• Thriller

Království zombie (2019) (seriál)

Nejlepší seriál o zombie, jaký jsem dosud viděla (vlastně jediný, který jsem dokoukala). Tento motiv jinak nevyhledávám, takže není snadné se mi zavděčit. Uvítala jsem, že se to odehrává v historii a v Asii a kromě akčních scén je tam i slušný příběh.

Dystopia (2017) (seriál) odpad!

Taky jsem nedokoukala, je to blbina. + Už ten nelibej začátek v laboratoři. Nesnáším, když se ubližuje zvířatům. Podobné počiny si můžou filmaři odpustit.

Pěreval Ďatlova (2020) (seriál)

Nejvíce mě zaujaly první tři díly a všechny černobílé pasáže, kdy sledujeme výpravu ještě žijících členů expedice. Zakončení trochu slabší, než bych předpokládala. Místy to bylo bohužel přeromantizované jako telenovela. Záhada konce  Ďatlovovy výpravy mě nenechává chladnou, už pro to, že pro každou z těch (současných) bezmála osmdesáti hypotéz a možností co se tam asi tak mohlo stát vždy stojí nějaké proti, proč tomu tak vlastně být nemohlo. Souběh několika tragických událostí, které možná opravdu v počátcích spustila nějaká přírodní pohroma jako je lavina je nejracionálnější zdůvodnění, kterému bych ráda věřila, ale i toto vysvětlení má svoje slabiny, pokud o případu máte něco nastudováno. Seriál klame různými mysteriózními narážkami a báchorkami, ale není to mysteriózní horor. Až na pár iracionálích výjevů (například nepříjemně působivej hrad Wewelsburg) to je obyčejný seriál o neobyčejné, divné události. Potěšili Mansijci, je to dobrá vsuvka. Atmosféra celkem dobrá, neokázalá, nic vyhroceného, celkově lepší průměr. Nakonec mi tento způsob zpracování celkem chytnul za srdce.

Anne Boleyn (2021) (seriál) odpad!

Filmaři si začali z povinných kvót na herce určité barvy pleti dělat legraci, a dosazují do rolí anglických královen nebo třeba elfů černochy. Nic proti lidem jiné barvy pleti, ale tohle je spíše jejich zesměšnění. Podobný počin nejde brát vážně a myslím, že to tak ani nemůže být myšleno. Seriál se nepovedl. Nešlo dokoukat, tohle je mírně řečeno historicky nepřesné. Podobný počin nemůžu brát vážně. Svět zešílel. Divná "politika" dnešní doby.

Četníci z Luhačovic - Rodokaps (2017) (epizoda)

Milé, hodně nenáročné a úsměvné. Jiné epizody jsem zatím ještě neviděla a nevím, jestli uvidím, ale dnes mi to po náročném dni vyloženě káplo do noty. Asi jsem taky měla štěstí na lepší díl.

Kadáver (2020) odpad!

Předvídatelnost, patos, nepřesvědčivost, souhlas s Marze, vůbec mi to nevtáhlo, podepisuju se pod jeho názor. Povrchní blbina.

Slečna bestie (2020)

Ze začátku slabé, myslela jsem dokonce, že to nedokoukám. Nakonec jsem vydržela a kupodivu jsem se vlastně nakonec i celkem bavila, takže uděluju plus mínus 30%. Taková neškodná blbinka, kterou je třeba brát shovívavě. Jeden z mála hororů, kde humor nevadí, ještě film zábavně doplňuje a oba žánry působí soudržně. Od začátku je totiž jasné, že se film bere s velkou nadsázkou a je to všechno v lehkém duchu. Svojí úlohu tu sehrává i studentské prostředí, ke kterému ten nadhled patří. Karty jsou rozdané od začátku zcela jasně, i samotné vraždy jsou od úvodních titulků směšně bizarní. Výměna těl je žertovná a dodává této hororové pohádce ze střední školy švih. S vychvalováním vtípků to ale nechci přehánět, některé vyšly OK, jiné naopak vůbec.

Prokletá vesnice (2019)

Hodně se mi líbilo prostředí, indonéský les nebo spíše prales. Pohádkově krásné lokace (příjezd lesní cestou do vesnice, denní záběry), kam bych se osobně ráda podívala až po ty strašidelné, které bych na vlastní kůži naopak vidět nemusela. Také se povedl dům se zarostlou zahradou, který má hrdinka zdědit, včetně vesnice uprostřed divoké přírody a neudržovaný hřbitov. Muži určitě ocení i hezkou herečku v hlavní roli, na to všechno se pěkně kouká. Bohužel tajuplnou atmosféru kazí pokus o vtípky, které jsou tak nepatřičně přítomny zejména v asijských hororech. Jak se mám nechat unášet na vlnách tajemna, když se tam furt někdo pitvoří, záměrně hodně přehrává a snaží se chovat karikaturisticky a komicky? Hudba pěkná, zvlášť ta líbivá písnička na konci filmu. A příběh samotný? Hororovej nevyváženej, mírně nedotaženej průměr, který má ovšem něco do sebe. Silnější a zajímavější scény střídají slabší, sympatičtější ty míň působivé. Řekla bych, že je to spíše nepříjemně napínavé než přímo hodně děsivé. Násilí se dá vydýchat, i když na mojí náturu je ho tu řekla bych víc než dost (spoiler: děti narozené bez kůže, topení dětí, stahování z kůže, loutky z nich, naštěstí to nejhorší většinou mimo záběr, dále podřezávání krků a odpudivé kousky staré čarodějnice).

Díra (2019)

Slušná a hodně zajímavá záležitost. "Vězni v horních patrech se najedí lépe než ti dole, na které zůstanou jen zbytky." No, na ty úplně dole se bohužel nedostanou ani ty nejmenší zbytky, tam už čeká jen smrt vyčerpáním, podvýživou a často marný boj o holé přežití. Sci-fi? Thriller? Horor? Nebo nejvíc drama vypovídající o tom, jaká je společnost doopravdy? Nadbytek jídla i moci, sobectví a ponižování těch, co jsou vespod a nemůžou se v dané situaci bránit. Několik nejnuznějších pater, kterými by si v rámci spravedlnosti a empatie mohl projít každý vězeň, i když na některé negativní zkušenosti člověk rád rychle zapomíná a potlačuje je, jen co se ocitne zase výš. Je možná vzpoura systému? Je možná změna, je možné se spojit s lidmi různých charakterů, různých tříd, různé síly, odlišných motivací a odlišných intelektů? Jak bych se zachovala já být úplně nahoře nebo dole? Co jim chtěli (nebo snad nechtěli) soudci říci? Atd., apod., a jiné a další otázky. Horor, nad kterým se dá dokonce i zamyslet. Dám si ho časem ještě jednou, viděla jsem před necelými dvěma lety a nezapomněla. Nezapomenutelných scén je tam několik. Obstojná psychologie postav a fakt hnusná díra, kde i první patro je docela eklhaft.

Stay Out of the F**king Attic (2020) odpad!

Nejnižší level úplně ve všem, od příšerného scénáře až po tragické herectví. Totálně zpackaný horor a jak to říct... svojí slabostí až parodicky úsměvný? Nedoporučuju vůbec nikomu, snad jen tomu, komu ve filmu stačí trošku gore. Víc divák nedostane. Lituju svého času. Ani to nemá atmosféru. Tohle prostě patří se vším všudy do koše. Děsný.