filmu. Star Wars je moje největší filmová vášeň. Už jako malej kluk jsem sledoval originální trojici filmů, hrál si s kamarády na Jedie a piloty hvězdných stíhaček. Pak přišla prequelová trilogie a i přes dětinskost prvního filmu a zdlouhavost druhého, jsem si nakonec odnesl úžasný zážitek z Epizody 3. Silné a charismatické postavy, oproti původním filmům vymakané efekty. Star Wars se staly mojí největší láskou ze světa filmů. Do světa Star Wars, pak ovšem přišel někdo, kdo se snaží na této značce jen získat peníze pro rozšíření svého impéria. Ne, není to Palpatine, je to zlý myšák Mickey. On si svými všemocnými chapadly uzmul pro sebe Star Wars a předal je skupině diletantů. Naservírovali nám plno inkluzivních želé postav, které jsou sice podle nejnovějších politicky korektních trendů, ale ani po třetím filmu nám nepřirostli k srdci. Ne, Poe, nikdy nebudeš Han Solo. Ne Finne, nikdy nebudeš Lando. A sorry Rey, i když tě mám rád, nebudeš Leia. Tuhle trilogii nese na zádech, jako pověstný Altas svět, Adam Driver a jeho Kylo Ren/Ben Solo. Nakolik musíš mít špatné postavy, abys musel pořád do příběhu zakomponovávat Leiu, jejíž představitelka je již mrtvá? Pár řádků k předchozím filmům, jak je vidím s odstupem času: Ep. 7 - Velmi dobrá Star Wars jízda, důstojné navázání na originální trojici filmů, pár fan servisů a slušné překvapivé zvraty i gradované souboje. Jasně nejlepší z nové trilogie. Ep. 8 - Snaží se šokovat, nakonec až moc. S každým shlédnutím se mi líbí míň a míň. Naprosto nepochopitelná a zmatečná dějová linka Finn-Rose. Nelogické chování hlavních postav. Korunu tomu dává admirálka Vynucená Diverzita. Spousta nevynucených smrtí dobrých postav, na úkor želé social-justice postav. Na druhou stranu nebylo tam jen temno. Super souboj v trůním sále Prvního řádu, "Holdo" manévr a "souboj" Luke vs Ben. Teď k Rise of Skywalker. (Spoiler Alert) Návrat Palpyho, jako hlavního záporáka je pro mě osobně plus. Darth Sidious je moje nejoblíbenější postava SW. Celý film je velká akční a efektní podívaná. Má slušné tempo a dostáváme tady poměrně dost fan servisů, nový rozměrů použití Síly i nové rozšíření profilu našich postav. Celkové film dobře graduje, je tam pár opravdu velmi dobrých momentů (souboj Rey-Kylo, znovuzrození Bena, závěrečný souboj s Palpatinem). Děj byl rozebrán ze všech stran, chtěl bych to vzít obecněji. Obecně ovšem, je to třetí film, tich novot je tam upřímně možná až moc. Tvůrci se snaží o nové věci a zároveň se je snaží hned vyřešit. Nezdravé nabalování nových spojitostí do určité míry maže předchozí SW filmy. Nemůžu si pomoct, ale de facto ne-fanoušek nemusí znát ani předchozí dva filmy, aby si mohl dopočítat sám návaznost na původní trilogii. Jistě, z jedné strany to je úspěch - nalákáte plno potencionálních diváků. Na druhou stranu, a za mě hlavně, je to fatální selhání tvůrců. Za tři filmy si totiž neujasnili, kam budou sérii směřovat. Po první epizodě poslechli hejt, že se jedná o okopčenou epizodu 4. Do jisté míry je to pravda, to ovšem neznamená, že museli naprosto nechat rozbít vše, na čem SW stojí v epizodě 8. Možná bych ovšem tvůrce ocenil víc, kdyby nepodlehli tomu velkému tlaku po ep. 8 a jeli dál v linii nastavených touto částí. Ovšem tady se rozhodli zavděčit se naprosto všem. A jak už to tak bývá, když se chcete všem líbit, nakonec se nezalíbíte skoro nikomu. Příklad je zbytečná LGBT scéna s polibkem mezi.. ehm, postavou která ani nevim, jak se jmenuje (nevěděl to nikdo), ale byla už v ep. 8 a nějakou pilotkou, která.. nevim, jak se jmenuje. Zklamáním samo o sobě je závěr. Opět se projevila tendence ject na až moc velkou jistotu. Část, kdy k Rey promlouvají hlasy z minulosti, je přesný příklad nevyužití potenciálu. Nikdo nechce do psí prdele jen hlasy, všichni fanoušci chceme Force Ghosty! Film pojmenovaný Rise of Skywalker a ve filmu se objeví jen Luke a Leia a jeden poloviční Skywalker? Kde je Anakin, když byl jako Force Ghost v ep. 6? Proč v závěru nejsou všichni jako Force Ghosti? Naprosto bych byl spokojenej, kdyby todle proběhlo. Jenže tvůrci hráli tak moc na jistotu, že ani k takovému závěru se neodhodlali. Nebo snad za tím stojí něco jiného? Byl by to moc mužský závěr, alespoň podle Kathleen Kennedy, která nemá o SW ani tušení, ale pravidelně sere fanoušky svými vyjádřeními? Poprvé jsem z kina odcházel sklamaný s nenaplněným očekáváním. Po druhé jsem přece jen měl lepší pocit. Ovšem nepříjemná pachuť zůstává. Pořád se nějak nemůžu smířit, že příběh Star Wars, který žiju už od dětství skončil právě takhle. Když porovnám Star Wars: The Rise of Skywalker s Avengers: Endgame, musím říct jedno. Způsob, jakým Avengers dokázali pobláznit svět a dojmout snad všechny fanoušky, je obdivuhodný. Nerad to přiznávám, ale Star Wars světu Marvelu momentálně nesahají ani po kotníky. Ať je to postavami, ať je to gradací příběhu, ať je to vyvrcholením dějové linie. Asi je to ovšem přirozený vývoj. Značku Star Wars tu máme již přes 40 let. Filmový svět Marvelu je daleko čerstvejší záležitost a nevystřídalo se na ní tolik lidí, co chtěli jen zvýšit kredit svůj, nebo společnosti zlého Myšáka. Kdo ví, třeba se v budoucnu dočkáme nové Star Wars ságy, která překoná tu původní. Momentálně je to ovšem ve hvězách. Víru mi vrací Mandalorian a vedlejší projekty ze světa Star Wars. Hodnocení.. No upřímně kdyby to nebylo Star Wars, dal bych něco pod 50%. Takhle přihmnouřím oči a dám 70%.

To Kapitola 2 (2019)

Jen o kousek slabší než první díl. Moc se mi líbil casting, postavy mají dobrou návaznost i momenty překvapení. Jen bych možná se chtěl dozvědět víc o původu To. Celkově opět hodnotím jako pomezí komedie a hororu, protože film má momenty, kdy je poměrně děsivý, i momenty kdy se člověk musí smát. Nebo jsem jen psychicky narušenej, haha. 75%

To (2017)

Z tohohle filmu jsem nadšenej. Donutí vás zůstat v pozornosti celou dobu filmu, přitom je to v podstatě slátanina žánrů. Já bych to označil na pomezí komedie a hororu. Asi právě pro to mě to tak baví. Občas tenhle film napíná, jak francouzský revolucionář šlechu na skřipec, a občas vás donutí se až smát. Mávající ruka forever! 85%