Sláva (1989)

Film, ktorý odštartoval neskutočne plodnú a úspešnú kariéru veľkých hercov, akými sú Denzel Washington (právom ocenený Oscarom) a Morgan Freeman. V miernom tieni, no aj tak výborní sú už dnes nebohý Andre Braugher a Matthew Broderic. Ten sa s hlavnou postavou popasoval veľmi dobre a vďaka týmto hereckým kvalitám pôsobí Glory ako vynikajúci vojnový film, čím aj je.

Poslední Mohykán (1992)

Herecky brilantný, dramaticky krásne vystružený a výborne zrežírovaný. Samozrejme tá hudba tomu dodáva maximálnu epickosť, je skutočne nadmieru vydarená. Len škoda toho finále, ktoré mi príde príliš rýchle a bez jedinej epickej scénky, ktorá k takémuto filmu rozhodne patrí. Chcelo by to ešte aspoň polhodinky, aby to bola päťhviezdičková záležitosť.

Gladiátor (2000)

Najlepší film Ridleyho Scotta v jeho famóznej kariére! Russell Crowe svojim výkonom zatieňuje aj Gibsonovho Williama Wallace a to je latka, ktorá sa len veľmi ťažko zdoláva. Bojové sekvencie sú natočené s takou chuťou, že im neodolá absolútne nik, no a výpravne je to na takej úrovni, ktorú v súčasnosti neprevyšuje žiadny, podobne ladený film. No a potom je tu soundtrack Hansa Zimmera, ktorý považujem za vôbec najlepší, aký som kedy počul. Dokonalý film od prvej až do poslednej minúty.

Poslední samuraj (2003)

Pekne zrežírovaný, zahraný a po výpravnej stránke dokonalý film, ktorý ma ale zanechal chladným. Nestojí totiž na tak silne hrdinskej myšlienke ako Statočné srdce a paralelne s podobne ladeným Costnerom Tancom s vlkmi je o level nižšie. Zimmerova hudba dodáva finálnej vojne fajnový epický podtext, ale porovnávať to s jeho prácou na Gladiátorovi je smiešne.

To se mi snad zdá (2023)

Zaujímavý a trefný pohľad na sociálne siete, na ich aplikácie a na „cancel culture“. Nicolas Cage je bravúrny, od nejakej doby sa už filmom s jeho menom trochu vyhýbam, ale toto mu sedelo. Snové scénky boli perfektne, naozaj dosť bizarné, tak aké sú sny aj v skutočnosti. S postavou profesora Paula aj človek súcití, lebo však chlap vlastne za nič nemôže. Lenže je tu jedno veľké ALE. Ako každému, tak aj mne sa páčia psychologické trilery/horory s originálnom nápadom a zápletkou. Lenže keď už k niečomu takému tvorcovia pristúpia, tak by mali divákom ponúknuť aj nejaké vysvetlenie, či už adekvátne alebo nie. Peele vo svojom majstrovskom kúsku divákom vysvetlenie ponúkol, aj keď samozrejme nebolo príliš logické, ale skrátka vysvetlil prečo to postavy robia a takisto ako robia. Toho sa v tomto filme bohužiaľ nedočkal, preto je moje hodnotenie o hviezdu nižšie.

Napoleon (2023)

K Ridleymu nechovám nič menej, ako veľký rešpekt. Vždy som ho pokladal za nesmierne kvalitného režiséra a umelca. Lenže tiež je pravda, že od čias Gladiátora, ktorého dodnes považujem za jeho najlepší film, ma žiadne jeho dielo vyložene nenadchlo. A tento jeho Napoleon mal síce úžasnú výpravu, perfektných hercov a na poste režiséra skúseného majstra, no aj tak nedokázal príbehom ani postavami zaujať. Čo je skutočne divné, keď sa pozriete na tú stopáž či rozpočet. Ridleyho Posledný duel nebol taký ambiciózny, no mal čo to viac do príbehu a bol po scenáristickej stránke oveľa viac premakaný. Tento film má tri veľkolepé bitky, na ktoré sa minuli až nekresťanské peniaze, ale žiadna z nich vás nedokáže strhnúť tak, ako vtedy keď dal Mel Gibson hercom umelé sekery a nechal ich bežať oproti sebe. Za mňa slušné tri hviezdy, ale na štvrtú to skrátka nie je.

Mluv se mnou (2023)

Tak som si pozrel jeden z najpopulárnejších hororov minulého roka a musím povedať, že som dosť sklamaný. Bol to len ďalší chabý pokus, ako pritiahnuť násťročných do kina a takisto vidím, že od Wanovho majstrštyku sa duchárske horory nikam neposunuli. Nie žeby to nemalo žiadne slušné momenty, lenže všetko to dobré vo filme degradovalo absolútne nesympatické obsadenie.

Zrodila se hvězda (2018)

Pekná popová dráma s veľmi dobrým Bradleym Cooperom a strašne otravnou Lady Gaga, ktorá sa tvári ako herečka, ale rozhodne ňou nie je. Cooper to zvládol aj po stránke réžie, len ten scenár je gýčový a prekvapí len posledným zvratom aj to nie každého. Pieseň Shallow, kvôli ktorej sa film vlastne dostal do povedomia je pre mňa rovnako otravná, ako jej spomínaná interprétka.

Neznámý (2011)

Takže takto začala podľa mňa dosť úspešná spolupráca Neeson-Serra. A musím povedať, že po Non-Stop, ktorý sa mi páčil o trochu viac, je toto ich druhý najlepší triler. Ten dejový zvrat približne polhodinu pred koncom mi najprv prišiel prvoplánový, každou ďalšou scénou som tomu však stále viac a viac veril a napokon som bol spokojný a taktiež som to pochopil. Ak by sa Neeson aspoň na konci nevrátil k postave precízneho zabijaka z legendárnej 96, diváci by to tak dobre nepobrali. Inak je to pekne vystružený, vizuálne dobre zvládnutý a fantastický obsadený triler, ktorý samozrejme nedosahuje kvalít toho, keď Bryan Mills vypoklonkoval v Paríži celú Albánsku mafiu (to sa už nepodarilo zopakovať ani Bessonovi), ale kto má chuť na dobrý akčný film, jednoznačne odporúčam.

Mlha (2007)

King a Darabont prinášajú famózne desivé a klinické depresívne sci-fi so skvelými hereckými výkonmi, vybrúsenou atmosférou a rovnako tak aj dialógmi. Konceptom si to berie to najlepšie zo Spielbergovej Vojny svetov či Carpenterovej Veci a takisto sa im hrdo môže rovnať. Piatu hviezdu však nedávam a hneď kvôli trom diskutabilným veciam: 1. Braugherova postava je odstránená príliš rýchlo a ani tam prakticky nemusela byť. 2. Darabont a zrejme aj King sa až príliš opreli do kresťanov, chápem, že im možno náboženstvo nevonia a fanatických kresťanov je viac ako dosť, ale normálni kresťania, ktorí za všetkým nevidia Boha to môžu vnímať ako urážku. 3. Nedozvieme sa kedy, ako a ani prečo. V klasickom sci-fi horore bez väčších ambícii by som to akceptoval, ale v tomto nabitom trileri určite nie. To vysvetlenie o ďalšej dimenzii je prinajmenšom neuzavreté. Záver mi nevadil skôr naopak.