• Thriller

Husk (2011) odpad!

Bezduchá duchařina s vraždícími strašáky, nic víc. Zábavné to nebylo a žádný zážitek, ani vizuální, mi to nepřineslo. Další zbytečný film.

Frozen (2010) odpad!

Thriller to není, film má spíše komediální prvky. :) Místy to bylo tak naivní, že jsem se neudržela a musela se přinejmenším mírně pousmát.

Smrtící posedlost (2016) (pořad) odpad!

Vydělat se dá na všem a naivita některých lidí je nekonečná. Zak Bagans si plní celoživotní sen a zakládá si v LA byznys, u kterého se nemusí ani moc myslet ani moc makat. Nekoukatelná blbinka o jednom zvláštním podnikateli a naivních lidech, kteří mu to žerou i s navijákem.

American Horror Story - Konec (2018) (epizoda)

Tohle už je fakt slabé. Žádné napětí, nepřesvědčivé prostředí, nulová atmoška, taková umělohmotná slátanina. A přitom tento seriál býval taková pecka!

Más negro que la noche (2014)

Rodinná vila, která vypadá spíše jako tajuplný zámeček ze strarých dobrých, nostalgických časů (místy sice už trochu chátrající) je nejvyšší devízou jinak nepříliš zajímavého, pomalu plynoucího hororu. Grétiny kamarádky a kamarádi se chovají k rodovému majetku jako arogantní pitomci, zděděného Grétina majetku si neváží a chovají se přezíravě k domu či ho dokonce poškozují, služce se vysmívají (poničený obraz, utopená kočka, "můj pokoj je hnusný, chci hezčí, tohle je fakt bizár," chování na kolaudační párty...). Moje sympatie si nezískali. Výběr některých herců Ok, tři ze čtyř kamarádek jsou celkem obstojné, jiní příšerní ( snad padesátiletej exot s kšiltovkou (jakou mladou holku by asi tenhle postarší šašek oslnil?), dále nevěrný Grétiný přítel, co se chová jako idiot,, nesympatická drsňačka s dvoubarevným přelivem...(. Chování lidí neovliňuje jen speciální atmosféra a tajemný vliv domu, jsou to prostě povrchní městský hejsci, kteří si ničeho neváží). Nemám v oblibě duchy a jejich zasahování do světa živých, ale tady jsem jim skoro fandila. Když někomu spadne milionové dědictví zcela bez práce do klína a pozve si partu hejsků, kteří nad tím ohrnují nos, do starobylého prostředí se nehodí a začnou památku demolovat místo aby toto historické, rodové sídlo postupně dávali do pořádku a zušlechťovali ho, ať z něho vysmahnou a a přenechají ho raději těm, kteří si domova umí vážit. Klidně i duchům. P.S. Fandím záchraně nedoceněných, chátrajících nemovitostí a architektury + odkupu historických památek, o které se dědicové nestarají, proto jsem na toto téma docela citlivá. Možná jsem v hororu kvůli tomuto postoji viděla i věci, o kterých jiní diváci nepřemýšlí, toto téma ve mě zarezonovalo. - Podívám se ještě na originál z roku 1975 a jsem zvědavá, jestli má taky tak působivej vizuál a obstojnou atmosféru starobylého domu.

Dvojitý rande (2017)

Místy to trochu zábavné bylo, většina vtípků se ovšem moc nepovedla. Jako komedie a parodie na horory snad, strašidelné to moc není. Nejvtipnější je závěrečná hláška dvou pseudomilenců: "Nikdy na tebe nezapomenu." "Já na tebe taky ne. Možná po pár letech intenzivní psychoterapie ano." :) Není to úplný průšvih, není to ani žádná sláva, prostě taková oddechová kravinka o nešikovných pakách. :) Dávám 35%.

