District 9 (2009)

District 9 jako výborný film po vícero stránkách po delší době opět dokázal, proč má člověk tolik milovat originální sci-fi snímky.. Zásluhou stvořitele mých dalších sci-fi oblíbenců Chappieho a Elysia Neilla Blomkampa a úžasného výkonu Sharlta Copleyho jsem dostal dvouohodinový bezkonkurenční masakr, plný toho správného napětí, neutichající zápletky a v mnohých momentech až dojemného příběhu.. Jako ortodoxní ateista prosím samotného Boha o více takových filmů!

Černobílý svět (2011)

Otázka rasismu sužuje náš svět už po několik staletí.. Hlavně svět našich černých spoluobčanů, nespravedlivě odsouzených na to být v životě těmi podřadnými.. Snímek The Help to vystihuje v té bohužel nejdrsnější, ale zároveň nejreálnější formě.. V době, kdy bychom se měli jako lidstvo bát množství přírodních katastrof či nemocí, si vlastně tu největší škodu, největší zármutek a největší neštěstí působíme navzájem mezi sebou.. Je nádhera, že se nad tím dokázali zamyslet v tak výborně zpracované záležitosti.. Škoda, že to nehýbe i skutečným světem.. :)

X-Men: Apokalypsa (2016)

Jedna hvězda za excelujícího Jamese McAvoye, kterého má zarytý filmový fanda rád už od jeho filmového fauna v prvních Letopisech Narnie.. Druhá hvězda za bezkonkurenční řežbu, kterou napáchal opět nekontrolovatelný Wolverine.. Třetí si zaslouží snaha o 'komunikaci' a návaznost s celým dlouhým x-menovským příběhem... Čtvrtou za trochu komornější ale za to povedenější první polovinu filmu, kdy je příběh sestaven přesně tak, jak ho sice známe ze spousty rádoby akčních týmovek, ale v takovém stylu, že si člověk ani ve chvíli neřekne - 'Jéžiš, to už je ohraný..'.. Ale ta pátá? Ta už v mutantní sérii nepřistane asi nikdy, tu si uchovejme pěkně před 5ti lety ve First Class, která stejně bude navždy tím nejlepším restartem a také tím asi posledním pořádným dílem.. Protože jak v Days of Future Past, tak i v Apocalypse chybí ten dechberoucí konec, ten zážitek, který vás donutí se těšit na to, až dostanete příležitost se k filmu vrátit.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

V době premiéry mě BvS poměrně bavil, po téměř 5 letech, během kterých jsem slyšel i viděl mnoho spekulací a sám si v hlavě urovnal myšlenky, musím ale chtě nechtě snížit hodnocení a držet se názoru, že Batfleck je nejhorším ztělesněním netopýřího muže navzdory tomu, že Bena Afflecka mám rád. Tyhle velkofilmy jsem celkem hltal, když dorazila do kin expanze DC filmů ve stylu konkurenčního Marvelu, dneska nad nimi ohrnuju nos a na BvS bych se znovu podíval snad jen s hladinkou v krvi.

Pach krve 6: Krvavý hotel (2014)

Když jsem se minulý týden rozhodl, že bych mohl jako velký fanoušek filmů vlastně téměř jakéhokoliv žánru konečně vyzkoušet dlouho všemi a všude omýlanou hororovou sérii Pach krve, většina mých obav byla asi oprávněná... Původní trilogie se jeví i jako fajnová záležitost, má to ten dobrodružný šmrnc, to tajemno v lesích, v 1. díle, kdy je pro vás Tree Finger a jeho rodina ještě zcela neznámou, prapodivnou záležitostí, tak vám i vlastně nahání strach.. Jednička překypuje tajemstvím postaršího kvalitního hororu, dvojka nabízí alespoň fajn zápletku a až 'kulervoucí' konec, ve trojce se vám bandou vězňů jako hlavních aktérů snaží ukázat, že vám nemusí být líto jediné oběti a že si můžete užít ten správný masakr.. Ale druhá trilogie? Počínaje 4kou, kdy se ze starého dobrého lesa dostáváme do údajných počátků této zvrhlosti, se nám snaží dokázat, že tři díly překousnete a dost. Pár napínavých chvil zde bylo a až na konec i deathscenes nebyly špatné. Ale 5. díl? To je výsměch i té nejhorší televizní tvorbě.. To si radši znovu pustím film jako je Two Headed Shark Attack, než abych musel znovu protrpět hrůzy jako je ten debil Maynard, ta vůbec nejhorší filmová šerifka a ty vůbec nejtragičtější filmoví vysokoškoláci.. No a 6. díl? To už nemá absolutně nic společného se jménem Wrong Turn.. Spíš by to měli přejmenovat na Wrong Purn nebo ještě rovnou zaměnit i to u a máte z toho přesně to, jak se ten film jeví.. Na stránkách pro dospělé by se ujal mnohem víc, než jestli se jednou dostane na obrazovky našich podřadných stanic jako je Prima COOL a její nízkorozpočtové večerní maratony!

Hardcore Henry (2015)

Ultimátní ruská filmová řežba, asi vlastně i typická na tamní tvorbu.. Hodina a půl téměř nezastavitelné akce, napětí i brutality, kterou si skalní fanoušek filmů tohoto typu vyloženě užije.. Chválím taky konečné zrealizování pohledu first person v celovečerním snímku... Ano, nedalo by se na to dívat každý druhý den, ale jako pokus se to doopravdy vydařilo a i když díky tomu nevíme prakticky nic o hlavním hrdinovi, který se zdá být tajemnější než prapodivné síly záporáka Akana, je z Hardcore Henryho výborný akční film bez hluchých, nudných či nezáživných míst!

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Nejen excelující Brad Pitt či Cate Blanchett... Nejen zajímavá zápletka, která nemá mezi výbornými filmovými díly příliš velké obdoby.. Ale hlavně neskutečně skvěle natočený příběh, možná svým dobrodružným, romantickým ale hlavně napínavým nádechem přípomínající Forresta Gumpa..!

Husí kůže (2015)

Zápletka zajímavá, příběh už trochu pokulhávající, herecké výkony až na excelujícího Jacka Blacka průměrné.. Prostě zlatý střed.

Forrest Gump (1994)

Zasloužené označení mezi samotnými vrcholy celé éry kinematografie.. Jeden z doopravdy mála filmů, kterým není absolutně co vytknout!

Donnie Darko (2001)

Když jsem se rozhodoval jen na základě zdejšího popisu, zda-li si film pustím, váhal jsem.. Nevěděl jsem, co očekávat, ani o čem snímek má vlastně pojednávat.. Dostal jsem upozornění, že se u filmu musí myslet.. A to že se doopravdy musí.. To je jeden z těch nejdůležitějších faktů, které z Donnieho Darka dělají tak skvělé zapeklité sci-fi drama.. Skvělý výkon skvělého Jakea Gyllenhaala v působivém filmu na stejný podnět jako byl pro mě nedávno zhlédnutý také úžasný Osudový dotek :)