Avengers: Endgame (2019)

Myslel jsem, že epičnost prvních Avengers už nic nikdy nepřekoná. A ono jo. Pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec a nejlepší komiksovka ever. Change my mind. Úžasné zakončení příběhu, které v člověku nechá hlubokou stopu. Odpustí pak filmu i jeho nedokonalosti a paradoxy. Končí jedna z nejúžasnějších filmových sérií všech dob a je tu prostor pro novou. Kdysi jsem tvrdil, že universum Star Wars se nedá překonat, že je to nejrozpracovanější filmová sága atd. Nyní víme, že Marvelovská série o Avengers je nejlepší filmovou sérií ever. Todle veledílo budeme jednou pouštět svým potomkům a vzpomínat na to, jaké to bylo. Ano, ne všechny filmy se povedly, některé se vyloženě nepovedly. Některé byli až moc úlitbou masám, ale jako celek, je to dokonalé. I se všemi nedokonalostmi. A stejné je to i s Endgame. Dokonalé, i přes chyby, které má. Endgame ukázala všem, jak se to má dělat. Ve všech směrech. Kdo teď zvedne hozenou rukavici (nekonečna, haha)? DC potažmo Warneři, nebo snad nová sága Star Wars? Uvidíme, jestli vůbec někdo dokáže překonat jak tento film, tak celou ságu. 3000% T_T :))

Ant-Man a Wasp (2018)

Pokračování Ant-Mana si drží dobrou laťku, za mě možná ještě o něco lepší než jednička. Moc se mi líbila akce a efekty. Pro mě však zklamání záporačka, jediné co, tak byla hodně otravná. Celkově však mám z Ant-Man a Vasp velmi pozitivní pocit. Z konce jsem hodně překvapený a jsem zvědavý na rozuzlení. Pěkných 80%.

Captain Marvel (2019)

Určitě to není nejlepší marvelovka, ale rozhodně ne ta nejhorší. Chápu jí jako určité vyplnění mezery a lepidlo děje. Ale zároveň má akci, moment překvapení i vtip. Celkově jsem odcházel z kina spokojený a jako vnadítko na Endgame v pořádku. Od úplné spokojenosti mě odrazuje supercool feministická černokamarádka a její přechytralá dceruška. Co je horší, trochu mě sere samotná Captain Marvel. A to u filmu nechceš, že máš problém s hlavním hrdinou. Lehce nadprůměrných 60%.

Aligátor (1980)

Na tenhle film jsem prvně koukal asi před 15 lety a po druhé dnes. Na rok vzniku to neni vůbec zlé. Je jasné, že je to béčko, nebo spíš céčko. Ale je to film, který na hodinu a půl zabaví. Aligátor byl vtipnej, slušná i atmosféra, ale předvídatelné lekačky a postavy bez charismatu. Průměrných, ale poctivých 35%.

MOST! (2019) (seriál)

Nebál bych se Most! označit jako nejlepší český seriál všech dob. A to z následujících důvodů: 1) Pobavil, jak už dlouho žádný seriál. 2) Lidi se díky němu dokázali zase trochu pospojovat a vychutnávat společně. 3) Je veskrze lidský a uvěřitelný. Hlavně ten bod 3 je důležitý. Divák se dokáže spojit s postavami a dokáže si je oblíbit. Jaký obrovský rozdíl oproti záplavě kriminálek s minimem zajímavých postav. Dokáže se do nich vžít a žít s nimi. Je zvědavý, jak to vlastně všechno s nimi dopadne. Závěr bych hodnotil jako jeden z nejlepších závěrů vůbec. Budiš Luďanův proslov a závěrečná scéna v Severce poselstvím, které za sebou Most zanechá. Život je jako Most!. Je to směska komedie, dramatu, napětí a akce. A každý by měl mít jako Čočkin svoje sny a touhu je naplnit. 100%

Vymítač ďábla (1973)

Má to sice hustou a nepříjemnou atmosféru, ale nějak nic navíc. Některé scény jsou dnes již víceméně úsměvné. Nejděsivější je na Vymítači jeho délka. Člověk tlačí hodiny a čeká, až se bude konečně něco dít. Evidentně šlo spíš o to šokovat, než vyloženě vyděsit. Za mě maximálně 50%.

Pásky z Nagana (2018)

Důstojná a krásná vzpomínka k výročí největšího kolektivního úspěchu českého sportu v historii. Zřejmě už to nikdy nic nepřekoná. A to je právě ono. Léta žití pouze z úspěchů Nagana a "zlatého hattricku" paralyzovaly český hokej. Vykukové, kteří žili z úspěchů slavné generace z let sedmdesátých, dostatečně nevychovávali novou generaci a teď od toho dávají ruce pryč. Dočkáme se ještě někdy "dalšího Nagana"? Nebo budeme už na věky žít v tom, že se před dvaceti (třiceti, čtyřiceti..) roky povedlo něco výjimečného?

Čas pomsty (1993)

Klasická řezačka s Dolfíkem, pěkná dorostenka k němu (která odhalí lecos), a honička s totálně fejkovými superauty. Devadesátky v nejlepším provedení! Díky za tyhle návraty do dětství. 65%

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Divím se, že mě tenhle film tak dlouho míjel, protože je skutečně super. Výborně jsem se bavil. Samozřejmě, nedá se čekat nějaký zážitek z filmového klubu, ale o tom to není. Je to o zábavě a proto dávám krásných 70%.

Pelíšky (1999)

Z odstupem doby mám tenhle film strašně ohraný, takže ho už nevyhledávám a pokud možno na něj nekoukám. Nechci si ho totiž nechat přesunout do kategorie: "to jsme viděli už 1000x, už mě to nebaví". Nic to nemění na tom, že je to podle mě nejlepší český film všech dob. 100%.