The Divide (2011)

Myšlenka filmu je dobrá, o tom, co s lidmi udělá bezvýchodná situace, izolace, vypadnutí z normálního sociálního prostředí, nedostatek jídla, strach o zdravotní stav (evidentně byli ozáření, časem se to začalo viditelněji projevovat), psych.tlak, jak se v extrémní situaci rychle dokáží změnit či zdůraznit i určité osobnostní rysy apod., jak někdo zneužívá situace... Bída z lidí vlky činí a vlky z lesů ženě hlad, že ano. Všechno ovšem přetluče strašná depka a pocit bezmoci, který se přenese na diváka. Taky bylo zvláštní, proč museli být zlikvidováni někteří lidé, kteří mohli být pro skupinu přínosem, nicméně s přimhouřenýma očima se dá uznat, že skupina mohla být třeba paralyzovaná strachem a proto se nezmohla na obranu proti těm největším padouchům. Ne že by se nad filmem nedalo přemýšlet nebo že by byl o ničem, ale byl zatěžující, musela jsem občas některé scény trochu přetáčet. Nevydýchávala jsem to, fakt psycho. A souhlasím, jo, většina lidí jsou v nouzi bezohledný, nebezpečný a iluze si o lidstvu jako takovém nedělám. Ještě že existují výjimky. Souhlasím s těmi, co tady píšou, proč nebyla vysvětlená ta laboratoř s dětmi a některé další věci. Za mě emočně silný film, pocitově ovšem velmi nepříjemný. Znovu si ho proto nejspíš už nepustím a i když mi není lhostejný, přemýšlet o něm nechci.

Chalífát (2020) (seriál)

Na toto téma dosud nejlepší seriál, jaký jsem viděla. Příběh vidíme z několika perspektiv a obou stran barikád, včetně záporáků a klaďasů na obou stranách. Dramatické, vždy jsem byla hodně zvědavá na další díl. Napínavé, dalo se nad tím přemýšlet. Některé chybičky by se našly, třeba trošku lépe rozpracovat proč se ty dívky nechaly tak snadno zradikalizovat a nechat ze sebou tak snadno manipulovat, kromě nevyzrálosti (nejsrozumitelnější by to bylo u té nepříliš pohledné dívky vyrůstající u alkoholika, rozháranější studentky bez zázemí, naprosto nepochopitelný pak byl postoj u 13-leté dívky, která zůstala zcela sama na neznámém území bez znalosti Koránu, místo slíbeného luxusního ubytování tvrdé rozčarování, chovali se tam k ní chladně, nerozuměla arabsky jedinému slovu, chtěli jí provdat za starého dědka a ona tam přesto musí zůstat za každou cenu? Jaká holčina by za těchto podmínek chtěla v zaostalé a nebezpečné Racce zůstat, osamocená, zmatená a zcela bez zázemí?). Navíc Ibbe, který verboval mladičké dívky a uměl to s nimi, neměl charisma. Opravdu mohli pro tuto roli vybrat trochu zajímavějšího herce, působil sice jako jako autorita, zdánlivej slušňák, ale mohl by přitom mít i trochu přitažlivou fasádu, ne, když z něho byly ty naivky tak paf...:) Taky závěr už nebyl uvěřitelný, na takové riziko by po všech těch útrapách Pervin nepřistoupila, veliký obrat v chování jejího labilního, slabošského manžela... Ovšem zase tím mohli otevřít téma o tom, že i policie zneužívá lidí, svých informátorů a v nouzi nezná hranice ani nemá meze. I přes občasné zjednodušení a chybičky jsem byla spokojená. Jsem ráda, že vznikl seriál, který po pravdě přiznal, že soužití odlišných kultur je mnohdy problematické, zvláště když se menšina odmítne přizpůsobit celku, nicméně i tak nejde všechny házet do jednoho pytle. Sečteno, podtržneo: výsledně velmi dobré téma i zpracování!

