• Mysteriózní

Gutterballs (2008)

Čo sa naozaj podarilo, to je 80´s atmosféra - farby, oblečenie, herci, trošku "špinavejší VHS" obraz a najmä fantastická hudba. Vrah je originálny a správa sa ako z osemdesiatych rokov, gore sa zastavilo až niekde na hranici s exploitation, no myslelo sa i na slasher fanúšikov ( vypadávajúce mŕtvoly v závere, naháňačka, tajomný BBK na tabuli ). T & A je tu tiež dostatok, ale zas nie tak veľa ako som z recenzíí očakával. Slovo "fuck" je použité až príliš často, no príliš to nevadí a herci nie sú na nezávislý film vôbec zlý, do svojho prejavu dávajú to správne béčkové nadšenie a gráciu. A obaly k tomuto kúsku, vzdávajúce poctu starším slasherom ( ale aj ten na originálnom DVD ) sú fantastické, čo v dnešnej dobe rozhodne nie je pravidlom.

Halloween (2018)

Výrazné plusy sa určite nájdu, hustá atmosféra, solídne technické spracovanie, aj trocha toho gore, ale...Dlho som sa nevedel vcítiť do toho, že pozerám Halloween, alebo celkovo slasher, celé to pôsobí veľmi chladne a neosobne. Aj Myers nemá ten feeling ako najlepšie diely série. Je to seriózny počin, ale to je práve to...Možno až príliš.

Halloween (1978)

Stále neuveriteľná pecka a zázrak, čo s malým rozpočtom dokázal Carpenter vytvoriť. Neskutočná atmosféra, keď sa do malého mesta prikráda Halloween, cez tiché ráno, lenivé popoludnie a chladný večer, so zapadajúcim slnkom. A šialené nápady, ako Myersovo šoférovanie(robí ho to ešte viac neznámom, boogeymenom, desivým prízrakom!), alebo strašiak s okuliarmi, náhrobný kameň, zadýchané auto... Pohyblivo, so smyslom pre detail nakrútené, s geniálnou hudbou a civilným herectvom. Ikonický killer, kills nie je veľa, ale každá stojí za to a naháňačky s Jamie sú dokonalé. Záver a Loomisove hlášky takisto.

Halloween II (2009)

Hodnotený Unrated Director´s cut. Rob Zombie je talentovaný režisér s osobitým prístupom, ktorý ale ctí i tradície žánru. Klasický slasher sa tu prepletá s psychedelickými víziami, skvelo zobrazená je i psychika poznačenej Laurie Strode, rovnako ako predstavy Michaela Myersa. Jediné, čo mi trochu vadilo je ziskuchtivý Loomis, ale i na to sa dá vzniknúť, a jeho postava má vo filme jednu zo zásadných úloh. Myersova tvár bez masky je až do konca skrytá v tieňoch, alebo zobrazená len v náznakoch, čo má tu správnu atmosféru, podarená je i tá Halloweenska a jesenná. Nesmiem zabudnúť ani moju obľúbenkyňu Danielle Harris v úlohe Annie Brackett, nesklamala ma. Celkovo skvelý film, ktorý nie je iba na jedno pozretie.

Halloween II (1981)

Stále jeden z najlepších slasherov všetkých čias, ktorý nezostárol ani o minútu. Práve naopak, náplasť na dušu za všetky nové Halloweeny. Tu proste funguje vsetko- náväznost na prvý diel, geniálne striedanie pomalej plíživej atmosféry a čistej esencie nemocničného slasheru, hudba, nádherná kamera, krásna Jamie a sexy sestričky. Myslím, že tu sa stal Myers definitívne slasher ikonou, jeho "nesmrteľnosť", ikonické kills a prepojenie s Laurie, plus zimomriavkové čriepky o Samhaine... aj po rokoch sánka dole. Nesmrteľný kult a jedno z najlepších pokračovaní všetkých čias.

Halloween III (1982)

Tak trošku neprávom podceňovaná klasika, ale každý máme svoj názor, a tak to má byť. Môj je ten, že s jedná o halloweensku 80´s pecku, prešpikovanú krásne zimomriavkovou atmosférou, skvelým príbehom, ktorý ale nemusí sadnúť každému, výbornou Carpentenerovskou minimalistickou, ale efektívnou hudbou (vrátane nákazlivej halloweenskej znelky), miestami skvelým gore a výborným Tomom Atkinsom v hlavnej úlohe.

Halloween končí (2022)

No, na epické finále je to málo epické. A je tam málo Myersa, z ktorého sa stal akýsi Pennywise, žijúci v podobnom prostredí. Finále je ok-ish, zvyšok zaberá podivná backstory, ktorá mala mať tak štvrť hodinky, nie byť natiahnutá na 3/4. Škoda, pretože malomestská halloweenska atmosféra funguje, Jamie je skvelá, aj jej vnučka, a gore je praktické a kreatívne, hoci mohlo byť aj vo zvyšnej minutáži, nie až v závere. Proste, táto slasher legenda by si zaslúžila viac, ale peniaze za kino neľutujem, videl som aj horšie filmy. A hudba je fantastická.

Halloween zabíjí (2021)

Myers je správne nezničiteľný, sila prírody, čisté zlo, ktorého tvár správne neuvidíme. Luxusné gory kills, praktické FX, krásne doplnenie udalostí z originálu, perfektné flashbacky. Aj nápad, čo to urobilo s ľuďmi... skvelý, len škoda, že celá jeho jedna odbočka vedie do zbytočne dlhej slepej uličky. Namiesto toho by som si, ako v 80s, prial nejakých sexujúcich teenagerov a ďalšie gory kills. Kde sa podeli? Taktiež niektorým obetiam sa film venuje až príliš, zbytočné, opäť, namiesto toho sa mohol venovať radšej postavám viacerým a ich prípadnej masakráži. Čakal som aj podstatnejšiu úlohu jednej z hlavných postáv. Viem, že je to koncipované ako trilógia, ale aj tak . Proste, geniálny začiatok, ten drive sa tak celkom nepodarilo udržať po celú dobu. Napriek výhradám dobrý slasher.

Halloween 4: Návrat Michaela Myerse (1988)

Jeden z najlepších 80s slasherov, ktorý si číslicu 4 v názve vôbec nevšíma a nedochádza mu dych, práve naopak. Úžasná jesenná halloweenska atmosféra, skvelé naháňačky a perfektná Danielle Harris v hlavnej úlohe, ako jedna z naj detských herečiek v horrorovom filme vôbec. Čerešňou na torte je tu mrazivý záver. Jednoducho ak máte 80s horrory pod kožou, tento vás nesklame.

Halloween 5 (1989)

Starý dobrý 80s slasher, výborne pokračovanie skvelej štvorky. Sexujúci teenageri, nemilosrdný Michael, parádne hrajúca, ešte malá Danielle Harris, ktorá sa už štvorkou uviedla medzi malé "tajné" screem queens. Nezabudnuteľné sú scény v odpadovej šachte, finále v Myersovom dome. Možno to trošku vyzerá, že zasahovala cenzúra, a niektoré kills by mohli byť grafickejšie, ale aj tak sa jedná o skvelý 80s slasher.