Hra na utrpení (2008)

Amusement má i lepší chvilky, jeden dva dobré nápady, pár pohlednějších herců a místy i správnou, trestuhodně nevyužitou atmosféru. Zajímavější mi přišla druhá polovina filmu. První polovina filmu včetně klišoidního strašidelného klauna naprosto nezajímavá a tisíckrát omletá. Mnohem zajímavější je ztracená kamarádka, "hotel" ve starobylé vile, eklhaftové zašívání živých obětí do matrací, zhroucená holka v potrhaném triku a strašidelné vězení s množstvím cel na konci filmu. Nejotřesnější na Amusementu je jednoznačně odbytý scénář bez originálního příběhu, podivně poslepované krátké příhodičky a absence základní logiky. Přišlo mi, jako by někdo při vytváření příběhu nějakému amatérskému psavci řekl: "Je to horor, nemusí to dávat smysl, prostě něco rychle sepiš, hlavu si s tím nelamej." A on si nelámal. Takže holka s mobilem v ruce vidí zaměstnance celého od krve před hotelem, kde se ztratili její přátelé a nezavolá na policii, ale tajně tam vejde a jde je na nebezpečné místo hledat. Nebo důvod pro mstu je tu demonstrován naprosto nepochopitelným příkladem (řeknete někomu, že týrat zvířata není legrační a on po vás kvůli této minipříhodě půjde po celej život, dokud vás úplně nezničí? Na konci je ještě jeho důvod k pomstě laxně "dovysvětlen" jednou větou). To je ovšem to nejmenší, film působí nesoudržně a má jedinou myšlenku. Objevují se podivné, naprosto zbytečné postavy, které záhy zmizí, aniž by v lobotomickém, podivně poslepovaném příběhu několika dívek sehráli roli. Nedotažené, odfláknuté, naivní, ještě jednou silně nedotažené, hodně odfláknuté a nedomyšlené, škoda, škoda té atmosféry a jistého potenciálu, který by film při lepší práci přece jen měl. Škoda, že si s příběhy někdo více nepohrál, nevychytal ty originálnější nápady, nezdůraznil je, nezkusil se chvíli nad papírem s tužkou zastavit a trošičku popřemýšlet nad tím, co píše. A v ideálním případě nedal dokonce postavám trochu hloubky a uvěřitelněji rozpracované motivace k určitému jednání. Ještě něco málo k hercům. Ti záporáci občas působili nechtěně směšně až na hraně parodie, jednu chvilku jsem si vzpomněla na Růžového pantera a jeden z jeho převleků. :) Alespoň ostatní herci OK. Poselství filmu však nakonec přeci jen v něčem vidím: posmívat se zdánlivě slabším nebo odlišným jedincům se může šeredně nevyplatit a kdyby si to ti rádoby lepší, VIP osobnosti, co nad zvláštními lidmi ohrnují nos uvědomili, mohlo by být na světě líp. Když už nefunguje etika a empatie, jemnější nátlak na utlačovatele není nad věci, když se to nepřežene. Smůla v tomhle příběhu je jen ten, že údajná šikana tady není vůbec ukázaná, jen nepřesvědčivě zmíněná a pomsta je tudíž neadektvátní i na uvažování a poměry na kritiku přecitlivělého, těžkého psychopata. Byla to vesměs nedotažená blbina, nicméně trošičku pobavila.

Složka 64 (2018)

Sotva průměrná, spíše podprůměrná povrchní detektivka, která se hodí snad jen do laciné TV. A přitom k dnešnímu dni neuvěřitelných 81%? Námět nucené sterilizace sice zajímavej, zpracování dost vlažné, banální, ploché a chabé. P.S. Všichni přistěhovalci zde navíc poctivě pracují a rádi se začleňují do většinové společnosti, trochu zavádějící, stačí se podívat na statistiky, kolik jich z nich pracuje a kolik z nich pobírá sociální dávky. Divím se, že se sem tak ženou, když jim ti Evropané dělají takové strašné věci a neustále těm pracovitým, přizpůsobivým migrantům něčím škodí.